Kalendarz rozwoju dziecka

Kalendarz rozwoju dziecka

Wkraczając w 10 tydzień dziecko – ku zdumieniu i wielkiej radości rodziców – staje się jeszcze bardziej towarzyskie i świadome swoich ruchów. Chwytanie przestaje być wyłącznie odruchem i maluszek coraz częściej świadomie próbuje dosięgnąć i złapać upatrzoną zabawkę. Gdy nadchodzi 10 tydzień skok rozwojowy znów może dawać się we znaki, po raz kolejny zwiastując pojawienie się u dziecka nowych umiejętności psycho-ruchowych.

Każde 10-tygodniowe niemowlę rozwój przechodzi w sposób indywidualny, jednak w tym wpisie przybliżymy najczęstsze objawy skoku rozwojowego. Opiszemy także kolejne kamienie milowe rozwoju, jakie zdobywa dziecko około 10 tygodnia życia. Zbyt mały przyrost wagi 10-tygodniowego dziecka – dlaczego występuje i jak można rozwiązać ten problem? Uwaga na niebezpieczne zabawki – na co zwrócić uwagę podczas zabawy 10-tygodniowego niemowlaka?

10 tydzień życia dziecka: czy to znów etap skoku rozwojowego?

Tworzenie się wielu połączeń neuronalnych w krótkim przedziale czasu specjaliści określają u dzieci mianem skoków rozwojowych. W pierwszym kwartale występują one często, bo aż trzykrotnie – co oznacza, że co kilka tygodni dziecko może manifestować pewne charakterystyczne objawy.

Skok rozwojowy w 10 tygodniu życia bardzo często wiąże się z:

 • rozdrażnieniem;
 • wzrostem apetytu;
 • zaburzeniami dotychczasowego harmonogramu snu;
 • zwiększoną potrzebą bliskości z rodzicami.

W niektórych przypadkach opiekunowie mogą zaobserwować także chwilowy regres rozwoju u 10-tygodniowego niemowlaka, który np. świetnie radził sobie z trzymaniem grzechotki w rączce, jednak w czasie skoku rozwojowego dziecko sprawia wrażenie, że zapomniało jak to się robi. Każde niemowlę może przechodzić skok rozwojowy w charakterystyczny dla siebie sposób i w nieco innym niż rówieśnicy czasie.

Pamiętajmy, że zwiększony niepokój i płaczliwość 10-tygodniowego niemowlaka mogą zwiastować nie tylko skok rozwojowy, ale również rozwój jakiejś infekcji. Jeśli mamy wątpliwości co do zdrowia maluszka, zawsze skonsultujmy się z lekarzem.

Zwieńczeniem skoku rozwojowego jest pojawienie się u 10-tygodniowego dziecka nowych umiejętności. Niekiedy maluszek przejawia je niemal z dnia na dzień, a kiedy indziej rodzice obserwują stopniowy, acz stały progres nowej funkcji psycho-ruchowej. Jak dokładnie wygląda rozwój niemowlaka w 10 tygodniu życia?

Rozwój niemowlęcia w 10 tygodniu życia

Maluszek zaczyna dostrzegać niuanse zachowań swoich najbliższych m.in. zmiany natężenia światła i dźwięków, różnice w tonie głosu mamy lub taty. W leżeniu na brzuszku 10-tygodniowe dziecko wciąż doskonali symetryczny podpór na przedramionach, w którym łokcie znajdują się już niemal w linii barków, a główka jest uniesiona w górze nawet kilkadziesiąt sekund.

Gdy niemowlę ma 10 tygodni zaczyna świadomie chwytać zabawki i podejmować próby wkładania ich do buzi. Dłonie maluszka są już zwykle na wpół otwarte, a paluszki bardzo często lądują w jego ustach.

Wielu rodziców martwi się, że wkładanie rączek do buzi wyrobi w dziecku złe nawyki, oraz jest niehigieniczne. Ssanie rączek to naturalny etap rozwoju, który pozwala 10-tygodniowemu dziecku lepiej poznać swoje ciało i naturalnie, samodzielnie regulować emocje (ssanie bardzo uspokaja niemowlęta). Co więcej, niebawem w małej buźce będą lądować nie tylko rączki i zabawki, ale również inne, domowe przedmioty, które staną na drodze małego odkrywcy. Dlatego też ssanie własnych rączek z pewnością nie powinno martwić rodziców 10-tygodniowego niemowlaka.

Jedyne, na co warto zwracać uwagę to częste i długotrwałe ssanie kciuka – stomatolodzy i ortodonci zalecają zastępowanie go smoczkiem uspokajającym. W przyszłości zdecydowanie łatwiej będzie odzwyczaić niemowlę od ssania smoczka niż własnego kciuka.

W 10 tygodniu życia dziecka rozwój obejmuje także sferę emocjonalną: gdy niemowlę jest szczęśliwe śmieje się w głos, natomiast gdy coś mu się nie podoba potrafi donośnie pojękiwać z niezadowoleniem. Maluszek obraca główkę za obiektem swojego zainteresowania – zabawką lub bliską osobą, a także zwraca buzię w kierunku usłyszanego dźwięku. Niemowlę w 10 tygodniu potrafi także głużyć i popiskiwać, chętnie wdając się w słodkie ,,dyskusje” ze swoimi rodzicami i rodzeństwem. Obserwacja rozwoju oraz skoków rozwojowych 10-tygodniowego dziecka to wspaniała, wspólna przygoda dla całej rodziny.

Bezpieczne niemowlę w 10 tygodniu życia: na co zwrócić uwagę podczas zabawy?

Tak jak pisaliśmy, na tym etapie życia maluszek coraz częściej bada świat wkładając do buzi różne przedmioty. Trzeba być bardzo czujnym, aby w zasięgu małych rączek nie znalazły się elementy, które mógłby łatwo oderwać i połknąć. Warto zwracać także uwagę na jakość materiałów, z których wykonane są zabawki dla 10-tygodniowego niemowlaka. Powinny one być wolne od:

 • BPA;
 • ftalanów;
 • innych, toksycznych substancji i barwników.

Wiele propozycji zabawek bezpiecznych i harmonijnie stymulujących rozwój 10-tygodniowego dziecka można znaleźć w bazie produktów pozytywnie zaopiniowanych przez IMID.

Co najlepiej wybrać? Miękkie grzechotki, nietłukące lusterka w których niemowlę z zaciekawieniem i radością będzie się przeglądać, szczególnie w leżeniu na brzuszku (i właśnie w tej pozycji niemowlę w 10 tygodniu życia powinno spędzać jak najwięcej czasu podczas zabawy).

Na co jeszcze zwrócić uwagę w kwestii bezpieczeństwa dziecka?

W tym czasie maluszek robi się już naprawdę ruchliwy, energicznie wymachując nóżkami i rączkami. Próbuje dosięgnąć także przedmiotów, które go zaciekawią. Gwałtowne ruchy ciała mogą doprowadzić do zsunięcia się 10-tygodniowego dziecka z niezabezpieczonego przewijaka czy kanapy/sofy.

Najbezpieczniejszym dla dziecka miejscem do zabawy będzie piankowa mata lub kocyk rozłożony na podłodze – tutaj maluszek będzie mógł ,,fikać i brykać” do woli! Mata z pianki to świetna inwestycja także dlatego, że łatwo utrzymać ją w czystości i bardzo dobrze izoluje 10-tygodniowe dziecko od chłodu podłoża. Piankowe puzzle są równocześnie miękkie i na tyle twarde, że dziecko ma szansę w pełni rozwinąć na nich swój potencjał motoryczny, także w najbliższych miesiącach intensywnego rozwoju.

Waga i wzrost dziecka w 10 tygodniu życia

Wielu rodziców przeczesuje fora internetowe w poszukiwaniu informacji o tym, czy ich 10-tygodniowe dziecko waży wystarczająco dużo. Czy długość jego ciała mieści się w granicach normy?

W tym okresie rozwoju niemowlęta ważą ok. 5,8 kg i mierzą o. 60 cm, jednak są to wartości uśrednione. Porównując swoje dziecko do innych (choć najlepiej już teraz tego unikać) warto mieć na uwadze że, tak samo jak osoby dorosłe, niemowlęta w 10 tygodniu życia różnią się między sobą tempem rozwoju  i wzrostu. Nie bez znaczenia jest również  urodzeniowa waga i długość ciała a także to, czy dziecko przyszło na świat o czasie, czy jest wcześniakiem.

Jak więc ocenić, czy 10-tygodniowe dziecko przybiera na wadze i rośnie prawidłowo? Samodzielnie można sprawdzić te parametry przyrównując wagę oraz długość ciała dziecka do standaryzowanych siatek centylowych, które pomogą zorientować się, jak rozwój 10-tygodniowego niemowlęcia wypada na tle dzieci w tym samym wieku i tej samej płci. O opinię na temat prawidłowości rozwoju dziecka oraz pomoc w interpretacji siatek centylowych warto zapytać także swojego pediatrę. W pierwszym kwartale życia niemowlę powinno przybierać na wadze ok. 182-217 gram tygodniowo.

Dlaczego 10-tygodniowe dziecko za mało przybiera na wadze?

Dzieci przybierają na wadze w różnym tempie – maluszki z niższą wagą urodzeniową często nabierają kolejnych kilogramów nieco szybciej niż rówieśnicy, ale nie jest to żelazna reguła. Oprócz wzrostu wagi 10-tygodniowego niemowlaka warto przyjrzeć się także jego ogólnej kondycji psychofizycznej: czy dziecko jest pogodne, chętnie je i prawidłowo wypróżnia? Czy mama karmiąca piersią czuje się dobrze i nie ma problemów ze zdrowiem? Te wszystkie aspekty warto przedyskutować z lekarzem w przypadku problemów z przybieraniem na masie ciała u dziecka.

Zbyt mały wzrost wagi może świadczyć m.in. o:

 • Problemach z laktacją u mamy karmiącej. W grę wchodzi tutaj zarówno zmniejszona produkcja pokarmu, jak i zbyt szybki wypływ mleka przy nadprodukcji – nie u wszystkich kobiet laktacja stabilizuje się ok. 6-8 tygodnia po porodzie. Również czasowa niechęć 10-tygodniowe dziecka do jedzenia np. związana z infekcją również może rzutować na zaburzenia w laktacji;
 • Nieprawidłowej technice karmienia piersią;
 • Trudnościach z pobieraniem pokarmu przez dziecko, spowodowanych przez m.in. skrócone wędzidełko podjęzykowe, nieprawidłowości w napięciu mięśniowym, infekcja gardła która wiąże się z bólem podczas połykania. Niekiedy te problemy zaczynają manifestować się wyraźniej po stabilizacji laktacji czy skoku rozwojowym w 10 tygodniu życia dziecka;
 • Alergiach pokarmowych u niemowlęcia – w tym wypadku zaleca się wizytę u alergologa, po wcześniejszej konsultacji z pediatrą. Warto zaznaczyć, że o alergii zazwyczaj nie świadczą wyłącznie niskie przyrosty wagi, ale również m.in. zmiany na skórze 10-tygodniowego dziecka, zwiększony niepokój po posiłkach czy problemy z wypróżnianiem i konsystencją kupek. W przypadku, gdy niemowlę w 10 tygodniu życia ma zdiagnozowaną alergię pokarmową np. na białko mleka krowiego, mama karmiąca piersią powinna zastosować dietę eliminacyjną, najlepiej po konsultacji z doświadczonym dietetykiem;
 • Anemii u dziecka – może skutkować m.in. obniżeniem apetytu;
 • Refluksie, czyli częstym i obfitym ulewaniu przez 10-tygodniowe niemowlę zjedzonego pokarmu.

Zbyt mały przyrost wagi u 10 tygodniowego niemowlaka: co można zrobić?

Jeśli 10-tygodniowe dziecko przybiera na wadze zbyt mało lub plasuje się w dolnej granicy normy, zawsze należy porozmawiać o tym z pediatrą, który w razie potrzeby zaleci wykonanie dodatkowej diagnostyki. Maluszek może zostać przez lekarza skierowany m.in.:

 • na badania krwi;
 • USG brzuszka;
 • do alergologa;
 • do neurologopedy.

Niekiedy bardzo pomocna może okazać się również wizyta z 10-tygodniowym dzieckiem u fizjoterapeuty i osteopaty, szczególnie w przypadku podejrzenia problemów z dystrybucją napięcia mięśniowego lub refluksem.

Warto także pamiętać, że karmienie piersią jest obecnie najbardziej zalecanym sposobem żywienia niemowląt, także w 10 tygodniu życia. Kobiecy pokarm zawiera komplet składników odżywczych idealnie dopasowanych do potrzeb danego dziecka, ale nie tylko. Mleko mamy jest również bogate w wiele enzymów i pożytecznych hormonów, których próżno szukać w jego sztucznym odpowiedniku.

W przypadku zbyt małych przyrostów wagi niemowlęcia w 10 tygodniu życia mamy często odstawiają maluszka od piersi. Sięgają po mleko modyfikowane w błędnym przeświadczeniu, że ich pokarm jest zbyt ,,chudy” (co z biochemicznego punktu widzenia nie jest prawdą) lub dziecko się nie najada (problemy z laktacją zawsze należy skonsultować z doświadczoną położną lub Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym – CDL).

Jak pisaliśmy wyżej, prawdziwa przyczyna niskich przyrostów wagi dziecka w 10 tygodniu może być jednak bardziej złożona i warto jej poszukać, udając się do pediatry i CDL. Również z lekarzem dobrze jest przedyskutować potrzebę wprowadzenia mleka modyfikowanego do diety 10-tygodniowego niemowlaka. Pokarmów uzupełniających, innych niż mleko w tym wieku jeszcze u dziecka nie wprowadzamy. Nie ma również potrzeby dopajać 10-tygodniowego dziecka wodą, chyba że na wyraźne wskazanie lekarza.

 

Kalendarz rozwoju dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję