Kalendarz rozwoju dziecka

Kalendarz rozwoju dziecka

19 tydzień życia dziecka to czas radosnej zabawy na brzuszku, oraz śmiałych prób obrotów z brzuszka na plecy i na odwrót. Maluszek staje się coraz bardziej mobilny i samodzielny. Świadomie i celowo sięga po znajdujące się w pobliżu przedmioty, dokładnie je ogląda, przekłada z rączki do rączki i często wkłada do buzi.

Jak rozwija się dziecko w 19 tygodniu życia? Ile posiłków powinno jeść 19-tygodniowe niemowlę i co najlepiej podawać mu do jedzenia? Na ten okres życia dziecka zazwyczaj przypada także kolejna dawka szczepień ochronnych, o których wykonaniu szczególnie warto pamiętać. Co robić, kiedy 19-tygodniowe dziecko ma gorączkę? Jak mierzyć temperaturę ciała u niemowlaka? Z tego wpisu dowiesz się wielu ciekawych informacji na temat 19 tygodnia życia dziecka.

Rozwój ruchowy dziecka w 19 tygodniu życia

Niemowlę podczas leżenia na plecach uwielbia bawić się swoimi nóżkami, przy czym opada raz na jeden, raz na drugi boczek. Zachęcone taką zmianą perspektywy dziecko w 19 tygodniu coraz częściej podejmuje próby obrotów z pleców na brzuch, choć mogą pojawiać się także świadome obroty z brzucha na plecy.

Szczególną uwagę warto zwracać na bezpieczeństwo 19-tygodniowego niemowlaka i pod żadnym pozorem nie zostawiać go bez nadzoru np. na przewijaku czy sofie (nawet na kilka sekund), skąd dziecko może łatwo spaść. Najbezpieczniejszym miejscem do zabawy dla maluszka w tym wieku jest teraz podłoga, najlepiej pokryta specjalną matą dla niemowląt.

Podczas leżenia na brzuszku 19-tygodniowe dziecko niekiedy odrywa od podłoża równocześnie rączki i nóżki, balansując na brzuszku. To ważny w rozwoju etap, określany jako tzw. pływanie. W podporze na przedramionach klatka piersiowa jest wysoko uniesiona, a dziecko umie uwolnić jedną z rączek po to, aby dosięgnąć do zabawki.

Jeśli rodzice 19-tygodniowego niemowlaka nie mogą pozwolić sobie na kupowanie coraz to nowych zabawek, z powodzeniem mogą zaproponować maluszkowi bezpieczne przedmioty codziennego użytku. Drewniana łyżka czy plastikowy kubeczek z pewnością zaciekawią Małego Odkrywcę. 19-tygodniowe dziecko umie już celnie chwytać przedmioty (coraz częściej wykorzystując przy tym kciuk), przekładać je z ręki do ręki, rzucać i potrząsać zabawkami. Większość z nich finalnie ląduje w buzi maluszka, dlatego również tutaj warto zadbać o bezpieczeństwo, proponując 19-tygodniowemu niemowlakowi zabawki i przedmioty bez ostrych krawędzi, dość lekkie, czyste i pozbawione elementów możliwych do połknięcia.

Rozwój psycho-społeczny 19-tygodniowego niemowlaka

Maluszek jest teraz prawdziwą duszą towarzystwa – uwielbia być zagadywany i rozśmieszany, samodzielnie nawiązuje kontakt wzrokowy i próbuje naśladować mimikę twarzy rodziców. Bardzo dobrze rozpoznaje swoich najbliższych i może potrzebować dłuższej chwili na oswojenie się z obcą osobą. W 19 tygodniu dziecko lubi odpowiadać swoim gaworzeniem na zaczepki rodziny.

Poprzez wydawanie różnorodnych dźwięków i pojękiwanie, maluszek wyraża także swoje emocje: radość, zmęczenie, a niekiedy złość.

Niemowlę w 19 tygodniu życia nie umie jeszcze kontrolować swoich emocji (i przez długi czas nie będzie jeszcze potrafiło), dlatego często domaga się niemal natychmiastowej reakcji rodziców na swoje znudzenie czy zniecierpliwienie. To zupełnie normalne, że niemowlę traktuje najbliższych jako fundament swojego bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia. Dlatego nie należy ignorować sygnałów, wysyłanych nam przez 19-tygodniowe dziecko, jednak nie zawsze trzeba od razu brać je na ręce wtedy, gdy marudzi.

Kiedy dziecko pojękuje i domaga się naszej uwagi warto nawiązać z nim kontakt wzrokowy, łagodnie przemawiać do niego, zaśpiewać znajomą melodię, czy spokojnie pogładzić po główce lub pleckach. Takie proste gesty często wystarczą, aby 19-tygodniowe niemowlę uspokoiło się i nabrało pewności, że jest zauważane i ważne. Oczywiście jeśli dziecko wciąż jest niespokojne, należy spróbować ukoić je poprzez wzięcie na ręce i utulenie.

Co dokładnie powinno jeść niemowlę w 19 tygodniu?

Niemowlę w 19 tygodniu ssie pokarm na tyle efektywnie, że zazwyczaj nie zgłasza się do piersi tak często, jak to miało miejsce na początku jego życia. Wolniejsze jest także przybieranie 19-tygodniowego dziecka na wadze, gdyż niemowlęta w drugim kwartale życia zwiększają masę ciała o ok. 119-126 gram tygodniowo. Jednorazowo maluszek jest w stanie zjeść ok. 180 ml pokarmu. Wciąż obowiązuje zasada karmienia dziecka piersią na żądanie, a mleko kobiece niezmiennie jest najbardziej zalecanym sposobem żywienia 19-tygodniowego niemowlaka.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci w najnowszych wytycznych rekomendują wstrzymanie się z podawaniem pokarmów uzupełniających do ukończenia przez dziecko 6 miesiąca.

Dlatego niemowlę w 19 tygodniu życia wciąż powinno pić wyłącznie mleko, najlepiej mleko z piersi swojej mamy, a jeśli zachodzi taka konieczność mleko modyfikowane. Pamiętajmy, że podawanie dziecku np. łyżeczki do oblizania ,,na smaczek”, czy małego kęsa warzywa lub owocu jest już rozszerzaniem diety. O ewentualnej potrzebie rozpoczęcia procesu rozszerzania diety dziecka w 19 tygodniu życia warto porozmawiać ze swoim pediatrą, który w indywidualnych przypadkach może zalecić wcześniejsze wprowadzanie pokarmów uzupełniających.

19-tygodniowe dziecko ma podwyższoną temperaturę ciała: czy to już gorączka?

Podwyższona temperatura ciała u 19-tygodniowego niemowlaka zazwyczaj jest dla rodziców powodem do zmartwień i bardzo często skłania ich do niemal natychmiastowej wizyty u pediatry.

Warto jednak wiedzieć, że o gorączce u dziecka w 19 tygodniu życia mówimy dopiero wtedy, kiedy temperatura ciała niemowlęcia przekracza 38 stopni Celsjusza.

Zanim automatycznie sięgniemy po lek przeciwgorączkowy zwróćmy uwagę na to, jak zachowuje się maluszek. Jeśli 19-tygodniowe niemowlę jest pogodne, chętne do zabawy i regularnie zgłasza się do piersi, przy gorączce rzędu 38-38,5 stopnia Celsjusza warto wstrzymać się z podaniem leku obniżającego temperaturę. Pamiętajmy, że gorączka ,,jest po coś” i organizm wykorzystuje ją jako naturalny mechanizm walki z drobnoustrojami.

Inaczej sytuacja wygląda jednak wtedy, kiedy 19-tygodniowe dziecko ma 38 stopni lub więcej, jest apatyczne, marudne lub odmawia ssania piersi. Wtedy można zaaplikować pierwszą dawkę leku przeciwgorączkowego i kontynuować obserwację samopoczucia oraz temperatury 19-tygodniowego dziecka.

Gorączka u dziecka w 19 tygodniu życia: co robić?

Maluszki w tym wieku najczęściej gorączkują z powodu niegroźnych infekcji wirusowych, które nie trwają dłużej niż 3-5 dni. Podwyższona temperatura ciała niemowlęcia w 19 tygodniu życia może mieć jednak inną przyczynę. Tutaj kluczowa jest obserwacja:

  • dziecka;
  • jego samopoczucia;
  • oraz apetytu;
  • a także wystąpienia ewentualnych objawów współtowarzyszących np. kataru, kaszlu czy wysypki skórnej.

Przy gorączce, której nie towarzyszą żadne inne, niepokojące objawy, a samopoczucie 19-tygodniowego dziecka jest dobre, można odczekać 3 dni ze zgłoszeniem się do pediatry.

Jeśli jednak stan zdrowia maluszka w jakikolwiek sposób niepokoi rodziców, do lekarza warto zgłosić się wcześniej. Lepiej jest usłyszeć od pediatry, że wszystko jest w porządku, niż zbagatelizować u 19-tygodniowego dziecka objawy, które specjalista może uznać za niepokojące.

Gdy po 3 dniach gorączka nie ustępuje, należy zgłosić się do lekarza nawet wtedy, kiedy nie towarzyszą jej inne objawy. Kilkudniowa gorączka bez innych objawów towarzyszących może oznaczać, że u dziecka pojawiło się zakażenie układu moczowego. Lekarz po zbadaniu 19-tygodniowego dziecka może skierować maluszka na ewentualne badania dodatkowe np. badanie ogólne moczu.

Jak prawidłowo zmierzyć temperaturę ciała u 19-tygodniowego niemowlaka?

Na wstępie warto wspomnieć, że wartość pomiaru temperatury ciała dziecka w 19 tygodniu może różnić się w zależności od rodzaju użytego termometru (tutaj warto dokładnie zapoznać się z instrukcją danego aparatu) oraz miejsca wykonywania pomiaru.

  • W odbycie temperatura prawidłowa może wahać się pomiędzy 36,6-37,9 stopnia Celsjusza;
  • W jamie ustnej temperatura może mieścić się w przedziale: 35,5-37,5 stopnia Celsjusza;
  • Natomiast pod pachą za prawidłową uznaje się temperaturę między 34,7- 37,3 stopnia Celsjusza.
  • Bardzo miarodajny jest także pomiar temperatury w uchu 19-tygodniowego dziecka (temperatura błony bębenkowej), która może wahać się między 35,7-37,5 stopnia Celsjusza.

U niemowląt w przewodzie słuchowym bardzo często zalega jednak spora ilość woskowiny, dlatego dokładny pomiar temperatury w uchu może być przez to utrudniony. Jeszcze niedawno najbardziej zalecaną metodą pomiaru temperatury u niemowlaka w 19 tygodniu życia było umieszczenie specjalnego termometru z giętką końcówką w odbycie dziecka. Obecnie coraz częściej odchodzi się od tej metody pomiarowej, ponieważ może wiązać się ona z dyskomfortem dziecka, podrażnieniem delikatnej śluzówki odbytu, a nawet wywołaniem stanu zapalnego.

Częściej stosowany jest pomiar termometrem elektronicznym pod pachą, termometrem bezdotykowym na podczerwień skierowanym na czoło/skroń/błonę bębenkową ucha, lub termometrem w formie smoczka.

W przypadku popularnych termometrów bezdotykowych warto dokładnie przeczytać instrukcję użytkowania, a w niej m.in.: na jaką okolicę ciała skalibrowane jest dane urządzenie (np. czoło czy skroń 19-tygodniowego dziecka), w jakiej odległości od skóry i pod jakim kątem powinien znajdować się termometr względem okolicy pomiarowej. Można zaopatrzyć się także w specjalną końcówkę douszną, aby termometrem bezdotykowym na podczerwień łatwo i wygodnie kontrolować temperaturę w uchu 19-tygodniowego dziecka.

Jakie leki przeciwgorączkowe dla niemowlaka w 19 tygodniu życia?

W tym wieku bezpiecznymi dla dziecka lekami są ibuprofen oraz paracetamol, które mogą być podawane zarówno w formie syropu, jak i czopków (paracetamol). W przypadku czopków pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie dzielić ich na mniejsze części w celu zaaplikowania dziecku mniejszej dawki.

Dawkę leku przeciwgorączkowego dobieramy zawsze do masy ciała 19-tygodniowego dziecka, nie zaś do wieku. Przed zastosowaniem danego preparatu zawsze należy przeczytać informacje znajdujące się na dołączonej ulotce, poradzić się lekarza lub farmaceuty. U 19-tygodniowego niemowlaka zaleca się jednorazową dawkę paracetamolu wynoszącą 15 mg/kg, natomiast w przypadku ibuprofenu jest to jednorazowo 10 mg/kg masy ciała.

Ibuprofen wykazuje dodatkowo działanie przeciwzapalne, jednak nie poleca się podawać go dziecku, które ma biegunkę, ospę wietrzną czy zapalenie dróg moczowych. Jeśli po około 30 minutach od podania paracetamolu gorączka nie obniża się, można podać maluszkowi odpowiednią dawkę ibuprofenu. Jeśli dziecko w 19 tygodniu życia gorączkuje powyżej 38,5 stopni Celsjusza oraz jego samopoczucie jest złe, nie warto wstrzymywać się z podawaniem leków przeciwgorączkowych. Nie należy stosować ich jednak dłużej niż 3 dni bez konsultacji z pediatrą.

Oprócz prawidłowego dawkowania leków przeciwgorączkowych należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu 19-tygodniowego dziecka z gorączką. Jak najczęściej przystawiamy maluszka do piersi, a w przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym można porozmawiać z pediatrą o zasadności okazjonalnego dopajania gorączkującego niemowlaka wodą.

 

Kalendarz rozwoju dziecka

Dofinansowanie UE
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję