Kalendarz rozwoju dziecka

Kalendarz rozwoju dziecka

W drugim roku życia maluch, zgodnie nomenklaturą medyczną wkracza w etap, w którym zaczyna być określany mianem dziecka, co będzie trwało aż do osiągnięcia pełnoletniości. Jak już wiemy z pierwszej części artykułu o rozwoju dziecka w 2. roku życia, jest to czas wielu zmian, zarówno w obszarze psychicznym jak i ruchowym. Dziecko w 2. roku życia przechodzi także zazwyczaj kilka skoków rozwojowych – kiedy występują i czego można się w tym czasie spodziewać?

Jak przebiega rozwój mowy u 2-latka i kiedy można uznać, że jest opóźniony? W tym artykule podpowiemy również pomysły na obiad dla 2-latka oraz opiszemy, jaki obwód głowy i wagę osiągają dzieci pod koniec 2. roku życia. Zapraszamy do lektury drugiej części artykułu poświęconego rozwojowi dziecka w 2. roku życia.

Skoki rozwojowe w drugim roku życia: kiedy występują i czego można się po nich spodziewać?

W drugim roku życia dziecko przechodzi zazwyczaj 3 skoki rozwojowe, z których każdy może przebiegać nieco dłużej niż poprzedni (nawet 4-6 tygodni). W okolicach skoku rozwojowego w 2. roku życia dziecko robi się często bardziej marudne, może mieć problemy z zasypianiem i stać się ,,przylepą”, nieustannie spragnioną przytulania i brania na ręce.

Pamiętajmy, że zwiększona płaczliwość, zmniejszenie apetytu i niechęć do zabawy mogą stanowić zarówno objawy skoku rozwojowego w 2. roku życia, ząbkowania lub są to pierwsze symptomy jakiejś infekcji, która rozwija się w organizmie maluszka. Jeśli rodziców niepokoi zachowanie i stan zdrowia dwuletniego dziecka, na wszelki wypadek powinni skonsultować się z pediatrą.

Rekomendowane produkty

Anna Milewska

Starszy specjalista w Dziale Ocen i Rozwoju Współpracy, Instytut Matki i Dziecka

Skoki rozwojowe w 2. roku życia dziecka:

  • Pierwszy ze skoków rozwojowych w 2. roku życia ma miejsce ok. 13-15. miesiąca. Wiele maluszków właśnie wtedy opanowuje umiejętność chodzenia, zaczyna sprawniej manipulować przedmiotami i pokazywać paluszkiem różne rzeczy;
  • Następny skok rozwojowy w 2. roku życia bardzo często ma miejsce ok. 17-20 miesiąca. Brzdąc zaczyna sprawniej wspinać się na różne przedmioty, szybko biega trzymając w rączce zabawkę lub ciągnie ją za sobą na sznureczku. 2-letnie dziecko rozwija także wtedy większą empatię – karmi misia/lalkę łyżeczką, przynosi płaczącemu rówieśnikowi swoją ulubioną zabawkę. Ten skok rozwojowy w drugim roku życia może także przynieść postęp w zakresie rozwoju mowy. Brzdąc zaczyna wypowiadać więcej słów, składać proste, dwuwyrazowe zdania i naśladować odgłosy zwierząt pokazywanych paluszkiem w książeczce;
  • Kolejny ze skoków rozwojowych w drugim roku życia ma miejsce ok. 21-24 miesiąca. Dziecko zaczyna jeszcze więcej mówić, pojawia się u niego podstawowa zdolność dostosowywania własnego zachowania do konkretnych sytuacji. Pod koniec 2. roku życia, po skoku rozwojowym dziecko chętniej samo się rozbiera i ubiera niektóre części garderoby, dla zabawy chodzi na palcach, kuca i obraca się miejscu, skacze na małą odległość, a także umie kopać toczącą się piłeczkę i układać wieżę nawet z 6 klocków.

Jak przebiega rozwój mowy u 2-latka?

Tym, co potrafi dwulatek jest rozumienie niemal wszystkich, prostych komunikatów słownych i wykonywanie nieskomplikowanych poleceń szczególnie, jeśli się go do tego odpowiednio zachęci. Oczywiście rozwój mowy u 2-latka przebiega stopniowo, w indywidualnym tempie, dlatego normalne są różnice pomiędzy poszczególnymi maluszkami w tym samym wieku.

W 2. roku życia dziecko przechodzi od gaworzenia, do wypowiadania kilkunastu słów i układania prostych zdań typu: ,,Mama pić nie”. Rozwój mowy u 2-latka obejmuje także wiele wyrazów dźwiękonaśladowczych, które również są uznawane za mówienie. Dlatego jeśli maluszek umie wypowiadać tylko kilka zrozumiałych słów, jednak poszczególne rzeczy zawsze nazywa tak samo np. na lampę mówi ,,apa”, a na mleko ,,ećko” to również jest uznawane za prawidłowy rozwój mowy u 2-latka.

Tym, co powinno umieć 2-letnie dziecko jest również wskazywanie paluszkiem ilustracji w książeczkach oraz rzeczy mijanych na spacerze. Warto to wykorzystywać, gdyż taka zabawa w pokazywanie i nazywanie przedmiotów oraz wspólne czytanie książeczek wspaniale stymulują rozwój mowy u 2-latka. Na co dzień jak najwięcej rozmawiajmy z maluszkiem oraz słuchajmy, co chce nam przekazać. Rozwój mowy u 2-latka wspiera również żucie twardszych pokarmów i picie z otwartego kubeczka, zamiast z kubka-niekapka (który nie jest zalecany przez logopedów).

Po czym poznać, że rozwój mowy u 2-latka może być opóźniony?

Na opóźnienia w rozwoju mowy u 2-latka może wskazywać m.in. brak wypowiadania minimum jednego, zrozumiałego słowa pod koniec 18. miesiąca. Chociaż rodzice często nie traktują prostych wyrazów jako pełnoprawnego mówienia, to za pierwsze słowo uznaje się m.in. ,,mama”, ,,tata” czy ,,daj”.

Opóźniony rozwój mowy u 2-latka może być związany z niedoborami słuchu. Co prawda każdy noworodek w Polsce jest objęty przesiewowym badaniem słuchu – najczęściej ma ono miejsce jeszcze w szpitalu, kilka dni po porodzie, jednak mogą zdarzyć się błędy diagnostyczne. Dlatego jeśli rozwój mowy u 2-latka jest opóźniony, w pierwszej kolejności warto powtórzyć badanie słuchu.

Uwagę rodziców powinny zwrócić także niepokojące zachowania dwulatka m.in. bardzo częste oddychanie przez otwarte usta w dzień oraz w nocy (mimo braku kataru), czy nagminnie krztuszenie się podczas jedzenia. Opóźniony rozwój mowy u 2-latka zdarza się również częściej u maluszków, które w przeszłości miały problemy z efektywnym ssaniem piersi lub rozszerzaniem diety np. wybiórczość pokarmowa. Takie objawy często wskazują na występowanie przewlekłych problemów z funkcjonowaniem aparatu mowy, zaburzenia integracji sensorycznej lub na nieprawidłowości w obrębie dystrybucji napięcia mięśniowego.

W przypadku opóźnionego rozwoju mowy u 2-latka zawsze warto udać się na konsultację do pediatry, a także do neurologopedy. W razie stwierdzenia nieprawidłowości lekarz może skierować maluszka także m.in. do fizjoterapeuty, laryngologa czy neurologa.

Co może jeść maluszek, czyli zdrowa dieta i pomysły na obiad dla 2-latka

W 2. roku życia dziecko może jeść praktycznie wszystkie potrawy ze wspólnego stołu, o ile rodzina odżywia się w sposób zdrowy i różnorodny. Oczywiście wciąż należy minimalizować ilość soli oraz nie dodawać cukru do porcji przeznaczonej dla maluszka.

Pomysł na obiad dla 2-latka to gęsta zupa krem z kaszą lub pełnoziarnistym makaronem, albo zupa z dużą porcją pokrojonych warzyw, ziemniaków i kawałkiem dobrej jakości mięsa. Nie zapominajmy o dodaniu odrobiny zdrowych tłuszczów np. oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego. Kolejnym pomysłem na obiad dla 2-latka mogą być także pieczone lub gotowane warzywa, bataty z mięsnym gulaszem, potrawka z warzyw i ciecierzycy/soczewicy, czy porcja ryby z warzywami na parze. Maluszek może jeść kotlety mięsne i to także dobry pomysł na obiad dla 2-latka, jednak starajmy się unikać mocnego przyprawiania oraz smażenia w głębokim tłuszczu.

Surowe mięso i ryby (np. tatar lub sushi), surowe jajka, sos z grzybów leśnych czy dressing do sałatki na bazie miodu to zdecydowanie nie jest dobry pomysł na obiad dla 2-latka – takich produktów wciąż staramy się w diecie maluszka unikać.

Tym, co potrafi dwulatek jest próba wymuszania na rodzicach zakupu słodyczy, dodatkowej porcji słodkiego soku lub rezygnacja z obiadu na rzecz owoców, czy deseru. W kwestii odżywiania przede wszystkim należy kierować się konsekwencją – jeśli chociaż raz ulegniemy rozhisteryzowanemu maluszkowi, możemy liczyć na stałe problemy ze spożywaniem zdrowych dań. Rodzina powinna być dla 2-letniego dziecka przykładem zdrowego odżywiania.

Pomysły na zdrowy obiad dla 2-latka są ważne, natomiast należy pamiętać o tym, że rodzice decydują o tym co dziecko zje, ale to maluszek podejmuje decyzję o tym ile zje, dlatego nigdy siłą nie zmuszajmy dziecka do jedzenia. W 2. roku życia serwujemy dziecku w ciągu dnia 2-3 dania główne oraz 1-2 zdrowe przekąski np. jogurt naturalny z owocami, pokrojone w słupki warzywa z hummusem, pełnoziarniste kanapeczki. Zachęcajmy dziecko w 2. roku życia do samodzielnego jedzenia rączkami i sztućcami dziecięcymi, oraz do picia z otwartego kubeczka.

Szczepienia, obwód głowy i waga dziecka w 2. roku życia, czyli kilka słów o siatkach centylowych i zalecanych wizytach w przychodni

W 2. roku życia dziecko czekają dwie, obowiązkowe wizyty szczepienne, na które warto umówić się w przychodni z odpowiednim wyprzedzeniem.

Między 13-15. miesiącem maluszek powinien zostać zaszczepiony przeciwko:

  • pneumokokom (PCV)
  • oraz odrze-śwince-różyczce (MMR).

Z kolei między 16-18. miesiącem dziecko powinno przyjąć kolejne dawki szczepionek przeciwko:

  • błonicy-tężcowi-krztuścowi (DTP);
  • poliomyelitis (IPV);
  • oraz Hib.

Przed każdą wizytą szczepienną lekarz dokładnie zbada dwulatka w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do podania szczepionki.

Waga dziecka w 2. roku życia

Jeśli rodziców martwi waga dziecka w 2. roku życia, także powinni porozmawiać o tym z pediatrą. Masę ciała maluszka można kontrolować ważąc go w domu, a uzyskane pomiary nanosić na siatki centylowe, adekwatne do wieku i płci maluszka (można znaleźć je na końcu książeczki zdrowia dziecka). Siatki centylowe dotyczą wagi oraz obwodu głowy 2-letniego dziecka.

Waga dziecka 2-letniego waha się w okolicach 10-16 kilogramów. Tak duże rozbieżności wynikają z indywidualnego przebiegu rozwoju, różnic uwarunkowanych genetyczne oraz odmiennych temperamentów. Waga dziecka 2-letniego które ma spokojniejsze usposobienie, może być odrobinę wyższa od wagi maluszka, który preferuje nieustanne skakanie i bieganie po całym domu.

Waga dziecka 2-letniego jest zazwyczaj badana podczas każdej wizyty kontrolnej w przychodni i na pewno zostanie zweryfikowana na bilansie 2-latka. Podczas bilansu na koniec 2. roku życia dziecko będzie miało także skontrolowany obwód głowy. Obwód głowy 2 latka to jeden z pomiarów, który umożliwia ocenę prawidłowego rozwoju m.in. struktur mózgowych.

Pomiar wykonuje się miękką miarką tzw. miarką krawiecką, prowadząc ją wokół głowy, ok. 1 cm nad brwiami. Jeśli rodzice nie wiedzą, jak dobrze zmierzyć obwód głowy 2 latka, pediatra fachowo wykona pomiar podczas bilansu zdrowia dziecka. Obwód głowy 2 latka waha się w granicach 47,5 – 50 cm.

 

Kalendarz rozwoju dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję