Kalendarz rozwoju dziecka

Kalendarz rozwoju dziecka

Rozwój dziecka w wieku 6 lat jest dynamiczny, nie tylko ruchowo, ale również pod kątem psychiczno – emocjonalnym. Dziecko które ma 6 lat jest już bardzo samodzielne, a równocześnie wciąż wymaga dużo uwagi ze strony rodziców. Przede wszystkim 6 latek potrzebuje wsparcia w rozwoju emocjonalnym, szczególnie z radzeniem sobie w trudnych sytuacjach. Wielu rodziców skarży się, że dziecko jest nerwowe, przy czym 6-latek bywa agresywny, a nawet bije rodziców.

Jak radzić sobie w takich trudnych sytuacjach? Jak przebiega rozwój emocjonalny 6-latka i gdzie można szukać pomocy dla siebie, oraz nerwowego 6-latka? Co robić, jeśli 6-latek sika w nocy? Zapraszamy do podróży przez pasjonujący świat rozwoju 6-latka.

Jak przebiega rozwój emocjonalny 6-latka?

6-letnie dziecko coraz lepiej panuje nad swoimi emocjami, natomiast wciąż zdarzają się wybuchy niekontrolowanej złości, obrażanie się na opiekunów, sprzeciwianie zasadom i poleceniom. Rozwój emocjonalny 6-latka jest nacechowany sporą dawką egocentryzmu, ponieważ dziecko wciąż kieruje się głównie swoimi korzyściami. Choć teoretycznie rozumie emocje innych, często nie potrafi wczuć się w sytuację drugiej osoby, co może rodzić wiele konfliktów rówieśniczych.

6-letnie dziecko bywa impulsywne i skrajne w swoich emocjach – raz się śmieje i przytula, aby za kilka minut zezłościć się i odmówić współpracy. Nerwowe, 6-letnie dziecko to wyzwanie, z którym mierzy się większość rodziców w tym okresie. Rozwój emocjonalny 6-latka obejmuje pojawienie się takich uczuć jak wstyd, zakłopotanie, czy poczucie winy. Maluch wciąż buduje poczucie własnej wartości, dlatego jest bardzo spragniony sukcesów i pochwał, natomiast dość źle znosi porażki.

Rozwój emocjonalny i społeczny 6-latka sprawia, że dziecko zaczyna coraz bardziej koncentrować się na relacjach z rówieśnikami, które powoli stają się dla niego ważniejsze, niż spędzanie czasu z rodzicami. 6-letnie dziecko nawiązuje pierwsze przyjaźnie, ma swoje ulubione zajęcia, książki i preferencje smakowe.

Rozwój emocjonalny 6-latka wspierają:

  • rozmowy o emocjach i strategiach radzenia sobie z nimi;
  • brak porównywania dzieci między sobą;
  • a także chwalenie dziecka za starania, a nie wyłącznie za sukcesy.

Nerwowe dziecko, które w wieku 6 lat bije rodziców 

Jak już wspominaliśmy, 6-letnie dziecko bywa nerwowe, impulsywne i jest to normalne dla tego etapu rozwoju emocjonalnego. Z jednej strony maluch potrafi już kontrolować swoje zachowanie, nazywać uczucia, natomiast kiedy pojawiają się bardzo silne emocje, 6-latek robi się nerwowy i nieprzewidywalny. Kiedy ochłonie, 6-letnie dziecko często ma poczucie winy, ponieważ zaczyna zdawać sobie sprawę, że postąpiło niewłaściwie, choć często ma problem, aby się do tego przyznać.

Rozwój emocjonalny 6-latka bywa dla rodziców sporym wyzwaniem szczególnie, kiedy dziecko kłamie, próbuje manipulować innymi, buntuje się na każdym kroku, a nawet wykazuje zachowania agresywne. Stresujące sytuacje również nie pozostają bez wpływu na rozwój emocjonalny 6-latka m.in. narodziny rodzeństwa, pójście do pierwszej klasy, czy kłótnie rodziców.

6-letnie dziecko jest na tyle duże, by dostrzegać problemy i trudności wokół siebie, jednak na tyle małe, że często nie umie sobie z nimi samodzielnie poradzić. Kiedy 6-latek bije rodziców może próbować zwrócić na siebie uwagę jeśli zauważy, że takie zachowania faktycznie działają na jego korzyść i opiekunowie poświęcają mu więcej czasu. Częściej jednak 6-latek bije rodziców w napadzie silnych, niekontrolowanych emocji. Niektóre 6-letnie dzieci biją rodziców naprawdę mocno, i mogą zrobić opiekunowi realną krzywdę.

Impulsywność i utrata kontroli nad sobą pod wpływem emocji często sprawiają, że 6-latek bije nie tylko rodziców, ale także inne dzieci, a w szczególności młodsze rodzeństwo.

Jak reagować, jeśli 6-latek jest nerwowy i bije rodziców?

Przede wszystkim sporządzamy z nerwowym 6-letnim dzieckiem jasny kodeks zasad i granic – może być w formie obrazkowej (rysunków, jakie stworzy sam 6-latek). W tym wieku maluchy mają już podstawowe pojęcie dobra i zła, dlatego warto się do tego odnosić tłumacząc, że nigdy nie wolno krzywdzić innych i że istnieją lepsze strategie radzenia sobie z emocjami. Warto je z 6-letnim dzieckiem omówić, a nawet przećwiczyć na zasadzie odgrywania scenek: ,,kiedy się złoszczę, mówię głośno co czuję” lub ,,kiedy jestem zły/zła idę do swojego pokoju, tam biegam i tupię, dopóki nie ochłonę”.

Kiedy 6-latek bije rodziców lub innych i wydaje się być zaślepiony swoimi emocjami, często najskuteczniejszą metodą jest mocne przytulenie i tym samym przytrzymanie rozszalałego malucha. Kiedy 6-latek bije rodziców i jest ,,głuchy” na tłumaczenia, priorytetem staje się bowiem to, aby nie zrobił krzywdy innym, oraz sobie. Oczywiście to tylko jedna z metod poradzenia sobie z agresją nerwowego, 6-letniego dziecka.

Każdego malucha należy traktować indywidualnie sprawdzając, co działa w jego przypadku. Jeśli 6-latek bije rodziców, jest nerwowy, agresywny w stosunku do innych dzieci i rodzice nie umieją poradzić sobie z jego trudnymi zachowaniami, warto zasięgnąć porady pediatry, psychologa dziecięcego, a w niektórych przypadkach także psychiatry.

6-latek w szkole: czy maluch odnajdzie się w pierwszej klasie?

Opinie nauczycieli odnośnie posyłania 6-latka do szkoły są podzielone, tak samo jak różnią się od siebie poszczególne dzieci w tym wieku. 6-latek w szkole może mieć trudności z koncentracją uwagi, która w tym wieku jest jeszcze mimowolna (niezależna od woli), przez co maluch łatwo ulega rozproszeniu i potrafi skupić się maksymalnie przez 20-30 min. Opinie nauczycieli wskazują, że 6-latek w porównaniu ze swoim rok starszym kolegą/koleżanką jest bardziej impulsywny i ruchliwy, przez co trudniej jest mu ,,usiedzieć w miejscu”.

Często wydaje się, że rok to niewiele, jednak w przypadku rozwoju poznawczego oraz emocjonalnego 6-letniego dziecka przez ten czas zachodzi wiele, ważnych zmian.

Starszym maluchom łatwiej skupić się na określonych poleceniach i zadaniach, ponieważ wykształca się u nich uwaga dowolna, czyli zależna od woli. 6-latek w pierwszej klasie z pewnością będzie miał także mniejszą sposobność do ruchu i swobodnej zabawy, ponieważ w niektórych szkołach w ogóle nie ma zabawek, klasy są dość ciasne, a maluchy większość przerw spędzają na wąskich korytarzach (choć oczywiście placówki mogą znacząco różnić się od siebie w tym względzie).

Opinie nauczycieli odnośnie 6-latków w szkole jednoznacznie wskazują na spore różnice pomiędzy poszczególnymi dziećmi w tym wieku. Niektóre 6-latki w pierwszej klasie czytają i piszą litery równie sprawnie, co rok starsi koledzy i koleżanki. To, czy 6-latek w szkole poradzi sobie lepiej, czy gorzej zależy więc od indywidualnego przebiegu rozwoju danego dziecka. Niektóre maluchy nauczyły się czytać jeszcze w przedszkolu, podczas gdy inne 6-latki w szkole ledwo radzą sobie z rozpoznawaniem wszystkich liter.

Jeśli rodzice nie wiedzą, jaką decyzję podjąć i chcą poznać opinie nauczycieli, zawsze mogą pójść na niezobowiązującą rozmowę do szkoły, do której chcieliby posłać swojego 6-latka.

Czy 6-latek poradzi sobie w pierwszej klasie?

Warto poznać opinie nauczycieli w przedszkolu, którzy na co dzień obserwują rozwój emocjonalny i poznawczy danego 6-latka. W tej kwestii można zasięgnąć także opinii psychologa dziecięcego, który zbada określone kompetencje dziecka 6-letniego i wyda orzeczenie, które może okazać się pomocne w podjęciu ostatecznej decyzji.

Jakie mogą być przyczyny tego, że 6-latek sika w nocy, mocząc łóżko?

Tym, co powinien umieć 6-latek jest samodzielne załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych w toalecie. Jeśli 6-latek sika w nocy do swojego łóżka, absolutnie nie należy obwiniać go i oskarżać o lenistwo, czy złośliwość. Kiedy 6-latek sika w nocy mocząc materac, najprawdopodobniej jest to problem natury medycznej, dlatego koniecznie trzeba pójść z dzieckiem do pediatry, który skieruje malucha na dalsze badania.

Przyczyną tego, że 6-latek sika w nocy może być m.in.:

  • niewystarczająca pojemność pęcherza moczowego;
  • zaburzenia wydzielania wazopresyny (hormon regulujący dobową produkcję moczu);
  • czy zaburzenia współpracy mięśni zwieracza cewki moczowej i wypieracza pęcherza.

Jeśli 6-latek sika w nocy, najprostszymi i skutecznymi zaleceniami są: unikanie picia bezpośrednio przed snem oraz skorzystanie z toalety na krótko przed pójściem do łóżka.

Pamiętajmy, że kiedy 6-latek sika w nocy, bardzo cierpi na tym jego pewność siebie i poczucie własnej wartości. Czasami 6-latek zaczyna sikać w nocy podczas stresujących dla niego wydarzeń np. pierwsze dni w szkole, konflikt pomiędzy rodzicami, przeprowadzka. Rozwój emocjonalny 6-latka może mieć wpływ na to, że dziecko sika w nocy. Dlatego jeśli lekarz wykluczy medyczne, czysto fizjologiczne przyczyny moczenia nocnego, warto udać się z dzieckiem na konsultację do psychologa.

Ile powinien ważyć 6-latek i co ma do tego oglądanie bajek w telewizji?

Niektórzy rodzice chcą wiedzieć, ile powinien ważyć 6-latek, ponieważ martwi ich zbyt niska waga dziecka. Coraz częściej mamy jednak do czynienia z sytuacją wręcz odwrotną. Rodzice szukają informacji na temat tego, ile powinien ważyć 6-latek ponieważ ich pociecha już na pierwszy rzut oka cierpi z powodu nadwagi lub otyłości, która jest obecnie coraz powszechniejsza nawet wśród małych dzieci.

Jeśli rodzice mają trudności ze skomponowaniem prawidłowego jadłospisu dla 6-latka, powinni porozmawiać o tym z pediatrą lub z dietetykiem dziecięcym.

Ile powinien ważyć 6-latek?

W tym wieku dziecko waży między 17 a 24 kg, ale jest to kwestia zależna nie tylko od sposobu odżywiania, ale także od płci, genetycznych uwarunkowań oraz od tego, czy 6-latek ma odpowiednio dużo ruchu. Ile powinien ważyć 6-latek?

Na masę ciała dziecka 6-letniego ogromny wpływ mają wzorce, jakie maluch czerpie z otoczenia. Dlatego warto często zabierać 6-letnie dziecko na wspólne przejażdżki rowerowe, długie spacery (które są dodatkowo świetną okazją do rozmów o uczuciach i emocjach 6-latka), zorganizować granie w piłkę, czy w badmintona.

Nawyki i upodobania, jakie teraz zaszczepimy w 6-latku pozostaną w nim na długie lata, a niekiedy nawet na całe życie. Dlatego zamiast włączać maluchowi w telewizji kolejną bajkę lub grę na telefonie, jak najczęściej proponujmy mu aktywne spędzanie czasu. Częste oglądanie bajek oraz granie na smartfonie bardzo szybko uzależniają 6-letnie dzieci, mogą nasilić problemy z koncentracją, agresją oraz przyczyniają się do rozwoju otyłości.

 

 

Kalendarz rozwoju dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję