Kalendarz rozwoju dziecka

Kalendarz rozwoju dziecka

W 9 tygodniu życia dziecka rodzice z radością obserwują, jak ich pociecha zmienia się niemal z dnia na dzień. Maluszek nieco stabilniej trzyma główkę, na dłużej nawiązuje kontakt wzrokowy i uśmiecha się na widok bliskich, gwałtownie wymachując przy tym rączkami i nóżkami. Czym może zaskoczyć Cię 9 tydzień życia niemowlaka i ile śpi maluszek w tym czasie? Emocje małego człowieka – jak możesz wspierać dziecko podczas skoku rozwojowego w 9 tygodniu? Pleśniawki i afty w buzi 9-tygodniowego niemowlęcia – na forum wyjaśnimy skąd się biorą i jak można im zapobiegać.

W tym wpisie znajdziesz również informacje o tym, jaka powinna być dzienna ilość kupek oraz waga niemowlaka w 9 tygodniu, oraz przydatne wskazówki dotyczące prawidłowej higieny akcesoriów do karmienia.

Czym może zaskoczyć Cię 9 tydzień dziecka: skok rozwojowy i nowe umiejętności

W 9 tygodniu życia dziecka ktoś, kto przez dłuższy czas nie miał okazji widzieć maluszka ze zdumieniem stwierdza, że wygląda i zachowuje się on inaczej, niż tuż po urodzeniu. Nóżki oraz rączki radośnie wierzgają z podekscytowania, gdy 9-tygodniowe dziecko dostrzeże interesującą zabawkę, znajomą twarz czy usłyszy ciekawy dźwięk. Ruchy ciała stają się coraz bardziej uświadomione, maluszek podejmuje próby trącania zabawek rączkami i potrafi utrzymać włożoną w jego dłoń grzechotkę.

9-tygodniowe niemowlę świadomie nawiązuje także relacje społeczne uśmiechając się do wszystkich wkoło (na tym etapie życia dziecko nie boi się jeszcze obcych), często wydając przy tym odgłosy w rożnych tonacjach. Mięśnie pleców, brzucha oraz obręczy barkowej stopniowo wzmacniają się, dlatego dla 9-tygodniowego dziecka leżenie na brzuszku z każdym dniem staje się coraz łatwiejsze. Niemowlę potrafi utrzymać główkę w górze już ok. 1 minutę, z zaciekawieniem obserwując znajdujące się wokół przedmioty, nawet te oddalone o kilka metrów od niego.

Ile śpi 9-tygodniowe niemowlę i czy skok rozwojowy ma na to wpływ?

W 9 tygodniu życia niemowlę ma już zazwyczaj wykształcony własny rytm dnia, w którym pory drzemek oraz posiłków zdarzają się mniej więcej o tych samych porach.

Ile śpi 9-tygodniowe niemowlę? W ciągu dnia ma zwykle dwie lub trzy dłuższe drzemki, choć podczas intensywniejszych dni np. skoku rozwojowego w 9 tygodniu ilość snu maluszka może się nieznacznie zwiększyć lub zmniejszyć. Ile godzin w ciągu dnia śpi 9-tygodniowe niemowlę? Maluszek sumarycznie przesypia średnio ok. 16 h na dobę.

Gdy w układzie nerwowym tworzy się wiele nowych ścieżek neuronalnych dziecko może być bardziej marudne, rozdrażnione nadmiarem bodźców i spragnione ciągłego kontaktu z mamą lub tatą. Rozdrażnienie często odbija się nie tylko na tym, ile śpi 9-tygodniowe niemowlę, ale także na samym procesie i łatwości zasypiania. Skok rozwojowy w 9 tygodniu życia to dla dziecka trudny okres, dlatego warto wspierać je swoją troską i obecnością.

Jak wspierać rozwój emocjonalny 9-tygodniowego niemowlaka?

Każde 9-tygodniowe dziecko rozwija się w indywidualnym tempie, uzależnionym zarówno od dziedzicznych czynników genetycznych, jak i środowiska w którym wzrasta. Dlatego rodzice 9-tygodniowego dziecka powinni z uwagą obserwować je i starać się dopasować do aktualnego momentu rozwoju i samopoczucia maluszka. Jak to zrobić?

Przede wszystkim w 9 tygodniu życia niemowlaka warto wprowadzić choć kilka stałych punktów dnia, które zapewnią mu poczucie bezpieczeństwa. Spacer, wspólna zabawa czy kąpiel o mniej więcej tych samych porach sprawią, że świat dziecka stanie się dla niego bardziej przewidywalny i wpłyną na to z jaką łatwością zasypia, oraz ile śpi 9-tygodniowe niemowlę. Gdy maluszek płacze, nie zaleca się pozostawiania go samemu sobie, aby się wypłakał. Niestety takie informacje można znaleźć na niejednym forum internetowym –  9-tygodniowe dziecko pozostawione do wypłakania czuje się bezradne i samotne, a jego podstawowe potrzeby bezpieczeństwa i akceptacji nie są zaspokojone.

Dziecko może więcej popłakiwać i domagać się większej bliskości rodziców szczególnie w okresie skoku rozwojowego w 9 tygodniu życia.

Rodzice responsywnie zaspokajający potrzeby niemowlęcia sprawiają, że jego sfera emocjonalna ma szansę kształtować się prawidłowo. Warto obserwować maluszka podczas pokazywania mu nowych, kolorowych zabawek, odwiedzin w nieznanych miejscach, zmianach w przebiegu dnia: 9-tygodniowe niemowlę może być wtedy bardziej zdezorientowane i przebodźcowane. Dziecko może potrzebować w takich sytuacjach większego wsparcia rodziców, dużej dawki spokoju, tulenia i wyciszenia.

Karmienie, waga oraz prawidłowa ilość wypróżnień u 9-tygodniowego dziecka

Karmienie niemowlęcia w 9 tygodniu życia wciąż powinno odbywać się na żądanie a najlepiej wtedy, gdy dziecko przejawia pierwsze oznaki głodu: rozgląda się za mamą, jest rozdrażnione i chętnie ssie swoje paluszki. Co prawda lepsza kontrola motoryczna sprawia, że 9-tygodniowe dziecko na forum codziennego przebiegu dnia coraz częściej wkłada rączki do buzi i nie oznacza to zawsze, że jest głodne. Wkładanie paluszków do ust jest ważnym etapem rozwoju, jednym ze sposobów poznawania świata i swojego ciała. Jednak jeśli 9-tygodniowe niemowlę jest przy tym niespokojne warto zaproponować mu pierś.

Wyłączne karmienie piersią jest najbardziej rekomendowanym sposobem żywienia dziecka w tym okresie życia. Karmienie dziecka na żądanie nie sprawi, że waga 9 tygodniowego dziecka będzie zmierzać w kierunku nadwagi nawet wtedy, gdy maluszek domaga się piersi bardzo często (choć takie niesprawdzone informacje również można znaleźć na forum internetowym wielu portali dla rodziców). W okolicach 9 tygodnia życia i występującego w tym czasie skoku rozwojowego dziecko może przejawiać zwiększone zapotrzebowanie na mleko mamy, domagając się ssania nawet co godzinę. Jeśli rodzice martwią się, czy waga 9-tygodniowego niemowlaka jest w normie i czy maluszek na pewno się najada powinni ważyć je, najlepiej raz w tygodniu.

W pierwszym kwartale życia tygodniowy przyrost wagi dziecka powinien wynosić ok. 182-217 gram. Ilość wypróżnień w tym okresie życia nie jest już miarodajnym wskaźnikiem skutecznego karmienia gdyż 9-tygodniowe niemowlę może robić 3 lub więcej kupek dziennie, ale też stolec może pojawić się u dziecka nawet raz na kilka dni. Jeśli dziecko w 9 tygodniu życia jest pogodne, jego waga przyrasta prawidłowo, nie płacze więcej niż zwykle, a jego brzuszek nie jest napięty, robienie 1 kupki raz na kilka dni nie powinno być dla rodziców powodem do zmartwień. Oczywiście wszelkie wątpliwości można przedyskutować z pediatrą podczas wizyty kontrolnej.

Afty i pleśniawki w buzi 9-tygodniowego niemowlaka: jak im zapobiegać?

Stany zapalne jamy ustnej u niemowląt mogą mieć różną przyczynę:

  • grzybiczą;
  • wirusową;
  • bakteryjną.

Często stany zapalne powstają także na skutek urazu mechanicznego np. zranienie błony śluzowej ostrą krawędzią zabawki, czy na tle alergicznym. Stan zapalny błony śluzowej jamy ustnej u 9-tygodniowego dziecka zawsze wiąże się dla niego z dość dużym dyskomfortem – niemowlę ma trudności z pobieraniem pokarmu i przełykaniem, nie jest w stanie beztrosko bawić się, ani spokojnie spać.

Najbardziej znaną wśród rodziców infekcją w obrębie jamy ustnej dzieci są afty (najczęściej wywołane infekcją wirusową) i pleśniawki (o podłożu grzybiczym). Ich pojawienie się w buzi dziecka nawet z kilkudniowym wyprzedzeniem zwiastują zazwyczaj m.in.: podwyższona temperatura ciała 9-tygodniowego niemowlęcia, jego rozdrażnienie i utrata apetytu. Zmienia się również to, ile śpi 9-tygodniowe niemowlę, gdyż bolesne zmiany w jamie ustnej mogą je wybudzać i utrudniać zasypianie. Dopiero po 1-3 dniach w buzi dziecka rodzice mogą zaobserwować nadżerki, często pokryte białawym nalotem, przypominającym resztki mleka. Po potarciu mechanicznym np. gazą, pod  białym nalotem ukazują się bolesne nadżerki – ranki.

Jeśli zmiany zapalne w jamie ustnej 9-tygodniowego dziecka nasilają się, maluszek traci apetyt i jest niespokojny, nie szukajmy porad na forum internetowym, lecz koniecznie udajmy się do pediatry.

Jak zapobiegać aftom i pleśniawkom u 9-tygodniowego niemowlaka: forum internetowe nie zawsze zawiera wiarygodne porady

Przede wszystkim należy regularnie dbać o higienę jamy ustnej 9-tygodniowego dziecka, codziennie przemywając jej wnętrze czystym, zwilżonym wodą gazikiem nawiniętym na palec. Dbanie o czystość i sterylizację wszystkich akcesoriów do karmienia oraz smoczków uspokajających również pomaga zapobiegać aftom i pleśniawkom.

Na niejednym, internetowym forum można przeczytać, że gdy 9-tygodniowe niemowlę wypluje smoczek na ziemię wystarczy, że rodzic obliże go, aby pozbyć się brudu i szkodliwych drobnoustrojów. Nic bardziej mylnego! To właśnie ślina rodziców jest siedliskiem ogromnej ilości grzybów i bakterii, które dla osoby dorosłej są zupełnie nieszkodliwe, jednak u 9-tygodniowego niemowlęcia mogą wywołać stan zapalny jamy ustnej. Staramy się unikać oblizywania smoczków dziecięcych, gryzaków – a w przyszłości – także sztućców dziecka. Jak prawidłowo sterylizować smoczki i akcesoria do karmienia?

Jak sterylizować butelki i smoczki: prawidłowa higiena akcesoriów do karmienia

Jeśli z jakiś przyczyn karmimy butelką, zawsze troskliwie należy zadbać o higienę akcesoriów do karmienia 9-tygodniowego niemowlaka.

  • Przede wszystkim smoczki, butelki oraz smoczki uspokajające zawsze myjemy i sterylizujemy przed pierwszym użyciem zgodnie z zaleceniami, które producent umieszcza na opakowaniu.
  • Po drugie, zanim dotkniemy smoczka czy butelki zawsze starannie umyjmy ręce.
  • Po karmieniu 9-tygodniowego dziecka wszystkie części butelki oraz smoczka należy najpierw dokładnie umyć z użyciem wody i delikatnego płynu, najlepiej dedykowanego do mycia akcesoriów dziecięcych. W ten sposób pozbywamy się ewentualnych resztek pokarmu. Ważne, aby gąbka której używamy do mycia była czysta i regularnie wymieniana (najlepiej mieć osobną gąbkę do mycia butelek i smoczków).
  • Następnie przechodzimy do dezynfekcji – butelki, smoczki do karmienia oraz smoczki uspokajające dla 9-tygodniowego dziecka można sterylizować  m.in. poprzez 5 minutowe wygotowanie ich w garnku z wrzącą wodą. Do tego celu przeznaczone są również specjalne sterylizatory (elektryczne czy do kuchenek mikrofalowych), które można zakupić w sklepach z akcesoriami dziecięcymi lub marketach. Polecane, sprawdzone przez innych rodziców sterylizatory można znaleźć na forum wielu portali internetowych.

Zanim przystąpimy do sterylizacji akcesoriów dla 9-tygodniowego dziecka miejmy na uwadze zalecenia producenta – niektóre butelki np. wykonane z tritanu odkształcają się przy wielokrotnym, kilkuminutowym wygotowywaniu. Z taką samą starannością dbamy zawsze o higienę wszystkich części laktatora, które miały kontakt z mlekiem mamy.

  • Po umyciu i sterylizacji, butelki oraz smoczki należy dokładnie wysuszyć, a następnie przechowywać w suchym, czystym i przewiewnym miejscu.

Kalendarz rozwoju dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję