Kalendarz rozwoju dziecka

Kalendarz rozwoju dziecka

24 tydzień życia dziecka obfituje w nowe umiejętności ruchowe i psycho-społeczne, a także stanowi doskonały wstęp do rozszerzania diety, które powinno nastąpić w najbliższych 1-2 tygodniach. Maluszek jest bardzo towarzyski, inicjuje zabawy z rodzicami i ochoczo gaworzy, w odpowiedzi na kierowane do niego słowa i śpiewane piosenki. W okolicach 24 tygodnia może wystąpić także skok rozwojowy, którego zwieńczeniem będą nowe umiejętności niemowlaka.

Co potrafi dziecko w 24 tygodniu? Kiedy przesiąść się z gondoli na spacerówkę? Jak przygotować się na rozszerzanie diety i jaką metodę podawania pokarmów wybrać? Jaka jest waga dziecka w 24 tygodniu i jak upewnić się, czy masa ciała maluszka rośnie prawidłowo? Zapraszamy do lektury.

Skok rozwojowy i nowe umiejętności niemowlaka w 24 tygodniu życia

Maluszek jest coraz bardziej mobilny i samodzielny, z zapałem sięgając do przedmiotów, które znajdują się w pobliżu. Aby lepiej dojrzeć zabawkę lub ciekawą sytuację z życia domowników, 24-tygodniowe niemowlę w leżeniu na brzuszku potrafi wysoko unieść głowę i klatkę piersiową, często prostując przy tym łokcie i wchodząc w pozycję wysokiego podporu.

Po skoku rozwojowym, który ma miejsce w okolicach 24 tygodnia niektóre dzieci zaczynają także pełzać, dzięki czemu mogą samodzielnie eksplorować świat i docierać do rozrzuconych w pokoju zabawek (które stanowią najlepszą motywację do przemieszczania się). Dziecko w tym wieku zazwyczaj umie już obracać się z pleców na brzuszek i na odwrót, a jeśli jeszcze pracuje nad tymi umiejętnościami to bardzo możliwe, że po skoku rozwojowym w 24 tygodniu opanuje je do perfekcji. Dziecko umie chwytać zabawki zarówno jedną, jak i drugą rączką, a także trzymać w każdej dłoni inny przedmiot i uderzać nimi o siebie.

24-tygodniowe dziecko uwielbia także gaworzyć w towarzystwie rodziców i rodzeństwa, doskonale odczytuje mimikę twarzy najbliższych i próbuje ją naśladować. Pojawiają się pierwsze zbitki sylab, takie jak: ,,ma-ma”, ,,da-da” czy ,,gu-gu”, jednak niemowlę w 24 tygodniu wypowiada je jeszcze w sposób nieświadomy. Warto proponować dziecku sensoryczne zabawki, dostosowane do jego wieku np. książeczki z ciekawymi elementami dotykowymi, miękkie klocki z wypustkami czy misie z wbudowanym lusterkiem niemowlęcym.

Jeśli 24-tygodniowe dziecko zaczyna mocno ciągnąć za zawieszone nad nim zabawki np. w karuzeli w łóżeczku, warto je zdemontować, aby nie wzmacniać u niemowlęcia wzorca ciągnięcia/przyciągania (na tym etapie rozwoju ważniejszy jest wzorzec odpychania).

Jak zadbać o bezpieczeństwo 24-tygodniowego dziecka w domu?

Statystyki podawane przez szpitalne oddziały ratunkowe na całym świecie jasno pokazują, że o bezpieczeństwie niemowląt należy mówić jak najczęściej i przypominać rodzicom, że 24-tygodniowe niemowlę jest coraz bardziej mobilne i samodzielne. Nieustanne trenowanie obrotów, nauka pełzania, chwytanie przedmiotów rączkami i branie ich do buzi, w połączeniu z ogromnym zaciekawieniem światem sprawiają, że dziecko w 24 tygodniu życia wymaga nieustannego nadzoru dorosłych.

Nie wolno zostawiać maluszka nawet na kilka sekund samego na przewijaku, łóżku rodziców czy na kanapie, ponieważ chwila nieuwagi wystarczy, aby maluszek obrócił się, spadł i zrobił sobie krzywdę.

Pierwsze próby pełzania, które pojawiają się po skoku rozwojowym w okolicach 24 tygodnia także powinny skłonić rodziców do zadbania o bezpieczeństwo otoczenia maluszka. Warto zabezpieczyć wystające kable, przestawić poza zasięg małych rączek wszystkie rośliny doniczkowe, brudne buty czy miski zwierząt domowych.

Pozostając w temacie domowych pupili warto zwrócić uwagę, jak reagują one na zwiększoną mobilność niemowlaka. Nigdy nie zostawiajmy 24-tygodniowego niemowlęcia bez nadzoru, w towarzystwie psa czy kota – nawet najbardziej przyjazne zwierzęta mogą przestraszyć się gwałtownych ruchów niemowlaka, czy zostać przez niego uderzone zabawką.

Dziecko w 24 tygodniu może zacząć ząbkować, a tym samym zapamiętale brać do buzi wszystko, co wpadnie mu w rączki. Dlatego usuwamy z jego otoczenia wszystkie małe przedmioty, które może połknąć np. śrubki, biżuterię i spinki do włosów, czy małe zabawki starszego rodzeństwa. Bezpieczne powinno być także miejsce snu nocnego oraz drzemek 24-tygodniowego niemowlaka, gdyż zaczyna on więcej ruszać się także przez sen oraz bezpośrednio po wybudzeniu, przez co może wypaść ze źle zabezpieczonego łóżeczka.

Wózek dla 24-tygodniowego niemowlaka: kiedy zamienić gondolę na spacerówkę?

W tym okresie rozwoju dziecka wielu rodziców zastanawia się, kiedy nadejdzie odpowiedni moment na zmianę wózka z tzw. gondoli na spacerówkę. 24-tygodniowe niemowlę jest teraz bardzo ciekawe świata także podczas spacerów, a wysokie ścianki gondoli w połączeniu z pozycją leżącą sprawiają, że maluszek często marudzi i domaga się wzięcia na ręce.

Waga 24 tygodniowego dziecka jest już spora, ręce i plecy szybko zaczynają rodziców boleć, dlatego coraz częściej zastanawiają się nad wprowadzeniem spacerówki, z której maluszek będzie widział więcej. Wiele spacerówek posiada opcję rozłożenia całkowicie na płasko, jednak lekarze i fizjoterapeuci dziecięcy są zgodni co do tego, że 24-tygodniowe dziecko, które nie usiadło jeszcze samodzielnie jak najdłużej powinno być wożone w wózku typu gondola.

Co ciekawe, również maluszki, które umieją przyjąć już samodzielnie pozycję siedzącą, nie zawsze są od razu gotowe na jeżdżenie w spacerówce. Już po kilku minutach przechylają się wtedy na bok, a ich plecki nie są proste, co świadczy o wciąż zbyt słabych mięśniach posturalnych. Aby dla niemowlęcia w 24 tygodniu jazda w gondoli była bardziej atrakcyjna, można spróbować położyć go na brzuszku i odsłonić budkę gondoli, przez co maluszek będzie mógł lepiej obserwować świat. Jeśli taka pozycja sprawdza się tylko na krótką metę, można zabierać na spacer chustę do noszenia dzieci lub specjalne nosidełko (najlepiej hybrydowe), które umożliwią wygodne noszenie 24-tygodniowego dziecka bez nadwyrężania rąk i kręgosłupa rodziców.

Aby prawidłowo nosić niemowlę, które nie siedzi jeszcze samodzielnie, warto udać się na konsultację do certyfikowanego doradcy noszenia. Pamiętajmy, że nie zaleca się nosić dziecka w 24 tygodniu życia przodem do świata zarówno w chuście, jak i nosidle.

Waga dziecka w 24 tygodniu i rozszerzanie diety: poznaj najważniejsze zalecenia odnośnie żywienia niemowląt

Na przestrzeni lat schemat żywienia niemowląt oraz małych dzieci ulega nieustannym modyfikacjom, w odpowiedzi na wyniki najnowszych badań prowadzonych przez lekarzy, dietetyków i pedagogów. Dlatego informacje przekazywane nam przez babcie, mamy i koleżanki nie zawsze znajdują odzwierciedlenie we współczesnej wiedzy medycznej, o czym warto pamiętać.

Obecnie WHO oraz Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci zalecają rozpoczęcie rozszerzania diety dopiero wtedy, kiedy dziecko ukończy 6 miesiąc, a do tego czasu wyłączne karmienie piersią.

Oczywiście w indywidualnych przypadkach np. kiedy waga 24-tygodniowego dziecka jest zbyt niska i ma to związek z nietolerancjami/alergiami pokarmowymi, lekarz może zalecić wcześniejsze wprowadzanie określonych pokarmów uzupełniających. W drugim kwartale życia maluszek powinien przybierać na wadze średnio 119-126 gram tygodniowo, jednak waga dziecka w 24 tygodniu życia jest uzależniona także m.in. od czynników genetycznych, czy wyjściowej masy ciała w momencie narodzin.

O tym, jak niemowlę rozwija się na tle rówieśników można dowiedzieć się porównując jego wagę czy wzrost do standaryzowanych siatek centylowych.

Jeśli waga dziecka w 24 tygodniu martwi rodziców, powinni porozmawiać z pediatrą o swoich wątpliwościach odnośnie prawidłowego rozwoju ich pociechy. Można porozmawiać z lekarzem także o aktualnym schemacie rozszerzania diety, czyli o kolejności wprowadzania do diety niemowlaka nowych pokarmów, który przybliżymy w kolejnym artykule.

24 tydzień życia dziecka to doskonały czas na poznanie sposobów rozszerzania diety

Wprowadzanie do diety niemowlaka pierwszych posiłków uzupełniających to zawsze bardzo ekscytujący, a niekiedy także nieco stresujący moment dla rodziców. Dlatego już w 24 tygodniu życia dziecka warto zapoznać się z najnowszymi zaleceniami.

Przede wszystkim warto wiedzieć, że obecnie istnieją dwie najbardziej popularne metody rozszerzania diety: BLW, czyli proponowanie maluszkowi miękkich, łatwych do złapania cząstek pokarmu do samodzielnego jedzenia (Baby Lead Weaning, w Polsce nazywana metodą ,,Bobas Lubi Wybór”) oraz karmienie dziecka łyżeczką przez rodzica.

Oczywiście w 24 tygodniu życia niemowlaka warto zastanowić się także nad przyszłym rozszerzaniem diety metodą mieszaną, czyli nieco kawałków podawanych do rączki (w nurcie BLW), a nieco zmiksowanej zupki serwowanej łyżeczką przez rodzica. Jeśli dziecko nie ma jeszcze ząbków nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapoznać je z ugotowanymi na miękko warzywami, pokrojonymi w łatwe do uchwycenia paski/cząstki.

Niezależnie od wybranej przez rodziców metody rozszerzania diety warto zadbać, aby pozycja dziecka podczas jedzenia była odpowiednia. Już w 24 tygodniu życia niemowlaka można zakupić krzesełko do karmienia, które zapewni odpowiednie podparcie pleców i stóp dziecka (powinno mieć podest na stopy). Ze względu na zwiększone ryzyko zadławienia, nie należy karmić dziecka w leżaczkach-bujaczkach czy fotelikach samochodowych, w których maluszek znajduje się w pozycji półleżącej.

Warto zapoznać się także z zasadami pierwszej pomocy w przypadku przypadkowego zadławienia się niemowlęcia w 24 tygodniu. Kiedy dziecko w okolicach 24 tygodnia przechodzi przez skok rozwojowy i jest niespokojne, lub kiedy nie umie jeszcze siedzieć prosto z podparciem nawet przez kilka minut, można zacząć rozszerzać dietę sadzając dziecko bokiem na kolanach rodzica. W bezpiecznych objęciach mamy lub taty maluszek z pewnością poczuje się pewniej i spokojniej, w nowej dla niego sytuacji.

Bilans zdrowia dziecka i ważne szczepienia, o których należy pamiętać w 24 tygodniu życia niemowlaka

W okolicach 24 tygodnia życia dziecka warto zapisać się w przychodni na bilans zdrowia dziecka, który zaleca się wykonać, gdy dziecko kończy pół roku. W tym czasie niemowlakowi podaje się także kolejne dawki obowiązkowych szczepień ochronnych:

  • błonica-tężec-krztusiec (DTP);
  • Poliomyelitis;
  • Hib;
  • doustną szczepionkę przeciwko rotawirusom (która pomoże uchronić maluszka m.in. przed ostrą biegunką, którą mogą wywołać właśnie rotawirusy).

Jeśli waga 24-tygodniowego dziecka niepokoi rodziców, także powinni porozmawiać o tym z pediatrą, który może zalecić dodatkowe badania i/lub wcześniejsze rozpoczęcie rozszerzania diety.

Przed każdą wizytą w przychodni warto zadbać o to, aby niemowlę w 24 tygodniu było ubrane w sposób, który umożliwi łatwe rozebranie go do badania lekarskiego. Zabranie książeczki zdrowia dziecka, zapasowego ubranka, bajeczki czy ulubionej zabawki 24-tygodniowego niemowlaka również pomoże w sprawnym odbyciu wizyty u lekarza.

 

Kalendarz rozwoju dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję