Kalendarz rozwoju dziecka

Kalendarz rozwoju dziecka

20. tydzień życia niemowlaka to czas, w którym maluszek staje się coraz bardziej ruchliwy i mobilny. Troska o bezpieczeństwo dziecka powinna towarzyszyć rodzicom przez całą dobę – 20-tygodniowe niemowlę może w kilka sekund obrócić się i spaść z przewijaka lub kanapy. Dziecko coraz więcej rusza się także w trakcie drzemek oraz w nocy, dlatego miejsce snu maluszka powinno być w pełni bezpieczne. Czujność rodziców 20-tygodniowego dziecka musi być wzmożona także wtedy, kiedy maluszek wkłada do buzi przedmioty, które mogą być brudne, posiadać ostre krawędzie czy łatwe do połknięcia elementy.

Dziecko w 20 tygodniu życia może także zacząć ząbkować – jakie są objawy wyrzynania się pierwszych mleczaków? Czy ssanie kciuka przez 20-tygodniowe niemowlę powinno niepokoić rodziców? Samodzielne zasypianie niemowlaka w łóżeczku – czy to możliwe? Jakie szczepienia czekają dziecko w okolicy 20. tygodnia życia? Zapraszamy do lektury.

Trenowanie obrotów, zabawa nóżkami i inne aktywności ruchowe 20-tygodniowego niemowlaka

Cały czas pomiędzy drzemkami 20-tygodniowe dziecko spędza na trenowaniu nowych umiejętności, takich jak obroty, chwytanie i przekładanie zabawek z rączki do rączki, a także zabawa własnymi nóżkami. Przyciągając do twarzy swoje stópki, dziecko ćwiczy siłę mięśni brzucha, tworzy schemat własnego ciała i stymuluje czucie w obrębie rączek i nóżek.

20-tygodniowe niemowlę uwielbia także trenować obroty z pleców na brzuszek i na odwrót, dlatego do codziennej zabawy najlepiej układać maluszka na podłodze, gdzie będzie całkowicie bezpieczny podczas aktywnej zabawy.

Dziecko w 20. tygodniu życia uwielbia bawić się ze swoimi rodzicami, jednak potrafi także przez kilka, a nawet kilkanaście minut samodzielnie oglądać i chwytać zabawki, potrząsać, rzucać nimi i wkładać niektóre z nich do buzi. Kiedy jest wypoczęte i najedzone, 20-tygodniowe niemowlę ochoczo gaworzy samo ze sobą, a najchętniej wdaje się w urocze ,,dyskusje” z członkami najbliższej rodziny. Można wtedy usłyszeć pierwsze ,,maaamaa” czy ,,dadada”, jednak w tym wieku niemowlę jeszcze nie wypowiada słów w pełni świadomie.

20 tydzień życia dziecka to być może czas, na zdemontowanie karuzeli w łóżeczku

20-tygodniowe dziecko uwielbia bawić się zarówno w leżeniu na brzuszku, jak i na pleckach szczególnie, jeśli nad jego główką zawieszone są zabawki np. popularna karuzela niemowlęca czy mobil. Jeśli zauważymy, że maluszek zaczyna mocno ciągnąć za powieszone zabawki, a nawet podciągać się na nich, warto zdemontować karuzelę z łóżeczka.

Dla 20-tygodniowego niemowlaka ważniejszy jest bowiem wzorzec odpychania się od podłoża (będzie potrzebny do wysokiego podporu, pełzania, a następnie raczkowania). Dlatego staramy się unikać wzmacniania wzorca ciągnięcia za zabawki i ich silnego pociągania przez 20-tygodniowego niemowlaka.

Samodzielne zasypianie w łóżeczku – czy w 20 tygodniu życia dziecka jest to możliwe?

19-tygodniowe niemowlę samodzielnie zasypiające w swoim łóżeczku to marzenie wielu rodziców, które może się ziścić. Z pewnością nie polecamy treningów snu opartych na pozostawianiu dziecka w łóżeczku po to, aby wypłakało się i w końcu zasnęło. Badania dowodzą, że takie powtarzalne zachowania ze strony rodziców powodują u 19-tygodniowego dziecka ogromny stres, poczucie osamotnienia i bezsilności. Są za to łagodniejsze, pełne szacunku dla dziecka sposoby na naukę bardziej samodzielnego zasypiania. Przede wszystkim warto bardziej usystematyzować przebieg dnia niemowlęcia w 20. tygodniu.

Przewidywalność i schematy działają na malutkie dzieci bardzo kojąco. Wprowadzenie rytuałów zasypiania także będzie pomocne:

  • wyciszające;
  • spokojne zabawy;
  • przygaszenie świateł i kąpiel zawsze o tej samej porze pomogą 20-tygodniowemu niemowlęciu szybciej zapaść sen.

Jeszcze przed usypianiem warto włączyć dźwięk białego szumu lub cichą kołysankę, które zadziałają na niemowlę uspokajająco i po pewnym czasie skojarzą się dziecku ze snem. Zamiast bujania na rękach dziecka w 20. tygodniu, można spróbować po karmieniu delikatnie odłożyć je do łóżeczka i gładzić miarowo po pleckach lub główce. Być może to wystarczy, aby maluszek błogo zasnął.

Warto dać sobie i maluszkowi czas na oswojenie się z wieczorną rutyną, jednak przede wszystkim należy obserwować 20-tygodniowe niemowlę i usypiać je adekwatnie do jego aktualnych (często zmiennych) potrzeb.

Czy w 20 tygodniu życia dziecko może zacząć ząbkować?

Obfite ślinienie się, rozdrażnienie, utrata apetytu, luźne stolce, a nawet gorączka (jednak nie wyższa niż 38, 5 stopnia Celsjusza) to mogą być objawy ząbkowania u 20-tygodniowego niemowlaka. Ząbki w tym wieku mogą zacząć przebijać się przez dziąsła i nie powinien być to dla rodziców powód do niepokoju.

Co prawda czas wyrzynania się zębów mlecznych jest kwestią bardzo indywidualną, dlatego u każdego dziecka proces ząbkowania może rozpocząć się nieco szybciej, lub później. Najczęściej, jako pierwsze u 20-tygodniowego dziecka będą wyrzynać się dolne jedynki (na żuchwie), niekiedy równocześnie z górnymi jedynkami.

Symptomy towarzyszące ząbkowaniu u 20-tygodniowego dziecka bardzo łatwo pomylić z objawami rozwijającej się infekcji, dlatego jeśli cokolwiek w zachowaniu lub stanie zdrowia niemowlęcia niepokoi rodziców, zawsze powinni udać się z maluszkiem do pediatry.

Dodatkowo pamiętajmy, że wraz z pojawieniem się pierwszego ząbka u 20-tygodniowego dziecka należy nieco zmodyfikować higienę jamy ustnej niemowlaka. Wprowadzamy szczoteczkę do zębów (najbardziej polecamy małą szczoteczkę dedykowaną dla niemowląt) oraz pastę do zębów dla dzieci, zawierającą fluor w stężeniu 1000 ppm (wykazuje skuteczne działanie przeciwpróchnicze).

Jednorazowa ilość pasty na szczoteczce dla 20-tygodniowego niemowlaka powinna odpowiadać wielkości ziarenka ryżu.

Dlaczego 20-tygodniowe niemowlę ssie swoje paluszki?

Pozostając w temacie jamy ustnej dziecka warto poruszyć zagadnienie, który często nurtuje wielu rodziców niemowląt w 20 tygodniu życia, a mianowicie ssanie przez dziecko kciuka oraz innych paluszków. Wkładanie do buzi rączek, całych piąstek oraz paluszków to naturalny etap rozwoju 20-tygodniowego dziecka. Dzięki temu niemowlę ćwiczy koordynację oko-ręka, trenuje mięśnie ust, języka i twarzy, a także przygotowuje swoją jamę ustną do przyjmowania pokarmów innych niż mleko.

Ssanie paluszków oraz kciuka pomaga także niemowlęciu w 20. tygodniu życia regulować własne emocje, ponieważ nic tak nie uspokaja i nie pomaga dziecku uporać się z nudą czy zdenerwowaniem, jak właśnie ssanie. Co więcej, już w najbliższych tygodniach maluszek będzie ssać nie tylko paluszki u swoich rączek, ale także palce stóp.

Neurologopedzi i lekarze są zgodni co do tego, że nie należy zabraniać 20-tygodniowym dzieciom ssania własnych palców. Oczywiście warto zadbać, aby rączki maluszka były w miarę czyste, choć nie należy popadać w skrajności i nie myć co chwilę dłoni niemowlaka.

Dziecko w 20. tygodniu życia wkładając rączki i zabawki do buzi (a wraz z nimi – co nieuniknione – także różne drobnoustroje) trenuje nie tylko motorykę, ale także swój układ odpornościowy, który jest teraz w intensywnej fazie rozwoju.

Ssanie kciuka przez 20-tygodniowe niemowlę: czy to powód do niepokoju?

Ważne, aby na co dzień obserwować 20-tygodniowe dziecko – czy ssie kciuk niemal non stop, doprowadzając do tego, że skóra na paluszku jest zmacerowana, ,,rozmiękczona”? Mogą pojawiać się na niej objawy podrażnienia, a nawet stan zapalny skóry kciuka. Jeśli tak się dzieje, warto zaproponować 20-tygodniowemu dziecku smoczek kiedy obserwujemy, że znów zaczyna intensywnie ssać kciuk.

W najbliższych miesiącach zdecydowanie łatwiej będzie odzwyczaić niemowlę od ssania smoczka, niż własnego paluszka. Przetrwałe ssanie kciuka może w późniejszym okresie doprowadzić do wystąpienia u dziecka wady zgryzu. Jeśli niemowlę w 20 tygodniu życia ssie kciuk jedynie od czasu do czasu, nie ma powodów do niepokoju.

Jakie szczepienia należy wykonać w okolicach 20 tygodnia życia dziecka?

Troszcząc się na co dzień o zdrowie swojego maluszka nie można zapominać o kolejnych dawkach obowiązkowych szczepień ochronnych. Podczas poprzedniej wizyty szczepiennej lekarz lub pielęgniarka z pewnością poinformowali rodziców o terminie kolejnych szczepień, które zazwyczaj przypadają właśnie w okolicach 20. tygodnia życia dziecka.

W zależności od wybranego przez rodziców schematu szczepień (podstawowy lub szczepienia skojarzone 5w1 lub 6w1) niemowlęciu zostaną zaaplikowane kolejne dawki szczepionek:

  • błonica-tężec-krztusiec (DTP);
  • przeciwko Haemophilus influenzae typu b (Hib);
  • Poliomyelitis;
  • oraz przeciwko rotawirusom (szczepionka doustna).

Szczepienia ochronne to skuteczny i bezpieczny sposób na uchronienie 20-tygodniowego dziecka przed groźnymi chorobami. Nie należy obawiać się szczepień u dzieci w 20. tygodniu życia, a o wszystkich wątpliwościach odnośnie bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek warto porozmawiać ze swoim zaufanym pediatrą.

Czy 20 tydzień życia niemowlaka to już czas a rozszerzanie diety?

W tym okresie życia dziecka większość rodziców zastanawia się nad wprowadzeniem do jego diety pierwszych posiłków uzupełniających. Rodzice często argumentują to tym, że 20-tygodniowe niemowlę jest ogromnie zainteresowane zawartością ich talerza, intensywnie przygląda się wspólnym posiłkom i wydaje się chętne do sięgnięcia i skosztowania różnych przysmaków.

Tak naprawdę dzieci w 20 tygodnia życia interesuje wszystko, co robią rodzice. Gdy maluszek ma okazję obserwować, jak zmywamy naczynia i wyciąga rączkę po gąbkę do mycia naczyń wszak nie oznacza to automatycznie, że niemowlę ma chęć pozmywać. Tak samo jest z jedzeniem – 20-tygodniowe dziecko jeszcze nie wie, czym jest ziemniak, marchewka czy kotlecik, dlatego z zainteresowaniem obserwuje, co robią z tymi nieznanymi ,,rzeczami” jego najbliżsi. Dlatego ciekawość, zainteresowanie jedzeniem jest bardzo ważne, jednak nie powinno stanowić jedynej przesłanki do rozpoczęcia rozszerzania diety u 20-tygodniowego dziecka.

Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci oraz WHO rekomendują wprowadzanie pierwszych pokarmów uzupełniających dopiero wtedy, kiedy dziecko ukończy 6. miesiąc. Dlatego niemowlę w 20 tygodniu życia wciąż powinno otrzymywać do jedzenia wyłącznie mleko, przy czym najbardziej zalecane jest karmienie piersią. O wcześniejszym rozszerzaniu diety warto porozmawiać ze swoim pediatrą, który biorąc pod uwagę stan zdrowia 20-tygodniowego dziecka może zalecić wprowadzenie pierwszych pokarmów uzupełniających już teraz.

Kalendarz rozwoju dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję