Kalendarz rozwoju dziecka

Kalendarz rozwoju dziecka

Drugi miesiąc życia dziecka to czas wielu zmian, które zachodzą w jego rozwoju zarówno ruchowym, jak i społeczno-emocjonalnym. Maluszek robi się coraz bardziej aktywny i zainteresowany otoczeniem, zaczyna odwzajemniać uśmiech rodziców oraz głużyć. Jak przebiega rozwój dwumiesięcznego dziecka i co niemowlę powinno umieć na tym etapie rozwoju? Czym jest skok rozwojowy i jak może się objawiać u dziecka w 2. miesiącu życia?

2. miesiąc życia dziecka to także czas stabilizacji laktacji u mamy karmiącej i wykształcenie rytmu, oraz indywidualnych rytuałów związanych z karmieniem. Ile mleka wypija 2-miesięczne dziecko karmione piersią i jak często je karmić, aby nie było głodne? Czy budzić 2-miesięczne dziecko do karmienia w nocy, jeśli smacznie śpi bez pobudek? Prawidłowe wypróżnianie maluszka, czyli ile kup robi 2 miesięczne dziecko karmione piersią? Zapraszamy do lektury wpisu, który stanowi swoistą podróż po 2. miesiącu życia dziecka.

Rozwój motoryczny 2-miesięcznego dziecka, czyli co potrafi maluszek na tym etapie życia?

W drugim miesiącu życia dziecko staje się coraz bardziej aktywne ruchowo: energicznie kopie nóżkami, wymachuje rączkami i obraca głowę w poszukiwaniu źródła usłyszanego dźwięku. Co prawda 2-miesięczne niemowlę nie jest w stanie samodzielnie zmienić ułożenia swojego ciała, jednak z każdym dniem staje się coraz silniejsze.

Co powinno umieć 2-miesięczne dziecko położone na brzuszku?

  • Przede wszystkim maluszek potrafi już unieść główkę pod kątem 45 stopni i utrzymać ją w górze przez kilkanaście sekund.
  • Łokcie dwumiesięcznego dziecka wciąż są cofnięte i zbliżone do tułowia, jednak nie tak mocno, jak miało to miejsce w poprzednim miesiącu.
  • Kiedy dziecko usłyszy ciekawy dźwięk lub chce zmienić perspektywę, maluszek potrafi obrócić główkę w drugą stronę.
  • Rozwój 2 miesięcznego dziecka obejmuje także zwiększone zainteresowanie własnymi rączkami – niemowlę podejmuje pierwsze próby wkładania do buzi swoich paluszków, może zacząć ssać kciuk.
  • W okresach czuwania dłonie dwumiesięcznego dziecka często pozostają na wpół-otwarte, a maluszek umie przez kilka sekund utrzymać lekką grzechotkę włożoną w jego rączkę. 2 miesięczne dziecko nie potrafi jeszcze samodzielnie trzymać główki, dlatego podczas noszenia rodzic powinien delikatnie ją podtrzymywać.

Rozwój psychospołeczny dziecka w 2. miesiącu życia: pierwszy, świadomy uśmiech i większe zainteresowanie światem 

Rodzice 2-miesięcznego niemowlaka często nie mogą wyjść z podziwu, jak szybko zmienia się ich pociecha. Niemal z dnia na dzień można zaobserwować u 2-miesięcznego dziecka pojawienie się nowych umiejętności m.in. nagle maluszek zaczyna odpowiadać uśmiechem na uśmiech, choć jeszcze wczoraj tego nie potrafił.

Uśmiech społeczny jest jednym z najbardziej wyczekiwanych momentów w rozwoju dwumiesięcznego dziecka i to właśnie rozpromieniona twarz maluszka jest w stanie wynagrodzić rodzicom wiele trudów opieki nad niemowlakiem.

Co jeszcze powinno umieć 2-miesięczne dziecko?

W tym okresie rozwoju oprócz uśmiechu społecznego pojawia się także ożywiona reakcja na widok rodziców – gdy ich zobaczy, niemowlę energicznie wymachuje rączkami i nóżkami, może zacząć głużyć i uśmiechać się. 2-miesięczne niemowlę rejestruje także moment zniknięcia znajomych osób i cieszy się z ich ponownego pojawienia się w pokoju.

Dwumiesięczne dziecko zazwyczaj nie wykazuje jeszcze strachu przed obcymi i uwielbia spędzać czas w towarzystwie zarówno dorosłych, jak i innych dzieci. U dziecka w 2. miesiącu życia pojawia się także głużenie (inaczej nazywane gruchaniem) czyli pierwsze, wymawiane samogłoski np. ,,aaaa” czy ,,eee”. Maluszek bardzo chętnie ,,zagaduje” najbliższych szczególnie, jeśli jest wyspany i najedzony.

Co widzi 2-miesięczne dziecko i jak okazuje emocje?

Rozwój wzroku w 2. miesiącu życia dziecka wciąż trwa, dlatego to, co niemowlę najlepiej widzi to twarze, oraz przedmioty w kontrastowych barwach, znajdujące się w odległości ok. 30 cm od niego. W drugim miesiącu życia dziecko potrafi wodzić wzrokiem za powoli przesuwającą się twarzą mamy lub taty, reaguje także na mimikę i próbuje ją naśladować. Co jeszcze powinno umieć 2-miesięczne dziecko w kontekście rozwoju emocjonalnego?

W tym czasie maluszek zaczyna intensywniej różnicować i okazywać emocje, przy czym bardzo często do krzyku i płaczu dołączają pierwsze łzy. Niemowlę komunikuje swoje emocje i potrzeby w nadziei na pomoc ze strony rodziców. Dlatego zawsze warto odpowiadać na płacz 2-miesięcznego dziecka poprzez łagodne przemawianie do niego, pogłaskanie, a kiedy to nie pomaga, utulenie maluszka w ramionach. Dzięki temu budujemy w dwumiesięcznym dziecku poczucie bezpieczeństwa, zaufanie oraz więź.

Jak wspierać rozwój dziecka w 2. miesiącu życia?

We wspieraniu rozwoju i doskonaleniu tego co potrafi 2-miesięczne dziecko najważniejsza jest pełna spokoju obecność rodziców: ich dotyk, śpiew, mówienie do niemowlęcia, odpowiadanie na jego ,,głużenie” i robienie do niego śmiesznych min, które maluszek będzie próbował naśladować.

Warto wziąć pod uwagę to, co widzi 2-miesięczne dziecko i pochylać się nad nim w odległości ok. 30 cm, dzięki czemu będzie w stanie dostrzec szczegóły naszej twarzy. Również zabawki, najlepiej w kontrastowych barwach, warto pokazywać 2-miesięcznemu niemowlakowi w dość bliskiej odległości. Można spróbować powoli przesuwać interesujący przedmiot z prawa na lewo, aby dziecko próbowało wodzić za nim wzrokiem.

W rozwoju motorycznym i doskonaleniu tego, co powinno umieć 2-miesięczne dziecko w leżeniu na brzuszku, niezbędne jest jak najczęstsze układanie go w tej pozycji. Na brzuszku najlepiej układać niemowlę na dość twardym podłożu, jednak ze względów bezpieczeństwa maluszek nie powinien spać w tej pozycji w nocy. Jeśli 2-miesięczne dziecko nie chce spać w dzień w innej pozycji, na drzemkę można ułożyć je na brzuszku, jednak sen w tej pozycji powinien odbywać się pod stałym nadzorem rodzica (ze względu na zwiększone ryzyko zaburzeń oddychania).

Aby zachęcić dziecko w 2 miesiącu życia do unoszenia główki, można położyć się przed nim lub ułożyć na wprost niego zabawkę/książeczkę w kontrastowych barwach. Troszcząc się o to, co widzi 2-miesięczne dziecko i jak wpływa to na jego rozwój motoryczny, do łóżeczka niemowlęcia warto podchodzić raz z jednej, raz z drugiej strony tak, aby stymulować go do obracania główki w każdym kierunku.

Czym jest skokowy rozwój dwumiesięcznego niemowlęcia i jak może on wpłynąć na to, ile je 2-miesięczne dziecko?

Rozwój niemowląt przebiega w sposób skokowy co oznacza, że nowe umiejętności bardzo często (choć nie jest to regułą) mogą pojawiać się u 2-miesięcznego dziecka niemal z dnia na dzień. Nazywamy to skokami rozwojowymi, których przebieg każde niemowlę może manifestować indywidualne, lub przechodzić przez nie płynnie, w sposób niemal niezauważalny dla rodzica.

Niektóre dwumiesięczne dzieci w momentach intensywnego, skokowego rozwoju układu nerwowego mogą być jednak bardziej płaczliwe, a także wykazywać zwiększoną potrzebę ssania, w tym ssania piersi swojej mamy. To dlatego skok rozwojowy i zwiększone zapotrzebowanie na pokarm może wpłynąć na to, ile je 2-miesięczne dziecko.

Dostawianie niemowlęcia do piersi na żądanie jest najlepszym sposobem na uregulowanie jego emocji, zaspokojenie apetytu oraz stymulację laktacji, która naturalnie dopasowuje się do zwiększonych potrzeb rozwijającego się maluszka.

Niekiedy zdarza się, że 2-miesięczne dziecko nie chce spać w dzień – to także może być związane ze skokiem rozwojowym. Warto jednak pamiętać, że zwiększona płaczliwość i problemy ze snem u 2-miesięcznego dziecka mogą także stanowić symptomy rozwijającej się u niemowlęcia infekcji. Dlatego jeśli stan zdrowia dziecka niepokoi rodziców, zawsze powinni zasięgnąć porady pediatry.

Ile śpi 2-miesięczne dziecko i czy należy budzić je do karmienia w nocy?

W drugim miesiącu życia dziecko śpi ok. 18-20 godzin na dobę, przy czym większa część tego czasu przypada na sen nocny. Ile w ciągu dnia śpi 2-miesięczne dziecko? Z reguły w tym wieku niemowlęta wciąż potrzebują minimum 2 drzemek w ciągu dnia, przy czym każda może trwać kilkanaście minut, lub nawet 3 godziny.

W 2 miesiącu życia dziecka laktacja u mamy karmiącej stabilizuje się, dlatego można już rozważyć wprowadzenie smoczka uspokajającego, szczególnie jeśli po karmieniu maluszek nie może zasnąć i wciąż ma zwiększoną potrzebę ssania. Smoczkiem nie powinniśmy jednak ,,zagłuszać” głodu, a tym samym tego, ile je 2-miesięczne dziecko. Dlatego wciąż karmimy 2-miesięczne dziecko piersią na żądanie, smoczek traktując jedynie doraźnie, najlepiej po zakończonym karmieniu.

To ile śpi 2-miesięczne dziecko jest kwestią bardzo indywidualną, dlatego nie warto porównywać swojej pociechy z innymi dziećmi. Jeśli 2-miesięczne niemowlę nie chce spać w dzień to, tak jak pisaliśmy wcześniej, może być to związane ze skokiem rozwojowym lub z tym, że jakaś potrzeba maluszka nie została zaspokojona. Może ma mokrą pieluszkę, a może jest mu za gorąco lub za zimno – warto to skontrolować. A co z pobudkami w nocy – czy budzić 2 miesięczne dziecko do karmienia, jeśli smacznie śpi?

Jak często karmić 2-miesięczne dziecko piersią w nocy?

Dla podtrzymania laktacji na optymalnym poziomie zaleca się, aby przerwy w karmieniu nie były dłuższe niż 3-4 godziny, dlatego na nocny sen powinno przypadać minimum 1 karmienie, na które warto maluszka wybudzić. Jeśli jednak od czasu do czasu 2-miesięczne niemowlę nie obudzi się samo w nocy do karmienia, nie ma powodów do niepokoju. Warto skontrolować wtedy, ile waży 2-miesięczne dziecko a przede wszystkim, czy regularnie i prawidłowo zwiększa masę ciała.

Ile je 2-miesięczne dziecko i czy niemowlę karmione piersią powinno jeść więcej, niż to karmione butelką?

Karmienie 2-miesięcznego niemowlaka zwykle przebiega już w nieco bardziej usystematyzowanym rytmie. Mamy często zastanawiają się, ile mleka wypija 2-miesięczne dziecko karmione piersią? Tak samo jak w przypadku karmienia butelką, 2-miesięczne niemowlę jednorazowo  jest w stanie zjeść ok. 130-150 ml pokarmu, jednak mogą zdarzyć się dni, kiedy dziecko będzie domagać się piersi niemal non stop (m.in. w czasie skoku rozwojowego).

To ile mleka wypija 2-miesięczne niemowlę zmienia się, ponieważ dziecko rośnie, dlatego karmienie piersią zawsze powinno odbywać się na żądanie czyli wtedy, kiedy maluszek jest niespokojny, szuka wzrokiem mamy i z zapamiętaniem ssie swój paluszek.

Jak często karmić piersią 2-miesięczne dziecko?

Niemowlę zwykle zgłasza się do piersi ok. 8-12 razy na dobę, przy czym, jak wspominaliśmy, minimum jedno karmienie powinno przypadać na czas snu nocnego. Karmienie piersią jest najbardziej rekomendowanym sposobem żywienie niemowląt, jednak w niektórych przypadkach, po konsultacji z pediatrą, rodzice zaczynają karmić maluszka mlekiem modyfikowanym.

Ile razy w ciągu dnia powinno jeść 2-miesięczne dziecko karmione butelką?

Mleko modyfikowane jest trawione dłużej niż pokarm kobiecy, dlatego 2-miesięczne niemowlę będzie sygnalizowało głód co około 4 godziny. Ile mleka powinno jeść 2 miesięczne dziecko karmione butelką? Tak jak w przypadku karmienia piersią, jednorazowo maluszek jest w stanie wypić ok. 130-150 ml mleka. Jeśli przygotowana porcja jest dla niego zbyt duża, nie należy zmuszać 2 miesięcznego niemowlęcia do jedzenia, a niezjedzoną porcję mleka należy wylać.

Waga i wypróżnianie niemowlaka: ile kup robi 2-miesięczne dziecko karmione piersią?

To ile waży 2-miesięczne dziecko jest kwestią indywidualną, zależną zarówno od urodzeniowej masy ciała, jak i genetycznych predyspozycji. Oczywiście istnieją normy wagi oraz długości ciała dla 2-miesięcznych dzieci, jednak nie warto bezkrytycznie porównywać swojej pociechy do innych niemowląt w tym samym wieku, gdyż każde z nich rozwija się nieco inaczej.

To ile waży 2-miesięczne dziecko karmione piersią jest bardzo ważne, natomiast ważniejsze jest jego regularne zwiększanie masy ciała, które w pierwszym kwartale życia powinno wynosić ok. 182-217 gram tygodniowo.

Jednym z ważniejszych wskaźników prawidłowego odżywienia niemowlaka jest także jego właściwe wyróżnianie – ile kup robi 2-miesięczne dziecko karmione piersią?

Do 6 tygodnia maluszek powinien oddawać około 3-8 lub więcej papkowatych stolców na dobę. Pokarm kobiecy jest bardzo dobrze przyswajany i szybko trawiony. Po 6 tygodniu, czyli w drugiej połowie 2. miesiąca życia dziecka ilość wypróżnień może się zmniejszyć nawet do jednego stolca, oddawanego raz na kilka dni. Jeśli to ile waży 2-miesięczne dziecko martwi rodziców, tak samo jak to, ile kupek robi w ciągu dnia, zawsze powinni zasięgnąć porady pediatry.

O tym warto pamiętać w 2. miesiącu życia dziecka: szczepienia ochronne oraz USG stawów biodrowych

W drugim miesiącu życia dziecka (najpóźniej do 12 tygodnia życia) zaleca się wykonanie kontrolnego badania USG stawów biodrowych w poradni preluksacyjnej. W Polsce badanie to obecnie jest refundowane, a skierowanie można uzyskać już podczas pierwszej wizyty u pediatry.

USG stawów biodrowych jest dla 2-miesięcznego dziecka zupełnie bezbolesne, a pozwala skontrolować prawidłowy rozwój struktur wchodzących w skład stawu biodrowego. U dziecka w 2. miesiącu życia zwykle wykonuje się także kolejne szczepienia ochronne według schematu, na który zdecydują się rodzice (szczepionki tradycyjne, lub preparaty wysokoskojarzone 5w1 lub 6w1).

W drugim miesiącu życia dziecka wykonuje się takie szczepienia obowiązkowe jak:

  • DTP (błonica-tężec-krztusiec);
  • Hib;
  • WZW B;
  • szczepionka przeciwko pneumokokom;
  • oraz doustna szczepionka przeciwko rotawirusom.

Podczas wizyty kwalifikacyjnej do szczepienia warto także skontrolować, ile waży 2-miesięczne dziecko i w razie potrzeby omówić z pediatrą, czy przyrosty masy ciała niemowlaka są prawidłowe.

Kalendarz rozwoju dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję