Kalendarz rozwoju dziecka

Kalendarz rozwoju dziecka

Trzeci tydzień życia dziecka wprowadza do jego codzienności kolejne, nowe doznania. Maluszek wykazuje większe zaciekawienie bodźcami dźwiękowymi, za sprawą mleka wypijanego z piersi mamy poznaje coraz więcej nowych smaków, a doskonalący się wzrok 3 tygodniowego noworodka pozwala mu lepiej poznawać świat.

Jak maluszek komunikuje się z otoczeniem? Ile powinno jeść 3 tygodniowe dziecko karmione piersią? Ile mleka modyfikowanego je 3 tygodniowe dziecko karmione butelką? Jak widzi 3 tygodniowe niemowlę i w jaki sposób pokazywać mu zabawki, aby lepiej je dostrzegło? Dlaczego warto układać niemowlę na brzuszku i czy 3 tygodniowy noworodek może spać w tej pozycji? W tym artykule przybliżamy czas, w którym noworodek kończy 3 tygodnie.

Jak 3 tygodniowy noworodek komunikuje się z otoczeniem?

W 3 tygodniu życia noworodka rodzina wpada już zwykle w nowy rytm, coraz lepiej odnajdując się w opiece nad dzieckiem. Zmiana pieluszek, ubieranie czy towarzyszenie maluszkowi podczas okresów jego aktywności to doskonały czas na coraz lepsze poznawanie nowego członka rodziny.

Już teraz można obserwować wrodzony temperament 3 tygodniowego dziecka, a także stopniowo poznawać swoisty język ciała i dźwięki, którymi dziecko komunikuje się z otoczeniem. Rodzice zauważają, że maluszek inaczej płacze kiedy chce jeść, inaczej kiedy ma mokrą pieluszkę, a jeszcze w inny sposób sygnalizuje potrzebę bliskości i przytulenia. Dodatkowo, gdy 3 tygodniowy noworodek jest głodny obraca główkę na boki, szuka ustami sutka mamy i może próbować intensywnie ssać swój palec czy skrawek ubranka. Jeśli dziecko czuje się przebodźcowane daną sytuacją potrafi obrócić główkę od źródła bodźca np. od pokazywanej zabawki czy źródła dźwięku, czasami zaczyna również płakać.

Gdy niemowlę ma 3 tygodnie rodzice niekiedy zauważają u niego słodki uśmiech. Nie jest to jeszcze uśmiech w pełni świadomy, czyli tzw. uśmiech społeczny – ten pojawi się u dziecka dopiero za kilka tygodni.

W świecie zmysłów dziecka: jak widzi 3 tygodniowe niemowlę?

W tym okresie życia dziecko zaczyna coraz uważniej obserwować otoczenie. To, jak widzi 3 tygodniowe niemowlę jest najbardziej uzależnione od odległości przedmiotów, na które spogląda.

W tym wieku dziecko najlepiej widzi z odległości ok. 20-30 cm, jednak zabawki o wyrazistych, kontrastowych barwach mogą przykuć jego uwagę nawet wtedy, gdy są oddalone nieco dalej.

Wiedząc, jak widzi 3 tygodniowe niemowlę można pokazywać mu kilka razy w ciągu dnia kontrastowe książeczki lub proste zabawki w wyrazistych kolorach. Dziecko nie potrafi jeszcze płynnie śledzić wzrokiem przesuwających się przedmiotów, dlatego energiczne potrząsanie misiem czy grzechotką przed oczami 3 tygodniowego niemowlaka nie pomoże mu skupić się na zabawce. Pokazywany przedmiot staramy się trzymać w miarę nieruchomo i lekko z boku, w odległości ok 30 cm od twarzy dziecka.

Bardzo dobrym obiektem obserwacji, wciąż wzbudzającym w maluszku najwięcej zainteresowania i emocji będzie pochylona nad nim twarz mamy, taty czy rodzeństwa. Wiedząc, jak widzi 3 tygodniowe niemowlę staraj się podchodzić do niego raz z lewej, raz z prawej strony i pochylać w odległości ok. 20-30 cm od jego twarzy.

Ile śpi noworodek 3 tygodniowy i dlaczego warto układać niemowlę na brzuszku?

Maluszek wciąż nie rozróżnia jeszcze dnia i nocy. Wprowadzenie rytuałów takich jak wieczorna kąpiel, karmienie przy przygaszonym świetle czy ciche nucenie tej samej kołysanki pozwolą 3 tygodniowemu dziecku poczuć się bezpieczniej i z biegiem czasu ułatwią zasypianie. Ile śpi noworodek 3 tygodniowy?

W tym okresie dziecko przesypia ok. 16-18 godzin w ciągu doby, w cyklach ok. 2-4 godzinnych.

A co z leżeniem i spaniem na brzuszku? Noworodka można układać na brzuszku już w pierwszych dniach po porodzie, bez obaw o to, że kikut pępowiny jeszcze nie odpadł. W 3 tygodniu układanie noworodka na brzuchu pozytywnie wpłynie na jego rozwój motoryczny, przede wszystkim na wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych oraz obręczy barkowej. Co więcej, w leżeniu na brzuchu narządy wewnętrzne poddawane są naturalnemu masażowi, dzięki czemu maluszek łatwiej się wypróżni i odprowadzi nadmiar gazów z jelit.

Już wiesz ile śpi 3 tygodniowy noworodek, jednak czy może spać na brzuszku? Jak najbardziej, jednak zawsze pod czujnym nadzorem rodziców – z tego względu nie zaleca się układania noworodka na brzuszku w nocy, kiedy rodzice nie są w stanie stale kontrolować, czy dziecko oddycha swobodnie.

Bezpieczny sen 3 tygodniowego noworodka

To ile śpi noworodek 3 tygodniowy bardzo interesuje świeżo upieczonych rodziców, jednak nie mniej ważna jest kwestia układania maluszka do snu. Najbardziej zalecaną pozycją do snu nocnego dla noworodka jest leżenie płasko na pleckach, z głową naturalnie zwróconą na bok (warto zwracać uwagę, aby główka nie była zwrócona stale w tą samą stronę). Wbrew pozorom dla niemowląt jest to pozycja, która najlepiej zapobiega zachłyśnięciu oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).

Warto również wspomnieć o bezpiecznym podłożu, na którym układamy dziecko do snu – materac w łóżeczku nie powinien być zbyt miękki, aby nie uginał się nadmiernie pod ciężarem ciała 3 tygodniowego dziecka. Powierzchnia materaca powinna być również maksymalnie gładka, a łóżeczko przewiewne, pozbawione ozdobnych poduszek i przytulanek, które mogłyby przypadkowo utrudnić dziecku oddychanie.

To ile śpi 3 tygodniowy noworodek będzie zależało także od temperatury i wilgotności powietrza – w nocy nie powinna przekraczać ona 21 stopni, aby maluszkowi oddychało się łatwo i swobodnie.

Skok rozwojowy w 3 tygodniu życia dziecka: czym jest i jak może się objawiać?

W pierwszym roku życia układ nerwowy u zdrowych niemowląt rozwija się w sposób ciągły, jednak cechą charakterystyczną jest jego skokowy przebieg. Wiąże się on z tworzeniem wielu nowych połączeń neuronalnych w dość krótkim przedziale czasu, dzięki czemu dziecko nabywa nowe umiejętności – jak wydaje się rodzicom – niemal z dnia na dzień.

  • W 3 tygodniu życia dziecka jego zmysły zaczynają odbierać bodźce coraz wyraźniej, dlatego gdy maluszek usłyszy jakiś ciekawy dźwięk często zastyga na chwilę w bezruchu, nasłuchując z ciekawością.
  • 3 tygodniowe dziecko zaciekawione nowym odgłosem może nawet przerwać na moment ssanie pokarmu – warto wtedy odczekać i sprawdzić, czy na pewno się najadło, czy jedynie czymś zainteresowało.
  • W tym czasie maluszek jest również w stanie na dłużej skupić wzrok na różnych przedmiotach, a położony na brzuszku często wykonuje główką ruchy tzw. ,,dziobania”: kilkukrotnie, na krótką chwilę podnosi głowę do góry i odkłada na podłoże, trenując siłę mięśni przykręgosłupowych.
  • W 3 tygodniu życia dziecko może także wydłużyć okresy czuwania pomiędzy drzemkami.

Objawy skoku rozwojowego u 3 tygodniowego niemowlaka

W czasie skoku rozwojowego w 3 tygodniu życia dziecko może stać się nieco bardziej rozdrażnione, spragnione przytulania i częściej wybudzać się w nocy. Może zmienić się także to ile mleka je 3 tygodniowe dziecko – w czasie skoku rozwojowego może zgłaszać się do piersi częściej.

Z racji indywidualnego przebiegu rozwoju, skoki rozwojowe zwykle występują u dzieci w zbliżonym, jednak nie identycznym przedziale czasu i mogą mieć nieco inny przebieg. Jedno dziecko przechodzi je niemal niezauważalnie, podczas gdy inne 3 tygodniowe niemowlę może przechodzić skok rozwojowy bardzo wyraźnie i być przy tym nieco bardziej płaczliwe.

Symptomy skoku rozwojowego m.in. częstszy płacz i niepokój dziecka mogą być mylone z objawami różnych infekcji, dlatego jeśli cokolwiek niepokoi rodziców w zachowaniu ich 3 tygodniowego dziecka zawsze powinni skonsultować się z pediatrą lub położną.

Ile powinno jeść 3 tygodniowe dziecko i czy karmienie mlekiem modyfikowanym warto skonsultować z lekarzem?

Ile mleka powinno jeść 3 tygodniowe niemowlę i jakie będzie dla niego najbardziej odpowiednie? Najlepszym sposobem żywienia noworodka w 3 tygodniu życia będzie karmienie piersią na żądanie. Mleko mamy zawiera nie tylko komplet niezbędnych mikro i makroelementów, ale również ważne dla zdrowia dziecka przeciwciała i hormony, których próżno szukać w mleku modyfikowanym.

Rekomendowane produkty

Aleksandra Świeboda

Kierownik Działu Ocen i Rozwoju Współpracy w Instytucie Matki i Dziecka

Dlatego decyzję o dokarmianiu, czy też żywieniu noworodka wyłącznie mlekiem sztucznym zawsze zaleca się skonsultować z położną lub pediatrą. Wiele problemów z laktacją można bowiem skutecznie rozwiązać pomocą specjalistów m.in. Certyfikowanych Doradców Laktacyjnych czy doświadczonych położnych.

Ile mleka 3 tygodniowe dziecko potrzebuje do tego, aby się najeść? Każdy maluszek jest inny jednak przyjmuje się, że w tym okresie życia noworodek jednorazowo zjada ok. 100-110 ml pokarmu.

Także dobranie odpowiedniego dla wieku dziecka smoczka do karmienia o wolnym przepływie jest nie mniej ważne niż to, ile mleka powinno jeść 3 tygodniowe niemowlę. Jeśli rodzice z jakiś przyczyn karmią dziecko mlekiem modyfikowanym i zastanawiają się, ile powinno jeść 3 tygodniowe dziecko karmione butelką warto przygotowywać mu porcje ok. 110 ml i obserwować maluszka. Jeśli przestał ssać i widać, że w butelce pozostało jeszcze trochę mleka nie wolno zostawiać go dla dziecka na później – przed każdym karmieniem należy przygotować świeżą porcję.

Ile 3 tygodniowe dziecko je mleka modyfikowanego? Dokładna instrukcja przygotowywania takiego mleka zawsze jest umieszczona przez producenta na opakowaniu i należy się jej trzymać.

Karmienie 3 tygodniowego niemowlaka: na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Już wiesz ile powinno jeść 3 tygodniowe dziecko, jednak oprócz tego dobrze jest zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii.

  • Gdy karmimy 3 tygodniowe dziecko piersią należy zadbać o regularne mycie sutków łagodnym, nie wysuszającym środkiem myjącym, który usunie resztki pokarmu i nie podrażni wrażliwych brodawek. Po każdym przemyciu piersi należy dokładnie je osuszyć i pamiętać o noszeniu przewiewnego stanika z naturalnych tkanin – takie nawyki pomogą zapobiec rozwojowi grzybicy piersi.
  • W przypadku mleka modyfikowanego, przed każdym przygotowaniem pokarmu dla 3 tygodniowego niemowlaka należy umyć ręce.
  • Należy również pamiętać o higienie i dokładnym osuszaniu butelek i smoczków, które oprócz mycia należy także odpowiednio sterylizować przed każdym użyciem (zgodnie z instrukcją, jaką producent zamieszcza na opakowaniu każdego z takich produktów).

Układy pokarmowy i odpornościowy 3 tygodniowego niemowlaka nie są jeszcze na tyle rozwinięte, aby uporać się z patogenami potencjalnie niegroźnymi dla osób dorosłych.

Nie można więc zapominać o regularnej wymianie myjek i dokładnym myciu miarek do odmierzania mleka modyfikowanego. Jeśli dla 3 tygodniowego dziecka odciągamy pokarm laktatorem, po każdym użyciu należy go dokładnie umyć i wysterylizować wszystkie części, które miały kontakt z mlekiem (również w tym przypadku należy postępować zgodnie z instrukcją producenta).

 

Kalendarz rozwoju dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję