Kalendarz rozwoju dziecka

Kalendarz rozwoju dziecka

Prawidłowy rozwój 20-miesięcznego dziecka oznacza bycie w nieustannym ruchu, testowanie granic stawianych przez opiekunów oraz kształtowanie własnej tożsamości i pewności siebie. Dziecko przestaje być bezradnym maluszkiem, stając się coraz bardziej samodzielnym, małym człowiekiem, który we wszystkich sprawach chce mieć własne zdanie. Z drugiej strony rozwój dziecka w 20. miesiącu to ciągłe powroty w bezpieczne objęcia rodziców, szukanie akceptacji i miłości.

Co powinno umieć 20-miesięczne dziecko, które rozwija się prawidłowo? Lęki w 20. miesiącu życia dziecka – jak reagować w sytuacji, w której maluszek się czegoś boi? Napady złości, agresja i inne problemy z zachowaniem – czy są normalne w 20. miesiącu życia dziecka? Jak sobie z nimi radzić? W tym artykule przedstawimy pomysły na rozwijające zabawy dla 20-miesięcznego dziecka, opiszemy rozwój mowy oraz podpowiemy, jak ułatwić maluszkowi wieczorne zasypianie.

Rozwój ruchowy w 20. miesiącu: co powinno umieć dziecko?

Kiedy dziecko ma 20 miesięcy jest w fazie intensywnego rozwoju motorycznego, napędzanego przez rozwój poznawczy (psychiczny). Maluszek aranżuje coraz bardziej skomplikowane zabawy, w podstawowym zakresie umie planować swoje działania, a wszystkie ruchy wykonuje jeszcze bardziej precyzyjnie. Co powinno umieć 20-miesięczne dziecko?

  • W tym wieku brzdąc powinien samodzielnie chodzić, wstawać z podłogi bez przytrzymywania się mebli i dowolnie zmieniać pozycję swojego ciała np. z leżenia 20-miesięczne dziecko bez trudu i zazwyczaj w ekspresowym tempie przechodzi do siadu, a następnie do pozycji stojącej i na odwrót.
  • Tym, co powinno umieć 20-miesięczne dziecko jest coraz lepiej skoordynowane bieganie, wchodzenie i schodzenie po schodach (dostawiając jedną nogę do drugiej) oraz podskakiwanie w miejscu, z chwilowym oderwaniem stóp od ziemi.

Rozwój koordynacji i równowagi sprawia, że maluszek coraz rzadziej się przewraca, choć od czasu do czasu każdemu zdarzają się mniej lub bardziej spektakularne wywrotki.

  • Tym, co potrafi 20-miesięczne dziecko jest także wspinanie się na różne, domowe sprzęty np. krzesła, fotele i kanapę, ale także na drabinki i zjeżdżalnie na placu zabaw.
  • Rozwój koordynacji ruchowej w 20. miesiącu pozwala dziecku budować wieżę z 6 klocków oraz układać piramidę z okręgów nakładanych na kołeczek.
  • Coraz częściej maluszkowi udaje się także kopnąć nie tylko nieruchomą, ale również wolno toczącą się piłeczkę.
  • Tym, co powinno umieć 20-miesięczne dziecko jest także rzucanie piłki w kierunku kogoś innego. W tym wieku brzdąc będzie próbował rzucać piłkę zza głowy, dlatego warto ćwiczyć z nim tą nową umiejętność.

Bezpieczeństwo dziecka w 20. miesiącu: o czym warto pamiętać, biorąc pod uwagę rozwój maluszka?

Czujność rodziców powinna być wzmożona – rozwój ruchowy 20-miesięcznego dziecka i nieposkromiona ciekawość często pchają malucha w sytuacje i miejsca niebezpieczne. Pilnujmy, aby schody w domu były dobrze zabezpieczone bramką i aby malec korzystał z nich wyłącznie pod nadzorem opiekuna. Stale uczmy 20-miesięczne dziecko jak bezpiecznie wchodzić i schodzić z kanapy, krzesła czy schodów, jednak mimo wszystko miejmy malca stale na oku.

Pamiętajmy także, że tym, co potrafi 20-miesięczne dziecko jest przysunięcie krzesła w miejsce, z którego chce coś wziąć oraz wspinanie się np. po półkach regału, w celu dosięgnięcia jakiegoś ,,zakazanego” przedmiotu (radia, telewizora itp.). Grozi to upadkiem 20-miesięcznego dziecka z wysokości, zrzuceniem na siebie czegoś ciężkiego (w tym przewróceniem na siebie ciężkiego mebla np. regału), a nawet wypadnięciem przez okno. Niektóre z mebli warto zapobiegawczo przykręcić do ściany i w ciągu dnia stale monitorować poczynania pomysłowego, 20-miesięcznego dziecka.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Kiedy odkładamy na stół coś, czym dziecko nie powinno się bawić, nabierzmy nawyku odkładania tego bliżej środka stołu, minimum 30 cm od krawędzi. Tym, co potrafi 20-miesięczne dziecko jest bowiem wspięcie się na palce i dosięgnięcie np. kubka z gorącym napojem, monet czy noża.

Tym, co powinno umieć 20-miesięczne dziecko jest także coraz sprawniejsze otwieranie pojemników i butelek, dlatego wszelką chemię domową i zapasy produktów spożywczych należy schować w miejscu niedostępnym dla maluszka lub w dobrze zabezpieczonej szafce. Czasami najbardziej ,,kuszące i cenne przedmioty” warto na jakiś czas schować lub zasłonić, aby nie prowokować ciekawskiego brzdąca do wymyślania sposobów dostania się do nich.

Rodzice muszą mieć oczy dookoła głowy, często wyprzedzając pomysłowe zapędy w rozwoju swojego 20-miesięcznego dziecka.

Psychika 20-miesięcznego dziecka: rozwój empatii i częste problemy z dzieleniem się zabawkami

Rozwój poznawczy dziecka w 20. miesiącu obejmuje podstawowe planowanie działań, a także aktywne uczestniczenie w zabawach, wymagających użycia wyobraźni np. gotowanie obiadu w piaskownicy, czy karmienie misia łyżeczką. Opieka nad lalkami i maskotkami to także przejaw rozwoju empatii u 20-miesięcznego dziecka. Maluszek potrafi okazywać czułość również w stosunku do rówieśników i swoich najbliższych np. przytula się, daje buziaka, przynosi swoją zabawkę.

Nie zmienia to faktu, że tym co powinno umieć 20-miesięczne dziecko jeszcze nie jest entuzjastyczne dzielenie się zabawkami – na to przyjdzie czas w późniejszych etapach rozwoju. Nie warto siłą zmuszać malca w tym wieku do dzielenia się, ponieważ 20-miesięczne dziecko jeszcze nie do końca rozumie pojęcie własności. Jeśli w grupie maluchów pojawił się konflikt, przede wszystkim spokojnie tłumaczymy, że kolega/koleżanka chcą się tylko pobawić daną zabawką – choć poznawczo maluszek nie jest jeszcze gotowy, aby to zaakceptować.

Zamiast zmuszać 20-miesięczne dziecko do dzielenia się, dobrze jest w zamian odwrócić jego uwagę, proponując mu inną zabawkę (lub zaproponować ją drugiemu dziecku). Czasami warto pozostawić dzieci, aby same próbowały się ,,dogadać” – jeśli się przy tym nie krzywdzą, zwykle nie trzeba się wtrącać.

Coraz bardziej złożone zabawy, rozwój samodzielność i złość u dziecka w 20. miesiącu życia

Tym, co powinno umieć 20-miesięczne dziecko które prawidłowo rozwija się psychicznie jest samodzielne dopasowywanie minimum 3 kształtów do zabawki typu sorter (klocek w kształcie walca, sześcianu i na podstawie trójkąta), układanie prostych puzzli złożonych max. z 6 elementów, przewracanie tekturowych kartek w książeczce i wskazywanie obrazków paluszkiem, wraz z próbą nazwania ich. Chwalmy 20-miesięczne dziecko nie tylko za sukcesy, ale przede wszystkim za starania. To wpłynie na zwiększenie poczucia własnej wartości maluszka.

Rozwój 20-miesięcznego dziecka to także wiele, często sprzecznych emocji. Z jednej strony maluch chce robić wszystko sam, natomiast szybko denerwuje się, kiedy coś mu nie wychodzi. Tym, co potrafi 20-miesięczne dziecko jest także szybkie odbiegnięcie od rodzica i zabawa, jednak kątem oka brzdąc zawsze kontroluje, gdzie jest mama lub tata, aby w razie potrzeby szybko móc wrócić w ich bezpieczne objęcia. Rozwój autonomii i samodzielności 20-miesięcznego dziecka rodzi wiele frustracji zarówno w nim samym, jak i w rodzicach, którzy często są zmęczeni ciągłymi napadami złości i buntowaniem się maluszka, nawet w tak podstawowych sprawach jak ubieranie się, jedzenie czy kąpiel.

Trudne zachowania i napady złości w 20. miesiącu życia dziecka: jak sobie z nimi radzić?

Przede wszystkim na 20-miesięczne dzieci bardzo kojąco działa rutyna dnia codziennego – przewidywalny plan dnia pomaga odnaleźć stałe punkty zaczepienia w świecie pełnym emocji i nowych wyzwań. Dobrze więc wprowadzić w miarę stałe pory posiłków, drzemki i kilka wieczornych rytuałów, które pomogą maluszkowi wyciszyć się i zapaść w sen. Przewidywalny plan dnia może pomóc nieco ograniczyć napady złości u dziecka w 20. miesiącu życia.

Warto także wyeliminować z dnia maluszka oglądanie bajek w telewizji czy granie na smartfonie. Taka intensywna stymulacja mózgu działa bardzo pobudzająco na 20-miesięczne dziecko, szybko uzależnia i może przyczynić się do nasilonych napadów złości oraz problemów z zasypianiem. Warto pamiętać, że dzieci częściej mają napady marudzenia i frustracji, kiedy są zmęczone, głodne lub przebodźcowane (np. wizytą w sklepie, czy właśnie oglądaniem telewizji).

Czasami pomocne może okazać się prowadzenie dzienniczka zachowań 20-miesięcznego dziecka:

  • W jakich godzinach trudne zachowania nasilają się?
  • Może są jakieś sytuacje lub miejsca, które wyjątkowo źle oddziałują na zachowanie 20 miesięcznego dziecka?
  • Czy jest jakiś sposób, aby na jakiś czas wyeliminować te sytuacje z życia dziecka w 20. miesiącu?

Jeśli przez kilka tygodni, lub nawet miesięcy nie będziemy zabierać 20-miesięcznego dziecka do supermarketu nie oznacza to wcale, że już nigdy w życiu nie zabierzemy maluszka na zakupy – to jedynie etap przejściowy. Kiedy widzimy, że maluszek jest bliski wybuchu złości lub zaraz uderzy inne dziecko, warto przekierować jego uwagę np. na jakąś ciekawą zabawkę, czy książeczkę.

Pamiętajmy, że tym, co powinno umieć 20-miesięczne dziecko jeszcze nie jest umiejętność aktywnej zabawy z innymi dziećmi. W tym wieku maluszki bawią się raczej obok siebie (tzw. zabawa paralelna), a jako kompanów do zabawy wciąż preferują osoby dorosłe lub starsze dzieci. Nie zmienia to faktu, że kontakt z innymi dziećmi wspaniale wpływa na rozwój dziecka w 20. miesiącu, dlatego aranżujmy takie zabawy jak najczęściej.

Lęk u 20-miesięcznego dziecka: jak reagować, kiedy maluszek czegoś się boi?

Tym, co powinno umieć 20-miesięczne dziecko jest coraz bardziej aktywne używanie wyobraźni. Wraz z rozwojem psychicznym u maluszka może pojawić się także nieco więcej lęków, związanych zarówno z rzeczywistymi sytuacjami i przedmiotami, jak i wytworami dziecięcej wyobraźni. W 20. miesiącu życia dziecko może bać się np. odkurzacza, rozłożonego parasola, ale może także wykazywać lęk przed ciemnością, czy niektórymi zwierzętami.

W tym wieku niektóre maluszki nabierają także dużej niechęci do kąpieli, w szczególności moczenia włosów i twarzy. Przede wszystkim nigdy nie wyśmiewamy lęków dziecka w 20. miesiącu życia i nie zmuszamy malucha siłą, aby np. dotknął odkurzacza, czy miksera, którego bardzo się boi. Z powagą, łagodnym głosem wyjaśniamy maluszkowi co to za przedmiot i do czego służy. Możemy także trzymając 20-miesięczne dziecko na rękach lub na kolanach prosić, aby druga osoba włączyła na chwilę jakiś przerażający malca sprzęt – z dystansu, w bezpiecznych objęciach rodzica maluszek będzie miał większą szansę oswoić swój lęk.

Jeśli mimo prób oswojenia 20-miesięcznego dziecka z danym przedmiotem/sytuacją maluch wciąż panicznie się czegoś boi, nie zmuszajmy go siłą do konfrontowania się z lękami. Nie warto nadwyrężać poczucia bezpieczeństwa dziecka. Za jakiś czas, kiedy malec podrośnie, wiele obecnych ,,strachów” zniknie samoistnie, lub dziecku łatwiej będzie je przezwyciężyć coraz bardziej logicznym rozumowaniem.

Jeśli dziecko w 20. miesiącu boi się moczenia włosów i twarzy, zamiast zmuszać go do tego siłą, warto wypróbować mycie głowy na leżąco (oczywiście nalewamy do wanienki odpowiednio mało wody, aby nie zakryła twarzy 20-miesięcznego dziecka) lub można zakupić jeden ze specjalnych daszków, które w kąpieli chronią oczy przed zachlapaniem.

W 20. miesiącu życia dziecko może także bać się obcych. Kiedy mamy gości na wstępie poprośmy, aby miło lecz krótko przywitali się z maluszkiem, ale poza tym nie zwracali na niego zbyt dużej uwagi. 20-miesięczne dziecko w swoim tempie będzie miało szansę najpierw poobserwować nowego przybysza, a kiedy się nieco oswoi, być może samo podejdzie aby spróbować się z nim zaprzyjaźnić np. podając mu jakąś zabawkę. Warto podążyć za dzieckiem w 20. miesiącu, zaufać mu i okazać wsparcie – niekiedy spokojna obecność rodzica i kilka uspokajających słów wystarczą, aby maluch w swoim tempie zaczął oswajać swoje lęki.

Jak przebiega rozwój mowy w 20. miesiącu życia dziecka

W 20. miesiącu życia dziecko w dalszym ciągu znacznie więcej słów rozumie, niż jest w stanie wypowiedzieć, jednak rozwój mowy postępuje z każdym tygodniem. Maluszek zna już ok. 50 słów i w tym wieku zaczyna budować coraz więcej, prostych zdań typu: ,,Baba pić nie”. Tym, co potrafi dziecko w 20. miesiącu życia jest wypowiadanie wielu słów po swojemu jednak w taki sposób, że najbliżsi doskonale wiedzą, o co chodzi: ,,cycy” może oznaczać chęć ssania piersi mamy, a ,,peś” to sposób, w jaki malec mówi na psa. Zamiast karcić dziecko za błędy w wymowie, nagradzajmy jego starania pochwałą: ,,Tak, masz rację, to jest pies”.

W rozwoju mowy świetnie sprawdzą się także zabawy z 20-miesięcznym dzieckiem, polegające na wspólnym uczeniu się prostych wierszyków typu: ,,Wpadła gruszka do fartuszka” i piosenek. Czytajmy z 20-miesięcznym dzieckiem dużo książeczek, zarówno w ciągu dnia, jak i przed snem – to wspaniale wyciszy rozbrykanego brzdąca.

Rozwój mowy 20-miesięcznego dziecka znacząco wpłynie także na nadchodzący wielkimi krokami etap odpieluchowania. Jak najwięcej, w prostych słowach opowiadajmy maluszkowi o czynnościach fizjologicznych, czym jest siku, a czym kupa i skąd się biorą. Zachęcajmy aby słowami i gestami 20-miesięczne dziecko komunikowało, kiedy chce kupę/siku. Gdy widzimy, że maluszek łapie się za pieluszkę lub chowa w ustronne miejsce i przykuca, zapytajmy: ,,Chcesz siku/kupę? A może robisz właśnie siku lub kupę?”.

Wprowadzeniem do odpieluchowania i sposobem na poszerzenie zasobu słów mogą być także książki dla dzieci, które w obrazowy, prosty sposób objaśniają zasady korzystania z nocnika czy toalety.

Pomysły na zabawy z 20-miesięcznym dzieckiem: jak nie dać się nudzie?

Rozwój 20-miesięcznego dziecka odbywa się w zasadzie głównie poprzez zabawę, a także obserwowanie oraz naśladowanie innych ludzi, zarówno dorosłych jak i dzieci. Jakie zabawy dla 20-miesięcznego dziecka będą wspierać zarówno jego rozwój poznawczy, jak i ruchowy? Świetnym pomysłem będzie wspólne naśladowanie różnych zwierząt: rodzic lub starsze rodzeństwo demonstrują, jak kot wygina swój ,,koci grzbiet”, jak małpki uderzają się pięściami w klatkę piersiową, jak wysoko skaczą duże kangury, a jak szybko i nisko skaczą małe żabki. Kiedy 20-miesięczne dziecko opanuje takie zabawy, można później naśladować odgłosy i ruchy danego zwierzątka, zachęcają maluszka do zgadywania, o jakie zwierzę nam chodzi (kalambury).

Doskonałe zabawy z 20-miesięcznym dzieckiem, angażujące zarówno intelektualnie jak i ruchowo, to wszelkiego rodzaju piosenki i wierszyki z pokazywaniem: ,,Stary niedźwiedź mocno śpi” czy ,,Idzie lisek koło drogi” – warto odświeżyć nieco repertuar, którego rodzice sami uczyli się w przedszkolu lub w szkole. Wspaniałe zabawy z 20-miesięcznym dzieckiem to także te, z wykorzystaniem piłki. Maluszek chętnie doskonali rzucanie do celu oraz kopanie piłeczki, dlatego warto to wykorzystać podczas zabawy.

Zawsze dobrym pomysłem na zabawy dla 20-miesięcznego dziecka są także proste prace domowe, w które warto zaangażować małego pomocnika/pomocnicę. Wspólne ścieranie kurzów, podlewanie kwiatów, wyciąganie naczyń ze zmywarki. Takie zabawy z 20-miesięcznym dzieckiem uczą samodzielności, dają dużo mu satysfakcji i są wspaniałą okazją do wspólnego spędzania czasu. Warto zaznaczyć, że tego typu prace domowe zajmą zapewne 2 razy więcej czasu niż zwykle (na co warto się z wyrozumiałością przygotować) i powinny odbywać się pod nadzorem opiekuna.

Dla 20- miesięcznego dziecka, zabawami które wspaniale stymulują jego rozwój są także wspólne granie na prostych instrumentach (np. bębenek, marakasy), czy taniec i wygłupy do wesołej muzyki. Można także zaangażować 20-miesięczne dziecko do zabawy w przygotowywanie grzechotek. Do tekturowych rolek po ręcznikach papierowych, wspólnie wsypujemy surową ciecierzycę lub groch, a następnie dokładnie sklejamy końce rurki taśmą (pod nadzorem rodzica).

Zabawy plastyczne z 20-miesięcznym dzieckiem to zawsze dobry pomysł – wystarczy kilka kartek, kredki lub farby do malowania palcami (wybierajmy te nietoksyczne, przeznaczone dla maluszków) i trochę cierpliwości przy sprzątaniu, aby zająć dziecko nawet na kilkanaście minut.

Spacery i zabawy z 20-miesięcznym dzieckiem: o czym warto pamiętać, wspierając rozwój maluszka?

Zabawy z 20-miesięcznym dzieckiem odbywające się na świeżym powietrzu to świetny sposób na stymulację układu odpornościowego i wspieranie rozwoju psycho-ruchowego. Pozwólmy, aby dziecko w 20. miesiącu życia pod naszym nadzorem wspinało się na większe kamienie, pniaki czy drabinki na placu zabaw. Zamiast stale strofować malca słowami: ,,Uważaj, bo się pobrudzisz!” ubierzmy 20-miesięczne dziecko w wygodne, niekrępujące ruchów ubrania, których nie będzie nam szkoda. Klęczenie, siedzenie na ziemi czy wycieranie ubłoconych rąk w kurtkę to ważny element zabaw z 20-miesięcznym dzieckiem, na który warto być przygotowanym.

Tym, co powinno umieć 20-miesięczne dziecko jest także wskazywanie wszystkiego paluszkiem, dlatego podczas spaceru nazywajmy jak najwięcej wskazanych obiektów czy roślin. Warto zadawać dziecku pytania typu: ,,Gdzie jest ławka? Pokażesz? A widzisz tu gdzieś rower?” – to wspaniale wspiera rozwój mowy u 20-miesięcznego dziecka. Jak najczęściej pozwalajmy maluszkowi dotykać obiektów jego zainteresowania np. gałęzi, kwiatów czy drzew (pod nadzorem rodzica).

Podczas spacerów bardzo wspierające dla rozwoju 20-miesięcznego dziecka jest także wchodzenie w interakcje z innymi maluchami. Dlatego jak najczęściej odwiedzamy place zabaw i piaskownice, gdzie dziecko w 20. miesiącu życia będzie mogło obserwować i nawiązywać kontakt z rówieśnikami.

Wybierając się na dłuższy spacer nie zapominajmy także, że co tym co potrafi 20-miesięczne dziecko jest samodzielne chodzenie, jednak pokonanie dużych odległości może być dla malucha zbyt dużym wyzwaniem.

Lekki wózek spacerowy, chusta do noszenia dzieci lub nosidło spakowane do plecaka powinny rozwiązać problem, w razie potrzeby dając wytchnienie zmęczonym nóżkom 20-miesięcznego dziecka. W zależności od pory roku, a także potrzeb maluszka, nie zapominamy zabrać na spacer wody do picia, zdrowej przekąski, kremu z filtrem UV, czy chusteczek, które umożliwią szybkie wytarcie zabrudzonych rąk lub buzi dziecka w 20. miesiącu życia.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa na spacerach z 20-miesięcznym dzieckiem

Rozwój 20-miesięcznego dziecka wciąż pcha je w kierunku dotykania, próbowania, a tym samym podnoszenia z ziemi różnych przedmiotów. Warto pilnować, czy 20-miesięczne dziecko nie bierze do buzi śmieci, kamieni, piasku czy innych, potencjalnie brudnych przedmiotów – grozi to zainfekowaniem organizmu groźnymi drobnoustrojami, w tym pasożytami odzwierzęcymi. Tym, co powinno umieć 20-miesięczne dziecko jest także podstawowa znajomość zasad obcowania ze zwierzętami, szczególnie z psami spotykanymi na spacerach.

Należy uczyć dziecko w 20. miesiącu, że pieski co prawda są przyjacielskie, natomiast mogą nie życzyć sobie niespodziewanego głaskania, czy wyciągania do nich rączek. Pies może się przestraszyć i w obronie ugryźć lub przewrócić maluszka. Uczmy dziecko, że nigdy nie powinno samo podchodzić do psów. Niektóre rasy psów mają także silny instynkt łowiecki, dlatego mogą potraktować wesoło biegające, 20-miesięczne dziecko jak uciekającą zdobycz.

Stale nadzorujemy zachowanie 20-miesięcznego dziecka na spacerach i zdecydowanie interweniujemy, jeśli maluch podchodzi do nieznanego psa lub jakiś obcy pies w niepokojący sposób zbliża się w kierunku naszego brzdąca. Wobec wszystkich zwierząt zawsze stosujemy zasadę ograniczonego zaufania. Nie wahajmy się także z daleka zawołać do opiekuna zwierzęcia prosząc, aby zabrał swojego pupila na bezpieczną odległość – to obowiązek każdego właściciela psa.

Higiena i rozwój zdrowych rytuałów w 20. miesiącu życia dziecka

Jak już wspominaliśmy, rozwój poczucia bezpieczeństwa 20-miesięcznego dziecka bardzo wspiera w miarę stały harmonogram dnia oraz powtarzalne sekwencje czynności. Warto wprowadzić więc kilka rytuałów związanych z higieną. Przed jedzeniem, oraz po powrocie do domu uczymy 20-miesięczne dziecko nawyku mycia rąk. Jeśli zaczęliśmy oswajać malucha z nocnikiem lub korzystaniem z toalety z nakładką, należy uczyć dziecko, że po zrobieniu siusiu lub kupki zawsze myjemy ręce. Warto zakupić dla 20-miesięcznego dziecka stabilny stołek lub specjalny podest, który umożliwi mu samodzielne dosięgnięcie do umywalki, pod nadzorem opiekuna.

W 20. miesiącu życia nie możemy zapominać także o regularnej, codziennej higienie jamy ustnej dziecka. Zęby dziecko może myć samodzielnie, naśladując mamę lub tatę, jednak na koniec to rodzic zawsze powinien dokładnie doczyścić mleczaki swojej pociechy. Są one bardzo podatne na rozwój próchnicy i wymagają takiej samej troski, jak zęby stałe.

W 20. miesiącu życia dziecka myjemy mu ząbki minimum 2 razy dziennie (rano i koniecznie przed snem) używając do tego szczoteczki dla dzieci oraz odrobiny pasty,zawierającej fluor w stężeniu 1000 ppm. Takie stężenie fluoru wykazuje skuteczne działanie przeciwpróchnicze i jest bezpieczne dla zdrowia maluszka.

Dbając o kondycję jamy ustnej dziecka w 20. miesiącu warto na dobre pożegnać się ze smoczkiem uspokajającym, który przyczynia się do powstawania wad zgryzu. Należy także zrezygnować z nocnego picia z butelki mleka, soczków lub słodkich herbatek, aby zapobiec tworzeniu się próchnicy. Kiedy 20-miesięczne dziecko potrzebuje w nocy się napić, zaproponujmy mu wodę z bidonu ze słomką.

Jeśli rodzice wcześniej nie wybrali się ze swoją pociechą na wizytę adaptacyjną do dentysty, teraz również jest na to bardzo dobry czas. Stomatolog w przyjaznej atmosferze zapozna maluszka ze wszystkimi sprzętami dentystycznymi, skontroluje kondycję mleczaków, zgryz, oraz poinstruuje rodziców, jak prawidłowo dbać o jamę ustną 20-miesięcznego dziecka.

Kalendarz rozwoju dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję