Kalendarz rozwoju dziecka

Kalendarz rozwoju dziecka

W 5. miesiącu życia dziecko staje się coraz bardziej ruchliwe, podejmując pierwsze próby samodzielnych obrotów. Również w leżeniu na brzuszku, w rozwoju 5-miesięcznego dziecka zachodzą spore zmiany, zarówno w jakości podporu na przedramionach, jak i aktywności maluszka, u którego można zaobserwować tzw. pływanie. Co jeszcze powinno umieć 5-miesięczne dziecko? Czy jeśli 5-miesięczne dziecko nie przewraca się na boki i nie trzyma sztywno główki, to rodzice powinni zacząć się niepokoić?

W piątym miesiącu życia dziecko może także budzić się często w nocy – jak można łatwiej usypiać 5-miesięczne dziecko i zadbać o to, aby spało mu się lepiej? Jak karmić 5-miesięczne dziecko, które często odrywa się od piersi? I wreszcie jadłospis dla 5-miesięcznego dziecka – co może jeść maluszek w tym wieku, zgodnie z najbardziej aktualnymi zaleceniami żywieniowymi? W tym artykule przybliżamy przebieg piątego miesiąca życia niemowlaka.

Zabawa nóżkami, turlanie i mnóstwo uśmiechu, czyli kilka słów o tym, co potrafi 5-miesięczne dziecko leżąc na plecach

W piątym miesiącu życia niemowlę staje się jeszcze bardziej ruchliwe niż dotychczas, coraz lepiej opanowując zmianę pozycji swojego ciała. W leżeniu na plecach dziecko często leży symetrycznie, podczas gdy rączki i nóżki wykonują energiczne wymachy oraz kopnięcia.

Co jeszcze potrafi 5-miesięczne dziecko leżąc na plecach? Maluszek przede wszystkim przejawia ogromne zainteresowanie swoimi rączkami, które łączy w linii środkowej ciała (przed sobą), bawi się nimi i wkłada do buzi. Tak samo chętnie 5-miesięczne dziecko potrafi dotykać swoich ud, kolan, a nawet stópek. Na forum rodzice często pytają czy to normalne, że w trakcie zabawy nóżkami niemowlę przewraca się na boki?

Jest to całkowicie naturalny, wręcz pożądany etap rozwoju dziecka w 5 miesiącu, gdyż właśnie podczas zabawy własnymi nóżkami maluszek uczy się przenosić ciężar ciała z prawa na lewo, a w końcu przychodzi czas, że przez przypadek przewróci się na boczek. Dlatego nie martwimy się, gdy 5-miesięczne dziecko przewraca się na boki, gdyż stanowi to wstęp do nauki obrotów z pleców na brzuch.

Leżąc na plecach 5-miesięczne dziecko potrafi także sięgać do zabawek i celnie je łapać. Na forum internetowym rodzice często zadają pytanie, czy karuzela w łóżeczku to wciąż dobra zabawka dla 5-miesięcznego niemowlaka. Maluszek umie już wodzić wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami i chętnie do nich sięga, coraz częściej zaczynając przy tym przekraczać linię środkową ciała. Dlatego karuzela lub mobile dziecięce są dla niemowlęcia w 5. miesiącu bardzo dobrą stymulacją rozwojową – należy je zdemontować dopiero wtedy, kiedy dziecko będzie bardzo mocno ciągnęło za zawieszone zabawki, jednak zazwyczaj ma to miejsce dopiero w kolejnych miesiącach.

Co powinno umieć 5-miesięczne dziecko leżąc na brzuszku?

W piątym miesiącu życia niemowlę uwielbia leżeć na brzuszku, ponieważ z tej pozycji widzi zdecydowanie więcej i jest już na tyle silne, aby przez kilka, a nawet kilkanaście minut utrzymywać główkę w górze pod kątem 90 stopni do podłoża. Tym, co powinno umieć 5-miesięczne dziecko w leżeniu przodem, zdecydowanie jest stabilny podpór na przedramionach. Łokcie są pod barkami lub nieco wysunięte w przód, dłonie maluszka są otwarte i aktywne, a klatka piersiowa uniesiona wysoko. Nóżki są swobodnie wyprostowane i rozstawione na szerokość bioder.

Niekiedy pod koniec 5. miesiąca życia w rozwoju niektórych dzieci można zaobserwować także pierwsze próby wysokiego podporu, w którym niemowlę opiera się na otwartych dłoniach, łokcie są wyprostowane, a cała klatka piersiowa wysoko uniesiona w górę (tzw. pozycja foki).

Na forum internetowym rodzice bardzo często pytają także o to, czy jeśli ich 5-miesięczne dziecko potrafi równocześnie oderwać od podłoża rączki i nóżki leżąc na brzuszku, to należy się tym martwić? Jest to tzw. pływanie, czyli całkowicie normalny etap rozwoju u 5-miesięcznego dziecka. W prawidłowym wzorcu, pływanie zawsze kończy się symetrycznym podporem na przedramionach.

Tym co potrafi 5-miesięczne dziecko w leżeniu na brzuszku jest także próba wyprowadzenia rączki w kierunku zabawki, choć maluszek zazwyczaj nie umie jeszcze oderwać dłoni od podłoża, aby uchwycić przedmiot. Niemowlę uwielbia się także śmiać, nawiązywać kontakt wzrokowy i wokalizować w kierunku swojego lustrzanego odbicia. Wspaniałym pomysłem wspierającym rozwój dziecka w 5 miesiącu będzie więc ułożenie przed nim nietłukącego lusterka niemowlęcego.

5-miesięczne dziecko nie trzyma sztywno główki: co powinno zaniepokoić w rozwoju niemowlaka?

Każde niemowlę w 5. miesiącu rozwija się w indywidualnym tempie, uzależnionym od m.in. genetycznych predyspozycji, temperamentu dziecka, ale także czynników środowiskowych. Istnieję jednak normy rozwojowe, które pozwalają lekarzom, ale także rodzicom porównać czy to, co potrafi 5-miesięczne dziecko pokrywa się z prawidłowym rozwojem niemowląt w tym wieku.

W piątym miesiącu niemowlę ma już na tyle silne mięśnie tułowia, barków oraz szyi, że dobra kontrola główki podczas pielęgnacji, zmian pozycji czy noszenia dziecka nie powinna stanowić dla niego większego wyzwania. Na forum dla rodziców bardzo często pada pytanie, czy należy martwić się, jeśli 5-miesięczne dziecko nie trzyma sztywno główki. Tak naprawdę dobra kontrola i stabilizacja mięśniowa w obrębie głowy dziecka nie powinna obejmować tzw. ,,sztywności”, która może z kolei świadczyć o tym, że 5-miesięczne niemowlę ma wzmożone napięcie mięśniowe.

Dlatego jeśli 5-miesięczne dziecko nie trzyma sztywno główki, ale aktywnie rozgląda się na prawo i lewo, wodzi wzrokiem za zabawkami, a podczas noszenia na rękach główka nie wymaga podtrzymywania przez rodzica, wszystko jest w porządku. Zaniepokoić powinno bezwładne opadanie głowy podczas podnoszenia dziecka, a także kiedy 5-miesięczne niemowlę nie umie długo utrzymać głowy w górze kiedy leży na brzuszku, lub unosi ją tylko nieznacznie nad podłoże.

Jeśli cokolwiek w rozwoju motorycznym niemowlaka w 5. miesiącu niepokoi rodziców, zawsze powinni skonsultować się z pediatrą zamiast stresować się, szukając porad na forum internetowym. Specjalista dokładnie oceni co powinno umieć 5-miesięczne dziecko m.in. wykona próbę trakcyjną, specjalnym chwytem podciągając niemowlę za rączki do siadu.

Lekarz zbada rozwój globalnych wzorców ruchowych u niemowlęcia, przez co wyda najbardziej rzetelną diagnozę . Podczas próby trakcyjnej nie ocenia się wyłącznie kontroli głowy, ale m.in. także prawidłową reakcję ułożenia nóżek niemowlęcia w 5. miesiącu.

Pamiętajmy, że próba trakcyjna to badanie diagnostyczne, dlatego nie powinna być ćwiczeniem kontroli głowy u dziecka i nie należy wykonywać jej samodzielnie w domu. Często i nieumiejętnie wykonywana może bowiem wyrządzić 5-miesięcznemu niemowlęciu więcej szkody, niż pożytku.

5-miesięczne dziecko nie przewraca się na boki: czy to problem?

Podczas leżenia na pleckach i zabawy własnymi nóżkami niemowlęciu w piątym miesiącu bardzo często przytrafia się opadanie raz na jeden, raz na drugi bok, co stanowi wstęp do samodzielnych obrotów z pleców na brzuch. Jeśli 5-miesięczne dziecko nie przewraca się na boki, jednak leżąc na pleckach bawi się swoimi nóżkami, dotyka kolan i stóp, obroty na boki powinny pojawić się w najbliższym czasie.

Indywidualny rozwój 5-miesięcznych dzieci sprawia, że niektóre z nich długo nie przewracają się na boki, a następnie opanowują tę umiejętność tylko po to, aby już w kolejnym dniu obrócić się z pleców na brzuch. Z kolei inne, 5-miesięczne niemowlęta przewracają się na boki przez wiele dni, stopniowo ucząc się przenoszenia ciężaru ciała na obie strony, dlatego finalnie obracają się z pleców na brzuch nieco później.

Pamiętając o tym, co potrafi 5-miesięczne dziecko nie zostawiajmy go bez nadzoru na przewijaku, czy w niezabezpieczonym łóżeczku, skąd może spaść. Jeśli rodzice mają obawy co do rozwoju dziecka w 5. miesiącu, warto skonsultować je z pediatrą, ewentualnie z fizjoterapeutą dziecięcym.

Ile powinno spać 5-miesięczne dziecko i co zrobić, jeśli budzi się często w nocy?

To ile powinno spać 5-miesięczne dziecko jest kwestią bardzo indywidualną, tak samo jak w przypadku tempa rozwoju psycho-ruchowego. W tym wieku niemowlęta przesypiają około 16 godzin w ciągu doby, stopniowo wydłużając czas swojej aktywności i zabawy – 5-miesięcznemu dziecku coraz częściej szkoda czasu na spanie. Dlatego nie ma dokładnych wytycznych co do tego, ile powinno spać 5-miesięczne dziecko, gdyż zmienia się to z tygodnia na tydzień, a niekiedy niemal z dnia na dzień.

Jeśli zastanawiamy się, jak usypiać 5-miesięczne dziecko, warto minimum pół godziny przed drzemką zacząć je wyciszać, stopniowo odcinając od nadmiaru bodźców:

  • przygaszamy światła lub zaciągamy zasłony w oknie;
  • wyłączamy telewizor;
  • proponujemy spokojniejsze aktywności;
  • tulimy maluszka w ramionach.

Jeśli 5-miesięczne dziecko budzi się często w nocy, dobrze jest zatroszczyć się o komfort jego nocnego wypoczynku:

  • przed snem wietrzymy pokój niemowlęcia (o ile jakość powietrza na zewnątrz jest dobra);
  • dbamy o odpowiednią wilgotność (ok. 60%);
  • temperaturę w pomieszczeniu (ok.21 stopni);

Przed snem karmimy dziecko piersią, zmieniamy pieluszkę i ubieramy w wygodne, przewiewne ubranko, ewentualnie specjalny śpiworek niemowlęcy (kołderki nie są zalecane do snu nocnego, gdyż niosą ryzyko przypadkowego zakrycia dróg oddechowych 5-miesięcznego dziecka, powodując trudności z oddychaniem).

Jeśli 5-miesięczne dziecko budzi się często w nocy, być może zaczęło właśnie ząbkować lub przechodzi skok rozwojowy, przez co jest bardziej rozdrażnione i skłonne do częstszych pobudek. Warto obserwować zachowanie maluszka, i responsywnie odpowiadać na jego potrzeby. Nigdy nie zostawiajmy 5-miesięcznego niemowlęcia samego w łóżeczku po to, aby się wypłakało, gdyż to powoduje u niego poczucie lęku i odrzucenia. Jeśli 5-miesięczne dziecko budzi się często w nocy, jednak w ciągu dnia jest pogodne i je z apetytem, należy przeczekać ten etap rozwoju wiedząc, że za jakiś czas maluszek na pewno zacznie lepiej przesypiać noce.

Ile powinno spać 5-miesięczne dziecko w trakcie dnia? Niemowlę potrzebuje zazwyczaj minimum 2 drzemek, które mogą przebiegać w domu, jak i na spacerze w wózku. Każda z drzemek trwa od kilkunastu minut, do nawet 2-3 godzin.

Czy 5-miesięczne dziecko może już jeździć w spacerówce?

Wielu rodziców zapytanych o to, jak najlepiej usypiać 5-miesięczne dziecko z przekonaniem odpowiada, że najlepiej w wózku, podczas spaceru. Faktycznie, drzemki na świeżym powietrzu są dla niemowlęcia bardzo zdrowe (o ile jakość powietrza jest dobra), jednak na spacery warto wychodzić nie tylko na drzemki ale także wtedy, gdy 5-miesięczne niemowlę jest aktywne i może obserwować świat. W związku z tym, czy można wozić 5-miesięczne dziecko w spacerówce, jeśli nie chce już leżeć w gondoli, skąd za mało widzi?

Wózki spacerowe są przeznaczone dla dzieci, które umieją samodzielnie siadać, dlatego 5-miesięczne dziecko nie powinno jeszcze być wożone w spacerówce.

Podczas jazdy w gondoli warto ułożyć maluszka na brzuszku i odsłonić budę w wózku, aby niemowlę lepiej widziało otoczenie. Można zacząć wozić 5-miesięczne dziecko w spacerówce, jeśli rozkłada się ona całkowicie na płasko, jednak to gondola wciąż jest bardziej polecanym wózkiem dla niemowlaka, który jeszcze nie siedzi.

Jak, oprócz wózka, można inaczej usypiać 5-miesięczne dziecko na spacerze? Dobrym pomysłem będzie noszenie niemowlęcia w specjalnej chuście dla niemowląt, skąd dziecko będzie lepiej widziało otoczenie. Poczucie bliskości i miarowe kroki rodzica sprawią, że dziecko w chuście szybko zapadnie w błogi sen.

Jadłospis 5-miesięcznego dziecka: ile mleka wypija, jeśli jest karmione piersią

W piątym miesiącu życia dziecko wciąż powinno być karmione wyłącznie piersią, a o ilości karmień decyduje sam maluszek, którego dostawiamy do piersi na żądanie. W praktyce oznacza to ok. 8-12 sesji przy piersi w ciągu doby, choć to ile mleka wypija 5-miesięczne dziecko karmione piersią, a tym samym częstotliwość zgłaszania się do piersi mogą być podyktowane nie tylko głodem, ale także potrzebą bliskości i ukojenia emocji maluszka.

Jadłospis 5-miesięcznego dziecka wciąż obejmuje wyłącznie mleko, a wprowadzenie dodatkowych pokarmów uzupełniających powinno odbywać się w uzasadnionych przypadkach, po konsultacji z pediatrą.

Jak karmić 5-miesięczne dziecko, które często odrywa się od sutka, jest niespokojne przy piersi i bardzo zainteresowane otoczeniem?

Warto zadbać o stałe miejsce karmień oraz ich spokojną atmosferę. Jeśli to nie pomaga i mama nie ma już pomysłu na to, jak efektywnie karmić 5-miesięczne dziecko, które jest coraz bardziej niespokojne przy piersi, warto udać się do pediatry, który pomoże wykluczyć potencjalne dolegliwości, wywołujące rozdrażnienie niemowlęcia.

Przy przewlekłych trudnościach ze ssaniem piersi, warto zgłosić się także do neurologopedy tym bardziej, jeśli to ile waży 5-miesięczne dziecko nie pokrywa się z normami rozwojowymi dla jego wieku oraz płci (są określone w siatkach centylowych, o które można zapytać pediatrę).

Ile mleka wypija 5-miesięczne dziecko karmione piersią? W tym wieku maluszek jednorazowo jest w stanie zjeść ok. 150-160 ml pokarmu, choć jest to kwestia indywidualna. Niektóre pięciomiesięczne niemowlęta wolą bowiem jeść nieco mniej, ale częściej szczególnie np. w trakcie upałów, skoków rozwojowych, czy w trakcie dni o intensywnym harmonogramie.

Wizyty u pediatry: szczepienia i kontrola, ile powinno ważyć 5-miesięczne dziecko

Między 5. a 6. miesiącem (ale nie wcześniej niż 8 tygodni po poprzednich szczepieniach) u niemowlęcia należy wykonać kolejne, obowiązkowe szczepienia ochronne zgodnie ze schematem, na jaki zdecydowali się rodzice podczas pierwszej wizyty szczepiennej w przychodni (refundowane szczepionki tradycyjne lub preparaty skojarzone 5w1 lub 6w1). Jeśli rodzice mają wątpliwości, co do terminu kolejnego szczepienia ich 5-miesięcznego niemowlęcia, powinni zadzwonić do swojej przychodni.

Na wizytę u lekarza warto zgłosić się także w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących rozwoju 5-miesięcznego dziecka, a także obaw związanych z tym, ile powinno ważyć 5-miesięczne dziecko. W drugim kwartale życia niemowlę powinno przybierać na wadze ok. 119-126 gram tygodniowo. To ile powinno ważyć 5-miesięczne dziecko jest określone w standaryzowanych siatkach centylowych, jednak warto wiedzieć, że niemowlęta urodzone przedwcześnie lub dzieci z niską masą urodzeniową mogą ważyć mniej, niż ich rówieśnicy w tym samym wieku.

Najważniejsze, aby dziecko regularnie i prawidłowo przybierało na wadze, a także harmonijnie rozwijało się zarówno ruchowo, jak i psychicznie. Pamiętajmy, że jadłospis 5-miesięcznego dziecka wciąż powinien obejmować wyłącznie mleko, najlepiej z piersi mamy. O ewentualnym rozszerzaniu diety u niemowlęcia w 5. miesiącu należy porozmawiać z pediatrą.

 

Kalendarz rozwoju dziecka

Dofinansowanie UE
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję