Kalendarz rozwoju dziecka

Kalendarz rozwoju dziecka

10-latek to jeszcze dziecko, a jednocześnie bardzo samodzielny, młody człowiek. Stopniowe zmiany w wyglądzie spowodowane dojrzewaniem biologicznym nie zawsze jest dla dziecka łatwe. W związku z tym może potrzebować więcej wsparcia i wyrozumiałości ze strony rodzica. Jak przebiega rozwój fizyczny dziecka i co powinien umieć 10-latek, który rozwija się prawidłowo? Ile powinien ważyć 10-latek i jak sprytnie zadbać o dobrze zbilansowaną dietę dziecka?

Ile powinien spać 10-latek i jaka może być przyczyna tego, że dziecko boi się samo spać i moczy się w nocy? W tym artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania, dotyczące rozwoju 10-latka.

10-latek: rozwój fizyczny

Wygląd 10-latka zaczyna stopniowo się zmieniać, co nie zawsze jest dla dziecka łatwe. Rozwój i dojrzewanie 10-letnich dziewczynek biologicznie przebiega nieco szybciej niż chłopców, przez co wyraźnie zarysowują się różnice w wyglądzie. Dziewczynki są wyższe i zaczynają poszerzać się im biodra, wokół których odkłada się więcej tkanki tłuszczowej. Rozpoczyna się także wzrost piersi, a u niektórych 10-letnich dziewczynek może pojawić się nawet pierwsza miesiączka.

Rozwój i pokwitanie chłopców rozpoczyna się zwykle nieco później, jednak u niektórych 10-latków można już zaobserwować początki procesu dojrzewania, m.in.: pojawienie się owłosienia łonowego oraz zagęszczenie włosów na nogach i rękach, powiększenie jąder, czy zwiększenie szerokości barków oraz klatki piersiowej.

Jeśli 10-latek często zgłasza, że nie akceptuje własnego wyglądu i czuje się ,,odmienny” od rówieśników – warto szczerze, ze spokojem porozmawiać z dzieckiem o jego rozwoju i zachodzących zmianach. Pamiętajmy że to, jak wygląda oraz ile powinien ważyć 10-latek znacząco wpływa na jego samoocenę i rzutuje na relacje z rówieśnikami, a nawet sukcesy w nauce.

Jeśli rodzice nie wiedzą, jak rozmawiać z 10-latkiem o zmianach, jakie zachodzą w jego wyglądzie oraz seksualności, mogą posiłkować się specjalnymi książkami dla nastolatków, które w przystępny sposób opisują rozwój ludzkiego ciała. Prawidłowy rozwój fizyczny zostanie oceniony przez pediatrę na bilansie 10-latka, jednak jeśli cokolwiek w rozwoju dziecka niepokoi rodziców, powinni zgłosić się do pediatry wcześniej.

Co powinien umieć 10-latek, czyli podstawowe kompetencje, jakie powinno opanować dziecko w tym wieku

Wychowanie i wspieranie rozwoju 10-latka to ciągłe szukanie balansu pomiędzy wysokimi wymaganiami, a zbyt dużą dawką pobłażliwości. Co powinien umieć 10-latek i na rozwój jakich umiejętności warto zwrócić szczególną uwagę?

Odpowiedzialność i samodzielność

Wychowanie 10-latka przede wszystkim powinno bazować na zaufaniu do dziecka, które do prawidłowego rozwoju potrzebuje zdrowej dawki odpowiedzialności za siebie i swoje postępowanie. Tym, co powinien umieć 10-latek jest samodzielne ubieranie się, zjedzenie posiłku i spakowanie swojego plecaka do szkoły zgodnie z przewidywanymi na następny dzień zajęciami.

Rozwój samodzielność i odpowiedzialności 10-latka dotyczy także odrabiania lekcji. Tym, co powinien umieć 10-latek jest samodzielna praca, ewentualnie z niewielką pomocą rodziców. Oczywiście jeśli wiemy, że dziecko ma trudności z jakimś przedmiotem oferujemy wspólne sprawdzanie zadań. Unikajmy natomiast wyręczania 10-latka.

Wykażmy się sporą dawką zrozumienia i cierpliwości, ponieważ 10-latek wciąż może mieć trudności z zaakceptowaniem porażek i krytyki, szczególnie ze strony rodziców, na których bardzo mu zależy.

Bezpieczne i mądre korzystanie z nowych technologii

W dzisiejszych czasach trudno całkowicie odciąć 10-latka od Internetu, czy gier komputerowych. Wychowanie 10-latka to przede wszystkim uczenie go umiaru i konsekwentne przestrzeganie ustalonych wcześniej zasad korzystania z komputera, smartfona czy telewizora. Rodzice wciąż mogą, a wręcz powinni mieć wpływ na to, co ogląda 10-latek. Programy i gry pełne przemocy mogą bowiem powodować u dziecka agresję, lęki a nawet sprawiać, że 10-latek boi się sam spać.

Tym, co powinien umieć 10-latek jest także podstawa bezpiecznego korzystania z Internetu. Warto nauczyć 10-latka, dlaczego nie należy przesyłać obcym osobom swoich zdjęć, że nie wolno podawać w  Sieci swojego adresu zamieszkania i absolutnie nie można umawiać się na spotkania z nieznajomymi lub nowo poznanymi osobami.

Ile powinien ważyć 10-latek i jak sprytnie zadbać o jego zdrową dietę?

Tym, co powinien umieć 10-latek jest podstawowa znajomość zasad zdrowego odżywiania. Ile powinien ważyć 10-latek? W tym wieku dzieci przybierają na wadze średnio 2 kg rocznie. Jednak 10 latek, którego wzrost wynosi 140 cm może naturalnie ważyć nieco więcej niż dziecko, które mierzy 130 cm. Tak więc ile powinien ważyć 10-latek?

Waga dzieci w tym wieku zazwyczaj oscyluje w granicach 25-55 kg i jest zależna m.in. od płci, czynników genetycznych, odpowiedniej dawki aktywności fizycznej oraz sposobu odżywiania.

Ile powinien ważyć 10-latek przy wzroście 140 cm?

Dzieci mierzące 140 cm wzrostu w wieku 10 lat powinny ważyć około 35-42 kg, natomiast warto wziąć pod uwagę nie tylko samą masę ciała, ale także masę mięśniową. Bardzo aktywny fizycznie 10-latek może ważyć tyle samo, a nawet więcej niż dziecko spędzające całe dnie przed komputerem. Jednak wysportowany 10-latek w swoim organizmie będzie miał mniej tkanki tłuszczowej, bardziej sprawny układ sercowo-naczyniowy, lepiej rozwinięty kościec oraz mięśnie. Ile powinien ważyć 10-latek?

Plaga otyłości i nadwagi wśród dzieci skłania do przyjrzenia się ich menu. To, ile powinien ważyć 10-latek niezależnie od tego, czy jego wzrost wynosi 140 cm, mniej lub więcej, jest ważne nie tylko w kwestii wyglądu, ale przede wszystkim w zapobieganiu poważnym chorobom m.in. nadciśnienie, cukrzyca typu II, czy miażdżyca, które mogą rozwijać się już u 10-latków.

Jak zadbać o zdrową dietę w trosce o to, ile powinien ważyć 10-latek

Słodkie napoje i soki z kartonu postarajmy się zastąpić wodą z dodatkiem cytryny, mięty i innych, świeżych owoców. Unikajmy słodzenia 10-latkowi herbaty czy kakao, a do ciast i deserów zamiast cukru dodajmy np. erytrytol. Do szkoły pakujemy 10-latkowi zdrowe kanapki, muesli z jogurtem, czy sezonowe owoce oraz wodę do picia.

Wprowadźmy stały, harmonogram okazjonalnego jedzenia małych porcji słodyczy i słonych przekąsek np. 2-3 razy w tygodniu. Tłuste sosy, śmietanę i majonez starajmy się zastępować jogurtem naturalnym, a zamiast smażenia w głębokim tłuszczu wybierajmy raczej duszenie, gotowanie na parze i pieczenie.

To ile powinien ważyć 10-latek, a w szczególności duża nadwaga dziecka bardzo oddziałuje na jego samoocenę i rozwój emocjonalny. Jeśli rodzice mają problem z właściwym komponowaniem jadłospisu i nie wiedzą, ile powinien ważyć 10-latek przy wzroście 140 cm, powinni poprosić o pomoc pediatrę lub dietetyka dziecięcego.

Ile powinien spać 10-latek i co zrobić, jeśli boi się spać sam?

To ile powinien spać 10-latek jest ważne w kontekście jego prawidłowego rozwoju – tylko wypoczęte dziecko będzie w stanie skupić się na lekcjach i lepiej panować zarówno nad emocjami, jak i apetytem. Ile powinien spać 10-latek? Kwestia snu jest bardzo indywidualna, jednak przyjmuje się, że w tym wieku dzieci potrzebują ok. 8-11 godzin snu. Ile powinien spać 10-latek, aby naprawdę wypocząć?

Warto obserwować dziecko i zaprosić je do eksperymentowania z wcześniejszym kładzeniem się spać, co może pomóc przezwyciężyć poranną niechęć do opuszczenia łóżka. To ile powinien spać 10-latek jest tak samo ważne, co jakość snu dlatego zadbajmy, aby ok. 2 godziny przed snem dziecko nie było narażone na światło niebieskie, emitowane przez ekrany komputera, telewizora, czy smartfona. Niektórzy rodzice nie tyle zastanawiają się, ile powinien spać 10-latek co próbują zrozumieć, dlaczego dziecko boi się samo spać.

Przyczyn może być wiele, jednak w tym przypadku należy przyjrzeć się emocjom oraz otoczeniu dziecka. 10-latek, który boi się sam spać może być narażony na przemoc i trudne informacje z telewizji (np. w codziennych wiadomościach oglądanych przez rodziców) lub w grach komputerowych.

Czasami 10-latek boi się sam spać ponieważ ma trudności w radzeniu sobie z emocjami w ciągu dnia, dlatego wieczorem próbuje odreagować szukając bliskości rodziców. Kiedy 10-latek boi się sam spać może doświadczać trudności w rodzinie np. rozwód rodziców, przeprowadzka, narodziny rodzeństwa, przez które czuje się odrzucony. Kiedy 10-latek boi się sam spać warto wypróbować pozostawianie w jego pokoju zapalonej lampki, czytanie mu przed snem i przytulenie do mamy lub taty.

Starajmy się unikać regularnego spania z dzieckiem, ponieważ zazwyczaj nie rozwiązuje to przyczyny problemu, a jedynie go maskuje. Jeśli 10-latek boi się sam spać czasami pomocna może okazać się wizyta u psychologa dziecięcego.

Czy to normalne, że 10-latek czasem moczy się w nocy?

W tym wieku dziecko powinno załatwiać wszystkie swoje potrzeby fizjologiczne do toalety zarówno w ciągu dnia oraz – jeśli zajdzie taka potrzeba – w nocy. Gdy 10-latek moczy się w nocy regularnie lub od czasu do czasu nie warto zwlekać, ale zabrać dziecko do pediatry.

Kiedy 10-latek moczy się w nocy najczęściej ma problemy natury biologicznej, które w skuteczny sposób można leczyć, natomiast potrzebna jest szczegółowa diagnostyka przeprowadzona przez lekarza, a niekiedy także wykonanie dodatkowych badań.

Dlaczego 10-latek moczy się w nocy?

Być może jego pęcherz moczowy jest zbyt mały, ponieważ rośnie nieco wolniej, niż u innych dzieci w tym wieku. Kiedy 10-latek moczy się w nocy może występować u niego także m.in.:

  • zaburzenie wydzielania wazopresyny (hormon regulujący dobowa produkcję moczu);
  • zaburzenie koordynacji pracy mięśni, odpowiedzialnych za kontrolę oddawania moczu (m. wypieracz pęcherza oraz m. zwieracz cewki moczowej).

Jeśli 10-latek moczy się w nocy i lekarz wykluczy medyczne podłoże problemu, warto udać się z dzieckiem na konsultację do psychologa dziecięcego. Kiedy 10-latek moczy się w nocy może być to w niektórych przypadkach związane z jego rozwojem emocjonalnym.

 

Kalendarz rozwoju dziecka

Dofinansowanie UE
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję