Kalendarz rozwoju dziecka

Kalendarz rozwoju dziecka

7-miesięczne niemowlę staje się coraz bardziej samodzielnym i komunikatywnym dzieckiem. Zaczyna aktywnie i stanowczo manifestować swoją wolę, denerwować się, gdy czegoś się mu zakazuje i reagować na proste polecenia. Co powinno umieć 7-miesięczne dziecko, które rozwija się prawidłowo? Jeśli w 7. miesiącu niemowlę nie siedzi i nie przewraca się z brzucha na plecy, należy się niepokoić? Zabawy z 7-miesięcznym dzieckiem – jak wspierać jego rozwój na co dzień? Oprócz aktywności, ważną cześć doby niemowlęcia stanowi także sen – ile powinno spać 7-miesięczne dziecko w ciągu dnia?

Na tym etapie rodzice rozszerzają już dietę maluszka, dlatego często szukają odpowiednich przepisów na zdrowe dania zastanawiając się, co może jeść 7-miesięczne dziecko i dlaczego czasami nie chce jeść obiadków? Ile posiłków w ciągu dnia powinno jeść 7-miesięczne dziecko karmione piersią i czy to normalne, że waga dziecka nie wzrasta tak szybko, jak do tej pory? 7. miesiąc życia dziecka to także czas kolejnej dawki szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (HBV) – na wizytę szczepienną w przychodni warto umówić się z odpowiednim wyprzedzeniem. W tym artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania, dotyczące 7. miesiąca życia niemowlaka.

Co potrafi 7-miesięczne dziecko, które motorycznie rozwija się prawidłowo?

W 7 miesiącu życia niemowlę staje się bardzo wszędobylskie i ruchliwe. Tym, co powinno umieć 7-miesięczne dziecko są obroty z pleców na brzuch, które stają się coraz bardziej płynne, dzięki lepszej koordynacji ruchowej.

Podczas leżenia na plecach niemowlę wciąż chętnie bawi się swoimi nóżkami, ssie duże palce stóp i przewraca się na boczki, jednak ta pozycja dość szybko staje się dla maluszka nudna. Dlatego 7-miesięczne dziecko szybko potrafi obrócić się na brzuszek w poszukiwaniu zabawek i w celu lepszej obserwacji otaczającego świata.

Co powinno umieć 7-miesięczne dziecko w leżeniu na brzuszku?

Stabilny podpór na przedramionach nie stanowi już żadnego problemu, a niemowlę coraz częściej osiąga wysoki podpór tzw. pozycję foki, w którym podpiera się na otwartych dłoniach, łokcie są wyprostowane, a głowa i klatka piersiowa wysoko uniesione nad podłoże. Większość niemowląt w 7. miesiącu życia leżąc na brzuchu porusza się także dookoła osi swojego pępka, co nazywamy pivotami.

Tym, co potrafi 7-miesięczne dziecko leżące na brzuszku jest także chwilowe oderwanie rączki i złapanie pobliskiej zabawki. Wiele niemowląt w 7. miesiącu zaczyna także pełzać, najpierw w tył, a następnie sprawnie przemieszczać się do przodu, naprzemiennie odpychając się nóżkami i rączkami.

Maluszka zaczyna być wszędzie pełno, dlatego rodzice muszą mieć przysłowiowe ,,oczy dookoła głowy”, dbając o bezpieczeństwo swojej pociechy.

W 7. miesiącu życia wiele dzieci potrafi także podciągnąć kolanka i przejść do pozycji czworaczej. Maluszek będzie się w niej bujał w przód i w tył, jednak w tym wieku zazwyczaj nie będzie jeszcze raczkować. Tym co powinno umieć dziecko w 7. miesiącu, to wodzenie wzrokiem za zabawkami i celne łapanie ich chwytem nożycowym (niemowlę posługuje się kciukiem, ale nie przeciwstawia go jeszcze w stosunku do pozostałych palców). W 7. miesiącu niemowlę potrafi trzymać w każdej rączce inny przedmiot, uwielbia potrząsać zabawkami, zaczyna przekładać je z rączki do rączki i często uderza nimi np. o podłogę.

Rozwój psycho-społeczny dziecka w 7. miesiącu: co już potrafi maluszek?

W tym wieku dziecko porozumiewa się z najbliższymi nie tylko za pomocą gaworzenia, pisków, śmiechu czy płaczu, ale także wykorzystując przy tym gesty. 7-miesięczne dziecko potrafi wyciągnąć rączki, kiedy chce być wzięte na ręce czy podpełznąć do mamy lub taty i głośno postękiwać, kiedy czuje się znudzone.

W 7 miesiącu niemowlę potrafi także głośno okazać swoje niezadowolenie, kiedy czegoś mu się zakazuje. Z kolei kiedy nie jest już głodne, 7-miesięczne niemowlę odwróci głowę i odepchnie się od piersi, tak samo postępując z łyżeczką, nawet na początku posiłku. Gdy taka sytuacja zdarza się często, rodzice zaczynają martwić się, że ich 7-miesięczne dziecko nie chce jeść obiadków. O tym ile posiłków powinno jeść niemowlę w tym wieku napiszemy w kolejnych akapitach.

Tym co powinno umieć prawidłowo rozwijające się dziecko w 7. miesiącu życia jest także rozpoznawanie najbliższych osób. W tym wieku może pojawić się już lęk separacyjny, objawiający się płaczem i rozdrażnieniem, kiedy mama lub tata (choć najczęściej mama) znikną z pola widzenia maluszka. 7-miesięczne dziecko może także bać się obcych, co rodzice powinni potraktować ze zrozumieniem, nie zmuszając niemowlęcia do przebywania w objęciach cioci czy znajomego, których dziecko nie zna.

Warto okazać pełny szacunek dla emocji i woli, którą dziecko w 7. miesiącu zaczyna manifestować – to zapewni maluszkowi poczucie bezpieczeństwa i sprawi, że poczuje się ważne, szanowane i zauważane.

Jak wspierać to, co potrafi 7-miesięczne dziecko, czyli pomysły na rozwijające zabawy z niemowlakiem

Kiedy rodzice zastanawiają się, jakie zabawy można zaproponować 7-miesięcznemu dziecku zawsze powinni wziąć pod uwagę to, co powinno umieć i w tym kierunku moderować jego aktywności w ciągu dnia. Dlatego aby zachęcić niemowlę do sięgania ku własnym stópkom, można założyć na nie grzechoczące skarpetki lub samodzielnie doszyć do skarpetek dziecka malutkie piłeczki-grzechotki.

7-miesięczne niemowlę uwielbia zabawy z rodzicami i rodzeństwem, dlatego jak najczęściej nawiązujemy kontakt wzrokowy z maluszkiem, mówmy do niego opowiadając o pobliskich przedmiotach i wykonywanych czynnościach. Staramy się przy tym mówić naturalnie, nie używając zdrobnień.

W 7 miesiącu dziecko reaguje na swoje imię i rozumie proste polecenia np. ,,nie” czy ,,daj”.

Świetną zabawą będzie wołanie 7-miesięcznego dziecka po imieniu z różnych części pokoju, zabawa w ,,akuku”, zakończona przytulaniem się i czułym wypowiadaniem imienia maluszka, a także podawanie 7-miesięcznemu dziecku różnych zabawek (staramy się stymulować sięganie naprzemiennie obiema rączkami) ze słowami ,,proszę”, a po chwili mówienie ,,daj” i wyciągnięcie ręki po przedmiot, w geście oczekiwania.

Wspaniałą zabawą dla 7-miesięcznego dziecka stymulującą do pełzania będzie także rozmieszczanie zabawek w nieznacznej odległości tak, że niemowlę będzie musiało przemieścić się, aby ich dosięgnąć. Można także usiąść nieco dalej, zawołać dziecko po imieniu i rozłożyć ręce, zachęcając 7-miesięczne niemowlę do pełzania w naszym kierunku. W tym wieku dzieci uwielbiają bawić się przedmiotami codziennego użytku np. plastikowym kubeczkiem czy drewnianą łyżką. Jednak warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo: czy 7-miesięczne niemowlę nie zrobi sobie krzywdy np. odrywając, a następnie połykając fragment takiej ,,domowej” zabawki.

7-miesięczne dziecko nie przewraca się z brzucha na plecy i nie siedzi: czy należy się martwić?

W 7. miesiącu życia niemowlę dość dobrze radzi już sobie z obrotami z pleców na brzuch, jednak rodzice zaczynają martwić się, kiedy ich pociecha wciąż nie potrafi przewracać się z brzucha na plecy. Zazwyczaj świadome, tzw. dojrzałe obroty z brzucha na plecy pojawiają się po tym, jak niemowlę nauczy się obracać z pleców na brzuch. Niektóre 7-miesięczne niemowlęta opanowują obroty z pleców na brzuch i na odwrót, niemal w tym samym czasie – jest to kwestia bardzo indywidualna.

Kontrolowane przewracanie się z brzucha na plecy wymaga dobrej koordynacji i siły mięśniowej, na którą 7-miesięczne dziecko pracuje m.in.:

  • bawiąc się swoimi nóżkami w leżeniu na plecach;
  • sięgając do zabawek;
  • w leżeniu na brzuszku wykonując pivoty;
  • długi czas spędzając na zabawie w stabilnym i symetrycznym podporze na przedramionach.

Tak więc jeśli 7-miesięczne dziecko nie przewraca się z brzucha na plecy warto przyjrzeć się jego codziennej zabawie i wzorcom ruchowym, które wtedy prezentuje. Bardzo często zdarza się, że 7-miesięczne dziecko nie siedzi samodzielnie i to także martwi rodziców. W rozwoju motorycznym samodzielny siad najczęściej występuje u niemowląt po tym, jak nauczą się raczkować, choć oczywiście zdarzają się wyjątki.

Jeśli 7-miesięczne dziecko nie siedzi, a przede wszystkim nie umie samodzielnie przejść do siadu, zazwyczaj nie ma powodów do niepokoju. W 7. miesiącu rodziców powinno zmartwić jednak, jeśli dziecko nie siedzi nawet przez chwilę z podparciem np. włożone do krzesełka do karmienia momentalnie opada na bok.

Jeśli rodzice zauważą w rozwoju maluszka cokolwiek niepokojącego, zawsze powinni udać się do pediatry, ewentualnie do fizjoterapeuty dziecięcego. Jeśli 7-miesięczne dziecko rozwija się prawidłowo ale jeszcze nie siedzi, warto dać mu czas – kiedy będzie gotowe usiądzie bez niczyjej pomocy.

Ile powinno spać 7-miesięczne dziecko w ciągu dnia i co zrobić, aby nie spadło z łóżka?

To ile śpi 7-miesięczne dziecko jest kwestią bardzo indywidualną, zależną zarówno od genetycznych predyspozycji, charakteru maluszka, ale także przebiegu danego dnia. W 7. miesiącu niemowlęta śpią ok. 12-15 godzin na dobę, wydłużając okresy swojej aktywności i zabawy. Ile powinno spać 7-miesięczne dziecko w ciągu dnia?

Tak naprawdę nie ma ściśle określonej ilości godzin, które maluszek powinien przeznaczać na drzemki. To ile śpi 7-miesięczne dziecko zależy od samego maluszka, ale w dużym stopniu także od rodziców. Poprzez stały, przewidywalny przebieg dnia i rytuały związane z zasypianiem (np. włączanie dźwięków białego szumu, czy odbywanie pierwszej drzemki zawsze na spacerze) rodzice mogą sprawić, że niemowlę zapadnie w sen szybciej.

Ile powinno spać 7-miesięczne dziecko w ciągu dnia? Zazwyczaj maluszek w tym wieku ucina sobie 2-3 drzemki, które trwają od kilkunastu minut do nawet 3 godzin. Z kolei to ile śpi 7-miesięczne dziecko w ciągu nocy zależy także od jego komfortu termicznego. Dlatego przed snem wietrzymy pokój, a w sezonie grzewczym utrzymujemy temperaturę w pomieszczeniu na poziomie 21 stopni Celsjusza, przy ok. 60% wilgotności.

Pozostając w temacie snu koniecznie należy zadbać o to, aby 7-miesięczne dziecko nie spadło z łóżka zarówno podczas drzemki w ciągu dnia, jak i w nocy. Niestety statystyki pokazują, że sytuacje w których 7-miesięczne dzieci spadają z łóżka, przewijaka czy kanapy mają miejsce bardzo często. Przede wszystkim najważniejsza jest profilaktyka.

Nie wolno pozostawiać 7-miesięcznego niemowlęcia bez nadzoru na podwyższeniach. Aby 7-miesięczne dziecko nie spadło z łóżka warto dobrze zabezpieczyć wszystkie boki łóżeczka dziecięcego i sprawdzić, czy nawet pod naporem ciała niemowlęcia któryś z nich się nie otworzy. Jeśli w nocy mama karmi niemowlę w swoim łóżku, warto zamontować w nim specjalne barierki, które można dowolnie podnosić i opuszczać.

Należy kontrolować ile śpi niemowlę w ciągu dnia, ale przede wszystkim by jego drzemki odbywały się w bezpiecznym miejscu. Dlatego aby 7-miesięczne dziecko nie spadło z łóżka staramy się unikać wspólnego zasypiania z maluszkiem na kanapie czy w niezabezpieczonym łóżku rodziców. Kiedy mama lub tata będą spać, 7-miesięczne niemowlę może przebudzić się z drzemki lub obrócić przez sen, spaść z łóżka i zrobić sobie krzywdę.

Co może jeść 7-miesięczne dziecko: przepisy na zdrową dietę maluszka

W 7. miesiącu życia niemowlę wciąż poznaje nowe smaki i kontynuuje naukę pobierania, rozdrabniania i połykania pokarmów o konsystencji innej niż mleko. Rodzice często zastanawiają się, co może jeść 7-miesięczne dziecko i jak modyfikować przepisy, aby maluszek mógł zjeść to, co reszta rodziny. Podstawowy przepis na zdrową dietę niemowlęcia to jej różnorodność i wybór żywności jak najmniej przetworzonej, ze sprawdzonych źródeł.

Co może jeść 7-miesięczne dziecko?

  • Dobrze umyte, miękkie warzywa i owoce;
  • Makarony, kasze i kaszki glutenowe oraz bezglutenowe;
  • Przetwory mleczne;
  • Strączki;
  • Jajka;
  • Mięso (unikamy podrobów) i ryby (staramy się nie podawać ryb drapieżnych, ze względu na zwiększoną zawartość rtęci).

Co może jeść 7-miesięczne dziecko? Domowe przepisy warto po prostu dostosować do obecnych możliwości i potrzeb maluszka. Przede wszystkim gotując dla całej rodziny, nie używamy soli i dużej ilości przypraw (można używać odrobiny ziół np. bazylii, majeranku). Każdy może doprawić swoją porcję na talerzu, a 7-miesięcznemu niemowlęciu serwujemy danie bez soli.

Tym co może jeść 7-miesięczne dziecko są wszelkie musy warzywne (puree), zupy krem, rozdrobnione gulasze warzywno-mięsne i sosy z makaronem lub kaszą. Przepisy warto zmodyfikować tak, aby zawierały zdrowe tłuszcze (oliwa z oliwek, olej lniany, awokado, odrobina masła), źródło białka (mięso, ryby, strączki, jajko, sery) i jak najwięcej warzyw.

Co może jeść 7-miesięczne dziecko na śniadanie? Przepisy na domową owsiankę z owocami z pewnością posiada w zanadrzu każda mama i tata. Przygotowujemy posiłek dla wszystkich, ale porcji dla maluszka nie dosładzamy cukrem czy miodem (nie jest wskazany dla niemowląt), studzimy i ewentualnie lekko blendujemy przed podaniem. Wodę do picia podajemy 7-miesięcznemu niemowlęciu bez ograniczeń i zachęcamy do picia z otwartego kubeczka.

Ile posiłków powinno jeść 7-miesięczne dziecko i kiedy je serwować?

Dziecko kończy 7. miesiąc życia, nie chce jeść obiadków, a rodzice coraz bardziej martwią się o zdrowie maluszka? Podstawowym przepisem na sukces w rozszerzaniu diety jest brak nacisku na 7-miesięczne niemowlę. Maluszek sam powinien decydować o tym ile potrawy zje (i czy w ogóle ją zje), natomiast rodzic decyduje co może jeść 7-miesięczne dziecko, dbając o zdrową zawartość jego talerza.

Karmienie piersią w 7. miesiącu wciąż powinno odbywać się na żądanie, a mleko mamy w dalszym ciągu stanowi podstawę diety maluszka.

Ile posiłków powinno jeść 7-miesięczne dziecko?

Przyjmuje się, że 2-3 razy dziennie, mniej więcej 1 godzinę po karmieniu piersią warto zaproponować 7-miesięcznemu niemowlęciu porcję pokarmów uzupełniających. Bez pośpiechu pozwalamy maluszkowi skosztować przygotowanego przez nas dania. Jeśli nie będzie chciał jeść, nie oznacza to jednak, że za jakiś czas nie będzie z apetytem pałaszować danej potrawy.

Kiedy 7-miesięczne dziecko nie chce jeść obiadków i rodzice martwią się, że nic mu nie smakuje warto wiedzieć, że niemowlę potrzebuje skosztować danego smaku nawet kilkanaście razy, aby ostatecznie się do niego przekonać, lub definitywnie go odrzucić.

7-miesięczne dziecko nie chce jeść obiadków, ani pokarmów stałych: co można na to poradzić?

To ile posiłków powinno jeść 7-miesięczne dziecko jest ważne, natomiast jeszcze ważniejsza jest atmosfera, która im towarzyszy. Starajmy się posadzić dziecko blisko stołu, przy którym cała rodzina spożywa posiłki lub na swoich kolanach. W 7. miesiącu dzieci najlepiej uczą się przez naśladownictwo. Gdy 7-miesięczne dziecko nie chce jeść pokarmów stałych, czasami wystarczy jeść posiłek razem z nim, dając dobry przykład.

Jeśli 7-miesięczne dziecko nie chce jeść pokarmów stałych można proponować mu warzywa i owoce zmiksowane na gładkie musy, czy zupy krem, a grudki i kawałki wprowadzać w posiłkach stopniowo. Rodziców zmartwić powinien silny odruch wymiotny podczas każdego karmienia dziecka łyżeczką i/lub silne wypychanie jej z ust językiem.

Jeśli 7-miesięczne dziecko w ogóle nie chce jeść pokarmów stałych nie należy się zrażać, ale przez kilka tygodni wciąż proponować nowe smaki, zachowując przy tym spokój. Gdy po tym czasie sytuacja się nie zmienia, warto zasięgnąć porady pediatry i neurologopedy tym bardziej, jeśli waga 7-miesięcznego dziecka odbiega od normy.

Ile powinno ważyć 7-miesięczne dziecko?

W III kwartale życia niemowlę przybiera ok. 84-91 gram tygodniowo, dlatego waga 7-miesięcznego dziecka nie wzrasta już tak szybko, jak w poprzednich miesiącach i jest to całkowicie normalne. Ile powinno ważyć 7-miesięczne dziecko?

W tym wieku niemowlęta zazwyczaj podwajają swoją wagę urodzeniową. Waga 7-miesięcznego dziecka z tygodnia na tydzień może ulegać wahaniom i jest to związane m.in. z bardzo intensywnym rozwojem maluszka, który często ,,nie ma już czasu” na jedzenie w ciągu dnia, nadrabiając częstszym ssaniem piersi w nocy.

Waga 7-miesięcznego dziecka jest także uzależniona od przebiegu rozszerzania diety. W tym aspekcie ważna jest zarówno chęć niemowlęcia do jedzenia pokarmów uzupełniających, jak i ich odpowiednia kaloryczność, którą warto ,,podbijać” poprzez dodatek zdrowych tłuszczy i białka. To ile waży 7-miesięczne dziecko jest także ściśle uzależnione od ilości wypijanego mleka, dlatego zdecydowanie nie należy ograniczać niemowlęciu dostępu do piersi, gdyż mleko mamy wciąż stanowi podstawę jadłospisu 7-miesięcznego niemowlaka.

To ile powinno ważyć 7-miesięczne dziecko można sprawdzić na siatkach centylowych, adekwatnych do wieku i płci maluszka (znajdują się w książeczce zdrowia dziecka i warto zapytać o nie pediatrę). Jeśli waga 7-miesięcznego dziecka w jakikolwiek sposób martwi rodziców, zawsze powinni skonsultować się z lekarzem.

Kalendarz rozwoju dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję