Kalendarz rozwoju dziecka

Kalendarz rozwoju dziecka

W 11. miesiącu życia niemowlę staje się coraz bardziej świadomą swej odrębności istotą, która ma swoje zdanie i bardzo ekspresyjnie okazuje wszystkie, przeżywane emocje. W tym czasie większość rodziców z niecierpliwością oczekuje pierwszych, samodzielnych kroczków u 11-miesięcznego dziecka. Jak wspierać rozwój 11-miesięcznego niemowlaka i czy należy pomagać mu w nauce chodzenia? Co powinno umieć 11-miesięczne niemowlę, które rozwija się prawidłowo zarówno motorycznie, jak i psychicznie?

W 11. miesiącu życia niektóre dzieci wciąż budzą się często w nocy – ile powinno spać 11-miesięczne dziecko? Czy to normalne, że maluszek budzi się w nocy z płaczem? W 11. miesiącu bardzo ważnym dla rodziców tematem jest także dieta dziecka. Co powinno jeść 11-miesięczne dziecko, aby zdrowo się rozwijać? Jak kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe u 11-miesięcznego dziecka i ile posiłków powinno jeść niemowlę? Zapraszamy do lektury artykułu na temat 11. miesiąca życia niemowlaka.

Rozwój motoryczny: co powinno umieć dziecko w 11. miesiącu życia?

Rodzice wręcz nie mogą wyjść z podziwu, jak wiele umiejętności opanowało 11-miesięczne dziecko. W ich pamięci wciąż świeży jest obraz bezbronnego, śpiącego niemal całe dnie ,,okruszka”, a teraz mają przed oczami radośnie gaworzące, raczkujące po całym domu 11-miesięczne niemowlę, coraz bardziej samodzielne i niezależne. Tym, co powinno umieć 11-miesięczne dziecko jest także siadanie bez niczyjej pomocy.

Prawidłowy rozwój 11-miesięcznego dziecka umożliwia mu długą zabawę w pozycji siedzącej i swobodne przechodzenie do siadu z leżenia, lub raczkowania.

Tym co powinno umieć 11-miesięczne dziecko jest również zachowanie równowagi w siadzie prostym. Niemowlę nie przewraca się już tak często, jak kiedyś. Podczas zabawy oraz jedzenia coraz częściej można zaobserwować, jak maluszek łapie malutkie przedmioty precyzyjnym chwytem szczypcowym, wykorzystując przy tym opuszki zgiętego kciuka oraz palca wskazującego. Rozwój 11-miesięcznego dziecka obejmuje także próby stawiania pierwszych kroczków przy meblach lub w łóżeczku. Niemowlę najpierw uczy się chodzić bokiem z podparciem (to bardzo ważny etap nauki chodu), a dopiero później, stopniowo opanowuje poruszanie się w przód.

Rozwój 11-miesięcznych dzieci przebiega w indywidualnym tempie – niektóre maluszki w tym czasie zaczynają już samodzielnie chodzić, choć większość 11-miesięcznych niemowląt zacznie stawiać w pełni samodzielne kroki dopiero w najbliższych miesiącach. Nie ma potrzeby uczyć dziecka chodzenia, dlatego nie prowadzajmy go ,,pod paszki” lub za wysoko uniesione rączki, ponieważ pozycja ciała niemowlęcia, jak i sam wzorzec chodu są wtedy nieprawidłowe.

Nie ma potrzeby przyspieszać rozwoju 11-miesięcznego dziecka – jeśli wstaje i chodzi bokiem przy meblach to kiedy będzie gotowe, zacznie chodzić samodzielnie, bez niczyjej pomocy.

Tym, co powinno umieć 11-miesięczne dziecko jest także przysiad z podparciem – kiedy upadnie zabawka, maluszek trzymając się mebli potrafi przykucnąć, podnieść ją, a następnie z powrotem wstać. W 11. miesiącu niemowlę coraz lepiej radzi sobie także z siadaniem z pozycji stojącej.

Bezpieczeństwo niemowlęcia w 11. miesiącu: o tym warto pamiętać!

Wiedząc, że rozwój 11-miesięcznego dziecka obejmuje naukę chodu i częste upadki, warto zabezpieczyć kanty i rogi mebli specjalnymi nakładkami. Zabezpieczamy także schody, montując w nich specjalną barierkę niemowlęcą. Tym, co powinno umieć 11-miesięczne dziecko (i co uwielbia robić po przebudzeniu) jest podciąganie się do pozycji stojącej przy szczebelkach swojego łóżeczka. Dlatego gdy niemowlę ma 11 miesięcy warto obniżyć dno łóżeczka tak, żeby maluszek na pewno z niego nie wypadł.

Wiedząc, co powinno umieć 11-miesięczne niemowlę i jak bardzo lubi zaglądać do szafek i szuflad (a także opróżniać ich zawartość), zadbajmy także o to, aby maluszek nie znalazł w nich niebezpiecznych dla siebie detergentów, szklanych przedmiotów, czy ostrych sztućców. Na jakiś czas można zamontować w szafkach specjalne zabezpieczenia niemowlęce.

Aby wspierać rozwój 11-miesięcznego dziecka można także zostawić dla maluszka jedną, dwie najniższe półki w szafce i ustawić na nich wyłącznie bezpieczne dla niemowlęcia przedmioty np. kilka skarpetek, piłeczki, drewniane łyżki, plastikowe pojemniczki, czy pokrywki do garnków. Niemowlę w 11. miesiącu będzie zachwycone możliwością otwierania/zamykania szafki i wyjmowania z niej różnych ,,skarbów”. Oczywiście stale kontrolujemy, żeby podczas takiej zabawy maluszek nie przytrzasną sobie palców. Troszczymy się także o to, aby 11-miesięczne niemowlę nie miało dostępu do małych przedmiotów, które może połknąć np. baterii, puzzli lub monet.

O czym jeszcze warto pamiętać? Nie zostawiajmy 11-miesięcznego dziecka bez nadzoru na przewijaku czy sofie, skąd może spaść. Sadzając maluszka na swoich kolanach przy stole zadbajmy, aby w zasięgu jego rączek nie znalazły się gorące napoje i potrawy, które mogą wywołać dotkliwe w skutkach poparzenia 11-miesięcznego niemowlęcia. Należy zwrócić uwagę także na obrusy i serwetki, za które ciekawski brzdąc może pociągnąć, zrzucając na siebie zawartość stołu.

Co powinno umieć 11-miesięczne dziecko: zabawy, kontakty społeczne i wyrażanie emocji

Gdy niemowlę ma 11 miesięcy jest już coraz bardziej świadome swojej odrębności i zaczyna za pomocą gestów, min oraz gaworzenia, wyraźnie manifestować swoje zdanie szczególnie, jeśli coś mu się nie podoba lub wywołuje złość. Tym, co powinno umieć 11-miesięczne dziecko jest kręcenie przecząco głową, ale także pokazywanie paluszkiem zabawki, którą chce dostać. Kiedy się je zachęci, 11-miesięczne niemowlę odda trzymany w dłoni przedmiot czy pokaże w książeczce zwierzątko, którego nazwę zna (o ile zaznajamiamy maluszka z nazwami zwierząt/przedmiotów). Dziecko przez kilka minut potrafi także skoncentrować się na wyjątkowo ciekawej dla niego czynności np. na samodzielnym przewracaniu tekturowych stron książeczki.

Co jeszcze powinno umieć 11-miesięczne dziecko?

W 11. miesiącu niemowlę umie naśladować proste gesty m.in. ,,pa-pa-pa” czy ,,brawo-brawo” i wykonywać nieskomplikowane polecenia typu: ,,daj” lub ,,trzymaj”. Oprócz gaworzenia, dziecko może także świadomie wypowiadać kilka słów, których nauczyło się od rodziców, takich jak: ,,mama”, tata”, ,,am”- gdy jest głodne, lub ,,bamm” – kiedy coś upadnie na ziemię.

Niemowlę w 11. miesiącu uwielbia spędzać czas w towarzystwie najbliższych, a także innych dzieci, z którymi co prawda nie potrafi się jeszcze bawić, ale bardzo chętnie je obserwuje i próbuje naśladować. Na tym etapie rozwoju 11-miesięczne niemowlę rozumie także zakazy. Jednak mimo to, często wykonuje niedozwoloną czynność, ukradkiem patrząc na reakcję rodziców.

Testowanie stawianych przez opiekunów granic to naturalny etap rozwoju 11-miesięcznego dziecka, który nie wynika ze złej woli maluszka, ale pozwala mu poczuć swoją odrębność i stanowi podstawę kształtowania się decyzyjności oraz samodzielności. Warto być konsekwentnym, ale także cierpliwym i wyrozumiałym pamiętając o tym, że w 11. miesiącu niemowlę dopiero uczy się zasad, zarówno tych panujących w swojej rodzinie, jak i na świecie.

Ile powinno spać 11-miesięczne dziecko i dlaczego wciąż może budzić się często w nocy?

Tak samo jak pierwszych kroczków (a może nawet bardziej), rodzice wyczekują coraz większej ilości przespanych przez niemowlę nocy. Nie ma ściśle określonych norm mówiących o tym, ile powinno spać 11-miesięczne dziecko jednak zazwyczaj maluszki śpią w tym wieku ok. 12-15 godzin na dobę, choć jest to kwestia bardzo indywidualna. Niektóre niemowlęta przesypiają już całe noce, podczas gdy inne, 11-miesięczne dzieci budzą się często w nocy.

Ile w ciągu dnia powinno spać 11-miesięczne dziecko?

W tym wieku niektóre maluszki wciąż potrzebują ok. 2 drzemek, podczas gdy inne niemowlęta zadowalają się jedną drzemką, która trwa ok.1-2 godziny.

Ile powinno spać 11-miesięczne dziecko ciągiem, w trakcie nocy?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że jeśli 11-miesięczne dziecko budzi się często w nocy, to nie jest to uznawane za zaburzenie. Przejścia pomiędzy fazami snu REM i NREM u niemowląt nie odbywają się tak płynnie, jak ma to miejsce u osób dorosłych, dlatego 11-miesięczne dziecko może budzić się często w nocy, niekiedy z płaczem.

Naukowcy dowiedli, że jest to wrodzony mechanizm, który pozwala niemowlęciu sprawdzić czy opiekunowie, a tym samym bezpieczeństwo i pożywienie, są blisko. Dlatego jeśli 11-miesięczne dziecko budzi się w nocy z płaczem zawsze powinniśmy zareagować np. pogłaskać maluszka po pleckach lub główce, zanucić kołysankę lub przytulić. Ile powinno spać 11-miesięczne dziecko?

Nie ma ściśle określonej ilości godzin, jaką ciągiem powinno przesypiać w nocy niemowlę. Niektóre dzieci śpią nawet 5-7 godzin pod rząd, podczas gdy inne przebudzają się co 1,5-3 godziny i jest to całkowicie normalne.

11-miesięczne dziecko budzi się często w nocy z płaczem: jaka może być przyczyna?

Jeśli 11-miesięczne dziecko budzi się w nocy z płaczem – być może jest głodne, dlatego jeśli głaskanie i tulenie nie pomagają, warto zaproponować niemowlęciu pierś. W 11. miesiącu wciąż karmimy niemowlę na żądanie co oznacza, że w nocy mogą zdarzać się sesje przy piersi. Jeśli 11-miesięczne dziecko budzi się często w nocy i jest głodne, można spróbować podać mu ok. 2-3 godziny przed snem nieco bardziej obfitą kolację, oczywiście jeśli maluszek będzie miał ochotę zjeść ją w całości. Nigdy nie zmuszamy 11-miesięcznego dziecka do jedzenia.

Przed kąpielą lub przed snem podajemy 11-miesięcznemu niemowlęciu także porcję mleka (najlepiej z piersi mamy), a następnie dokładnie myjemy dziecku ząbki, przy użyciu szczoteczki dla niemowląt oraz pasty o rekomendowanym stężeniu fluoru 1000 ppm. Jeśli 11-miesięczne dziecko budzi często w nocy z płaczem, być może dokuczają mu wyżynające się ząbki. Jeśli taka sytuacja ma miejsce którąś noc z rzędu, a przyczyną ewidentnie jest ząbkowanie, można rozważyć podanie 11-miesięcznemu niemowlęciu leku przeciwbólowego z paracetamolem lub ibuprofenem (ibuprofen ma dodatkowo działanie przeciwzapalne). Przed podaniem leku zawsze należy zapoznać się z ulotką i dokładnym sposobem dawkowania danego preparatu.

Jeśli 11-miesięczne dziecko budzi się często w nocy, być może przechodzi także kolejny skok rozwojowy. A może maluszkowi jest za gorąco? Pamiętajmy, aby nie ubierać 11-miesięcznego dziecka zbyt grubo. Tym bardziej, jeśli temperatura w sypialni wynosi rekomendowane 21-23 stopnie.

Jeśli 11-miesięczne niemowlę budzi się często w nocy z płaczem, a w ciągu dnia jest niespokojne, niechętne do zabawy, nie ma apetytu lub manifestuje inne, niepokojące objawy, należy udać się do pediatry.

Co powinno jeść 11-miesięczne dziecko i jaka dieta jest dla niego najbardziej odpowiednia?

Rozszerzanie diety przysparza trosk wielu rodzicom którzy zastanawiają się, co może jeść 11-miesięczne dziecko, a czego wciąż należy unikać? Przede wszystkim dieta 11-miesięcznego dziecka powinna być jak najbardziej różnorodna, bogata w świeże, lokalne owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, chude mięso, ryby, nabiał i jajka. Co jeszcze powinno jeść 11-miesięczne dziecko?

Bardzo ważne w diecie niemowląt są także zdrowe tłuszcze, które można znaleźć m.in. w dobrej jakości oliwie z oliwek, oleju lnianym czy niedocenianym oleju rzepakowym. Kroplę oliwy warto dodać do miseczki z obiadem, czy śniadaniem przygotowanym dla 11-miesięcznego dziecka. Dobrym źródłem tłuszczu jest również awokado.

Kiedy dziecko ma 11 miesięcy jego dieta wciąż nie powinna zawierać soli ani cukru dodanego. Unikamy także podawania dziecku w 11. miesiącu surowego mięsa oraz ryb, grzybów leśnych, niepasteryzowanego nabiału, miodu, mleka ryżowego, koziego oraz owczego, a także soków i rozpuszczalnych herbatek. Do picia podajemy wodę i zachęcamy do częstego picia z otwartego kubeczka.

Tym, co może jeść 11-miesięczne dziecko są również różnego rodzaju orzechy, jednak unikamy serwowania ich w całości, ze względu na zwiększone ryzyko zadławienia. Orzechy ,,przemycamy” do posiłków np. zmielone dodajemy do kotletów, lub na śniadanie dla 11-miesięcznego dziecka serwujemy owsiankę z masłem orzechowym.

Śniadania dla 11-miesięcznego dziecka nie muszą być wyłącznie na słodko, w formie owsianek czy kaszek z owocami. Dobrym pomysłem na śniadanie są także: omlety z warzywami, jajecznica, gofry z dodatkiem cukinii, marchewki lub buraka, a także małe kanapeczki np. z twarogiem, które możemy podać 11-miesięcznemu dziecku bezpośrednio do rączki, w towarzystwie pokrojonych w paseczki warzyw.

Oczywiście kiedy u 11-miesięcznego dziecka lekarz zdiagnozował alergię pokarmową, jego dieta powinna zostać odpowiednio zmodyfikowana, najlepiej po konsultacji z doświadczonym dietetykiem dziecięcym.

Ile powinno jeść 11-miesięczne dziecko i czy trzeba wprowadzać mleko modyfikowane do diety niemowlęcia karmionego piersią?

Dieta 11-miesięcznego dziecka wciąż powinna zawierać mleko, najlepiej pokarm z piersi mamy, dlatego najbardziej rekomendowana jest kontynuacja karmienia piersią na żądanie.

Nie ma potrzeby wprowadzać mleka modyfikowanego do diety 11-miesięcznego dziecka karmionego piersią chyba, że w uzasadnionych przypadkach lekarz zaleci inaczej.

Ile powinno jeść 11-miesięczne dziecko, które jest karmione piersią?

Jak już wspominaliśmy, to maluszek sam decyduje o ilości sesji przy piersi, których nie należy ograniczać. Oczywiście tym, co powinno jeść 11-miesięczne dziecko są także zdrowe, różnorodne produkty uzupełniające, a nie samo mleko z piersi. Dlatego codzienny schemat  żywienia niemowlaka dobrze wcześniej zaplanować. Warto wprowadzić mniej więcej stałe godziny posiłków oraz kamień piersią. Taki harmonogram pozwoli uregulować apetyt 11-miesięcznego dziecka i pomoże kształtować jego prawidłowe nawyki żywieniowe. Oczywiście nie trzeba trzymać się godzin karmień (szczególnie piersią) z zegarmistrzowską precyzją, ale w miarę przewidywalny rytm dnia i posiłków wprowadzi do życia niemowlęcia w 11. miesiącu dużą dawkę spokoju.

Ile posiłków powinno jeść 11-miesięczne dziecko? Oprócz mleka z piersi, w tym wieku serwujemy maluszkowi 3-4 posiłki oraz 1-2 przekąski dziennie.

Co może jeść 11-miesięczne dziecko, jeśli nie chcemy przygotowywać dla niego osobnego śniadania, obiadu i kolacji? 

O ile odżywiamy się zdrowo i różnorodnie, tym co może jeść 11-miesięczne dziecko są dokładnie te same dania, które są przygotowywane dla pozostałej części rodziny. Przed doprawieniem cukrem, solą lub dużą ilością ostrych przypraw, należy po prostu odłożyć z garnka porcję dla maluszka. Jeśli niemowlę w 11. miesiącu nie radzi sobie jeszcze z jedzeniem bardzo dużych kawałków warzyw czy mięsa, można je nieco pokroić. Nie miksujemy posiłków na gładkie puree/musy, ponieważ tym co powinno jeść 11-miesięczne dziecko są grudki oraz kawałki.

Pamiętajmy także o dużej ilości warzyw oraz nie więcej niż 2 porcjach owoców dziennie w diecie 11-miesięcznego dziecka. Owoce mimo, iż zdrowe, zawierają dużą ilość cukru.

W poprzednim rozdziale opisaliśmy także, co może jeść 11-miesięczne dziecko, a czego nie należy mu podawać, jednak większość dań bez problemu można przygotowywać równocześnie dla całej rodziny. Prawidłowe nawyki żywieniowe u niemowląt wspaniale kształtują również wspólnie spożywane posiłki, podczas których maluszek ma szansę brać przykład z rodziców i starszego rodzeństwa. Dlatego warto jeść posiłki wspólnie z 11-miesięcznym dzieckiem. Jeśli nie ma takiej możliwości, wspólne niech będą choćby śniadania lub kolacje. Posadźmy wtedy maluszka w krzesełku do karmienia jak najbliżej stołu i pozwólmy mu uczestniczyć w radości wspólnego jedzenia.

11-miesięczne dziecko nie chce pić mleka, a jego waga odbiega od normy: co zrobić?

Mleko, najlepiej pokarm kobiecy, wciąż stanowi bardzo ważny składnik diety 11-miesięcznego dziecka. Co jednak w sytuacji, kiedy 11-miesięczne dziecko nie chce pić mleka? Kluczowa jest obserwacja – czy niemowlę odmawia wyłączne picia mleka, a może w ogóle nie ma apetytu i nie chce nic jeść? Czy jeśli 11-miesięczne dziecko nie chce pić mleka, manifestuje również inne, niepokojące objawy np. ma podwyższoną temperaturę, jest marudne lub wręcz przeciwnie, apatyczne i nieskore do zabawy?

Kiedy 11-miesięczne dziecko nie chce pić mleka ani jeść pokarmów uzupełniających, może być to związane z bolesnym ząbkowaniem. Dziąsła są nabrzmiałe, a żucie lub ssanie piersi/butelki powoduje u niemowlęcia dyskomfort. Jeśli 11-miesięczne dziecko nie chce pić mleka przez 1-2 dni i poza tym czuje się dobrze,  a także je inne posiłki z apetytem, należy dalej obserwować maluszka. Być może niechęć do mleka jest chwilowa.

Kiedy 11-miesięczne dziecko nie chce pić mleka i traci apetyt, bardzo często jest to jednak związane z początkami jakiejś infekcji, która rozwija się w organizmie maluszka. Jeśli cokolwiek w stanie zdrowia niemowlęcia niepokoi rodziców, zawsze warto skonsultować się z pediatrą.

Jaka powinna być waga 11-miesięcznego dziecka?

W IV kwartale życia niemowlęta powinny przybierać na wadze ok. 63 gramy tygodniowo i to właśnie prawidłowe przyrosty masy ciała są najważniejsze. Waga 11-miesięcznego dziecka jest bowiem kwestią indywidualną, zależną m.in. od genetycznych uwarunkowań, ale również urodzeniowej masy ciała.

Waga 11-miesięcznego dziecka, które urodziło się znacznie przed wyznaczonym terminem może być niższa niż masa ciała 11-miesięcznego niemowlęcia urodzonego o czasie.

Jeśli 11-miesięczne dziecko przybiera na wadze prawidłowo, ale waży nieco mniej niż rówieśnicy, nie ma powodów do niepokoju. Normy dla wagi 11-miesięcznego dziecka można także kontrolować nanosząc masę ciała niemowlęcia na odpowiednią siatkę centylową, która znajduje się m.in. w książeczce zdrowia dziecka. Oczywiście jeśli waga 1- miesięcznego dziecka w jakikolwiek sposób martwi rodziców, powinni poradzić się pediatry.

Kalendarz rozwoju dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję