Kalendarz rozwoju dziecka

Kalendarz rozwoju dziecka

25 tydzień życia dziecka wprowadza w jego codzienność wiele nowości, związanych z początkiem rozszerzania diety. Ruchy 25-tygodniowego dziecka są bardziej precyzyjne i skoordynowane, a maluszek potrafi coraz lepiej przemieszczać się, podejmując pierwsze próby pełzania. Czy dziecko w 25 tygodniu powinno już siedzieć? Jak przebiega rozwój psycho-ruchowy niemowlaka w 25 tygodniu życia? Jak powinna przyrastać waga dziecka w 25 tygodniu i jakie pokarmy można podawać maluszkowi na początku rozszerzania diety?

Warto pamiętać także, że na ten okres przypada wizyta w przychodni na bilansie zdrowia dziecka oraz w celu podania maluszkowi kolejnych dawek szczepień ochronnych. Zapraszamy do lektury artykułu na temat 25 tygodnia życia niemowlaka.

Precyzyjne ruchy, trenowanie motoryki małej i próby pełzania u 25-tygodniowego dziecka

W tym okresie życia dziecko jest już coraz bardziej samodzielne: potrafi celnie chwytać przedmioty, obraca się z pleców na brzuszek i na odwrót, a także podejmuje pierwsze próby pełzania. Dla 25-tygodniowego niemowlaka najlepszą motywacją do trenowania obrotów i pełzania będą ciekawe, bezpieczne zabawki rozmieszczone w jego najbliższym otoczeniu.

Wzrok dziecka jest już bardzo dobrze rozwinięty, dlatego 25-tygodniowe niemowlę nie ma trudności w dostrzeganiu detali przedmiotów, śledzeniu wzrokiem przesuwających się obrazków, czy dostrzeżeniu ulubionej zabawki, którą rodzice odłożyli w dalszej części pokoju.

Pozostając w temacie coraz bardziej precyzyjnych ruchów 25-tygodniowego dziecka i jego zwiększonej mobilności, nie można pominąć kwestii bezpieczeństwa maluszka. Nawet na chwilę nie wolno pozostawiać dziecka bez nadzoru na przewijaku czy kanapie, skąd w kilka sekund może spaść.

Warto zadbać także o zabezpieczenie przedmiotów potencjalnie niebezpiecznych dla pełzającego niemowlaka w 25 tygodniu życia:

  • kabli;
  • kontaktów;
  • czy małych zabawek np. puzzli, które maluszek mógłby połknąć.

Dziecko umie już chwytać przedmioty wykorzystując przy tym kciuk. Koordynacja i ruchy 25-tygodniowego dziecka są na tyle rozwinięte, że maluszek przekłada zabawki z rączki do rączki, odkłada je i ponownie chwyta, a finalnie bardzo często wkłada do buzi. Uwadze najbliższych nie może umknąć także wesołe gaworzenie 25-tygodniowego niemowlaka i urocze, choć wypowiadane jeszcze nieświadomie zbitki sylab, takie jak ,,mamama” czy ,,dadada”.

Czy dziecko w 25 tygodniu trzeba uczyć siadania?

Sąsiedzi, babcie, a także przypadkowo spotkane na spacerze osoby które dowiadują się, że dziecko ma 25 tygodni bardzo często dopytują rodziców, czy maluszek umie już siedzieć. Takie pytania i presja ze strony otoczenia sprawiają, że rodzice zaczynają zastanawiać się nad rozpoczęciem nauki siadania u 25-tygodniowego niemowlaka – czy to jednak dobry pomysł?

Już na wstępie warto zaznaczyć, że co prawda ruchy 25-tygodniowego dziecka są bardziej precyzyjne, a maluszek jest coraz silniejszy, jednak stosunkowo niewiele niemowląt w tym wieku potrafi już samodzielnie przyjąć pozycję siedzącą. Co więcej, spora część niemowląt w 25 tygodniu życia wciąż ma problemy z kilkuminutowym, stabilnym siedzeniem z podparciem np. w krzesełku do karmienia. Już po kilku minutach maluszek zaczyna przechylać się na bok, a jego plecki zaokrąglają się.

Brak umiejętności samodzielnego siadania nie powinien martwić rodziców 25-tygodniowego dziecka jeśli maluszek poza tym jest aktywny, obraca się ochoczo z pleców na brzuszek i na odwrót, bawi się swoimi nóżkami i podejmuje pierwsze próby pełzania. Niemowlęta najczęściej samodzielnie siadają dopiero, kiedy nauczą się raczkować, choć zdarzają się wyjątki.

Dziecko w 25 tygodniu życia ma w sobie naturalny pęd do rozwoju, dlatego nie trzeba, a wręcz nie należy uczyć go siadania, poprzez bierne sadzanie i podpieranie jego plecków licznymi poduszkami.

Potencjalne konsekwencje biernego, długotrwałego sadzania 25-tygodniowego niemowlaka

Sadzanie niemowlęcia na siłę, szczególnie na dłuższy czas np. do zabawy lub oglądania książeczek, może doprowadzić do wykształcenia się wad postawy w późniejszym okresie jego rozwoju. Jeśli chodzi o rozszerzanie diety, najbezpieczniejsza do gryzienia i połykania jest dla 25-tygodniowego niemowlaka pozycja siedząca. Dlatego na krótki czas smakowania nowych pokarmów można posadzić maluszka na swoich kolanach lub w krzesełku do karmienia.

Na początku maluszek je bardzo mało, dopiero ucząc się nowych smaków i konsystencji. Kilkuminutowe posadzenie niemowlaka w 25 tygodniu, na dwa lub trzy posiłki dziennie nie powinno wyrządzić szkody w rozwoju jego układu kostno -szkieletowego.

Próchnica u 25-tygodniowego niemowlaka: jak dbać o pierwsze mleczaki?

W tym czasie u wielu dzieci rozpoczyna się proces ząbkowania. Warto proponować im silikonowe lub drewniane gryzaki z wypustkami, które przyniosą ulgę nabrzmiałym, bolesnym dziąsłom. U niektórych dzieci w 25 tygodniu podczas wyżynania się ząbków może wystąpić rozdrażnienie, nieznacznie podwyższona temperatura ciała, luźniejsze stolce i utrata apetytu. Jeśli niepokoi nas stan zdrowia maluszka, zawsze powinniśmy zasięgnąć porady lekarza, który fachowo oceni, czy maluszek ząbkuje, przechodzi skok rozwojowy w 25 tygodniu życia, czy może rozwija się u niego jakaś infekcja.

Wraz z pojawieniem się pierwszych mleczaków rodzice powinni zakupić dla niemowlęcia szczoteczkę do zębów (najlepiej dedykowaną dla małych dzieci) oraz pastę do zębów zawierającą fluor w stężeniu 1000 ppm, który wykazuje skuteczne działanie przeciwpróchnicze.

Zęby warto zacząć myć 25-tygodniowemu niemowlakowi gdy tylko przebije się u niego pierwszy ząbek. Mleczaki są bowiem bardzo narażone na próchnicę, przez co należy dbać o nie ze zdwojoną troską, myjąc zęby niemowlaka minimum 2 razy dziennie (w tym koniecznie przed snem nocnym).

Próchnica jest chorobą zakaźną, dlatego staramy się nie oblizywać smoczka dziecka i nie wkładać do jego buzi łyżeczki, którą wcześniej oblizała mama, tato lub rodzeństwo. Kiedy u 25-tygodniowego dziecka pojawi się pierwszy ząbek, warto także zapisać się do dentysty na wizytę adaptacyjną, która pozwoli oswoić maluszka ze stomatologiem i skontrolować, czy ząbki wyrzynają się prawidłowo i są zdrowe.

Schemat rozszerzania diety: kiedy wprowadzać u 25-tygodniowego niemowlaka produkty alergizujące?

Niezależnie od wybranego sposobu rozszerzania diety (BLW czy tradycyjne karmienie łyżeczką przez rodzica), na początek zaleca się wprowadzenie warzyw, a dopiero po kilku-kilkunastu dniach zapoznawanie 25-tygodniowego niemowlaka ze słodkim smakiem owoców. Warzyw nie trzeba wprowadzać pojedynczo, od razu można serwować np. 2 lub 3 warzywa w jednym posiłku, obserwując przy tym reakcje dziecka.

Obecnie nie zaleca się opóźniania przy wprowadzaniu do diety niemowlaka produktów potencjalnie alergizujących, dlatego gluten (kaszki, kasze, pieczywo pełnoziarniste), masło orzechowe, jogurty i kefiry, całe jajko (ważne, aby było w pełni ścięte) można wprowadzać już od drugiego tygodnia rozszerzania diety.

W 25 tygodniu życia niemowlaka warto wiedzieć, że potencjalnie alergizujące produkty wprowadzamy stopniowo, najlepiej jeden dziennie i obserwujemy reakcje maluszka. Mięso (ze sprawdzonych źródeł) i ryby (najlepiej morskie, tłuste, przy czym unikamy ryb drapieżnych) zaleca się wprowadzić w drugim lub trzecim tygodniu rozszerzania diety, po dokładnej obróbce termicznej.

Prawidłowo skomponowany jadłospis wegetariański i wegański jest możliwy do zastosowania u 25-tygodniowego niemowlaka, jednak aby nie doprowadzić do powstania niedoborów, tego typu diety eliminacyjne warto u niemowląt i małych dzieci stosować po konsultacji z doświadczonym dietetykiem.

Czego nie podajemy do jedzenia niemowlakowi w 25 tygodniu życia?

Rodzice 25-tygodniowych dzieci powinni wiedzieć, że nie podajemy niemowlętom cukru dodanego (np. obecnego w batonikach, ciastkach) ani soli. Do picia serwujemy wodę niskozmineralizowaną, unikamy natomiast podawania soków owocowych i herbatek, w tym ziołowych.

Staramy się nie smażyć potraw na głębokim tłuszczu, na rzecz gotowania (najlepiej na parze), pieczenia i duszenia. Można używać przypraw np. naturalnych ziół, jednak najlepiej w minimalnej ilości. Unikamy podrobów, nie podajemy niemowlęciu w 25 tygodniu miodu (nawet jako dodatku do gotowania/pieczenia), ani pełnego mleka krowiego jako samodzielnego posiłku – mleko można dodawać jako składnik potrawy np. do owsianki. Można także korzystać z napojów roślinnych np. kokosowego lub migdałowego, bez dodatku soli i cukru (unikamy podawania napoju ryżowego 25-tygodniowym niemowlętom i małym dzieciom).

Mleko roślinne i krowie nie powinno stanowić zamiennika mleka kobiecego lub modyfikowanego. Jeśli karmimy dziecko piersią, podczas rozszerzania diety, a także w późniejszym czasie, nie ma potrzeby wprowadzania do diety maluszka mleka modyfikowanego.

Nigdy nie karmimy 25-tygodniowego niemowlaka na siłę, dajemy mu czas aby przez kilka, a nawet kilkanaście dni oswoił się z nową dla niego sytuacją, jaką jest jedzenie pokarmów innych niż mleko. Przez kilka pierwszych tygodni można najpierw proponować dziecku pierś, aby maluszek nie był bardzo głodny i rozdrażniony, podczas próbowania nowych smaków. Dopiero po upływie ok. godziny warto przygotować dla 25-tygodniowego dziecka niewielki posiłek. Dziecko nie musi się nim najeść – ma go przede wszystkim skosztować.

Waga dziecka w 25 tygodniu i problemy przy rozszerzaniu diety

Zjedzenie przez 25-tygodniowe niemowlę 1-2 łyżeczek w trakcie jednego posiłku jest całkowicie normalne, jednak maluszek równie dobrze może już od samego początku zjadać z apetytem cały obiadek przygotowany przez rodzica – to kwestia bardzo indywidualna. Jeśli waga 25-tygodniowego dziecka martwi rodziców, powinni skonsultować się z pediatrą. Należy przy tym pamiętać, że na początku rozszerzania diety podstawą żywienia maluszka wciąż pozostaje mleko, najlepiej z piersi mamy, dlatego nie pomijamy podawania mleka, na rzecz normalnego ,,obiadu”.

Należy obserwować dziecko w najbliższym czasie i sprawdzać, czy waga 25 tygodniowego niemowlaka przyrasta w sposób prawidłowy, czyli ok. 119-126 gram tygodniowo.

Oprócz oswajania się z nowymi konsystencjami i smakami, niemowlę musi także zaznajomić się z pobieraniem pokarmu (z łyżeczki lub z własnej rączki, w przypadku BLW), z żuciem oraz przełykaniem czegoś innego niż płynne mleko. Warto obserwować ruchy 25-tygodniowego dziecka w trakcie jedzenia – czy wypycha łyżeczkę/cząstki pokarmu językiem, czy sprawnie połyka pokarm? Trudności przy rozszerzaniu diety wraz z nieprawidłowym przyrostem wagi 25-tygodniowego dziecka, po upływie kilku tygodni warto skonsultować z neurologopedą dziecięcym i/lub pediatrą.

Specjalista skontroluje m.in.:

  • długość wędzidełka podjęzykowego;
  • ruchy języka u 25-tygodniowego dziecka;
  • a także oceni funkcje mięśni twarzy.

Niekiedy kilka prostych ćwiczeń neurologopedycznych, które rodzic będzie wykonywał z dzieckiem sprawi, że rozszerzanie diety i przyrosty wagi 25-tygodniowego dziecka znacząco się poprawią.

 

Kalendarz rozwoju dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję