Kalendarz rozwoju dziecka

Kalendarz rozwoju dziecka

Co potrafi 8-tygodniowe dziecko i czym jest tzw. przyjazna pielęgnacja, wspierająca prawidłowy rozwój maluszka? Co powinno zaniepokoić rodziców w zachowaniu dziecka w 8 tygodniu życia? W tym czasie niemowlę często przechodzi przez intensywny, często trudny dla niego okres skoku rozwojowego w 8 tygodniu, który wiąże się ze zwiększoną wrażliwością układu nerwowego. Dziecko może być wtedy bardziej niespokojne i domagać się częstszych sesji przy piersi, choć to tylko niektóre z możliwych objawów skoku rozwojowego.

Ile je 8-tygodniowe niemowlę i dlaczego mama może mieć wrażenie, że ma w piersiach mniej pokarmu? Jak powinna wzrastać waga dziecka w 8 tygodniu życia? W tym wpisie przybliżamy przebieg i ciekawostki na temat 8 tygodnia życia dziecka.

Co potrafi 8-tygodniowe dziecko i jak można spędzać z nim czas?

W 8 tygodniu życia niemowlaka rodzice z radością obserwują, jak ich pociecha coraz bardziej świadomie nawiązuje z nimi kontakt – uśmiecha się, zagaduje swoim słodkim ,,guganiem” i uwielbia być w centrum uwagi. Dziecko wciąż jest bardzo spragnione dotyku i bliskości, dlatego ogromną przyjemność sprawia mu delikatny masaż czy bujanie w objęciach mamy lub taty.

W 8 tygodniu życia dziecka świetną formą zabawy będzie delikatne gładzenie nóżek, rączek czy brzuszka maleństwa w rytm spokojnie śpiewanej melodii. Rodzic szybko odkryje, że 8-tygodniowe niemowlę chętnie przyłączy się do wspólnego śpiewu, wydając z siebie odgłosy w różnych tonacjach. W tym czasie bardzo ważne jest także jak najczęstsze utrzymywanie kontaktu wzrokowego z maluszkiem, który dzięki temu ma szansę na głębsze nawiązywanie relacji z najbliższymi oraz badanie wzrokiem ich twarzy oraz mimiki.

Co jeszcze potrafi 8-tygodniowe dziecko? Ruchy rączek i nóżek maluszka choć wciąż chaotyczne, stają się bardziej uświadomione. Pojawiają się pierwsze próby dosięgnięcia rączkami pokazywanych przedmiotów, a zaciśnięte niedawno piąstki coraz częściej otwierają się na dłuższy czas. Niemowlę w 8 tygodniu życia jest w stanie przez chwilę utrzymać włożoną w dłoń zabawkę.

Co potrafi 8-tygodniowe dziecko położone na brzuszku? Wciąż doskonali aktywny podpór na przedramionach – choć łokcie wciąż są cofnięte poniżej linii barków, dziecko w 8 tygodniu potrafi już utrzymać głowę w górze nawet przez minutę. W tym okresie dzieci śpią już krócej niż dotychczas, gdyż ok. 16 godzin na dobę, stopniowo wydłużając okresy swojej aktywności. Tak intensywny rozwój psycho-ruchowy jest często nazywany skokiem rozwojowym w 8 tygodniu.

Czym jest skok rozwojowy i jakie są jego objawy w 8 tygodniu życia dziecka?

Dziecko jest bardziej rozdrażnione niż zwykle, ma problemy z zasypianiem lub ciągle wybudza się z drzemki? Gdy niemowlę ma 8 tygodni może także częściej domagać się ssania piersi. W ten sposób maluszek uspokaja się, ale równocześnie stymuluje organizm mamy do większej produkcji mleka. Takie zmiany w zachowaniu mogą stanowić objawy skoku rozwojowego w 8 tygodniu. W układzie nerwowym tworzy się wtedy wiele nowych połączeń neuronalnych, przez co dziecko staje się bardziej wrażliwe na bodźce, a przy tym rozdrażnione. Rodzicom niekiedy wydaje się nawet, że maluszek na chwilę cofnął się rozwoju np. nie chce leżeć na brzuszku mimo, że jeszcze kilka dni temu bardzo chętnie unosił główkę w górę.

U 8-tygodniowego niemowlęcia skok rozwojowy zwykle jest zwieńczony pojawieniem się jednej lub kilku nowych umiejętności psycho-ruchowych. Należy być bardzo wyczulonym na zmiany w zachowaniu maluszka, gdyż objawy skoku rozwojowego w 8 tygodniu m.in. częsty płacz i niepokój, mogą stanowić pierwsze symptomy rozwijającego się stanu chorobowego np. jakiejś infekcji. Wszelkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia dziecka, niepokojących objawów i przebiegu skoku rozwojowego u 8-tygodniowego dziecka należy skonsultować z pediatrą.

Czym jest przyjazna pielęgnacja niemowlęcia w 8 tygodniu życia

Przyjazna pielęgnacja to przede wszystkim wykonywanie przy dziecku codziennych czynności w sposób spokojny, w pełnym poszanowaniu jego potrzeb. To również pielęgnacja bazująca na wspieraniu osiągania przez dziecko kolejnych kamieni milowych rozwoju. Zmiana pieluszki, przebieranie, czy kąpiel są najlepszą okazją nie tylko do nawiązywania więzi, ale również wspierania dalszego rozwoju dziecka w 8 tygodniu życia. Warto podnosić maluszka poprzez delikatne przetaczanie go na boczek, kiedy ręka rodzica wsunięta jest między nóżki dziecka, podtrzymując tułów i boczną część główki.

Dlaczego nie należy podnosić 8-tygodniowego dziecka podkładając dłonie pod pupę i główkę?

Dziecko dość gwałtownie traci wtedy kontakt z płaszczyzną podparcia, co często skutkuje zwiększeniem napięcia w jego ciele. Po drugie kolejną umiejętnością, jaką w toku rozwoju będzie opanowywać 8-tygodniowe niemowlę będą obroty z pleców na brzuszek i z brzuszka na plecy. Dlatego:

  • zamiast gwałtownie odrywać ciało niemowlęcia od podłoża warto najpierw przytoczyć je na boczek, a następnie powoli unieść, odrywając najpierw główkę, następnie tułów i pupkę (pamiętając o przetaczaniu raz na jeden, a następnym razem na drugi boczek);
  • podczas zmiany pieluszki nie ciągniemy za nóżki dziecka, aby nie zaburzyć rozwoju delikatnych stawów biodrowych 8-tygodniowego niemowlaka;
  • również podczas zakładania ubranek warto wykonywać spokojne ruchy, przetaczając dziecko raz na jeden, raz na drugi boczek.

To pielęgnacja wspierająca nie tylko rozwój motoryki, ale również kształtowanie się u niemowlęcia w 8 tygodniu życia schematu własnego ciała.

Jak nosić 8-tygodniowe niemowlę?

Dziecko nosimy przodem do siebie, podczas gdy obie rączki maluszka są lekko przewieszone przez jeden z barków rodzica, a nóżki delikatnie zgięte w biodrach – jest to także jedna z pozycji, w której dzieci skutecznie odbijają/,,odbekują” po posiłku. Można wypróbować również noszenie 8-tygodniowego dziecka w tzw. ,,pozycji leniwca”, gdzie główka i tułów niemowlęcia spoczywają na przedramieniu rodzica (główka w zagłębieniu łokcia rodzica), natomiast rączki i nóżki są swobodnie opuszczone po bokach.

Jeśli rodzice mają wątpliwości jak podnosić, czy prawidłowo nosić w ramionach 8-tygodniowe dziecko zawsze mogą udać się na konsultacje do fizjoterapeuty który dodatkowo sprawdzi, czy rozwój niemowlaka w 8 tygodniu przebiega prawidłowo.

Co w zachowaniu 8-tygodniowego niemowlaka powinno zaniepokoić opiekunów?

Rodzice bardzo często zastanawiają się, czy ich pociecha rozwija się w sposób prawidłowy – czy to, co potrafi ich 8-tygodniowe dziecko mieści się w granicach norm rozwojowych. Wszelkie wątpliwości zawsze warto zgłosić pediatrze podczas wizyt kontrolnych. W przypadku wykrycia nieprawidłowości lekarz wystawi skierowanie do poradni rehabilitacyjnej. W razie zaburzeń w rozwoju motorycznym 8-tygodniowego dziecka, wizyty u fizjoterapeuty powinny odbywać się regularnie, a zadane przez terapeutę ćwiczenia rodzice będą musieli wykonywać z dzieckiem także w domu.

Co powinno zaniepokoić opiekunów w rozwoju 8-tygodniowego niemowlęcia?

  • 8-tygodniowe dziecko w leżeniu na brzuszku bardzo wysoko unosi główkę w górę i potrafi utrzymać ją w tej pozycji nawet przez kilka minut. Rączki przy tym nie są aktywnie wysunięte w przód, a maluszek nad utrzymaniem pozycji pracuje głównie przy użyciu mięśni pleców. Często zdarza się, że z pozycji leżenia na brzuszku niemowlę mimowolnie przewraca się na plecy poprzez mocne odgięcie tułowia.
  • Dziecko w 8 tygodniu życia nie potrafi nawet na kilka sekund skupić wzroku na pokazywanym przedmiocie lub twarzy, nie wodzi wzrokiem za zabawką, niechętnie obraca główkę na bok i/lub jego twarz stale jest zwrócona w jedną stronę.
  • W leżeniu na plecach lub na brzuszku 8-tygodniowe dziecko jest asymetrycznie wygięte w łuk, preferując jedną ze stron.
  • Główka dziecka w 8 tygodniu życia jest niesymetryczna np. spłaszczona po stronie tylnej lub bocznej. Może być także stale pochylona do jednego z barków.
  • W leżeniu na pleckach nóżki są swobodnie wyprostowane, a maluszek niechętnie unosi je nad podłoże. Jeden ze stawów biodrowych niemowlęcia ma mniejszy zakres ruchu niż drugi. Zaniepokoić powinna także różnica w symetrii ,,fałdek” na udach – u 8-tygodniowego niemowlaka warto wykonać wtedy pogłębioną diagnostykę w kierunku dysplazji stawów biodrowych.
  • Dziecko wydaje się w ogóle nie reagować na niespodziewane dźwięki, melodie czy głos rodziców.

To tylko niektóre z objawów, które powinny skłonić rodziców 8-tygodniowego dziecka do wizyty u pediatry. Jeśli opiekunowie zauważą także inne, niepokojące zachowania niemowlęcia, zamiast zamartwiać się czytając informacje na mało wiarygodnych forach internetowych powinni bez wahania porozmawiać o swoich wątpliwościach z lekarzem.

Czy to możliwe, że dziecko jest ciągle głodne? Czyli kilka słów o tym ile je 8-tygodniowe niemowlę i jak przyrasta waga dziecka

W momencie skoku rozwojowego w 8 tygodniu życia, niemowlę często sprawia wrażenie nieustannie głodnego i może zgłaszać się do piersi nawet co godzinę. Jest to związane ze zwiększonym zapotrzebowaniem na mleko, gdyż w momencie skoku rozwojowego zmienia się to ile je 8-tygodniowe dziecko (gdyż potrzebuje zwiększonej dawki energii z pożywienia).

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem odżywiania maluszka, jednak w tym czasie mama często ma poczucie braku pokarmu. Może być to związane ze stabilizacją laktacji, która ma miejsce właśnie ok. 6-8 tygodnia po porodzie.

Ile je 8-tygodniowe niemowlę?

W ciągu doby ilość sesji przy piersi wynosi zazwyczaj między 8 a 12, natomiast w momencie skoku rozwojowego niemowlę może mieć potrzebę ssania piersi nawet 14 razy i jest to zupełnie normalne. To ile je 8-tygodniowe dziecko ma znaczenie gdyż im częściej dostawiamy 8-tygodniowe dziecko do piersi, tym bardziej organizm mamy jest stymulowany do zwiększonej produkcji mleka.

Niekiedy gdy mama trzyma w ramionach swoje 8-tygodniowe dziecko zastanawia się, ile je dokładnie mleka – w tym czasie niemowlę najczęściej jest w stanie zjeść ok. 120-130 ml pokarmu. Taką ilość mieszanki jednorazowo wypijają także niemowlęta, które z jakiś przyczyn są karmione mlekiem modyfikowanym. Zanim zaczniemy podawać dziecku gotowe mieszanki zastępujące mleko mamy, zawsze skonsultujmy tę decyzję z pediatrą.

Jaka powinna być waga 8-tygodniowego niemowlaka?

Tak naprawdę jest ściśle uzależniona m.in. od wagi urodzeniowej dziecka, dlatego w tym czasie każde niemowlę może mieć nieco inną masę ciała. Najważniejsze, aby przyrost wagi 8-tygodniowego dziecka był prawidłowy: w pierwszym kwartale, dla dzieci na 50 centylu, tygodniowy wzrost masy ciała powinien wynosić ok. 182–217g.

Waga 8-tygodniowego niemowlaka może być kontrolowana raz w tygodniu – nie ma potrzeby ważyć maluszka częściej chyba, że pediatra zaleci inaczej.

 

Kalendarz rozwoju dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję