Kalendarz rozwoju dziecka

Kalendarz rozwoju dziecka

4-miesięczne niemowlę jest bardzo ruchliwe, wesołe, chętnie się uśmiecha oraz głuży w towarzystwie znajomych osób. Intensywny rozwój dziecka w 4. miesiącu pozwala mu m.in. jeszcze lepiej obserwować otaczający świat, wodzić wzrokiem za zabawkami i aktywnie podpierać się na przedramionach w leżeniu na brzuszku. Co potrafi 4-miesięczne dziecko, które rozwija się prawidłowo? Jakie zabawy i ćwiczenia dla niemowląt w 4. miesiącu życia warto wplatać w przebieg codziennego dnia? Czy jeśli 4-miesięczne niemowlę chce siadać to znak, że można już sadzać je z podparciem? W tym czasie niemowlęta zaczynają brać wszystko do buzi i niektórzy rodzice zastanawiają się, co może jeść 4-miesięczne dziecko i czy to już czas na rozszerzanie diety?

Na 4. miesiąc życia dziecka (jednak nie wcześniej niż 8 tygodni po ostatnich szczepieniach) przypada także wykonanie kolejnych, obowiązkowych szczepień ochronnych: błonica-tężec-krztusiec (DTP), polio (IPV), Hib, szczepionka przeciwko pneumokokom (PCV) oraz doustna szczepionka przeciwko rotawirusom (RV). Jeśli ciekawi Cię przebieg rozwoju 4-miesięcznego dziecka, zapraszamy do lektury.

Co powinno umieć 4-miesięczne dziecko: rozwój dużej motoryki u niemowlaka

Gdy niemowlę ma 4 miesiące, zaczyna coraz aktywniej eksplorować otaczający świat. Silne mięśnie w obrębie tułowia i pleców pozwalają na większą swobodę ruchu rączek oraz nóżek, które na tym etapie rozwoju 4-miesięcznego dziecka znajdują się w nieustannym ruchu. W leżeniu na plecach głowa swobodnie obraca się w prawo i lewo, jednak bardzo często znajduje się także w przedłużeniu kręgosłupa, a maluszek leży symetrycznie. Rozwój i doskonalenie symetrii pozwalają 4-miesięcznemu dziecku na łączenie rączek w linii środkowej ciała i wkładanie ich do buzi.

Niemowlę w 4. miesiącu intensywnie wzmacnia mięśnie brzucha poprzez częste unoszenie zgiętych nóżek nad podłoże. Niekiedy wydaje się, że w trakcie zabawy maluszek w ogóle nie odkłada ich na ziemię, wykonując energiczne kopnięcia. 4-miesięczne dziecko z zaciekawieniem dotyka swoich ud oraz kolanek, poszerzając schemat własnego ciała.

Co umie 4-miesięczne dziecko położone na brzuszku?

  • Podpór na przedramionach jest pewny i stabilny, łokcie znajdują się pod barkami niemowlęcia, klatka piersiowa jest oderwana od podłoża, a nóżki swobodnie wyprostowane.
  • Rozwój i wzmocnienie mięśni pleców oraz obręczy barkowej u dziecka w 4. miesiącu, pozwalają mu unosić główkę pod kątem 90 stopni w stosunku do podłoża.
  • Maluszek umie utrzymać głowę w górze nawet przez kilka minut, w tym czasie aktywnie rozglądając się wokoło, lub wpatrując w ciekawą zabawkę.

Co jeszcze umie 4-miesięczne dziecko? Niemowlę wyciąga rączki w kierunku zabawek próbując je chwycić, a w leżeniu na brzuszku zaczyna eksperymentować z przenoszeniem ciężaru ciała z prawa na lewo. Co prawda w 4. miesiącu dziecko nie potrafi się jeszcze obracać, choć niektórym maluszkom okazjonalnie udaje się świadomy obrót z brzuszka na plecy.

Rozwój małej motoryki w 4. miesiącu życia: co powinno umieć dziecko?

W 4 miesiącu życia dziecka bardzo mocno rozwija się koordynacja oko-ręka, a zainteresowanie maluszka własnymi rączkami jest ogromne. Dziecko bawi się nimi, łączy dłonie w linii środkowej ciała, dotyka swoich nóżek, wkłada do buzi palce, a niekiedy całe piąstki. Ssanie rączek nie zawsze jest oznaką głodu u 4-miesięcznego dziecka, na tym etapie rozwoju stanowiąc raczej bardzo ważną metodę na poznawanie świata i swojego ciała. Dlatego oprócz rączek, do buzi niemowlęcia trafiają także liczne zabawki i inne przedmioty, nie zawsze dla niego przeznaczone.

Wiedząc co umie 4-miesięczne dziecko, rodzice powinni zadbać o jego bezpieczeństwo. Nie pozostawiamy maluszka bez nadzoru na przewijaku czy kanapie, a także nie kładziemy w bliskiej odległości niebezpiecznych przedmiotów, które maluszek mógłby połknąć.

Wracając do rozwoju motoryki małej u 4-miesięcznego dziecka, nie można pominąć nowej umiejętności, jaką jest celne chwytanie (bez użycia kciuka) oraz podstawowa manipulacja trzymaną zabawką. Niemowlę aktywnie wyciąga rączki w kierunku zabawek, łapie je, uważnie ogląda, dotyka obiema rączkami i bardzo często wkłada trzymany przedmiot do buzi.

Co prawda 4-miesięczne dziecko nie umie jeszcze trzymać w każdej rączce innej zabawki, ani przekładać przedmiotów z rączki do rączki. Niemowlę na tym etapie rozwoju uwielbia za to potrząsać trzymanym przedmiotem szczególnie, jeśli wydobywa się z niego dźwięk. Dzięki temu w 4-miesięcznym dziecku kształtuje się podstawowe rozumienie związków przyczynowo-skutkowych.

Ćwiczenia dla niemowląt w 4. miesiącu: jak poprzez zabawę wspierać rozwój maluszka

Bazując na tym, co powinno umieć 4-miesięczne dziecko warto dopasować proponowane aktywności i zabawki do jego aktualnych potrzeb. Maluszek jest bardzo towarzyski, chętnie się śmieje i odwzajemnia uśmiech. Uwielbia ,,zagadywać” najbliższych, wypowiadając proste zbitki sylab, piszcząc, parskając i pokrzykując (ten etap rozwoju mowy nazywamy głużeniem). Dlatego najcenniejszym ćwiczeniem dla niemowlęcia w 4. miesiącu będzie wpatrywanie się w twarz skupionego na nim rodzica.

Warto pochylić się nad dzieckiem, nawiązać z nim kontakt wzrokowy, uśmiechać się, naśladować wypowiadane przez maluszka dźwięki, robić śmieszne miny – niemowlę będzie zachwycone taką zabawą! Można także kłaść się przed 4-miesięcznym niemowlęciem wtedy, kiedy ćwiczy leżenie na brzuszku, które wciąż jest bardzo korzystne dla wzmacniania mięśni i harmonijnego rozwoju dziecka.

Oprócz twarzy rodzica, do długiego utrzymywania główki w górze będzie zachęcało także ułożone przed niemowlęciem lusterko. Co prawda 4-miesięczne dziecko nie potrafi rozpoznać we własnym odbiciu siebie samego, jednak uśmiechanie się i robienie śmiesznych min do takiego ,,kolegi lub koleżanki” z lustrzanego odbicia, zapewnią maluszkowi wiele uciechy.

Ćwiczenia wspierające chwytanie oraz przygotowujące 4-miesięczne niemowlę do samodzielnych obrotów

Skupiając się na tym co powinno umieć 4-miesięczne dziecko nie można zapominać o pokazywaniu mu zabawek raz z prawej, raz z lewej strony. Powoli przesuwamy zabawki i zachęcamy niemowlę do wodzenia wzrokiem, a także podajemy dziecku przedmiot na wprost, w linii środkowej, aby maluszek próbował go złapać.

Tym, co w najbliższych miesiącach powinno umieć 4-miesięczne dziecko są świadome obroty z pleców na brzuch i na odwrót. Dlatego już teraz warto wprowadzić ćwiczenia stymulujące 4-miesięczne dziecko do obracania się. W tym celu należy złapać rączki oraz stópki niemowlęcia na wprost niego, a następnie powoli przetaczać maluszka z prawa na lewo.

Wspaniałym ćwiczeniem dla 4-miesięcznego dziecka jest także codzienna pielęgnacja – podczas przewijania, ubierania czy podnoszenia maluszka, warto delikatnie obracać go na boczki, ruch inicjując poprzez obrót miednicy dziecka. W czasie aktywności na macie, zabawki układamy po obu stronach 4-miesięcznego dziecka, co będzie stymulowało je do prób sięgania w obu kierunkach, a w późniejszym czasie do obrotów.

4-miesięczne niemowlę chce siadać: czy jest gotowe do treningu siadania?

Gdy niemowlę ma 4 miesiące może zacząć unosić główkę, kiedy rodzic trzyma je na rękach w pozycji półleżącej (tzw. pozycji fasolki). Niekiedy wydaje się, że 4-miesięczne niemowlę chce siadać, ponieważ z leżenia zaczyna podciągać się delikatnie na podanych mu dłoniach rodzica, czasem podnosi także główkę leżąc na plecach. Wielu rodziców zastanawia się wtedy, czy ich 4-miesięczne niemowlę faktycznie chce już siadać i czy powinni w jakiś sposób wspomagać dziecko w nauce siadania.

Rozwój dziecka w 4. miesiącu obejmuje pracę nad wzmocnieniem mięśni brzucha oraz tułowia (tzw. gorsetu mięśniowego), które są maluszkowi potrzebne do osiągania kolejnych kamieni milowych rozwoju m.in. obrotów, pełzania, a w późniejszym czasie także siadania.

Kiedy rodzicom wydaje się, że 4-miesięczne niemowlę chce siadać, tak naprawdę maluszek intensywnie trenuje:

  • siłę mięśni brzucha;
  • stabilizację w obrębie barków oraz głowy.

W rozwoju niemowląt siad obserwuje się najczęściej w drugim półroczu życia, przy czym dzieci zwykle siadają z pozycji czworaczej, czyli najpierw uczą się raczkować, a dopiero później siadać (choć oczywiście zdarzają się wyjątki).

Tak więc mimo tego, że opiekunom wydaje się, że 4-miesięczne niemowlę chce siadać, nie należy sadzać go biernie podpierając poduszkami – jest na to zdecydowanie za wcześnie. Warto za to obserwować dziecko w 4. miesiącu życia, umożliwiać mu jak największą swobodę ruchu i nie przymuszać do niczego na siłę. Kiedy 4-miesięczne niemowlę za jakiś czas będzie gotowe, usiądzie samodzielnie, bez niczyjej pomocy. 

Czy należy się martwić, jeśli 4-miesięczne niemowlę nie podnosi główki leżąc na plecach? 

Jeśli 4-miesięczne niemowlę nie podnosi główki leżąc na plecach, jednak poza tym maluszek jest bardzo aktywny: energicznie kopie nóżkami, wyciąga rączki w kierunku zabawek, próbuje je złapać, a w leżeniu na brzuszku utrzymuje stabilny podpór na przedramionach i unosi główkę przez kilka minut, nie ma powodów do zmartwień.

Jeśli 4-miesięczne dziecko nie podnosi główki leżąc na plecach warto także obserwować, jak radzi sobie z kontrolą i trzymaniem głowy podczas pielęgnacji, czy noszenia na rękach.

Jeśli cokolwiek w rozwoju 4-miesięcznego dziecka niepokoi rodziców, zawsze powinni skonsultować się z pediatrą. W przypadku rozwoju ruchowego, kiedy rodziców mimo wszystko martwi, że ich 4-miesięczne dziecko nie podnosi główki w leżeniu na plecach, zawsze mogą udać się także na konsultację do doświadczonego fizjoterapeuty dziecięcego.

Ile śpi 4-miesięczne dziecko i czy już czas na drzemki w spacerówce?

4-miesięczne niemowlę zazwyczaj przesypia około 16 godzin na dobę, dzieląc ten czas na kilka drzemek w ciągu dnia oraz na dłuższe okresy snu nocnego. Ile śpi 4-miesięczne dziecko w trakcie nocy i czy wciąż budzi się na karmienie? W tym wieku dzieci zazwyczaj budzą się w nocy na karmienie minimum raz i jest to całkowicie naturalne, choć zdarza się, że dziecko w 4. miesiącu prześpi jednym ciągiem nawet 6-7 godzin.

To ile śpi 4-miesięczne dziecko jest kwestią bardzo indywidualną, dlatego nie należy stresować się, porównując swojego maluszka z innymi dziećmi.

Kwestia tego: ile śpi 4-miesięczne dziecko, a także łatwość, z jaką zapada w sen są mocno skorelowane z jego wyciszeniem przed snem. Dlatego warto wprowadzić do dnia niemowlęcia stałe rytuały i ograniczać ilość bodźców, minimum pół godziny przed zaśnięciem.

Wielu rodziców w ciągu dnia usypia dzieci na spacerach i często zastanawiają się, czy 4-miesięczne dziecko może jeździć w spacerówce. Maluszek bardzo często nie chce już leżeć w gondoli, gdyż jest spragniony obserwacji świata. Jednak 4-miesięczne dziecko w spacerówce to jeszcze trochę za wcześnie – rezygnację z gondoli zaleca się dopiero, kiedy niemowlę samodzielnie będzie umiało siadać.

Warto za to układać dziecko w gondoli na brzuszku i zdemontować budę wózka tak, że 4-miesięczne niemowlę będzie mogło lepiej obserwować świat. Okazjonalnie można wziąć na spacer 4-miesięczne dziecko w spacerówce rozkładanej całkowicie na płasko szczególnie, jeśli np. rodzina wybiera się na wycieczkę i wózek spacerowy łatwiej będzie przetransportować. Na co dzień, dla 4-miesięcznego dziecka zaleca się jednak korzystanie z gondoli.

Co może już jeść 4-miesięczne dziecko karmione piersią i ile razy karmić je w ciągu doby?

Kiedy dziecko kończy 4 miesiące rodzice zaczynają zastanawiać się, czy należy już wzbogacić jego jadłospis o nowe produkty spożywcze. Tak naprawdę tym, co może jeść 4-miesięczne dziecko wciąż jest tylko mleko, najlepiej z piersi mamy.

Wyłączne karmienie piersią jest najbardziej zalecanym sposobem żywienia niemowląt w pierwszym półroczu życia.

Ile powinno jeść 4-miesięczne niemowlę karmione piersią?

Karmienie wciąż powinno odbywać się na żądanie, dlatego niemowlę zgłasza się do piersi ok. 8-12 razy w ciągu doby. Jedynie w indywidualnych przypadkach medycznych lekarz może zalecić specjalny jadłospis dla 4-miesięcznego dziecka, wzbogacony o posiłki uzupełniające, jednak zazwyczaj nie wcześniej niż po ukończeniu przez niemowlę 17 tygodnia.

Wiedząc już, co może jeść 4-miesięczne dziecko warto również wspomnieć o dopajaniu wodą, które w tym wieku wciąż nie jest zalecane. Tylko w uzasadnionych przypadkach np. w trakcie upałów, lub przy wysokiej gorączce u 4-miesięcznego dziecka karmionego butelką można, po konsultacji z pediatrą, rozważyć okazjonalne podanie niemowlęciu małych porcji wody. Na co dzień jadłospis 4-miesięcznego dziecka powinien obejmować tylko mleko, tak więc nie dopajamy wodą, herbatkami, a tym bardziej sokami.

To ile powinno jeść 4-miesięczne dziecko karmione piersią jest regulowane przez samego maluszka, dlatego w trakcie upałów czy gorączki wystarczy dostawiać niemowlę do piersi jak najczęściej, co w zupełności zaspokoi jego głód oraz pragnienie.

Ile powinno ważyć 4-miesięczne dziecko?

Prawidłowa waga 4-miesięcznego dziecka to ważny parametr, interesujący zarówno rodziców, jak i pediatrę, który zawsze waży niemowlę podczas wizyt kontrolnych. Kiedy już wiadomo ile waży 4-miesięczne dziecko, lekarz nanosi uzyskany pomiar na siatkę centylową, adekwatną do wieku i płci maluszka. Dzięki temu specjalista może poinformować rodziców, czy waga niemowlęcia mieści się w granicach normy.

To ile powinno ważyć 4-miesięczne dziecko jest bardzo ważne, natomiast jeszcze ważniejsze jest regularne zwiększanie masy ciała niemowlęcia, które w drugim kwartale życia powinno przybierać na wadze 119-126 gram tygodniowo. W domu nie trzeba ważyć 4-miesięcznego dziecka każdego dnia, gdyż jego waga wykazuje wahania dobowe.

To ile waży 4-miesięczne dziecko wystarczy kontrolować raz w tygodniu, przed ważeniem rozbierając niemowlę z ubranka, oraz pieluszki. Najlepiej ważyć dziecko mniej więcej o stałych porach, zawsze przy użyciu tej samej wagi niemowlęcej, dzięki czemu pomiar będzie bardziej miarodajny.

Kalendarz rozwoju dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję