Kalendarz rozwoju dziecka

Kalendarz rozwoju dziecka

8-miesięczne dziecko jest coraz bardziej komunikatywne, mobilne i samodzielne. Pełza po całym domu w poszukiwaniu przygód, dużo gaworzy, świadomie okazuje uczucia i często manifestuje swoją wolę. Co powinno umieć 8-miesięczne dziecko i czy należy się martwić, gdy jeszcze nie siedzi samodzielnie? Jakie zabawy zaproponować maluszkowi, aby wspierać jego rozwój psycho-ruchowy? 8-miesięczne niemowlę lepiej radzi sobie także z jedzeniem pokarmów uzupełniających, które – jeśli ma taką możliwość – chętnie pałaszuje bez niczyjej pomocy.

Co może jeść 8-miesięczne dziecko karmione piersią i jak powinien wyglądać jego jadłospis? Czy to normalne, że 8-miesięczne dziecko budzi się w nocy z płaczem, nawet co godzinę? Zapraszamy do podróży przez 8. miesiąc życia niemowlaka.

Co potrafi 8-miesięczne niemowlę: rozwój ruchowy małego odkrywcy

8. miesiąc życia dziecka przynosi nowe umiejętności motoryczne, na które maluszek pracował przez wszystkie poprzednie miesiące, głównie podczas zabawy. Rozwój dziecka w 8. miesiącu życia pozwala mu osiągać coraz większą samodzielność. Niemowlę umie już pełzać i uwielbia wykorzystywać tę umiejętność, aby podążać za mamą lub tatą po całym domu. Pełzanie umożliwia także dotarcie do ciekawych przedmiotów i zabawek, które znajdują się nieco dalej od maluszka (o bezpiecznej przestrzeni do rozwoju 8-miesięcznego dziecka więcej piszemy w kolejnych akapitach).

Co jeszcze powinno umieć 8-miesięczne dziecko?

W leżeniu na plecach niemowlę wciąż sięga do pobliskich zabawek, a także bawi się swoimi nóżkami, jednak bardziej atrakcyjna staje się dla 8-miesięcznego dziecka zabawa w leżeniu na brzuszku, a także pełzanie. Niemowlę potrafi obracać się z pleców na brzuch i na odwrót, dlatego nie wolno zostawiać go bez nadzoru na przewijaku czy sofie. Tym, co potrafi 8-miesięczne dziecko jest chwytanie przedmiotów w obie rączki równocześnie, przy czym maluszek nie upuszcza ich tak często, jak kiedyś. Niemowlę uwielbia także rzucać zabawkami, patrzeć gdzie upadły i powtarzać te zabawy w nieskończoność.

Powtarzalność ruchów pozwala 8-miesięcznemu dziecku lepiej opanowywać nowe umiejętności.

W 8. miesiącu życia wiele niemowląt przyjmuje także pozycję czworaczą i eksperymentuje z przenoszeniem ciężaru ciała w tył, w przód, a następnie na boki. Mogą pojawić się pierwsze próby raczkowania, a nawet podciąganie się przy meblach do pozycji stojącej. W 8. miesiącu nie należy zachęcać dziecka aby stawało, a tym bardziej próbowało chodzić np. prowadzone za rączki lub, co gorsza, w chodziku. 8-miesięczne niemowlę bardzo często potrafi już usiąść samodzielnie i siedzieć bez podparcia pleców. Co jednak w przypadku, kiedy 8-miesięczne dziecko nie siedzi?

Dziecko ma 8 miesięcy i nie siedzi: czy to powód do niepokoju?

Tym, co powinno umieć 8-miesięczne dziecko jest minimum kilkuminutowy, stabilny siad z podparciem np. podczas jedzenia. Dlatego gdy 8-miesięczne dziecko nie siedzi z podparciem nawet przez krótką chwilę i od razu się przewraca, rodzice powinni skonsultować się z pediatrą lub fizjoterapeutą dziecięcym. Co jednak z samodzielnym siadaniem – czy jeśli 8-miesięczne dziecko nie siedzi samo podczas zabawy i nawet nie próbuje siadać, należy się martwić?

Każde niemowlę rozwija się w swoim indywidualnym tempie, dlatego gdy dziecko ma 8 miesięcy i nie siedzi, jednak poza tym obraca się z pleców na brzuch i na odwrót (bez preferencji żadnej ze stron), chwyta zabawki każdą rączką, pełza i umie siedzieć z podparciem przez kilka minut, wszystko jest w porządku.

Rozwój dziecka w 8. miesiącu może obejmować samodzielne siadanie, jednak u niektórych niemowląt ta umiejętność pojawia się dopiero w przeciągu kolejnych dwóch miesięcy i nie jest to uznawane za zaburzenie rozwojowe. Co więcej, jeśli  dziecko ma 8 miesięcy i nie siedzi rodzice powinni wiedzieć, że niektóre niemowlęta najpierw uczą się raczkować, wstawać przy meblach, a dopiero później siadają, dlatego nie warto martwić się na zapas. Oczywiście jeśli mimo wszystko rodzice mają wątpliwości czy to normalne, że ich 8-miesięczne dziecko jeszcze nie siedzi, zawsze powinni skonsultować się z pediatrą.

Co powinno umieć 8-miesięczne dziecko, którego rozwój psycho-społeczny przebiega prawidłowo?

8-miesięczne niemowlę potrafi naśladować proste działania na przedmiotach, które zaprezentują mu rodzice lub rodzeństwo np. wyjmowanie i wkładanie piłeczek do koszyczka, toczenie piłki czy uderzanie przedmiotem o przedmiot. Rozwój 8-miesięcznego dziecka pozwala mu także opanować rozumienie nazw niektórych przedmiotów.

Niemowlę rozumie kilka prostych poleceń np. ,,nie”, ,,nie wolno” czy ,,daj”, jednak to co mówią rodzice nie zawsze pokrywa się z wolą maluszka. Dlatego tym, co potrafi 8-miesięczne dziecko są głośne protesty, kiedy mu się czegoś zabrania lub zabiera przedmiot, który nie jest przeznaczony do zabawy. Maluszek umie także kręcić głową na ,,nie”, a także naśladuje proste gesty i dźwięki np. macha rączką ,,papapa” czy cmoka.

Kiedy jest znudzone lub spragnione przytulania, niemowlę będzie wyciągać rączki w kierunku opiekuna i głośno gaworzyć, aby zwrócić na siebie uwagę. 8-miesięczne niemowlęta uwielbiają towarzystwo i zazwyczaj umieją samodzielnie zabawić się jedynie przez kilka minut. Mimo, że 8-miesięczne niemowlę nie potrafi jeszcze bawić się z innymi dziećmi, to bardzo chętnie im współtowarzyszy i obserwuje.

Tym, co powinno umieć 8-miesięczne dziecko to także rozpoznawanie znajomych osób, uśmiechanie się do nich i zaczepianie, zarówno gestami, jak i gaworzeniem. W tym wieku u niemowląt może wystąpić także lęk przed obcymi oraz częste szukanie bliskości w objęciach mamy lub taty.

Troska o rozwój 8-miesięcznego dziecka, to także dbałość o bezpieczne miejsce do zabawy 

Wiedząc, co potrafi 8-miesięczne dziecko i jak bardzo jest wszędobylskie, należy zadbać o to, aby przestrzeń w której się bawi była dla niego maksymalnie bezpieczna. Zabezpieczamy kontakty, zdejmujemy zwisające nisko obrusy (za które 8-miesięczne niemowlę mogłoby pociągnąć), ukrywamy kable i ustawiamy wyżej lub zabezpieczamy rośliny, które stoją na ziemi. Rozwój dziecka w 8. miesiącu życia to także doskonalenie precyzji chwytu, którą maluszek trenuje podnosząc coraz mniejsze zabawki, ale nie tylko.

Warto zadbać, aby w jego zasięgu nie znalazły się przedmioty łatwe do połknięcia np. baterie, spinki do włosów, małe klocki oraz puzzle starszego rodzeństwa.

Tym, co potrafi 8-miesięczne dziecko coraz częściej jest również otwieranie szuflad i szafek, dlatego należy je zaopatrzyć w specjalne zabezpieczenia dla niemowląt. Z zasięgu małych rączek usuwamy wszelkie detergenty, kosze na śmieci, ostre sztućce, drobniejsze sprzęty elektroniczne, czy przedmioty ze szkła. Na szczególną uwagę zasługują także schody, w których warto zamontować specjalną bramkę. Rodzice muszą wykazać się zarówno codzienną czujnością, jak i przewidywalnością, zawczasu zabezpieczając wszelkie miejsca niebezpieczne dla 8-miesięcznego niemowlęcia.

Rozwijające zabawy dla 8-miesięcznego dziecka

Kiedy już wiemy, co powinno umieć 8-miesięczne dziecko warto poznać także zabawy, które skutecznie będą wspierać harmonijny rozwój psycho-ruchowy maluszka. Aby stymulować niemowlę do pełzania, dobrym pomysłem będzie rozmieszczenie zabawek w różnych częściach pokoju, a nawet domu. Pomocne mogą okazać się także grzechoczące piłeczki, czy drewniane walce z dzwoneczkiem, które turlają się po podłodze, zachęcając 8-miesięczne dziecko do ruszenia w pogoń.

Kiedy niemowlę siedzi już samodzielnie, świetną zabawą będzie toczenie do niego piłeczki, a następnie wyciąganie rąk ze słowem ,,daj” i zachęcanie maluszka do rzucenia zabawki w naszą stronę. Jeśli 8-miesięczne dziecko jeszcze nie siedzi, nic straconego – w turlanie piłeczki można bawić się także wtedy, gdy niemowlę leży na brzuszku.

Zabawy wspierające rozwój 8-miesięcznego dziecka to także zakrywanie przedmiotów chustką, pokazanie jak je odsłonić i zachęcanie maluszka do odtworzenia takiej sekwencji.

Cienką chusteczkę można także wykorzystać do zabawy w ,,akuku”: nakrywamy głowę 8-miesięcznego dziecka i zachęcamy, aby samodzielnie chustkę ściągnęło. Sukces warto świętować słowami ,,brawo, brawo!” oraz klaskaniem, które niemowlę będzie próbowało naśladować. Podczas wspólnego oglądania książeczek świetną zabawą dla 8-miesięcznego dziecka będzie także naśladowanie dźwięków, jakie wydają zwierzątka i pojazdy, znajdujące się na stronach bajeczki. Pokazujemy zwierzątko i łączymy je z odpowiednimi dźwiękami – już niebawem, niemowlę na widok kotka, czy kury samo będzie wołać ,,miał-miał” czy ,,kokoko”.

Ile powinno spać 8-miesięczne dziecko i co zrobić, kiedy budzi się w nocy z płaczem?

Temat snu, a przede wszystkim to ile powinno spać 8-miesięczne dziecko bardzo interesuje większość rodziców. Nic dziwnego – gdy 8-miesięczne niemowlę budzi się w nocy co godzinę, jest w trakcie dnia bardziej marudne. Nie istnieje ściśle określona ilość godzin, które powinno przesypiać niemowlę, a to ile powinno spać 8-miesięczne dziecko jest kwestią bardzo indywidualną. W 8. miesiącu życia niemowlę zazwyczaj przesypia około 12-15 godzin w ciągu doby, dzieląc ten czas na 1-3 drzemki w ciągu dnia oraz dłuższy okres snu nocnego. Ile powinno spać 8-miesięczne dziecko, aby naprawdę dobrze wypocząć?

Każde niemowlę do regeneracji i dobrego samopoczucia potrzebuje nieco innej ilości snu, tak samo jak ludzie dorośli, którzy także różnią się od siebie w tej kwestii. To ile powinno spać i ile faktycznie śpi 8-miesięczne dziecko często zmienia się nawet z dnia na dzień np. w trakcie ząbkowania czy skoku rozwojowego, dlatego w kwestii drzemek, a także nocnego odpoczynku, rodzice muszą wykazać się sporą dozą elastyczności, dopasowując się do potrzeb maluszka.

Co zrobić, jeśli 8-miesięczne dziecko budzi się w nocy co godzinę?

Przede wszystkim warto obserwować maluszka. Jeśli do tej pory 8-miesięczne dziecko dość dobrze przesypiało noce i nagle budzi się w nocy co godzinę z płaczem, należy sprawdzić, czy niemowlę dobrze się czuje. Przede wszystkim proponujemy przytulenie i kołysanie. Często 8-miesięczne dzieci budzą się nawet co godzinę w trakcie trudnego czasu, jaki stanowi dla nich skok rozwojowy. Maluszek może wtedy potrzebować więcej bliskości rodziców.

Gdy 8-miesięczne niemowlę budzi się w nocy z płaczem, być może boleśnie ząbkuje i masaż dziąseł specjalną silikonową nakładką, którą rodzic zakłada na swój palec, przyniesie niemowlęciu ukojenie. Kiedy 8-miesięczne niemowlę budzi się w nocy z płaczem i ewidentnie przyczyną są wyżynające się ząbki, maluszek jest zmęczony i bardzo rozdrażniony bólem dziąseł, można rozważyć podanie niemowlęciu leku przeciwbólowego z ibuprofenem (ma dodatkowo działanie przeciwzapalne) lub paracetamolem. Przed podaniem dokładnie zapoznajemy się z ulotką i sposobem dawkowania danego preparatu.

Niekiedy 8-miesięczne dziecko budzi się w nocy co godzinę z płaczem, ponieważ coś je boli (niekoniecznie dziąsła) lub ma podwyższoną temperaturę – oprócz zaproponowania niemowlęciu mleka z piersi, warto skontrolować także jego temperaturę ciała. W razie zaobserwowania niepokojących objawów udajemy się z niemowlakiem do pediatry.

Co może jeść 8-miesięczne dziecko i ile posiłków serwować mu w ciągu dnia?

Rodzice bardzo często zapominają, że w 8. miesiącu podstawę jadłospisu dziecka wciąż stanowi mleko, najlepiej z piersi mamy. Ile posiłków powinno jeść 8-miesięczne dziecko? W tym czasie oprócz mleka z piersi, które podajemy na żądanie, warto proponować niemowlęciu 2-3 posiłki uzupełniające oraz 1-2 małe przekąski. Skoro już wiemy ile posiłków powinno jeść 8-miesięczne dziecko warto dopowiedzieć, że niemowlę nie musi zjadać całych porcji przygotowywanych przez rodziców, którzy często się tym martwią.

Przede wszystkim rodzic decyduje o tym ile posiłków powinno jeść 8-miesięczne dziecko i jaka będzie zawartość jego talerza, natomiast to niemowlę podejmuje decyzję jak dużo zje i czy w ogóle chce mu się jeść. Nigdy nie zmuszamy dziecka do jedzenia na siłę. 8. miesiąc życia niemowlęcia to wciąż etap uczenia się nowych smaków i konsystencji, dlatego można, a nawet warto wprowadzać już do jadłospisu 8-miesięcznego dziecka grudki i miękkie kawałki.

Co może jeść 8-miesięczne dziecko karmione piersią?

Tak naprawdę jadłospisy 8-miesięcznego niemowlęcia karmionego mlekiem mamy lub mlekiem modyfikowanym nie będą różniły się od siebie. Jadłospis 8-miesięcznego dziecka powinien być:

  • jak najbardziej różnorodny;
  • bogaty w produkty mało przetworzone, pochodzące ze sprawdzonych źródeł.

Tak więc tym, co może jeść 8-miesięczne dziecko karmione piersią lub mlekiem modyfikowanym są:

  • umyte, świeże warzywa i owoce na tyle miękkie, że maluszek będzie mógł je rozdrobnić dziąsłami, zębami i językiem np. pomidor czy dojrzała gruszka;
  • warzywa i owoce poddane obróbce termicznej i zmiksowane na puree lub zupki,
  • warzywa strączkowe np. fasola, ciecierzyca;
  • oraz kasze i kaszki.

Co jeszcze może jeść 8-miesięczne dziecko? Jako składnik posiłków podajemy 8-miesięcznemu niemowlęciu mięso, ryby (unikamy gatunków drapieżnych) oraz jajka, pamiętając o dokładnej obróbce termicznej. Wybierajmy raczej duszenie, gotowanie i pieczenie, zamiast smażenia. Tym, co może jeść 8-miesięczne dziecko karmione piersią lub mlekiem modyfikowanym są też przetwory mleczne, a także napoje roślinne (z wyjątkiem mleka ryżowego).

Mleko krowie, kozie czy roślinne nie powinno być podawane jako samodzielny posiłek-napój, jednak można dodawać mleko do przygotowywanych dań np. do owsianki.

Co może jeść 8-miesięczne dziecko, jeśli nie chce pić mleka modyfikowanego?

Oprócz podawania posiłków uzupełniających, to karmienie piersią wciąż jest najbardziej zalecaną podstawą, swoistą bazą jadłospisu 8-miesięcznego dziecka. Nie ma także potrzeby wprowadzania mleka modyfikowanego u 8-miesięcznych niemowląt, które wciąż są karmione piersią. Jeśli z jakichś przyczyn dziecko jest jednak karmione mlekiem modyfikowanym, przygotowujemy je zgodnie z instrukcją, jaką producent zamieścił na opakowaniu danego produktu.

Co jednak w przypadku, kiedy 8-miesięczne dziecko nie chce pić mleka modyfikowanego? Przyczyn może być kilka. Niemowlęta często tracą apetyt, kiedy zaczyna rozwijać się u nich jakaś infekcja. 8-miesięczne dziecko może nie chcieć pić mleka modyfikowanego także wtedy, kiedy zostało ono zmienione na inne (np. ze względu na zalecenia lekarza) i ma inny smak. W 8. miesiącu dziecko czasem nie chce pić mleka modyfikowanego, jeśli boleśnie ząbkuje i jedzenie powoduje duży dyskomfort. Warto wspomnieć także o zbyt ,,agresywnym” rozszerzaniu diety – często dziecko nie chce ssać piersi lub pić mleka modyfikowanego także wtedy, gdy jest przekarmianie produktami uzupełniającymi.

Oczywiście bardzo dobrze, że maluszek ma apetyt, jednak mleko (szczególnie kobiece) w 8. miesiącu życia wciąż jest bardzo ważne dla rozwoju maluszka. Dlatego, jeśli dziecko nie chce pić mleka, warto przez jakiś czas karmić je najpierw piersią/mlekiem modyfikowanym, a dopiero ok. 1-1,5 h później oferować obiadek czy przekąskę.

Co może jeść 8-miesięczne dziecko, które nie chce pić mleka modyfikowanego? Tak naprawdę możemy zaserwować niemowlęciu wszystkie, zdrowe produkty uzupełniające, które opisywaliśmy w poprzednim akapicie. Jeśli przez 2-3 dni sytuacja nie ulega zmianie i 8-miesięczne dziecko nie chce ssać piersi lub pić mleka modyfikowanego, które jadło do tej pory chętnie (lub przejawia inne, niepokojące objawy) rodzice powinni zasięgnąć porady pediatry.

Ile powinno ważyć 8-miesięczne dziecko, które rozwija się prawidłowo?

To ile powinno ważyć 8-miesięczne dziecko określają standaryzowane siatki centylowe, adekwatne dla wieku i płci maluszka. Dlatego wiedząc, ile waży 8-miesięczne dziecko można nanieść tę wartość na odpowiednią siatkę centylową i zobaczyć, jak wypada na tle rówieśników. Oczywiście to ile waży 8-miesięczne dziecko jest skorelowane z jego urodzeniową masą ciała. Jeśli waga maluszka była niska, nie można oczekiwać, że będzie ważył tyle samo co niemowlę, którego urodzeniowa masa ciała była znacznie wyższa (choć zdarzają się wyjątki).

To ile waży 8-miesięczne dziecko jest bardzo ważne, jednak jeszcze ważniejsze jest stałe przybieranie maluszka na wadze, która w III kwartale życia powinna wzrastać o ok. 84-91 gram tygodniowo.

Poruszając temat tego ile waży 8-miesięczne dziecko warto przypomnieć, że mleko (najlepiej mleko mamy) jest bardzo kalorycznym, pełnowartościowym pokarmem, który wciąż stanowi podstawę jadłospisu niemowlęcia w tym wieku. Dlatego nie ograniczamy karmień piersią na rzecz posiłków uzupełniających tym bardziej, jeśli to ile waży 8-miesięczne dziecko odbiega od normy. Nie można oczywiście popadać w skrajność i karmić 8-miesięcznego dziecka wyłącznie piersią lub mlekiem modyfikowanym.

Rozszerzanie diety jest bardzo ważne, pomaga bowiem uzupełnić zapotrzebowanie na substancje odżywcze (szczególnie żelazo) zwiększające się wraz rozwojem niemowlęcia. Do rozszerzania diety warto więc podejść z rozsądkiem, przede wszystkim obserwując 8-miesięczne dziecko i odpowiadając na jego potrzeby, a ewentualne wątpliwości konsultować z pediatrą lub dietetykiem dziecięcym.

Kalendarz rozwoju dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję