Kalendarz rozwoju dziecka

Kalendarz rozwoju dziecka

Drugi tydzień życia dziecka to dla jego najbliższych czas wielu emocji: radości, wzruszeń, ale również zmęczenia i swoistej niepewności związanej z opieką nad nowo narodzonym maleństwem. Dlatego w tym wpisie podpowiadamy, czego można spodziewać się w 2 tygodniu życia dziecka.

Czym są odruchy niemowlęce i jak wyglądają u dwutygodniowego niemowlaka? Kiedy iść z noworodkiem na pierwszy spacer? Ile je noworodek 2 tygodniowy i co zrobić, gdy dwutygodniowe niemowlę nie może zrobić kupki? Kiedy odpada kikut pępowiny? Czy można przyzwyczaić noworodka do noszenia na rękach? Zapraszamy do lektury tekstu na temat drugiego tygodnia życia dziecka.

Jak wygląda i ile śpi noworodek 2 tygodniowy?

Sen, jedzenie i krótkie, ok 2 godzinne okresy aktywności to harmonogram życia 2 tygodniowego dziecka. Oczywiście wszystkie te czynności maleństwo najchętniej wykonuje w towarzystwie mamy lub taty, co wyraźnie daje do zrozumienia uspokajając się w ich czułych objęciach. Ile śpi 2 tygodniowy noworodek i czy może przesypiać już całe noce?

Tak maleńkie dziecko spędza na błogim śnie nawet 18-20 godzin na dobę. To ile śpi 2 tygodniowy noworodek jest podyktowane także potrzebą dość częstego i regularnego karmienia co 3 – 4 godziny.

Ile razy powinno jeść 2 tygodniowy niemowlę w trakcie nocy?

Dla prawidłowej stymulacji laktacji sen dwutygodniowego noworodka wciąż powinien odbywać się z minimum jedną pobudką na posiłek. Gdy nie śpi, w drugim tygodniu życia dziecko coraz częściej ma oczy szeroko otwarte i z zaciekawieniem przygląda się światu, rozpoznając zarysy postaci i otaczających przedmiotów. 2 tygodniowy noworodek najlepiej widzi kontrastowe barwy, z odległości ok. 15-20 cm, dlatego wyrazista koszulka taty, okulary na nosie babci czy usta mamy pomalowane czerwoną szminką na pewno przykują jego uwagę.

W 2 tydzień życia dziecka jego waga sukcesywnie wzrasta, średnio o 26-31 gram dziennie i ten trend utrzyma się w pierwszym kwartale życia. Skóra staje się coraz mniej zaróżowiona, meszek płodowy tzw. lanugo znika, a główka dwutygodniowego dziecka (jeśli poród odbywał się siłami natury) zwykle nabiera już bardziej regularnych kształtów.

Czym są odruchy niemowlęce i po co występują?

Odruchy u 2 tygodniowego noworodka są czymś zupełnie naturalnym i świadczą o prawidłowym rozwoju układu nerwowego. Część z nich ma za zadanie lepiej zaadaptować organizm do nowego środowiska, natomiast niektóre z nich np. asymetryczny toniczny odruch szyjny (ATOS), toniczny odruch błędnikowy (TOB) czy odruch Galanta, pomagają dziecku łatwiej przedostać się przez ciasny kanał rodny. Oto niektóre z odruchów, które można zaobserwować u dwutygodniowego noworodka:

Asymetryczny Toniczny Odruch Szyjny (ATOS)

Nazywany również odruchem szermierza. Gdy dziecko skręca głowę w bok, następuje wyprost ręki oraz nogi po stronie twarzowej. Odruch powinien stopniowo zanikać u dziecka ok 6 miesiąca życia (m.ż.)

Odruch Galanta

Wywoływany poprzez przykręgosłupowe drażnienie skóry w odcinku lędźwiowym. Dotyk po prawej stronie kręgosłupa powoduje rotację w prawym stawie biodrowym. Odruch powinien występować z tym samym nasileniem po obu stronach. Ulega wygaszeniu między 3-9 m.ż.

Odruch Moro (obejmowania)

Jeden z pierwszych odruchów obronnych organizmu, rozwija się u płodu już w pierwszym trymestrze ciąży. Występuje w reakcji na nagły, niespodziewany bodziec, m.in.: dźwięk, rozbłysk światła, gwałtowną zmianę pozycji ciała noworodka. Przebieg: następuje energiczny wyprost rączek i nóżek, odgięcie główki w tył, wygięcie pleców w łuk, zaciśnięcie piąstek, a w końcowej fazie odruchu dziecko wykonuje rączkami ruch obejmowania. Odruch powinien stopniowo wygasać ok 3-4 m.ż

Toniczny Odruch Błędnikowy:

  • Przedni: zgięcie główki w przód powoduje równoczesne zgięcie rączek i nóżek dziecka. Odruch zanika stopniowo ok 4 m.ż.
  • Tylny: mocne odgięcie główki w tył powoduje równoczesny wyprost rączek i nóżek. Według niektórych źródeł odruch ulega stopniowemu wygaszeniu nawet do 3 r.ż (Gieysztor, Sadowska oraz Choińska; 2017)

Odruch ssania i szukania

Warunkuje pobieranie pokarmu, a więc przetrwanie dziecka. Rozwija się jeszcze w życiu płodowym (niekiedy podczas USG widać, jak dziecko ssie swój kciuk). Podrażnienie policzka i okolic ust 2 tygodniowego noworodka powoduje odwrócenie główki w kierunku źródła bodźca, otwarcie ust i wysuwanie języka. Odruch szukania zanika ok 3-4 m.ż.

Odruch chwytny

Gdy podrażnimy część dłoniową rączki 2 tygodniowego dziecka, automatycznie (i dość mocno) zaciśnie ono piąstkę. Odruch ulega wygaszeniu ok. 4 m.ż.

Odruch kroczenia

Inaczej zwany odruchem chodu automatycznego. Gdy złapiemy 2 tygodniowego noworodka i będziemy trzymać go nad podłożem czy np. nad stołem, jego nóżki zaczną się od podłoża automatycznie odpychać, wykonując ruchy ,,kroczące”. Odruch stopniowo zanika ok. 2-3 m.ż.

Dzięki świadomości występowania odruchów niemowlęcych u dwutygodniowego noworodka możemy lepiej zrozumieć jego reakcje na niektóre bodźce. Nie zaleca się jednak celowego prowokowania odruchów niemowlęcych, w celu samodzielnej diagnostyki rozwoju dziecka. Jeśli w zachowaniu dziecka w 2 tygodniu życia zaobserwujemy cokolwiek niepokojącego nie diagnozujmy go z pomocą porad internetowych, a zamiast tego udajmy się do pediatry lub położnej.

Pielęgnacja 2 tygodniowego dziecka: jak prawidłowo dbać o kikut pępowiny?

Właściwie pielęgnowany kikut pępowiny samoistnie odpada u dziecka po ok. 1-2 tygodniach od porodu. W drugim tygodniu życia dziecka warto pamiętać, aby w dalszym ciągu pielęgnować go metodą tzw. ,,na sucho”. Ważne, aby dotrzeć w trudno dostępne zakamarki, dlatego dwoma palcami lekko odsuwamy skórę wokół kikuta gdyż tam zbiera się najwięcej wydzieliny i zabrudzeń.

  • Kilka razy w ciągu dnia oraz po kąpieli 2 tygodniowego niemowlaka delikatnie osuszamy okolice kikuta pępowiny z pomocą suchego, czystego gazika i patyczka higienicznego dla niemowląt – pamiętajmy, aby wcześniej dokładnie umyć ręce.
  • Pieluszkę zakładamy lekko zawijając jej przedni brzeg tak, aby kikut pozostał na wierzchu.
  • Środków odkażających (obecnie dla niemowląt szczególnie zaleca się te na bazie oktenidyny) używamy wtedy, gdy kikut pępowiny zabrudził się kupką.
  • Po spryskaniu środkiem odkażającym dokładnie oczyszczamy pępek do sucha (czystym gazikiem i patyczkiem higienicznym).

Jeśli w drugim tygodniu życia noworodka skóra wokół kikuta jest obrzęknięta i czerwona lub zauważysz sączenie żółtawej wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu, nie wahaj się udać do położnej lub pediatry.

Czy noszenie 2 tygodniowego dziecka na rękach to dobry pomysł?

Gdy noworodek ma 2 tygodnie, zazwyczaj niemal non stop chce być w objęciach mamy lub taty. Wbrew utartym przekonaniom o zgubnym wpływie noszenia niemowlęcia na rękach nie warto obawiać się, że tuląc i kołysząc dziecko ,,rozpuścimy” je i przyzwyczaimy do ciągłego noszenia. Przez cały okres ciąży maluszek był bowiem noszony w brzuchu mamy, kołysany jej ruchami. Dziecko naturalnie rodzi się więc z potrzebą bliskości, przyzwyczajone do noszenia i tulenia.

2 tygodniowe niemowlęta których potrzeba bliskości jest responsywnie zaspokajana przez opiekunów poprzez tulenie i kołysanie, są spokojniejsze i bardziej pewne tego, że świat jest przyjaznym miejscem, w którym mogą liczyć na wsparcie swoich najbliższych.

Warto spróbować również kangurowania dwutygodniowego noworodka w kontakcie skóra do skóry: dziecko wyłącznie w pieluszce kładziemy na nagiej klatce piersiowej mamy lub taty, a następnie okrywamy cienkim kocykiem/pieluszką tetrową. Ciepło skóry, oddech i odgłos bicia rodzica serca budują w dziecku poczucie spokoju i bezpieczeństwa.

Czy 2 tydzień życia dziecka to odpowiedni czas na pierwszy spacer?

Drugi tydzień życia dziecka to doskonały czas na pierwszy spacer. Jeśli maluszek urodził się zimą, z pierwszym spacerem warto wstrzymać się do dnia, gdy warunki atmosferyczne będą sprzyjające. Na komfort termiczny wpływa bowiem nie tylko temperatura powietrza, ale również jego wilgotność i nasilenie wiatru.

Zimą staraj się nie wychodzić na pierwszy spacer z noworodkiem gdy odczuwalna temperatura spadnie poniżej -10 stopni (termometr może pokazywać np. -6 stopni, ale gdy na dworze wieje mroźny wiatr, odczuwalna temperatura może być dużo niższa). Staramy się także nie przegrzewać dziecka – bardzo dobrze sprawdza się ubieranie 2 tygodniowemu niemowlakowi jednej warstwy ubrania więcej, niż ma na sobie podczas spaceru jego mama.

W trakcie letnich upałów unikamy spaceru z dwutygodniowym noworodkiem w godzinach 11:00-15:00, oraz gdy temperatura jest wyższa niż 30 stopni Celsjusza. Skóra noworodka jest bardzo wrażliwa na promieniowanie UV dlatego troskliwie chronimy ją przed słońcem, zapewniając dziecku cień i używając dedykowanych niemowlętom kremów z filtrem przeciwsłonecznym (także w zimowe, słoneczne dni).

Na pierwszy spacer warto udać się na 15-30 min w miejsce dość ciche, osłonięte od wiatru i słońca np. do parku. Na kilka dni przed pierwszym spacerem można werandować 2 tygodniowego noworodka przez kilka minut, najpierw przy otwartym oknie, a następnie np. na balkonie (oczywiście ubierając je adekwatnie do temperatury).

Ile je 2 tygodniowy noworodek i czy należy martwić się, jeśli nie może zrobić kupki?

Pokarm mamy to najlepszy sposób żywienia noworodka. Karmiąc piersią z pewnością zastanawiasz się ile powinno jeść 2 tygodniowe niemowlę skoro nie wiesz, jaką ilość pokarmu dokładnie pobiera. Piersią karmimy dziecko na żądanie, co w praktyce oznacza ok. 8-12 razy na dobę, w tym min. jedno karmienie nocne.

Ile powinno jeść 2 tygodniowe niemowlę ssąc pierś?

Dziecko powinno ssać jedną pierś min. 10 min, podczas których słychać jak miarowo połyka pokarm. Ile je noworodek 2 tygodniowy? W tym wieku dziecko jednorazowo zjada ok. 80-90 ml pokarmu. Jeśli z jakiegoś powodu karmimy lub dokarmiamy dziecko mlekiem modyfikowanym należy pamiętać, aby nie sporządzać go ,,na oko” ale dokładnie przestrzegać proporcji podanych na opakowaniu. Zaburzenie proporcji podczas przyrządzania mleka niekiedy sprawia, że 2 tygodniowe niemowlę nie może zrobić kupki.

Butelką karmimy dwutygodniowego noworodka co ok 3-4 godziny, czyli 6-8 razy w ciągu doby. Staramy się nie doprowadzać do sytuacji, w której dziecko płacze z głodu: kiedy widzimy, że robi się niespokojne, rozgląda na boki i szuka ustami sutka wysuwając język, proponujemy mu pierś lub butelkę.

Ile powinno jeść 2 tygodniowe niemowlę karmione piersią, aby go nie przekarmić?

Tak jak pisaliśmy wcześniej, w tym okresie rozwoju piersią karmimy na żądanie i nie ma takiej możliwości, aby dziecko karmić piersią za dużo.

Prawidłowo żywione dziecko powinno w tym okresie robić min. 3-4 kupki na dobę (za kupkę uznajemy również ,,kleks” na pieluszce o średnicy min. 3 cm). Jeśli 2 tygodniowe niemowlę nie może zrobić kupki, należy udać się z nim do pediatry. W przypadku karmienia piersią warto również zasięgnąć porady położnej i Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego.

Kalendarz rozwoju dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję