Kalendarz rozwoju dziecka

Kalendarz rozwoju dziecka

Szósty tydzień życia noworodka – niemowlaka to czas wielu radości, tulenia i ciągłego pogłębiania więzi z dzieckiem. Maluszek potrafi niemal z dnia na dzień zaskoczyć rodziców nowymi umiejętnościami: położony na brzuszku unosi główkę nawet na kilkanaście sekund, a swoje niezadowolenie zaczyna komunikować nie tylko za pomocą krzyku (jak do tej pory) ale również potokiem ,,krokodylich” łez.

Czy częstszy płacz, zaburzenia snu i kryzys 6 tygodniowego niemowlaka to może być skok rozwojowy? Jaka powinna być waga 6 tygodniowego dziecka i czym są siatki centylowe o których wspomina pediatra podczas wizyty kontrolnej? Kiedy najlepiej wykonać szczepienia i czy 6 tydzień życia dziecka to dobry czas na USG bioderek? Ślinienie się i chrypka u 6 tygodniowego dziecka – czy to powód do niepokoju? Ile śpi 6 tygodniowe niemowlę i dlaczego się to zmienia? Rodzice maluszków mają zazwyczaj wiele pytań i wątpliwości, na które postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

6 tygodniowe niemowlę nie śpi w dzień i jest niespokojne: czy to skok rozwojowy?

Rozwój układu nerwowego często jest związany z okresowym niepokojem dziecka tzw. skokiem rozwojowym w 6 tygodniu życia. Rodzice często czują się wtedy bezradni, gdyż maluszek mniej śpi, dużo płacze i nie da się go łatwo uspokoić. Kryzys u 6 tygodniowego dziecka może mieć rozmaity przebieg, lub nie wystąpić wcale. Mogą zdarzyć się dni, kiedy dziecka nie sposób odłożyć na drzemkę w ciągu dnia – z niepokojem będzie się wybudzać, spragnione ciągłego kołysania w czułych objęciach mamy lub taty. Taki kryzys 6 tygodniowego niemowlaka jest zwykle przejściowy i w tym trudnym dla dziecka czasie warto wspierać je swoim spokojem i bliskością.

To ile śpi 6 tygodniowe niemowlę często zmienia się niemal z dnia na dzień szczególnie, jeśli maluszek jest narażony na nowe bodźce, takie jak np. odwiedziny u dziadków, czy wizyta w przychodni. Skok rozwojowy również może mieć wpływ na to, ile śpi 6 tygodniowe dziecko – maluszki zazwyczaj częściej się wtedy wybudzają i zmieniają rutynę snu. Częsty, długotrwały płacz który rodzicom trudno ukoić może sprawić, że u 6 tygodniowego niemowlaka wystąpi chrypka. Jeśli taka chrypka pojawia się bezpośrednio po rozdrażnieniu maluszka i mija w tym samym dniu, najprawdopodobniej nie ma powodów do niepokoju.

Płacz i chrypka u 6 tygodniowego dziecka mogą jednak stanowić objawy infekcji, dlatego jeśli cokolwiek martwi rodziców w zachowaniu ich pociechy, zawsze powinni zasięgnąć porady pediatry.

Pielęgnacja w 6 tygodniu życia dziecka: jak dbać o jamę ustną dziecka, które nie ma jeszcze zębów?

Gdy niemowlę ma 6 tygodni warto wprowadzić do jego codziennych rytuałów higienę jamy ustnej. Co prawda jamę ustną noworodka można oczyszczać już od pierwszych dni życia. Jednak jeśli z jakiejś przyczyny ta codzienna czynność była pomijana – nic straconego, można zacząć także teraz. Dzięki temu usuniemy z buzi dziecka zalegające resztki mleka, które stanowią świetną pożywkę dla drobnoustrojów.

Mimo, że 6 tygodniowe niemowlę nie ma jeszcze zębów, codzienna higiena jamy ustnej pozwoli przyzwyczajać maluszka do tego, że rodzice zaglądają mu do buzi i delikatnie czyszczą jej wnętrze. Gdy dziecko za kilka miesięcy zacznie ząbkować, takie czynności pielęgnacyjne nie będą dla niego nowością i jest szansa, że mycie ząbków nie będzie wtedy stanowiło większego problemu.

Jak zadbać o higienę jamy ustnej dziecka w 6 tygodniu życia?

Na początek należy dokładnie umyć ręce, a następnie nawinąć na swój palec czystą, jałową gazę zwilżoną wodą przegotowaną. Przecieramy delikatnie wały dziąsłowe dziecka oraz wnętrza policzków. Taki zabieg powtarzamy minimum raz dziennie, najlepiej przed snem. Jeśli rodzina przechodzi właśnie przez kryzys 6 tygodniowego niemowlaka, higienę jamy ustnej w najtrudniejsze dla maluszka warto wykonywać zaraz po drzemce i karmieniu, kiedy niemowlę jest w najlepszym humorze. Gdy dziecko przejdzie przez skok rozwojowy 6 tygodnia, można wrócić do stałych rytuałów higieny jamy ustnej.

Ślinienie u 6 tygodniowego niemowlaka: co może oznaczać?

Pozostając w temacie jamy ustnej maluszka, wielu rodziców zastanawia się, co może oznaczać ślinienie 6 tygodniowego niemowlaka. Nadprodukcja śliny, czyli właśnie ślinienie może być związana m.in. z dojrzewaniem układu pokarmowego czy podrażnieniem/stanem zapalnym śluzówki jamy ustnej. Ślinienie u dzieci w 6 tygodniu życia w niektórych przypadkach jest powiązane z osłabionym napięciem mięśniowym które sprawia, że dziecko bardzo często nie domyka ust (często współwystępuje z zaburzeniami ssania i efektywnego pobierania pokarmu).

W 6 tygodniu życia niemowlę zazwyczaj nie ślini się jeszcze zbyt obficie gdyż nie ząbkuje, ani nie wkłada do buzi wszystkiego, co spotka na swej drodze (jak to będzie miało miejsce w najbliższych miesiącach). Obfite ślinienie 6 tygodniowego dziecka warto skonsultować z pediatrą.

Siatki centylowe: sprawdź, czy waga 6 tygodniowego dziecka mieści się w normie

Wiele rodziców martwi się, czy ich pociecha prawidłowo przybiera na wadze. Z pomocą przychodzą siatki centylowe, które stanowią jedną z obiektywnych metod oceny rozwoju fizycznego dziecka na tle rówieśników. Aby sprawdzić czy waga 6 tygodniowego dziecka mieści się w granicach normy (na którym centylu jest dziecko) należy wybrać siatkę właściwą dla wieku i płci niemowlaka.

Dla przykładu: jeśli masa ciała dziecka oscyluje w granicach 50 centyla oznacza to, że średnio 50% niemowląt w identycznym wieku i tej samej płci waży mniej, natomiast 50% waży więcej.

Z przybieraniem dziecka na wadze wiąże się kolejne, nurtujące rodziców pytanie: ile powinno jeść 6 tygodniowe niemowlę? W tym okresie rozwoju dziecko jednorazowo zjada ok. 130-140 ml pokarmu. Żywienie mlekiem mamy jest dla maluszka najlepsze i najbardziej rekomendowane przez specjalistów.

Ile powinno jeść 6 tygodniowe niemowlę, kiedy mama karmiąca przechodzi przez kryzys laktacyjny?

Wiele kobiet karmiących zauważa, że gdy dziecko ma 6 tygodni ich laktacja zmienia się. Wcześniej piersi były przepełnione, teraz mamy karmiące mają wrażenie braku pokarmu. Zazwyczaj jest to problem przejściowy, który mija przy częstym dostawianiu niemowlęcia do piersi.

Zmiany w laktacji mogą być związane z jej stabilizacją, która ma miejsce właśnie ok. 6-9 tygodnia po porodzie. Organizm kobiety zaczyna dostrajać produkcję mleka do indywidualnych potrzeb dziecka.

Ile i jak często powinno jeść 6 tygodniowe niemowlę?

Warto obserwować dziecko i karmić je zawsze wtedy, gdy wykazuje pierwsze oznaki głodu m.in. jest niespokojne, szuka wzrokiem mamy i wkłada do buzi swoje paluszki. Ile razy w nocy powinno jeść 6 tygodniowe niemowlę? W trakcie problemów z laktacją najlepiej dostawiać maluszka do piersi na żądanie także w nocy, jednak nie rzadziej niż 1 raz.

Jeśli zdarza się, że niemowlę przesypia już całe noce, w trakcie kryzysu laktacyjnego warto przystawić maluszka do piersi choć raz podczas nocy. Można to zrobić bez konieczności całkowitego wybudzania 6 tygodniowego dziecka, które chętnie uchwyci pierś będąc w półśnie. Generalnie nie limituje się tego, ile powinno jeść 6 tygodniowe niemowlę karmione piersią i podążamy za potrzebami dziecka.

USG bioder czyli kilka słów o ważnym badaniu, które warto wykonać w 6 tygodniu życia dziecka

Szósty tydzień życia niemowlaka to bardzo dobry czas na wykonanie ważnego badania, jakim jest USG stawów biodrowych (preluksacyjne). Pozwala ono na wczesne wykrycie dysplazji stawów biodrowych. Badanie w Polsce jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i należy wykonać je: 

  • między 6 a 12 tygodniem po porodzie;
  • po ukończeniu przez dziecko 3 miesiąca życia;
  • gdy dziecko zaczyna chodzić samodzielnie.

Skierowanie na USG bioder można uzyskać podczas pierwszej wizyty u pediatry. USG stawów biodrowych trwa zazwyczaj ok. 10-15 minut i jest dla 6 tygodniowego dziecka zupełnie bezbolesne i bezpieczne. Nie ma również potrzeby specjalnie się do niego przygotowywać – wystarczy ubrać dziecko w ubranko, które będzie można łatwo do badania zdjąć. W trakcie USG lekarz ortopeda ocenia wszystkie komponenty stawowe, w tym ukształtowanie panewki stawu biodrowego względem głowy kości udowej. Lekarz zazwyczaj instruuje również rodziców jak prawidłowo nosić oraz pielęgnować 6 tygodniowe niemowlę, aby wspierać prawidłowy rozwój stawów biodrowych.

Zaleca się m.in. unikać prostowania złączonych nóżek dziecka, nie ciągnąć za uniesione nóżki podczas przewijania i nie spowijać ciasno nóżek dziecka w rożkach niemowlęcych i otulaczach. W razie stwierdzonych nieprawidłowości ortopeda może zalecić czasowe stosowanie specjalnej ortezy, która będzie utrzymywać nogi dziecka w odpowiednim ułożeniu. Panewka stawu biodrowego najlepiej rozwija się bowiem w pozycji zgięcia, odwiedzenia i delikatnej rotacji zewnętrznej nóżek dziecka – właśnie taką pozycję zabezpiecza orteza.

Jakie szczepienia wykonuje się u 6 tygodniowego dziecka?

Po ukończeniu przez dziecko 6 tygodnia życia należy udać się z nim do pediatry na kolejne szczepienia ochronne (pierwsze wykonuje się w ciągu 24 h po narodzinach). Zawierają się one w tzw. kalendarzu szczepień i są szczepieniami obowiązkowymi (ale nie przymusowymi), które należy podać dziecku w określonym wieku, zgodnie z obowiązującym schematem. Obowiązkowe szczepienia pomagają uchronić dziecko przed groźnymi chorobami, którym można skutecznie zapobiegać – dlatego szczepienia są tak bardzo zalecane przez lekarzy.

Gdy dziecko ukończy 6 tygodni wykonuje się u niego szczepienia przeciwko: 

  • Błonicy, tężcowi i krztuścowi;
  • WZW B;
  • Hib (zakazania spowodowane bakterią Haemophilus influenzae typu b);
  • Pneumokokom;
  • Rotawirusom.

Szczepienia ochronne 6 tygodniowego niemowlaka mogą odbyć się szczepionkami refundowanymi przez NFZ (4 wkłucia oraz podanie kropelek – doustnej szczepionki przeciwko rotawirusom) lub z wykorzystaniem szczepionki skojarzonej 6 w 1 (2 wkłucia oraz doustne kropelki) lub 5 w 1 (3 wkłucia oraz podanie kropelek ). Szczepionki skojarzone dla niektórych niemowląt z grupy ryzyka m.in. wcześniaków, również są refundowane. Preparaty skojarzone pozwalają znacząco zminimalizować liczbę iniekcji, a tym samym dyskomfortu u 6 tygodniowego dziecka. Ponadto preparaty skojarzone zawierają acelularną (bezkomórkową) formę krztuśca.

Schemat szczepienia 6 tygodniowego dziecka warto rozważyć z wyprzedzeniem

Bezpośrednio przed umówionym szczepieniem dziecko po ukończeniu 6 tygodnia życia przechodzi przez kwalifikację u pediatry, który ocenia ogólny stan zdrowia maluszka i wyklucza ewentualne przeciwwskazania do podania szczepionki.

Jeśli po ukończeniu przez dziecko 6 tygodnia życia rodzice zdecydują się na dany schemat szczepień np. na szczepionkę skojarzoną 6 w 1, to przy kolejnych wizytach szczepiennych nie będą mogli zmienić zdania i wybrać innych szczepionek np. preparatów refundowanych przez NFZ. Raz wybrany schemat szczepień powinien być bowiem realizowany konsekwentnie, aby podane preparaty wykazały należytą skuteczność.

O wszelkich wątpliwościach co do wyboru schematu szczepienia 6 tygodniowego dziecka zawsze warto porozmawiać z pediatrą z wyprzedzeniem. Lekarz z pewnością udzieli odpowiedzi na wszystkie nurtujące rodziców pytania.

Kalendarz rozwoju dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję