Kalendarz rozwoju dziecka

Kalendarz rozwoju dziecka

Cały dzień 9-miesięcznego niemowlaka wypełniony jest zabawą i nawiązywaniem coraz bardziej świadomych interakcji społecznych. Maluszek zazwyczaj umie samodzielnie siadać i uwielbia przez długie minuty bawić się w tej pozycji. Przemieszcza się po całym domu, pełzając lub raczkując w zawrotnym tempie, a także doskonali precyzję chwytu tzw. chwyt pęsetowy. Co jeszcze potrafi 9-miesięczne dziecko, które rozwija się w prawidłowy sposób?

Co zrobić w sytuacji, kiedy 9-miesięczne dziecko nie raczkuje lub nie siedzi samodzielnie – czy należy skonsultować rozwój niemowlęcia u pediatry i fizjoterapeuty? 9-miesiąc życia to także poznawanie nowych smaków, a także zmiana konsystencji pokarmów. Co może jeść 9-miesięczne dziecko i jak je karmić, jeśli nie chce jeść obiadków? Ile powinno jeść 9-miesięczne dziecko karmione piersią, jeśli wciąż budzi się często w nocy? Zapraszamy do lektury tekstu na temat 9. miesiąca życia niemowlaka.

Co potrafi 9-miesięczne dziecko: poznaj najważniejsze umiejętności motoryczne prawidłowo rozwijającego się niemowlęcia

Rozwój 9-miesięcznego dziecka nabiera tempa, pozwalając mu osiągać coraz większą samodzielność, szczególnie w zakresie przemieszczania się. Dlatego tym, co potrafi 9-miesięczne dziecko i co uwielbia robić, jest śmiałe pełzanie po całym domu w poszukiwaniu przygód. Coraz częściej maluszek podejmuje także pierwsze próby stawania przy meblach, jednak jeszcze nie umie z tej pozycji bezpiecznie przejść do siadu, dlatego często trzeba mu w tym pomóc.

Rozwój 9-miesięcznego dziecka bardzo często pozwala mu opanować raczkowanie, jednak niektóre maluszki całkowicie pomijają ten etap, z pełzania od razu przechodząc do nauki wstawania, a następnie chodzenia bokiem przy meblach.

Co jeszcze potrafi 9-miesięczne dziecko? W tym wieku niemowlę zazwyczaj umie już samodzielnie siadać i uwielbia bawić się w tej pozycji, uważnie manipulując zabawkami: przekłada je z rączki do rączki, obraca, ogląda, odkłada i podnosi z powrotem. Dziecko bardzo lubi także rzucać przedmiotami i głośno domaga się, aby któreś z rodziców je podniosło. Taką zabawę 9-miesięczne niemowlę może z zadowoleniem powtarzać w nieskończoność.

Tym, co potrafi 9-miesięczne dziecko jest także uderzanie jedną zabawką o drugą, a także wyjmowanie i wkładanie do koszyczka lub otwartego pudełka przedmiotów, także tych o małych rozmiarach. W 9. miesiącu rozwój dziecka pozwala mu bowiem opanować nowy rodzaj chwytu, jakim jest precyzyjny chwyt pęsetowy. Niemowlę chwyta bardzo małe zabawki za pomocą palca wskazującego oraz kciuka, podczas gdy pozostałe paluszki są zgięte.

Wiedząc, co potrafi 9-miesięczne dziecko nigdy nie należy zostawiać w jego zasięgu drobnych zabawek starszego rodzeństwa np. puzzli, pionków do gry, spinek do włosów, monet, a także innych przedmiotów, które niemowlę może łatwo połknąć.

9-miesięczne dziecko nie raczkuje lub nie siedzi: czy należy udać się do pediatry?

Jeśli 9-miesięczne dziecko nie raczkuje, jednak aktywnie pełza po całym domu, umie samo siadać i podejmuje pierwsze próby stawania przy meblach, najprawdopodobniej rozwija się całkowicie prawidłowo. Czasami 9-miesięczne dziecko nie raczkuje, ponieważ omija ten etap i z pełzania od razu przechodzi do nauki wstawania, a następnie chodzenia.

Niektóre niemowlęta zaczną raczkować dopiero w kolejnym miesiącu rozwoju i to także nie jest uznawane za zaburzenie. Warto pamiętać, że rozwój 9-miesięcznego dziecka oceniamy globalnie, nie zaś przez pryzmat jednej umiejętności. Dlatego jeśli niemowlę nie raczkuje, jednak poza tym rozwija się prawidłowo, wszystko jest w porządku.

Co w sytuacji, kiedy 9-miesięczne niemowlę nie siedzi?

Tym, co potrafi 9-miesięczne dziecko na pewno powinien być samodzielny, stabilny siad z podparciem, nawet przez kilkanaście minut np. podczas karmienia. W stabilnym siadzie plecy dziecka są proste, a maluszek nie osuwa się na boki. Rozwój dziecka w 9. miesiącu zazwyczaj obejmuje również samodzielne siadanie, umiejętność siedzenia na podłodze bez podparcia i swobodną zabawę w tej pozycji. Nóżki dziecka na tym etapie nauki siadu mogą być jeszcze rozstawione dość szeroko, dla zwiększania płaszczyzny podparcia.

Jeśli 9-miesięczne dziecko nie siedzi stabilnie podczas karmienia i nie podejmuje prób samodzielnego siadania, warto skonsultować się z pediatrą lub fizjoterapeutą dziecięcym. Czasem kilka prostych ćwiczeń zaleconych przez doświadczonego specjalistę sprawia, że rozwój 9-miesięcznego dziecka wraca na właściwe tory i maluszek który nie siedzi, po kilku tygodniach (a nawet dniach) zaczyna samodzielnie siadać i bawić się w tej pozycji.

Jeśli cokolwiek w rozwoju 9-miesięcznego niemowlęcia martwi rodziców, nigdy nie powinni wahać się z wizytą u pediatry lub fizjoterapeuty dziecięcego.

Kontakty społeczne, wyrażanie emocji i zabawa, czyli rozwój psychospołeczny dziecka w 9. miesiącu

Gdy niemowlę ma 9 miesięcy coraz bardziej świadomie komunikuje się ze światem nie tylko za pomocą płaczu czy krzyku, ale również dzięki gaworzeniu i coraz bogatszej gamie wykonywanych gestów. Jeśli się go tego uczy, maluszek umie machać papa na pożegnanie, pokazywać niektóre przedmioty, o które się go zapyta, a także wykonywać proste polecenia np. daj, nie wolno, czy am-mniam- mniam otwierając buzię, kiedy kierujemy w jego stronę łyżeczkę z jedzeniem.

Harmonijny rozwój psycho-ruchowy pozwala 9-miesięcznemu niemowlęciu naśladować zabawy pokazywane przez najbliższych np. zabawy paluszkowe typu ,,sroczka kaszkę ważyła”, a także wyciągać rączki do rodzica, jeśli maluszek chce być wzięty na ręce. Kiedy 9-miesięczne dziecko czegoś nie chce np. jeść obiadku, odwróci głowę lub pokiwa przecząco, jeśli będziemy zachęcać je do dalszego jedzenia.

Warto szanować wolę, którą coraz wyraźniej manifestuje 9-miesięczne dziecko, gdyż dzięki temu maluszek poczuje się ważny i sprawczy. Oczywiście należy także stawiać niemowlęciu jasne granice, które mogą go czasem rozzłościć np. kiedy mama zabrania otwierać niektóre szuflady, czy kosz na śmieci. Granice konsekwentnie i z szacunkiem komunikowane 9-miesięcznemu dziecku wzmocnią w nim poczucie bezpieczeństwa i pozwolą lepiej zrozumieć zasady i normy społeczne, jakie panują w jego najbliższym otoczeniu.

W tym wieku dziecko ma także swoje ulubione zabawy i zabawki, na które reaguje śmiechem, klaskaniem i wesołym pokrzykiwaniem. 9-miesięczne dziecko może bać się obcych, na których będzie reagować niechęcią, odwracaniem głowy, niekiedy płaczem i szybkim przylgnięciem do opiekuna.

Bezpieczeństwo 9-miesięcznego niemowlęcia podczas codziennej zabawy

Z racji zwiększonej mobilność maluszka i jego niespożytych pokładów ciekawości, rodzice każdego dnia powinni troszczyć się o to, aby ich pociecha mogła rozwijać się w bezpiecznym otoczeniu. Na co zwrócić uwagę wiedząc, co potrafi 9-miesięczne dziecko? Przede wszystkim maluszek w ułamku sekundy potrafi obrócić się z pleców na brzuch i na odwrót, jest coraz sprytniejszy i szybko pełza, dlatego nigdy nie wolno pozostawiać 9-miesięcznego niemowlaka bez nadzoru na podwyższeniach typu przewijak, sofa czy niezabezpieczone łóżko rodziców.

Rozwój 9-miesięcznego dziecka obejmuje także coraz bardziej aktywne poruszanie się przez sen dlatego warto sprawdzić, czy boki łóżeczka nie otworzą się pod naporem obracającego się we śnie niemowlęcia. Jeśli chcemy się zdrzemnąć razem z maluszkiem lub zastanawiamy się, jak bezpiecznie karmić 9-miesięczne niemowlę piersią w nocy, zamontujmy w swoim łóżku specjalne barierki dla niemowląt, które można dowolnie zamykać i otwierać. Gdy mamy w domu schody, warto zabezpieczyć je specjalną bramką niemowlęcą. Kiedy ciekawskie, 9-miesięczne dziecko zaczyna zaglądać do wszystkich szafek i szuflad, a także interesować się gniazdkami, dobrze zamontować w nich specjalne zabezpieczenia, które można kupić w sklepach z artykułami dziecięcymi.

Z zasięgu niemowlaka usuwamy także m.in.:

 • wszelkie detergenty;
 • szklane ozdoby;
 • rośliny doniczkowe.

Niestety, wśród 9-miesięcznych niemowląt bardzo często dochodzi także do poparzeń, których skutki w postaci blizn często pozostają z dziećmi do końca życia. Dlatego na pewien czas warto zrezygnować z obrusów, za które maluszek może pociągnąć, wylewając na siebie gorący napój.

Jak bezpiecznie karmić 9-miesięczne dziecko przy wspólnym stole?

Przede wszystkim zadbajmy o to, aby w zasięgu jego rączek nie znalazły się ostre sztućce czy gorące potrawy i napoje, które niemowlę z łatwością może na siebie przewrócić. Kluczem do bezpieczeństwa 9-miesięcznego niemowlaka jest profilaktyka i nieustanna czujność rodziców, gdyż – jak pokazują statystyki – najwięcej wypadków z udziałem dzieci ma miejsce w domu, w którym znajdują się opiekunowie.

W wielu miastach są organizowane (często bezpłatnie, lub za niewielką opłatą) specjalne kursy pierwszej pomocy dla rodziców niemowląt. Dzięki nim można dowiedzieć się, jak postępować w nagłych sytuacjach, w których czas reakcji może zadecydować o zdrowiu, a nawet życiu 9-miesięcznego dziecka.

Ile powinno spać 9-miesięczne dziecko i czy to normalne, że budzi się często w nocy?

U niemowląt przejścia pomiędzy poszczególnymi fazami snu nie odbywają się tak płynnie, jak u osób dorosłych, dlatego to normalne, że 9-miesięczne dziecko budzi się często w nocy. Przebudzanie się w nocy to naturalny, głęboko zakorzeniony mechanizm który pozwala sprawdzić, czy mama i tata są blisko, co jest gwarancją bezpieczeństwa i przetrwania.

Jeśli 9-miesięczne dziecko budzi się często w nocy, na pewno nie wolno pozostawiać go samego, aby się wypłakało – to powoduje u niemowląt silne poczucie lęku i bezradności. Czasami samo łagodne przemawianie do maluszka i pogładzenie go po pleckach lub główce wystarczy, aby 9-miesięczne niemowlę uspokoiło się i z powrotem zapadło w sen.

Kiedy 9-miesięczne dziecko budzi się często w nocy, minimum raz warto zaproponować mu pierś. W tym wieku niektóre niemowlęta wciąż potrzebują zjeść porcję mleka w nocy i jest to całkowicie normalne. Czasami 9-miesięczne dziecko budzi się często w nocy ponieważ boleśnie ząbkuje lub przechodzi przez skok rozwojowy.

Jeśli oprócz częstych, nocnych pobudek maluszek jest także niespokojny i ,,nieswój” w ciągu dnia, warto udać się do pediatry który zbada, czy u niemowlęcia nie rozwija się jakaś infekcja, wpływająca na pogorszenia samopoczucia.

Ile powinno spać 9-miesięczne dziecko?

W tym wieku niemowlę przesypia około 12-15 godzin na dobę i wciąż potrzebuje minimum 1 drzemki w trakcie dnia. To ile powinno spać 9-miesięczne dziecko jest kwestią bardzo indywidualną, dlatego każde niemowlę do pełnej regeneracji może potrzebować nieco innej ilości snu.

Apatyczność i wzmożona senność dziecka także powinna wzbudzić czujność rodziców, szczególnie, jeśli towarzyszą jej inne objawy np. utrata apetytu, czy podwyższona temperatura ciała niemowlaka. Wtedy warto udać się na kontrolę do pediatry. Rodzice najlepiej znają swoje 9-miesięczne dziecko, wiedzą ile powinno spać i jak się na co dzień zachowuje, dlatego najszybciej potrafią dostrzec u niemowlęcia niepokojące dolegliwości.

Ile powinno jeść 9-miesięczne dziecko karmione piersią i co zrobić, aby podtrzymać laktację na odpowiednim poziomie?

Rozszerzanie diety to temat, który spędza sen z powiek wielu rodziców. Co może jeść 9-miesięczne dziecko i ile posiłków powinno jeść w ciągu dnia? Przede wszystkim należy przypomnieć, że mleko kobiece wciąż powinno stanowić solidną podstawę tego, co je 9-miesięczne dziecko.

Na tym etapie rozszerzania diety codziennie staramy się zaproponować niemowlęciu 3-4 posiłki uzupełniające oraz 1-2 przekąski. Rodzic decyduje o tym, co je 9-miesięczne dziecko, natomiast to maluszek powinien mieć ostatnie zdanie w kwestii tego, ile zje.

Ile powinno jeść 9-miesięczne dziecko karmione piersią?

Wciąż karmimy na żądanie, jednak w tym wieku niemowlęta zazwyczaj zjadają już nieco większe porcje pokarmów uzupełniających, przez co zgłaszają się do piersi ok. 6-8 razy w ciągu doby. Zostając w temacie tego, ile powinno jeść 9-miesięczne dziecko karmione piersią warto dodać, że nie powinno się ograniczać niemowlęciu sesji przy piersi, na rzecz większych porcji obiadków.

Zbyt ,,agresywne” rozszerzanie diety i przekarmienie maluszka posiłkami uzupełniającymi może doprowadzić do zaniku laktacji u mamy karmiącej i odstawienia się 9-miesięcznego dziecka od piersi. W przeciwieństwie do wielu, wciąż popularnych mitów, pokarm kobiecy to nie sama woda. Jest to bogactwo składników odżywczych, przeciwciał i odpowiednich dla dziecka hormonów, których próżno szukać w gotowych mieszankach ze sklepu.

Mleko mamy stanowi kaloryczny, pełnowartościowy fundament tego, co je 9-miesięczne dziecko.

Jak karmić 9 miesięczne dziecko, aby nie zahamować laktacji u kobiety karmiącej?

Proponujemy dziecku pierś pomiędzy posiłkami szczególnie, jeśli maluszek jest niespokojny i szuka bliskości mamy. Warto także wprowadzić harmonogram posiłków i karmić 9-miesięczne dziecko o mniej więcej stałych porach. To pozwoli uregulować jego apetyt i wykształcić bardziej stały rytm jedzenia, w tym także karmień piersią.

Jeśli 9-miesięczne dziecko nie chce jeść mleka z piersi, przez pewien czas najpierw proponujemy maluszkowi pierś, a dopiero po ok. 1-1,5 godzinie serwujemy posiłek uzupełniający. To pomoże podtrzymać laktację na optymalnym poziomie. W razie trudności z laktacją można także skorzystać z pomocy Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego.

9-miesięczne dziecko: co może jeść maluszek, aby zdrowo się rozwijać?

Oprócz solidnej podstawy, jaką stanowi mleko mamy, 9-miesięczne dziecko powinno jeść jak najwięcej różnych warzyw, owoców i żywności niskoprzetworzonej. Co dokładnie może jeść 9-miesięczne dziecko? Oprócz wspomnianych warzyw i owoców (te drugie w mniejszej ilości, ze względu na stosunkowo dużą zawartość cukru), tym co może jeść 9-miesięczne dziecko są:

 • kasze i makarony (zwykłe, pełnoziarniste, bezglutenowe);
 • rośliny strączkowe (które są cennym źródłem białka);
 • orzechy w formie zmielonej lub jako masło orzechowe (bogate w dobre tłuszcze i białko);
 • nabiał i masło;
 • jajka;
 • mięso;
 • ryby (najlepiej tłuste, unikamy gatunków drapieżnych)
 • oraz dobre tłuszcze (np. oliwa z oliwek, olej lniany).

9-miesięczne dziecko – co może jeść już wiemy, natomiast czego warto unikać w diecie niemowlaka? Przede wszystkim nie solimy i nie słodzimy posiłków 9-miesięcznego dziecka cukrem, ani miodem. Unikamy także podawania mleka krowiego lub roślinnego jako samodzielnego posiłku, który miałby zastąpić mleko z piersi mamy. Mleko dodajemy tylko jako składnik różnych dań.

Nie podajemy 9-miesięcznym niemowlętom surowego mięsa, surowych ryb oraz jaj, niepasteryzowanych serów, grzybów leśnych, a także herbatek (w tym z kopru włoskiego) czy soków. Do picia proponujemy wodę, najlepiej z otwartego kubeczka.

9-miesięczne dziecko, co może jeść?

W tym wieku serwujemy w posiłkach coraz więcej grudek i kawałków, także tych wymagających przeżucia i rozdrobnienia. Unikamy miksowania posiłków na idealnie gładkie musy. Tym, co może jeść 9-miesięczne dziecko, nie powinny być jednak pokarmy, którymi maluszek mógłby się łatwo zadławić np. orzechy w całości, nie pokrojone borówki czy małe winogrona. Coraz częściej zachęcajmy maluszka do samodzielnego jedzenia np. rączkami lub łyżeczką.

Jak bezpiecznie karmić 9-miesięczne dziecko? Maluszek powinien stabilnie siedzieć i ze względu na fizjologię połykania pokarmów, podparte powinny być nie tylko jego plecy, ale także stopy. Unikamy karmienia 9-miesięcznego dziecka w pozycji półleżącej np. w fotelikach samochodowych czy leżaczkach-bujaczkach, gdyż sprzyja to zakrztuszeniu i utrudnia rozdrabnianie, a także przełykanie kęsów pokarmu.

Jakie mogą być przyczyny tego, że 9-miesięczne dziecko nie chce jeść?

Wiemy już co może jeść 9-miesięczne dziecko, jednak niektórzy rodzice mają przy rozszerzaniu diety inne problemy – czasem ich pociecha niemal w ogóle nie chce jeść obiadków i nie akceptuje większości produktów uzupełniających. Niektóre 9-miesięczne dzieci nie chcą jeść, ani nawet spróbować choćby kęsa przygotowanej przez rodziców potrawy. Jedynym, co wciąż akceptują jest mleko z piersi mamy, ewentualnie mleko modyfikowane (jeśli z jakiś względów to nim jest żywiony maluszek).

Jaka może być przyczyna tego, że 9-miesięczne niemowlę nie chce jeść obiadków, ani nic innego?

Wybiórczość pokarmowa może obejmować wąską grupę produktów, które maluszek jest skłonny zjeść: 9-miesięczne niemowlę nie chce jeść nic innego prócz np. bananów, kaszki owsianej, borówek i ziemniaków. I to stanowi cały, akceptowany przez dziecko jadłospis. Wybiórczość pokarmowa może dotyczyć także konsystencji pokarmów, wtedy np. 9-miesięczne dziecko nie chce jeść obiadków, w których znajdują się grudki i kawałki, a jedyne co jest w stanie przełknąć to posiłki zblendowane na gładkie musy lub dania płynne.

Bardzo często u 9-miesięcznych niemowląt, które nie chcą jeść można zaobserwować także:

 • przetrwały odruch wymiotny;
 • silne wypychanie łyżeczki językiem;
 • problemy z rozdrabnianiem pokarmu, który w efekcie jest wypluwany lub dziecko nagminnie krztusi się podczas jedzenia.

Kiedy 9-miesięczne dziecko nie chce jeść i prezentuje niektóre z wyżej opisanych objawów, rodzice często są załamani i nie mają pomysłu, jak wybrnąć z tej sytuacji. Co wtedy robić?

9-miesięczne dziecko nie chce jeść: jak można poradzić sobie z tym wyzwaniem?

Jeśli 9-miesięczne dziecko nie chce jeść obiadków ani niczego innego, przede wszystkim należy udać się do pediatry. Lekarz dokładnie przebada maluszka, zbierze wywiad od rodziców i skieruje na ewentualne, dodatkowe badania np. w kierunku alergii pokarmowej (jeśli są ku temu przesłanki) lub na rehabilitację (tak – problemy z jedzeniem czasem mają swoją przyczynę w nieprawidłowej dystrybucji napięcia mięśniowego).

Kiedy 9-miesięczne dziecko nie chce jeść obiadków i ma wyraźne trudności z jedzeniem, warto odwiedzić także doświadczonego neurologopedę, ale koniecznie takiego, który specjalizuje się w pracy z małymi dziećmi.

Problemy z pobieraniem czy rozdrabnianiem pokarmu bardzo często są związane z nieprawidłową pracą języka, zaburzeniem napięcia mięśni twarzy, ale także m.in. w obrębie barków, rączek niemowlęcia oraz brzucha. Jeśli 9-miesięczne dziecko nie chce jeść, mogą występować u niego także zaburzenia integracji sensorycznej np. nadwrażliwość w obrębie jamy ustnej.

Neurologopeda dokładnie zbada dziecko i da rodzicom komplet zaleceń m.in. przygotuje zestaw ćwiczeń, które rodzice będą wykonywać z 9-miesięcznym dzieckiem w domu. Może także skierować 9-miesięczne niemowlę na bardziej szczegółową diagnostykę u fizjoterapeuty dziecięcego.

Wielu rodziców zauważa pierwsze efekty już po kilku dniach/tygodniach stosowania się do zaleceń i sumiennego wykonywania ćwiczeń. Ich 9-miesięczne dziecko chętniej i więcej je, a przede wszystkim zaczyna lepiej radzić sobie z pobieraniem, rozdrabnianiem i przełykaniem pokarmów. Dlatego jeśli 9-miesięczne dziecko nie chce jeść, nie należy się załamywać, ale szukać pomocy u doświadczonych specjalistów.

Kalendarz rozwoju dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję