Kalendarz rozwoju dziecka

Kalendarz rozwoju dziecka

W 5 tygodniu życia dziecka rodzice często zaczynają dostrzegać pierwsze zmiany w rozwoju swojej pociechy. Pomiędzy drzemkami maluszek jest coraz dłużej aktywny i z większym zainteresowaniem przygląda się otoczeniu. Może być również bardziej niespokojny, spragniony tulenia i ciągłego ssania – być może przeżywa właśnie skok rozwojowy w 5 tygodniu życia, który zakończy się pojawieniem nowych umiejętności motorycznych.

Jak wspierać rozwój 5 tygodniowego niemowlęcia? Jak można się z nim bawić, aby jeszcze milej spędzić razem czas? Co zrobić, gdy 5 tygodniowe niemowlę nie chce spać? Czym są kolki niemowlęce i jak można spróbować im zaradzić? W tym artykule przybliżamy 5 tydzień życia niemowlaka.

Jak przebiega rozwój 5 tygodniowego niemowlaka?

Okres noworodkowy właśnie dobiegł końca, dlatego 5 tygodniowy noworodek w tym czasie oficjalnie staje się niemowlęciem. Jego rozwój przebiega w zaskakująco szybkim tempie, dlatego niemal z tygodnia na tydzień rodzice są w stanie zaobserwować zmiany w zachowaniu maluszka.

Pojawienie się nowych umiejętności motorycznych i poznawczych bardzo często wiąże się z wystąpieniem w okolicach 5 tygodnia skoku rozwojowego. Dziecko może być w tym czasie bardziej płaczliwe, więcej wybudzać się w nocy i domagać ciągłego przytulania w ramionach mamy lub taty. Podczas skoku rozwojowego w układzie nerwowym niemowlęcia tworzy się wiele nowych połączeń neuronalnych, dzięki czemu organizm jest w stanie przetwarzać więcej bodźców i wykształcać nowe sposoby reagowania na nie.

W 5 tygodniu życia niemowlę zaczyna baczniej przyglądać się twarzom i przedmiotom pokazywanym w odległości ok. 20 cm. Coraz częściej dziecku udaje się także wodzić wzrokiem za wolno poruszającą się zabawką. Maluszek z ożywieniem reaguje na nowe dźwięki i nagły hałas. Uwielbia powtarzalny rytm dnia, który pozwala mu lepiej uporządkować świat, pory karmienia, wypróżniania i odpoczynku. Warto więc wprowadzić 5 tygodniowemu dziecku stałe rytuały, które będą stanowić dla niego uspokajające ,,punkty odniesienia” w codziennej rzeczywistości, a rodzicom pomogą lepiej zorganizować swój dzień.

Rekomendowane produkty

Anna Milewska

Starszy specjalista w Dziale Ocen i Rozwoju Współpracy, Instytut Matki i Dziecka

Jak się bawić z 5 tygodniowym dzieckiem?

Świetną zabawą jest naśladowanie zarówno mimiki jak i odgłosów ,,aaa”, ,,eee”, które wydaje z siebie dziecko w 5 tygodniu życia – z pewnością będzie zaciekawione taką aktywnością, którą może z maluszkiem podjąć nie tylko mama, ale również starsze rodzeństwo. Śpiewanie piosenek i słuchanie cichej, spokojnej muzyki to dla 5 tygodniowego dziecka bardzo ciekawa, często uspokajająca aktywność. Warto jednak obserwować maluszka, gdyż jego układ nerwowy wciąż jest bardzo wrażliwy i nadmiar bodźców słuchowo-wzrokowych łatwo może go przestymulować. Dziecko robi się wtedy płaczliwe, niespokojne i może mieć trudności z zaśnięciem.

Delikatny masaż z użyciem oliwki np. wykonywany po kąpieli, również jest dla 5 tygodniowego dziecka bardzo przyjemnym doznaniem, wspierającym integrację sensoryczną i poznawanie schematu własnego ciała. Delikatnymi, spokojnymi ruchami głaszczemy cały tułów, rączki i nóżki dziecka, aż po same paluszki. Można także zasięgnąć wiedzy na temat masażu niemowląt metodą Shantala. Warto pamiętać, aby pomieszczenie do masażu było odpowiednio ogrzane do temp. ok 26 stopni.

Jak polubić leżenie na brzuszku: pomysły dla 5 tygodniowego dziecka, ale nie tylko!

W początkowym okresie rozwoju bardzo ważne jest układanie dziecka na brzuszku po to, aby wzmacniało mięśnie obręczy barkowej, pleców oraz brzucha. Dla 5 tygodniowego niemowlaka wciąż jest to czynność wymagająca ogromnego wysiłku, dlatego warto układać dziecko na brzuchu kilkukrotnie w ciągu dnia na kilka, maksymalnie kilkanaście minut i obserwować reakcje maluszka. Najlepiej wybierać dość twarde, równe podłoże np. piankową matę dla niemowląt, lub ułożyć na podłodze niezbyt gruby kocyk.

Pamiętajmy, że w 5 tygodniu dziecka nigdy nie zostawiamy bez nadzoru podczas leżenia na brzuchu – opiekunowie cały czas powinni sprawdzać, czy maluszek swobodnie oddycha. Z tego względu unikamy układania niemowlaka na brzuszku do snu nocnego.

Dziecko w 5 tygodniu życia jest już w stanie utrzymać główkę nad podłożem na krótką chwilę – położenie się przed nim na podłodze czy pokazywanie kontrastowych zabawek z pewnością pomoże 5 tygodniowemu dziecku bardziej polubić leżenie na brzuszku. Od czasu do czasu można także spróbować położyć się wygodnie, a następnie ułożyć maluszka brzuszkiem na swojej klatce piersiowej. Gdy niemowlę będzie próbowało dostrzec wyraz twarzy mamy lub taty, z pewnością chętniej uniesie główkę w górę. Pamiętajmy, aby nie układać 5 tygodniowego dziecka na brzuchu bezpośrednio po jedzeniu, gdyż będzie się to wiązało z dyskomfortem i większym prawdopodobieństwem ulewania pokarmu. Warto odczekać ok. 30 min, jednak jest to kwestia indywidualna, gdyż niektóre maluszki potrzebują po jedzeniu nieco więcej czasu, zanim rozpoczną ,,gimnastykę na brzuszku”.

Sposoby na kolkę niemowlęcą u 5 tygodniowego niemowlaka

Dziecko przez długie godziny płacze mimo, że niedawno jadło i ma suchą pieluszkę. Rodzice robią co tylko mogą, aby je uspokoić, jednak nic nie pomaga – ani kołysanie, ani tulenie, ani spokojny śpiew. W 5 tygodniu życia może to być kolka niemowlęca, którą specjaliści określają jako zespół zachowań dziecka z towarzyszącym napadowym, niepohamowanym krzykiem/płaczem, który utrzymuje się minimum 3 godziny, co najmniej 3 razy w tygodniu. Ataki kolki niemowlęcej często przychodzą w godzinach popołudniowych.

Gdy nie umiemy ukoić płaczącego dziecka, przede wszystkim powinniśmy się zatroszczyć o jego podstawowe potrzeby fizjologiczne i emocjonalne: sprawdzamy, czy nie jest głodne (o tym ile je 5 tygodniowe niemowlę przeczytasz w kolejnym akapicie) oraz czy pieluszka jest sucha. Warto skontrolować również, czy dziecko nie jest przegrzane, ani wyziębione – komfort termiczny 5 tygodniowego niemowlaka sprawdzamy dotykając skóry w okolicach karku. Jeśli wszystkie te obszary są zaopiekowane a maluszek dalej płacze, tulimy dziecko w ramionach i pomagamy mu przetrwać ten trudny dla niego czas.

W trakcie kolki 5 tygodniowe niemowlę może podkurczać nóżki, mieć napięty brzuszek i zaczerwienioną twarz. Dobrze sprawdza się delikatny masaż brzuszka okrężnymi ruchami i przyłożenie ciepłego okładu np. lekkiego termoforu wypełnionego pestkami wiśni. Spokojnie przemawiajmy do dziecka, możemy spróbować włączyć uspokajający odgłos białego szumu. U niektórych dzieci w 5 tygodniu życia podczas ataku kolki najlepiej sprawdzi się z kolei wyeliminowanie nadmiaru bodźców: przygaszenie światła, wyłączenie grającego radia/telewizora i noszenie maluszka w kontakcie skóra do skóry.

Napadowy płacz i niepokój dziecka mogą być objawem innych stanów chorobowych niż kolka niemowlęca, dlatego w przypadku niepokojących zmian w zachowaniu dziecka warto udać się z nim do pediatry. Lekarz zbada 5 tygodniowe niemowlę i w razie potrzeby zleci wykonanie dodatkowej diagnostyki np. USG jamy brzusznej.

Karmienie 5 tygodniowego dziecka: ile je niemowlę i dlaczego może nie przybierać na wadze

W 5 tygodniu życia niemowlę wciąż karmimy piersią na żądanie. Jeśli zastanawiasz się – ile razy je 5 tygodniowe niemowlę karmione mlekiem mamy, spieszymy z odpowiedzią: maluszek do piersi będzie zgłaszać się ok. 8-12 razy na dobę i minimum 1 raz w ciągu nocy.

Karmienie piersią jest najlepszym, rekomendowanym dla dzieci sposobem żywienia w początkowym okresie życia. Dlatego w przypadku trudności laktacyjnych warto spróbować przezwyciężyć je z pomocą specjalistów: Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego, doświadczonej położnej, neurologopedy czy pediatry.

Często zmiana sposobu dostawienia maluszka do piersi, kontrola wędzidełka podjęzykowego, czy kilka prostych ćwiczeń logopedycznych wykonywanych codziennie u dziecka, mogą przynieść znaczącą poprawę pobierania pokarmu z piersi.

Ile je 5 tygodniowe niemowlę? Jednorazowa porcja zjadanego mleka nie przekracza zwykle 130 ml, zarówno w przypadku karmienia piersią jak i żywienia mlekiem modyfikowanym (producent na opakowaniu podaje dokładne proporcje przygotowywania mleka dla dziecka w określonym wieku).

To ile je 5 tygodniowe niemowlę jest ważne, natomiast nie jest jedynym wyznacznikiem właściwego stanu odżywienia dziecka. Kontakt ze specjalistą jest szczególnie ważny, gdy 5 tygodniowe dziecko nie przybiera na wadze tak, jak należy. Prawidłowy przyrost masy ciała jest jednym ze wskaźników skutecznego karmienia które pozwalają określić, czy niemowlę żywione jest prawidłowo.

Oprócz odpowiedniego przyrostu masy ciała (w pierwszym kwartale o ok. 182-270 g/tydzień) innymi wskaźnikami skutecznego karmienia w tym okresie życia są:

  • Kupki: 5 tygodniowe dziecko powinno robić minimum 3 kupki dziennie
  • Odpowiednia ilość wydalanego moczu: dziennie powinno być min. 6 zmoczonych pieluszek. Większość producentów pampersów zamieszcza w nich specjalny wskaźnik pod postacią paseczka, który odbarwia się na inny kolor wtedy, gdy dziecko zrobi siku

Wszelkie wątpliwości w zakresie żywienia 5 tygodniowego niemowlaka zawsze należy skonsultować z pediatrą lub położną.

Co zrobić, gdy 5 tygodniowe niemowlę nie chce spać?

Tak, jak w przypadku wyżej opisanych sposobów na kolkę niemowlęcą, warto sprawdzić, czy u 5 tygodniowego niemowlęcia zaopiekowane są takie obszary jak:

  • pełny brzuszek;
  • sucha pieluszka;
  • optymalny komfort termiczny;
  • bliskość rodzica.

To ile śpi 5 tygodniowe niemowlę oraz łatwość, z jaką przychodzi mu zasnąć zależą także od tego, co dzieje się w życiu maluszka bezpośrednio przed porą drzemki lub snu nocnego. Już ok. 1,5 godziny przed zaśnięciem dobrze jest wyciszać 5 tygodniowe niemowlę które nie chce spać, stopniowo eliminując z jego otoczenia nadmiar bodźców dźwiękowych i wzrokowych. Wyłączmy telewizor, schowajmy kolorowe zabawki i pożegnajmy ewentualnych gości, którzy wpadli z wizytą.

Co jeszcze można zrobić, gdy 5 tygodniowe niemowlę nie chce spać? Na co dzień warto wprowadzić do życia dziecka powtarzalne rytuały związane z porą nocnego zasypiania. Kąpiel o podobnej porze, spokojny masaż, karmienie w przygaszonym świetle i ciche śpiewanie do snu zawsze tej samej melodii pomogą maluszkowi szybciej się uspokoić i zapaść w błogi sen. Powtarzalne rytuały wprowadzone w ciągu dnia również mają wpływ na to ile śpi 5 tygodniowe niemowlę. W uspokojeniu 5 tygodniowego niemowlęcia bardzo dobrze sprawdzają się także zabawki emitujące biały szum – monotonny, usypiający odgłos kojarzy się 5 tygodniowemu dziecku jeszcze z okresu ciąży. W tym czasie wciąż staramy się nie korzystać ze smoczka uspokajającego, gdyż może on zaburzyć potrzebę ssania piersi i rozregulować łaknienie dziecka.

Ile śpi 5 tygodniowe niemowlę? Tak naprawdę coraz krócej, okresy czuwania wykorzystując na intensywne eksplorowanie świata. Dziecko w tym wieku śpi ok. 16-18 godzin na dobę. To ile śpi 5 tygodniowe niemowlę będzie zależało również od takich czynników jak: dobrze zaciemnione pomieszczenie i odpowiednia temperatura powietrza, która dla spokojnego snu nocnego powinna wynosić ok. 19-20 stopni Celsjusza.

Kalendarz rozwoju dziecka

Dofinansowanie UE
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję