Kalendarz rozwoju dziecka

Kalendarz rozwoju dziecka

W 7 tygodniu życia dziecko staje się coraz bardziej towarzyskie i ,,rozgadane” – wydaje z siebie dźwięki o różnych tonacjach i uwielbia słuchać piosenek śpiewanych przez najbliższych. Cieszy się na widok znajomych osób, jednak wciąż nie odczuwa strachu przed obcymi. Gdy niemowlę ma 7 tygodni robi się niekiedy bardziej płaczliwe, ma trudności w zasypianiu i niemal nieustannie domaga się ssania piersi. To mogą być objawy skoku rozwojowego w 7 tygodniu życia, które zwiastują pojawienie się nowych umiejętności motorycznych.

Jak wspierać dziecko w tych trudnych dla niego chwilach i co robić, kiedy 7-tygodniowe niemowlę ciągle płacze? Ile powinno jeść dziecko w 7 tygodniu życia i jak prawidłowo przechowywać pokarm odciągnięty z piersi? Jak powinna przyrastać waga 7 tygodniowego niemowlaka? Jak poradzić sobie z odparzeniami, które mogą pojawić się u dziecka w tym, lub późniejszym czasie? Co potrafi 7 tygo7-tygodniowe niemowlę? W tym artykule znajdziesz wiele ciekawostek i rzetelnych informacji na temat 7 tygodnia życia niemowlaka.

Co potrafi 7-tygodniowe niemowlę i jak wygląda jego rozwój?

Wszystkie zmysły 7-tygodniowego niemowlaka ulegają nieustannemu rozwojowi. Szczególnie doskonali się wzrok, który pozwala dziecku wyraźniej dostrzegać przedmioty i powoli śledzić ich ruch. Wspierającą zabawką może być stojak edukacyjny z wiszącymi przedmiotami tzw. mobil, pod którym kładziemy dziecko na plecach. Maluszek z zaciekawieniem będzie próbował dostrzec wszelkie niuanse zabawek zawieszonych na linii jego wzroku (lub nieco poniżej).

Co jeszcze potrafi 7-tygodniowe niemowlę? W tym okresie rozwoju mogą pojawić się pierwsze próby wyciągania rączek w kierunku zabawek, choć maluszek nie będzie umiał jeszcze ich złapać. 7-tygodniowemu dziecku można pokazywać także kontrastowe książeczki czy przytulanki szczególnie, gdy trenuje leżenie na brzuszku.

Niezależnie od tego, co już potrafi 7-tygodniowe niemowlę, dalsze układanie go na brzuszku w porach aktywności pozwoli wzmocnić mięśnie niezbędne do dalszego, prawidłowego rozwoju.

Ruchy 7-tygodniowego niemowlaka wciąż są nieskoordynowane i dość chaotyczne, jednak coraz wyraźniej można zaobserwować silne kopnięcia nóżek i wymachy rączkami szczególnie, gdy maluszek usłyszy nowy dźwięk czy zobaczy ukochaną mamę.

Rekomendowane produkty

Anna Milewska

Starszy specjalista w Dziale Ocen i Rozwoju Współpracy, Instytut Matki i Dziecka

U dzieci bardzo często zaczynają manifestować się także objawy skoku rozwojowego w 7 tygodniu życia, które poprzedzają pojawienie się nowych umiejętności motorycznych. Skokowy rozwój układu nerwowego sprawia, że dziecko może być w tym okresie bardziej rozdrażnione, spragnione ciągłego przytulania i niemal nieustannego ssania piersi. Jak można wspierać maluszka w tym trudnym dla tego okresie rozwoju i nieco załagodzić objawy skoku rozwojowego w 7 tygodniu życia?

Co zrobić, gdy 7-tygodniowe niemowlę ciągle płacze i nie chce spać?

Jak już pisaliśmy, w tym okresie życia dziecka zwiększony niepokój i problem z tym, że 7-tygodniowe niemowlę nie chce spać mogą zwiastować tzw. skok rozwojowy. Układ nerwowy niemowlęcia staje się wtedy bardziej wrażliwy na odbiór nowych bodźców zarówno płynących z ciała, jak i z otoczenia. Dlatego gdy 7-tygodniowe niemowlę ciągle płacze, dobrze zatroszczyć się o zaspokojenie nie tylko jego potrzeb fizycznych (zmiana pieluszki, zaspokojenie głodu i sprawdzenie, czy maluszkowi nie jest za ciepło lub zimno), ale przede wszystkim potrzeb emocjonalnych.

Warto tulić, kołysać i śpiewać dziecku zawsze gdy widzimy, że przynosi to ukojenie objawów skoku rozwojowego w 7 tygodniu życia. Nie należy obawiać się, że gdy niemowlę ma 7 tygodni zanadto przyzwyczai się do noszenia na rękach i stanie się ,,nieodkładalne”. Bliskość mamy lub taty jest jedną z fundamentalnych, całkowicie naturalnych potrzeb małego człowieka, który dzięki temu czuje się zaopiekowany, bezpieczny i kochany.

7-tygodniowego dziecka jest już spora, dlatego w przypadku zwiększonej potrzeby bliskości u maluszka, rodzice mogą wypróbować noszenie swojej pociechy w specjalnej chuście. Dzięki temu będą mogli zadbać nieco o siebie, zatroszczyć się o dom czy starsze dzieci, mając maluszka przy sobie. Usypianie i kołysanie w chuście sprawdzi się także, gdy 7-tygodniowe niemowlę nie chce spać. Warto wybrać się na konsultacje do certyfikowanego doradcy noszenia w chuście po to, aby nosić dziecko w zdrowej, bezpiecznej dla niego pozycji i dobrać dla siebie najlepszy rodzaj chusty.

Dobrze mieć na uwadze, że jeśli 7-tygodniowe niemowlę nie chce spać i dużo płacze, może manifestować w ten sposób nie tylko objawy skoku rozwojowego. Gdy coś w zachowaniu 7-tygodniowego dziecka niepokoi rodziców, zawsze powinni skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne przyczyny chorobowe takiego zachowania dziecka.

Ile mleka wypija 7-tygodniowe niemowlę, jak przyrasta jego waga i jak często karmić maluszka? 

W momencie skoku rozwojowego bardzo często zwiększa się zapotrzebowanie na mleko, dlatego 7-tygodniowe niemowlę chce być częściej przy piersi. Częstsze ssanie w naturalny sposób stymuluje również laktację, która ma szansę lepiej dopasować się do rosnących potrzeb 7-tygodniowego dziecka. Dlatego też należy proponować dziecku pierś zawsze, gdy dostrzeżemy pierwsze oznaki głodu.

Ile mleka wypija 7-tygodniowe niemowlę? W tym wieku dziecko jednorazowo zjada ok. 120-130 ml pokarmu, choć oczywiście w piersiach próżno szukać podziałki, określającej ile mleka wypija dziecko w 7 tygodniu. Jeśli więc mamy wrażenie, że maluszek nie najada się, pomiędzy karmieniami, warto odciągać nieco mleka laktatorem, co będzie stymulować piersi do większej produkcji pokarmu. W razie jakichkolwiek wątpliwości i trudności z laktacją, mama karmiąca zawsze może porozmawiać z zaufaną położną lub Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym.

Warto pamiętać, że rosnąca waga 7-tygodniowego dziecka i dzienna ilość moczonych pieluszek również są wiarygodnymi wskaźnikami skutecznego karmienia i tego, czy dziecko spożywa optymalną ilość pokarmu. Jeśli 7-tygodniowe niemowlę przybiera na wadze ok. 182-217 gram tygodniowo i moczy ok. 6 pieluszek wszystko jest w porządku. Od 7 tygodnia życia dziecka ilość stolców nie jest już miarodajnym wskaźnikiem skutecznego karmienia – kupek może być kilka dziennie, lub stolec może pojawić się raz na kilka dni.

Ile powinno jeść 7-tygodniowe niemowlę? W tym czasie dziecko ssie efektywniej, dlatego ilość karmień może się zmniejszyć, choć nie zawsze. Zwiększone zapotrzebowanie na mleko wraz ze skokiem rozwojowym w 7 tygodniu życia mogą sprawić, że maluszek będzie domagał się ssania piersi nieco częściej. Dzieje się tak wtedy, gdy podczas jednego karmienia ilość pokarmu w piersiach mamy nie zaspakaja w pełni głodu maluszka, który szybciej chce znowu jeść. Ile razy powinno jeść 7-tygodniowe niemowlę?

Dziecko w tym wieku wciąż powinno być karmione na żądanie. Jeśli występują problemy z laktacją lub przybieraniem na wadze 7-tygodniowego dziecka, zawsze należy skonsultować się z pediatrą i/lub Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym.

Przechowywanie odciągniętego pokarmu: jak robić to prawidłowo?

Wyłączne karmienie piersią w pierwszym półroczu życia jest najlepszym, rekomendowanym sposobem żywienia dziecka. Jeśli mama potrzebuje gdzieś wyjść na dłuższy czas dobrze, jeśli zawczasu odciągnie dla 7-tygodniowego niemowlaka odpowiednią porcję pokarmu (ile mleka jednorazowo wypija 7-tygodniowe dziecko pisaliśmy w poprzednim rozdziale). Oprócz objętości porcji warto wziąć także pod uwagę to, ile razy powinno jeść 7-tygodniowe dziecko pod nieobecność mamy.

Jak prawidłowo przechowywać odciągnięte mleko kobiece?

Przede wszystkim tylko i wyłącznie w:

  • czystych, uprzednio dobrze wysuszonych pojemnikach wielorazowych przeznaczonych do tego celu (można nabyć je m.in. w aptece, sklepach z artykułami dziecięcymi) lub
  • jednorazowych woreczkach/pojemniczkach dedykowanych przechowywaniu pokarmu kobiecego.

Nie tylko dla 7-tygodniowego dziecka, ale także dla niemowlęcia w każdym wieku, mleko przygotowujemy wyłącznie na czystych powierzchniach, a przed przystąpieniem do jego odciągnięcia i zlania, zawsze należy dokładnie umyć ręce. Nie można oczywiście zapominać o dokładnym czyszczeniu i sterylizacji wszystkich części laktatora, które mają kontakt z pokarmem.

Gdzie przechowywać mleko odciągnięte dla 7-tygodniowego niemowlaka oraz ile mleka przygotować w jednym pojemniczku, aby się nie zmarnowało?

W temperaturze pokojowej (do 26 stopni Celsjusza) mleko można przechować w sterylnym pojemniku nawet do 6 godzin. Jeśli w przeciągu najbliższej godziny od odciągnięcia pokarmu nie planujesz podać go 7-tygodniowemu niemowlęciu, od razu schowaj mleko do lodówki. Najlepszym do tego miejscem będzie tylna część środkowej półki w lodówce (tam temperatura jest najbardziej stabilna). W domowej lodówce odciągnięty pokarm można przechowywać do 96 godzin.

Jeśli planujesz zamrozić mleko, w dedykowanym do tego pojemniczku/woreczku zawsze zostaw nieco miejsca, gdyż mleko kobiece nieco zwiększy swoją objętość po zamrożeniu. Pokarm mrożony w domowej zamrażarce może być przechowywany do 3 miesięcy.

Ile powinno jeść 7-tygodniowe dziecko?

Jak już wspominaliśmy, porcja będzie obejmowała ok. 130 ml pokarmu, dlatego w jednym pojemniczku nigdy nie warto zamrażać większej ilości mleka, aby się nie zmarnowało. Jeśli mleko miało kontakt ze śliną dziecka, należy spożyć je w przeciągu maksymalnie 2 godzin. Zamrożony pokarm najlepiej rozmrażać w lodówce przez całą noc lub stopniowo ogrzewać w ciepłej (ok. 37 stopni Celsjusza) kąpieli wodnej.

Sposoby na odparzenia u 7-tygodniowego dziecka

Zaczerwieniona skóra w okolicy okołopieluszkowej to dość częsty problem, który dotyka dziecko w 7 tygodniu życia, ale również maluszki młodsze oraz nieco starsze. Takie podrażnienia najczęściej spowodowane są m.in.:

  • zbyt długim kontaktem skóry z kałem – to właśnie on, bardziej niż mocz podrażnia skórę niemowląt (kał może mieć bowiem kwaśny odczyn i niskie ph, co powoduje podrażnienia skóry);
  • błędami w pielęgnacji okolicy okołopieluszkowej;
  • chemicznymi barwnikami lub innymi składnikami pampersów (są to zwykle tzw. zmiany kontaktowe, częściej występujące u dzieci ze skórą wrażliwą i alergią);
  • okresowymi zmianami wydalania stolca lub biegunką, spowodowanymi np. leczeniem dziecka antybiotykami.

Pielęgnacja zazwyczaj odgrywa kluczową rolę w walce z odparzeniami u 7-tygodniowego niemowlaka. Pieluszkę staramy się zmieniać co ok. 3 godziny oraz jak najszybciej po tym, gdy usłyszymy (lub poczujemy 🙂 że niemowlę zrobiło kupkę. W przypadku odparzeń warto zrezygnować z rutynowego używania chusteczek nawilżanych, na rzecz przecierania skóry dziecka wacikiem nasączonym czystą wodą, lub podmywania pupy. Po oczyszczeniu skóry z pozostałości kału i moczu, należy delikatnie i dokładnie ją osuszyć, a następnie posmarować kremem ochronnym przeznaczonym pod pieluszkę.

W bazie produktów pozytywnie zaopiniowanych przez IMID można znaleźć bezpieczne i sprawdzone produkty przeznaczone do higieny skóry niemowlaka w 7 tygodniu życia.

Kilka razy w tygodniu maluszka można także wykąpać w samodzielnie przygotowanym roztworze wody z dodatkiem krochmalu, który zadziała kojąco na podrażnienia skóry dziecka. W przypadku uporczywych odparzeń u 7-tygodniowego dziecka warto spróbować również zmienić pampersy, gdyż wrażliwą skórę dziecka mogą podrażniać składniki pieluch jednorazowych niektórych marek.

W przypadku odparzeń u niemowlaka w 7 tygodniu życia, rodzice niekiedy decydują się na zamianę pampersów jednorazowych na ekologiczny zestaw pieluch wielorazowych, wykonanych z naturalnych, oddychających tkanin takich jak m.in.: bawełna, bambus czy wełna. Gdy mimo starań problem odparzeń wciąż nawraca lub nasila się, rodzice powinni zgłosić się z dzieckiem do pediatry.

 

Kalendarz rozwoju dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję