Kalendarz rozwoju dziecka

Kalendarz rozwoju dziecka

W 14 tygodniu życia dziecko po raz kolejny potrafi zaskoczyć rodziców nowymi umiejętnościami motorycznymi i komunikacyjnymi. Bywa i tak, że wypracowany dotychczas rytm dnia i karmień ulega zaburzeniu, ponieważ niemowlę w 14 tygodniu może przechodzić przez kolejny skok rozwojowy. Jakie umiejętności pojawiają się w okolicach 14 tygodnia życia dziecka? Jakie zabawki kupić na prezent dla niemowlaka w tym wieku, a jakich zdecydowanie warto unikać? Jak poradzić sobie, gdy u 14-tygodniowego niemowlaka pojawi się marudzenie i zwiększona płaczliwość?

W tym wpisie poruszymy także bardzo modny ostatnio temat, a mianowicie chodzenie z 14-tygodniowym dzieckiem na basen – czy warto, a może to jeszcze za wcześnie? Czy zorganizowane zajęcia pływania dla niemowląt to dobry pomysł dla dziecka w 14 tygodniu? Zapraszamy do lektury.

Dlaczego 14-tygodniowe niemowlę marudzi: witamy kolejny skok rozwojowy

Częstszy płacz, problemy z zasypianiem, długie ,,wiszenie” przy piersi i chęć stałego przebywania w objęciach mamy lub taty. Gdy 14-tygodniowe niemowlę marudzi rodzice, zupełnie słusznie, próbują jak najszybciej znaleźć przyczynę rozdrażnienia dziecka i zaradzić jego złemu nastrojowi. Maluszek może być bardziej płaczliwy z wielu powodów. Gdy 14-tygodniowe niemowlę marudzi prawdopodobnie przechodzi właśnie przez trudniejszy czas, związany z czwartym z kolei skokiem rozwojowym. Układ nerwowy jest wtedy w okresie bardzo dynamicznego, tzw. skokowego rozwoju w 14 tygodniu, przez co maluszek odbiera bodźce intensywniej. 14-tygodniowe niemowlę marudzi również dlatego, że wiele doznań płynących z własnego ciała jest dla niego zupełnie nowe, gdyż odbierane na zupełnie innym poziomie kształtującej się świadomości. Nic dziwnego, że dziecko jest nieco bardziej marudne i domaga się od rodziców większej uwagi oraz wsparcia. Wraz z rozwojem dziecka, każdy skok rozwojowy trwa nieco dłużej niż poprzedni, dlatego rozdrażnienie i częstsze marudzenie dziecka w 14 tygodniu może trwać dłużej, niż tylko kilka dni. Skoki rozwojowe bardzo często (choć nie zawsze) objawiają się u danego dziecka w podobny sposób, dlatego rodzice z biegiem czasu będą mogli zauważyć powiązanie z rozdrażnieniem i marudzeniem dziecka, a kolejnym skokiem rozwojowym (także w 14 tygodniu). Zwieńczeniem tego nieco trudnego dla maluszka oraz rodziców okresu jest pojawienie się u niemowlaka nowych umiejętności. Pamiętajmy, że zwiększony niepokój może być niekiedy objawem rozwijającej się infekcji – należy obserwować 14-tygodniowe dziecko które marudzi, pod kątem pojawienia się innych, niepokojących objawów m.in. kataru, podwyższonej temperatury czy braku apetytu. W takim przypadku konieczna będzie wizyta z dzieckiem u pediatry.

Rozwój w 14 tygodniu życia: co nowego potrafi maluszek?

Każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie, dlatego nowe umiejętności motoryczne oraz psycho-społeczne mogą wystąpić u dziecka zarówno w 14 tygodniu życia, jak i nieco wcześniej lub później.

W tym okresie rozwoju może wystąpić także opisywany wcześniej skok rozwojowy w 14 tygodniu. Niemowlę świadomie zauważa, że pewne działania przynoszą określony skutek np. potrząsanie grzechotką wydobędzie z niej dźwięk, a uśmiech posłany mamie doczeka się odpowiedzi w postaci odwzajemnionego uśmiechu.

Maluszek coraz celniej łapie przedmioty, uważnie je ogląda i z upodobaniem nimi potrząsa. W 14 tygodniu niemowlę łączy rączki przed sobą, nóżki trzymając zgięte i uniesione nad podłożem. W momentach ekscytacji, a także w czasie, gdy maluszek ma dobry nastrój można zauważyć liczne kopnięcia i wymachy rąk oraz nóg, puszczanie baniek ze śliny, a także wydawanie różnorodnych odgłosów tzw. głużenie.

Gdy niemowlę ma 14 tygodni zaczyna także coraz częściej reagować na swoje imię m.in. odwraca główkę w poszukiwaniu osoby wołającej je po imieniu. W tym okresie rozwoju, podczas jedzenia może już zdarzyć się odepchnięcie piersi/butelki lub odwracanie główki, gdy 14-tygodniowe dziecko czuje się najedzone. Gdy z otoczenia nagle dobiegnie ciekawy dźwięk lub w zasięgu wzroku wydarzy się coś ciekawego, zainteresowane dziecko w 14 tygodniu życia może przerwać ssanie piersi. Warto spokojnie odczekać kilka sekund i zaproponować dziecku pierś ponownie. Jeśli będzie głodne, z pewnością wznowi przerwany posiłek.

Jakie zabawki kupić 14-tygodniowemu dziecku, a jakich zdecydowanie warto unikać?

Wspaniałymi zabawkami w tym czasie są wszelkiego rodzaju grzechotki i piszczałki, z których 14-tygodniowe niemowlę jest w stanie samodzielnie wydobyć dźwięki. Dziecko uwielbia zabawy w leżeniu na brzuszku, gdyż symetryczny podpór na przedramionach staje się pewny i komfortowy. Muszek uśmiecha się także do swojego odbicia w lustrze i radośnie głuży, potrafiąc toczyć sam ze sobą długie ,,rozmowy”.

Z tego względu, wspaniałym podarunkiem dla niemowlaka w 14 tygodniu życia będzie więc nietłukące lusterko, które można umieścić przed nim, gdy leży na brzuszku. Mata sensoryczna z ciekawymi elementami manualno-wzrokowymi również powinna przypaść do gustu 14-tygodniowemu dziecku. Świadome sięganie do zabawek najczęściej kończy się włożeniem ich do buzi. Ssanie i gryzienie różnych przedmiotów oraz własnych palców, to dla niemowląt normalny etap rozwoju. Z tego względu, gdy dziecko ma 14 tygodni w zasięgu jego rączek z pewnością nie powinny znaleźć się przedmioty i zabawki o ostrych krawędziach oraz elementach, które łatwo można przypadkowo oderwać i połknąć.

Świetnie sprawdzą się m.in. miękkie grzechotki z silikonowymi elementami do gryzienia, czy sensoryczne gryzaki z wypustkami (które będą również idealnie w niedalekim czasie ząbkowania). Gdy niemowlę ma 14 tygodni nie kupujmy także zabawek dużych i twardych np. kolorowych cymbałek dla niemowląt czy ciężkich, metalowych samochodzików.

Przed zakupem prezentu dla 14-tygodniowego dziecka zawsze warto zerknąć na opakowanie produktu – producenci są zobowiązani umieszczać informacje o tym, dla dziecka w jakim wieku jest przeznaczona dana zabawka. Warto także upewnić się, że materiały wykorzystane do produkcji zabawki są nietoksyczne i w pełni bezpieczne dla zdrowia dziecka w 14 tygodniu życia (m.in. wolne od ftalanów czy BPA).

Jak wspierać 14-tygodniowe dziecko w czasie skoku rozwojowego?

Podczas skoku rozwojowego w 14 tygodniu warto zapewnić dziecku jak najwięcej tego, czego potrzebuje – jeśli uspokaja noszone na rękach, dobrym rozwiązaniem może okazać się noszenie maluszka w specjalnej chuście. Jeśli dziecko bardzo często domaga się ssania piersi, również nie powinniśmy ograniczać mu tej możliwości.

Skok rozwojowy w 14 tygodniu bardzo często wiąże się bowiem ze zwiększonym zapotrzebowaniem kalorycznym, przez co dziecko częściej domaga się jedzenia i tym samym naturalnie stymuluje piersi mamy do zwiększonej produkcji mleka. Na większe rozdrażnienie dziecka w trakcie skoku rozwojowego w 14 tygodniu pomocne jest również zminimalizowanie liczby bodźców:

  • wyłączenie radia i telewizora na większą część dnia;
  • ograniczenie wizyt u znajomych i rodziny;
  • oraz karmienie maluszka w cichym, lekko zaciemnionym miejscu.

Czy należy zostawić 14-tygodniowe niemowlę, aby się wypłakało i uspokoiło?

Niestety wiele osób wciąż uważa, że warto pozostawić marudne, 14-tygodniowe dziecko, aby się wypłakało i samodzielnie uspokoiło.

Badania nad psychiką i rozwojem niemowląt jednoznacznie pokazują jednak, że niemowlęta nie uczą się wtedy samodzielności. Po pewnym czasie przestają płakać, gdyż czują się bezradne, samotne i zmęczone. Wspierając 14-tygodniowe dziecko naszą obecnością, przytuleniem i ukojeniem dbamy o to, aby kształtowało się w nim poczucie sprawczości: ,,Kiedy jest mi źle, mama lub tata na pewno mnie pocieszą!”.

Jest to ważne tym bardziej, że – tak jak pisaliśmy w poprzednim akapicie – właśnie w tym czasie u dzieci w 14 tygodniu życia najczęściej rozwija się rozumienie ciągów przyczynowo-skutkowych różnych zdarzeń. Niekiedy, zamiast od razu brać dziecko na ręce, warto najpierw spróbować czułego gładzenia po główce i pleckach oraz łagodnego przemawiania do dziecka. To często wystarczy, aby maluszek znów poczuł się bezpiecznie, uspokoił się, a nawet zasnął. Jeśli to nie pomaga, kołysanie w ramionach rodzica powinno przynieść marudnemu, 14-tygodniowemu niemowlęciu wyczekane ukojenie.

Na basen z niemowlakiem w 14 tygodniu: czy warto? A może to jeszcze za wcześnie na pływanie?

Zorganizowane zajęcia dla niemowląt w ostatnich latach weszły do stałego repertuaru wielu pływalni zarówno w większych, jak i mniejszych miastach – i nic w tym dziwnego. Już samo przebywanie dziecka w wodzie potrafi uspokoić, dostarczając wielu przyjemnych doznań czuciowych. Umiejętnie dobrane ćwiczenia pomogą zarówno dzieciom zdrowym, oraz tym borykającym się z mało nasilonymi problemami wzmożonego, jak i obniżonego napięcia mięśniowego (jednak w przypadku dużych nieprawidłowości motorycznych 14-tygodniowe dziecko może zostać skierowane na specjalistyczne zajęcia rehabilitacyjne na basenie oraz sali ćwiczeń).

Odpowiadając na tytułowe pytanie: 14 tydzień życia niemowlaka to wspaniały czas na rozpoczęcie przygody z pływaniem. Maluszek co prawda nie trzyma jeszcze główki w pełni samodzielnie, ale już na tyle stabilnie, że bez trudu będzie czerpać radość z różnorodnych ćwiczeń w wodzie.

Na początek warto zapisać się na zajęcia zorganizowane, na których instruktor zaprezentuje różnorodne ćwiczenia i zabawy z 14-tygodniowym niemowlakiem, dobrane adekwatnie do jego wieku, a tym samym możliwości. Podczas takich zajęć często korzysta się także z ciekawych akcesoriów i zabawek do pływania. Oczywiście nie każdy maluszek polubi basen, jednak nie warto przekreślać pływania już po pierwszym razie, jeśli dziecko ma 14 tygodni i nie chce przebywać w wodzie. Wielu rodziców i dzieci tak lubi zajęcia pływania dla niemowląt, że z przyjemnością uczęszcza na nie przez wiele miesięcy.

Przed pierwszą wizytą na pływalni warto zapytać swojego pediatrę, czy nie widzi przeciwwskazań, aby dany maluszek mógł korzystać z basenu (przeciwwskazaniem są w niektórych przypadkach m.in. choroby skóry czy nasilony refluks u 14-tygodniowego niemowlaka).

Co warto zabrać ze sobą na basen z 14-tygodniowym niemowlakiem

Listę niezbędników rozpoczniemy od przygotowania strategicznego – przed basenem warto zadbać, aby maluszek był wyspany i najedzony. Drzemka i posiłek zjedzony ok. 45 minut przed pływaniem z pewnością wprawi niemowlę w lepszy nastrój (pamiętajmy, że w 14 tygodniu życia dziecka posiłek to wciąż wyłącznie mleko z piersi mamy, ewentualnie mleko modyfikowane).

Na basen z niemowlakiem warto zabrać:

  • Ręcznik dla niemowląt: zwykły ręcznik też się sprawdzi, jednak te dla niemowląt są wyposażone w sprytne kapturki, które wspaniale otulają mokrą główkę 14-tygodniowego dziecka. Przydać się mogą 2 tego typu ręczniki – jeden, w który owiniemy dziecko bezpośrednio po wyjściu z basenu oraz drugi, w który wytrzemy 14-tygodniowe niemowlę po opłukaniu pod prysznicem. Po wyjściu z basenu, o ile to możliwe, postarajmy się opłukać dziecko wodą lub umyć je z wykorzystaniem żelu dla niemowląt, aby zmyć ze skóry chlor i inne, drażniące substancje.
  • Pieluszka do pływania: nie nasiąka wodą, równocześnie zabezpieczając basen przed zanieczyszczeniem. W sprzedaży można znaleźć zarówno wersje jednorazowe, jak i bardziej ekologiczne pieluchy do pływania wielorazowego użytku.
  • Dodatkowe ubranko na przebranie: jeśli to, w którym 14-tygodniowe dziecko przyjechało na basen przypadkowo się zamoczy. Dodatkowo także czapeczka, która po basenie przyda się nawet w ciepły, letni dzień. Można wziąć także dodatkowy kocyk, którym okryjemy dziecko po wyjściu z pływalni.
  • Kilka suchych pieluszek i kosmetyki używane do przewijania, oraz codziennej pielęgnacji: o basenie skóra 14-tygodniowego niemowlaka może być lekko przesuszona, dlatego warto zabrać ze sobą także oliwkę, lub lekki balsam do ciała dla dzieci.

Listę kosmetyków sprawdzonych i bezpiecznych dla niemowląt można znaleźć w bazie produktów rekomendowanych przez IMID.

  • Sól fizjologiczna: nie jest konieczna ale przyda się, jeśli oczy 14-tygodniowego dziecka będą podrażnione po pływaniu. W takim przypadku zakrapiamy oczka solą fizjologiczną i przecieramy czystym gazikiem.

 

Kalendarz rozwoju dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję