Kalendarz rozwoju dziecka

Kalendarz rozwoju dziecka

10-miesięczne niemowlę potrafi zaskoczyć swoich najbliższych nowymi umiejętnościami, nie tylko w zakresie rozwoju motoryki, ale także w sferze emocjonalno-poznawczej. Maluszek sprawnie przemieszcza się po całym domu pełzając lub raczkując. 10-miesięczne niemowlę samo siada i długo bawi się w tej pozycji, coraz bardziej świadomie manipuluje zabawkami, a także poszerza repertuar społecznych interakcji oraz zabaw. Co powinno umieć 10-miesięczne dziecko i czy jeśli nie siada samo, to należy się martwić? Jakie zabawy proponować 10-miesięcznemu dziecku, aby wspierać jego rozwój?

W tym czasie niemowlę najczęściej ząbkuje i może przechodzić przez kolejny skok rozwojowy. Ile powinno spać 10-miesięczne dziecko i czy to już czas na przesypianie całych nocy? Gdy dziecko ma 10 miesięcy wciąż znajduje się na etapie rozszerzania diety – jak modyfikować przepisy, aby niemowlak mógł zjeść to, co reszta rodziny? Gdzie można sprawdzić, ile powinno ważyć 10-miesięczne dziecko? Jak karmić 10-miesięczne dziecko, aby uczyć je samodzielności? Zapraszamy do lektury.

Rozwój motoryczny w 10. miesiącu: co powinno umieć dziecko?

10-miesięczne niemowlę to coraz bardziej samodzielny, mobilny i świadomy mały człowiek, który niemal z tygodnia na tydzień potrafi zaskoczyć rodziców czymś nowym. Tym, co powinno umieć 10-miesięczne dziecko są swobodne obroty z pleców na brzuch i na odwrót. Dlatego nawet na sekundę nie zostawiamy niemowlęcia na przewijaku, czy sofie bez nadzoru, ponieważ dziecko łatwo może spaść i zrobić sobie krzywdę. Dla 10-miesięcznego dziecka leżenie na plecach jest już zbyt nudne, dlatego maluszek szybko obraca się, zaczyna pełzać lub raczkować w poszukiwaniu przygód.

Rozwój 10-miesięcznego dziecka obejmuje także umiejętność samodzielnego siadania, a także długiej zabawy w tej pozycji. Podczas siedzenia bez podparcia np. na podłodze, nóżki dziecka coraz częściej są wyprostowane, w lekkim rozkroku, a plecy proste. Tym, co powinno umieć 10-miesięczne dziecko jest także łapanie równowagi podczas siedzenia. Kiedy maluszek sięga po jakąś zabawkę i zachwieje się, umie szybko zareagować m.in. podeprzeć się rączką, aby nie upaść (choć oczywiście zdarza się jeszcze, że 10-miesięczne niemowlę traci równowagę i przewraca się podczas siedzenia).

Pełzanie, raczkowanie i pierwsze próby stawania, czyli rozwój lokomocji u 10-miesięcznego dziecka

Rozwój 10-miesięcznego dziecka uwzględnia także pierwsze próby wstawania przy meblach. Zdarzają się niemowlęta, które podtrzymując się np. szczebelków łóżeczka, potrafią zrobić kilka kroków w bok, a następnie przykucnąć i opaść na pupę.

Nie zmuszajmy niemowlęcia w 10. miesiącu do trenowania chodzenia: nie prowadzajmy go za rączki czy ,,pod paszki”, a także nie wkładajmy 10-miesięcznego niemowlęcia do chodzika. Rozwój 10-miesięcznego dziecka przebiega w indywidualnym tempie, dlatego nie warto na siłę niczego przyspieszać.

Gdy dziecko ma 10 miesięcy, rodzice muszą stale mieć je na oku i w razie potrzeby delikatnie asekurować maluszka, który uczy się samodzielnego wstawania z podparciem. Warto także zabezpieczyć ostre narożniki mebli, a także gniazdka, szuflady i szafki, w których 10-miesięczne niemowlę może znaleźć potencjalnie niebezpieczne przedmioty lub detergenty. Jak wspominaliśmy, tym co powinno umieć 10-miesięczne dziecko jest także pełzanie, a większość niemowląt w tym wieku potrafi już raczkować. Niektórzy rodzice martwią się, że ich 10 miesięczna pociecha jeszcze nie raczkuje – jeśli poza tym niemowlę rozwija się prawidłowo, warto dać mu czas.

O wszystkich wątpliwościach dotyczących zdrowia i rozwoju niemowlęcia w 10. miesiącu zawsze można także porozmawiać z pediatrą lub fizjoterapeutą dziecięcym.

Rozwój 10-miesięcznego dziecka: świadome działanie pod kontrolą wzroku oraz interakcje społeczne

W rozwoju 10-miesięcznego dziecka można zaobserwować doskonalenie chwytu pęsetowego. Niemowlę potrafi pod kontrolą wzroku łapać niewielkie przedmioty za pomocą palca wskazującego oraz kciuka, podczas gdy pozostałe paluszki są zgięte. Gdy niemowlę ma 10 miesięcy umie także trzymać w każdej rączce inny przedmiot i nie upuszcza zabawek bezwiednie (jak do tej pory), ale w pełni świadomie.

Rozwój dziecka w 10. miesiącu to także zamiłowanie do rzucania przedmiotami. Maluszek uwielbia śledzić lot zabawki, a następnie rozgląda się, gdzie upadła i głośno domaga się, aby któreś z rodziców podniosło ,,zgubę”. W 10. miesiącu niemowlę uderza przedmiotem o przedmiot, uwielbia wkładać i wyjmować zabawki z otwartego pudełka, a także dotyka paluszkiem drobnych elementów przedmiotów np. oka misia lub małego kwiatuszka na swoim kubeczku.

Tym co powinno umieć 10-miesięczne dziecko jest także naśladowanie prostych czynności prezentowanych przez najbliższych np. gesty ,,pa-pa-pa” czy ,,brawo-brawo”. Gdy niemowlę ma 10 miesięcy bardzo dużo gaworzy, świadomie zmienia intonację swoich ,,wypowiedzi”, próbuje naśladować wypowiadane przez rodziców dźwięki i lubi poruszać się w rytm słyszanej muzyki. W tym wieku niemowlę uwielbia towarzystwo innych, w tym także dzieci i choć jeszcze nie umie się z nimi bawić, to zaczyna nawiązywać pierwsze interakcje np. zabiera innemu maluszkowi zabawkę. Nie świadczy to o złych intencjach czy złośliwości 10-miesięcznego dziecka, ale jest naturalnym elementem jego rozwoju.

Oczywiście warto wytłumaczyć maluszkowi, czym jest dzielenie się zabawkami, ale 10-miesięczne niemowlę nie będzie potrafiło jeszcze zrozumieć tej normy społecznej. Na to przyjdzie czas najwcześniej za kilka miesięcy.

10-miesięczne dziecko nie siada samo: co w rozwoju niemowlęcia powinno zmartwić rodziców?

Gdy dziecko ma 10 miesięcy i nie siada samo, rodzice są coraz bardziej zaniepokojeni. Oczywiście rozwój każdego niemowlęcia przebiega w innym tempie, dlatego może zdarzyć się, że 10-miesięczne dziecko raczkuje i staje przy meblach, ale wciąż nie siada samo. Bardzo możliwe, że maluszek wciąż pracuje nad siłą i stabilizacją mięśniową, która pomoże mu osiągnąć samodzielną pozycję siedzącą.

Jednak jeśli 10-miesięczne niemowlę nie siada samo, warto udać się na kontrolę do pediatry lub fizjoterapeuty dziecięcego, którzy fachowo ocenią całościowy rozwój maluszka. Czasami kilka prostych ćwiczeń zaleconych przez terapeutę sprawia, że 10-miesięczne dziecko które nie siada samo, po kilku dniach lub tygodniach ćwiczeń, bez trudu zaczyna swobodnie bawić się w tej pozycji.

Co w rozwoju 10-miesięcznego dziecka powinno jeszcze zaniepokoić rodziców?

Przede wszystkim tym, co powinno umieć 10-miesięczne dziecko są obroty z pleców na brzuch i na odwrót, pełzanie, stawanie przy meblach, a także sięganie po zabawki i bawienie się nimi pod kontrolą wzroku. U 10-miesięcznego dziecka za zaburzenie jest uznawana:

  • wyraźna preferencja jednej z rączek podczas sięgania;
  • brak prób pełzania;
  • obracanie się tylko przez jeden bok lub jakiekolwiek;
  • inne objawy asymetrii np. spoglądanie stale tylko w jedną stronę czy utrwalone pochylenie główki na bok.

W rozwoju dziecka w 10. miesiącu zaniepokoić rodziców powinna także stała niechęć maluszka do dotyku i przytulania, prężenie się bez wyraźnej przyczyny, brak zainteresowania zabawkami i kontaktami z innymi ludźmi. Pomocy zawsze warto szukać w pierwszej kolejności u pediatry, który oprócz dokładnej diagnostyki 10-miesięcznego dziecka podpowie także rodzicom do jakich, innych specjalistów powinni ewentualnie się udać.

Zabawy, które pozytywnie wpłyną na rozwój 10-miesięcznego dziecka

Rozwój chwytu pęsetowego u 10-miesięcznego dziecka umożliwia angażowanie go w zabawy wymagające nieco większej precyzji. Można zacząć wprowadzać zabawki typu proste sortery, jednak na początek warto pokazać 10-miesięcznemu niemowlakowi jak wkładać i wyciągać klocki lub małe piłeczki z otwartego pudełka, a także przekładać je z jednego pudełka do drugiego. Świetnym pomysłem na zabawy z 10-miesięcznym dzieckiem są także tzw. zabawy paluszkowe typu ,,idzie rak, nieborak” czy ,,sroczka kaszkę warzyła”. W miarę powtarzania tych zabaw, maluszek zyska swoje ulubione rymowanki, na które będzie reagował radosnym piskiem i śmiechem.

Doskonałe zabawy, wspierające rozwój 10-miesięcznego dziecka to także gra w chowanego, zakończona radosnym ,,akuku” kiedy pełzający/raczkujący maluszek nas odnajdzie, a także nauka prostych poleceń np. ,,proszę” – podajemy dziecku zabawkę, a po chwili prosimy ,,daj” i wyciągamy rękę, oczekując na zwrot przedmiotu. Można także pokazywać 10-miesięcznemu niemowlęciu różne miny np. wyrażające emocje i nazywać je. Niekiedy 10-miesięczne dziecko wystawia język w trakcie zabawy, a także wtedy, kiedy przegląda się w lustrze. Niektóre dzieci w 10. miesiącu często wystawiają język także dlatego, że wyrzynają im się dolne jedynki i przesuwanie językiem po dziąsłach przynosi im chwilową ulgę.

Gdy niemowlę ma 10 miesięcy, umie także samodzielnie przewracać kartki w książeczkach. Warto oglądać je wspólnie, opowiadając dziecku, co znajduje się na obrazkach oraz naśladując odgłosy zwierząt i pojazdów.

Jak karmić 10-miesięczne dziecko?

Zabawa może być wstępem do nauki samodzielnego jedzenia! Dobrym pomysłem będzie przekrojenie na pół borówek, winogron lub kukurydzianych chrupek, a następnie zachęcanie dziecka do przekładania ich z jednej miseczki do drugiej, oraz celnego trafienia przekąskami do buzi. To doskonała zabawa, ale przede wszystkim trening motoryki małej i koordynacji: oko-ręka u 10-miesięcznego dziecka.

Zabawy małymi przedmiotami i zabawkami z udziałem 10-miesięcznego dziecka, zawsze powinny odbywać się pod nadzorem dorosłych, ze względu na zwiększone ryzyko połknięcia i zakrztuszenia się.

Ile powinno spać 10-miesięczne dziecko i czy przesypia już całe noce?

Gdy niemowlę ma 10 miesięcy rodzice zaczynają zastanawiać się, ile powinno spać w ciągu nocy? Pobudki na karmienie w 10. miesiącu życia dziecka wciąż mogą się zdarzać nawet codziennie i jest to całkowicie normalne. Ile powinno jeść 10-miesięczne dziecko karmione piersią? Jeśli maluszek przebudzi się w nocy, przede wszystkim próbujemy uspokoić go poprzez:

  • łagodne przemawianie do niego;
  • cichy śpiew;
  • głaskanie po plecach lub kołysanie.

Jeśli to nie pomaga, warto zaproponować maluszkowi pierś. To ile powinno jeść 10-miesięczne dziecko karmione piersią wciąż jest regulowane przez samo niemowlę, które karmimy na żądanie.

W 10. miesiącu niemowlę ma już zazwyczaj pierwsze ząbki, dlatego warto pamiętać, aby dokładnie umyć je przed snem z użyciem specjalnej szczoteczki dla niemowląt, oraz pasty o zawartości fluoru w stężeniu 1000 ppm.

To, ile powinno spać 10-miesięczne dziecko jest kwestią bardzo indywidualną. Pamiętajmy, że w 10. miesiącu większość niemowląt przechodzi przez trudny etap wyżynania się kolejnych ząbków. Ból dziąseł powoduje rozdrażnienie, a także może wpłynąć na to, ile śpi 10-miesięczne dziecko. Ile powinno spać 10-miesięczne dziecko w ciągu doby? W tym wieku niemowlęta zazwyczaj przesypiają łącznie około 10-14 godzin. Ile razy powinno spać 10-miesięczne dziecko w ciągu dnia? Niektóre maluszki potrzebują już tylko jednej drzemki, podczas gdy inne chętnie kładą się spać 2-3 razy w ciągu dnia – to również kwestia bardzo indywidualna.

Przepisy dla niemowlaka w 10. miesiącu: czy trzeba gotować dla niego odrębne posiłki?

Wielu rodziców marzy o tym, aby mieć sprawdzone przepisy dla 10-miesięcznego niemowlaka, natomiast warto wiedzieć, że po drobnych modyfikacjach maluszek może jeść dokładnie to samo, co reszta rodziny. Podstawą jest jednak zdrowy styl odżywiania i przygotowywanie posiłków z produktów wysokiej jakości, jak najmniej przetworzonych – skorzysta na tym zdrowie nie tylko 10-miesięcznego dziecka, ale całej rodziny.

Często nie wiemy, jak karmić 10-miesięczne dziecko, które nie chce jeść. Przede wszystkim sami dajmy mu dobry przykład, jedząc zdrowe potrawy i przekąski, którymi można poczęstować maluszka prosto ze swojego talerza (o ile nie zawierają soli i cukru). Kiedy dzielimy się z dzieckiem posiłkiem, należy przygotować dla niego osobną łyżeczkę – unikamy oblizywania sztućców dziecka, ze względu na ryzyko zarażenia maluszka m.in. próchnicą. Jak więc modyfikować przepisy dla 10-miesięcznego niemowlaka?

Przepisy dla niemowlaka w 10. miesiącu: o czym warto pamiętać?

Przede wszystkim unikamy dodatku soli i dużej ilości ostrych przypraw typu chilli lub pieprz, dlatego przed ostatecznym doprawieniem potrawy warto odłożyć do miseczki porcję dla maluszka. Przepisy dla 10-miesięcznego dziecka powinny także uwzględniać mięso, ryby oraz jajka poddane bardzo dokładnej obróbce termicznej. Dlatego należy zadbać o to, aby wspólne potrawy były dobrze ugotowane i dopieczone (staramy się unikać smażenia, szczególnie w głębokim tłuszczu).

Do każdego posiłku serwujemy warzywa i ok. 2 razy dziennie małe porcje owoców.

Również przepisy na słodkości można zmodyfikować tak, aby nadawały się dla 10-miesięcznego niemowlaka – zamiast cukru, do muffinek czy owsianki można dodać banana lub kilka daktyli bez pestek, które nadadzą słodkiego smaku i wzbogacą posiłek/przekąskę w wiele mikro i makroelementów, oraz w błonnik.

Nie podajemy 10-miesięcznym dzieciom miodu, słodzików, soków ani herbatek (w tym z kopru włoskiego).

Ile powinno jeść 10-miesięczne dziecko karmione piersią? Jak już wspominaliśmy, karmimy maluszka piersią na żądanie, ponieważ mleko mamy wciąż stanowi bardzo ważny składnik diety niemowlęcia w 10. miesiącu. Kiedy karmimy piersią, nie ma potrzeby wprowadzania mleka modyfikowanego chyba, że ze względu na stan zdrowia dziecka, lekarz zaleci inaczej.

Jak karmić 10-miesięczne dziecko, aby uczyć je większej samodzielności?

Gdy niemowlę ma 10 miesięcy w jego diecie powinny znaleźć się nie tylko zupki i gładko zmiksowane potrawy, ale przede wszystkim wiele kawałków i gródek, które wymagają samodzielnego rozdrobnienia. W porządku, ale jak karmić 10-miesięczne dziecko, które nie ma jeszcze wielu zębów?

Na tym etapie rozwoju niemowlę potrafi doskonale rozdrabniać pokarm dziąsłami i językiem, dlatego warzywa, owoce, kasze, makarony czy mięso ugotowane na miękko lub ,,al dente”, raczej nie powinny stanowić dla maluszka większego problemu.

Jak karmić 10-miesięczne dziecko, aby uczyć je samodzielności? Tak jak wspominaliśmy w akapicie dotyczącym zabawy z 10-miesięcznym dzieckiem, warto zachęcać maluszka do samodzielnego jedzenia, serwując posiłki na tacce lub talerzyku tak, aby niemowlę mogło zjeść potrawę rączkami lub łyżeczką. Oczywiście, będzie przy tym nieco zabawy jedzeniem i szczypta bałaganu, ale na tym polega nauka. Niektórzy rodzice samodzielne jedzenie przez dziecko (nazywane także metodą BLW –  bobas lubi wybór) praktykują od samego początku rozszerzania diety, jednak 10. miesiąc życia dziecka to równie dobry moment na rozpoczęcie przygody z samodzielnym jedzeniem.

Jak karmić 10-miesięczne niemowlę: od czego zacząć naukę samodzielności?

Podczas posiłku maluszek powinien siedzieć prosto, najlepiej w krzesełku do karmienia i mieć podparte plecy oraz stopy. Zastanawiając się nad tym, jak karmić 10-miesięczne niemowlę, na początek warto serwować 10-miesięcznemu dziecku do samodzielnego jedzenia przekąski np. małe kanapeczki, pokrojone w słupki warzywa i owoce, chrupki kukurydziane. Dopiero później, stopniowo można wprowadzać samodzielne jedzenie pozostałych posiłków. Dobrze także zachęcać 10-miesięczne dziecko do picia wody z otwartego kubeczka.

Przy zwiększaniu samodzielności dziecka nie powinniśmy zapominać jednak o tym, że mleko (najlepiej pokarm kobiecy) wciąż powinno zaspokajać około połowę zapotrzebowania 10-miesięcznego niemowlęcia na substancje odżywcze.

Ile powinno jeść 10-miesięczne dziecko karmione piersią? Wprowadzamy mniej więcej stałe godziny posiłków oraz karmień piersią, które pomogą uregulować apetyt maluszka i sprawią, że chętnie będzie ssać pierś ok. 6-8 razy w ciągu doby (ale karmimy na żądanie).

Ile powinno ważyć 10-miesięczne dziecko i co zrobić, kiedy nie chce jeść nic oprócz mleka?

Zacznijmy od tego, że za całkowicie normalne uznajemy to, że 10-miesięcznemu dziecku nie wszystko smakuje i zawsze należy to uszanować. Nigdy nie wolno zmuszać 10-miesięcznego niemowlęcia do jedzenia, kiedy daje wyraźne sygnały, że nie chce dalej jeść m.in. odwraca głowę, zaciska usta czy odpycha łyżeczkę. Jeśli coś mu nie smakuje, warto zaproponować daną potrawę jeszcze kilka razy – być może dziecko po pewnym czasie ją polubi.

Co jednak w sytuacji, kiedy 10-miesięczne dziecko wystawia język podczas jedzenia, wypychając łyżeczkę z ust? Bywa też tak, że 10-miesięczne dziecko nie chce jeść nic oprócz mleka z piersi mamy, ewentualnie mleka modyfikowanego. Takie objawy mogą świadczyć m.in. o zaburzeniach integracji sensorycznej, a także nieprawidłowościach w napięciu mięśni, które współuczestniczą w pobieraniu, rozdrabnianiu i przełykaniu pokarmu.

Jeśli 10-miesięczne dziecko nie chce jeść nic oprócz mleka, może być to także przejściowy objaw towarzyszący ząbkowaniu. Kiedy wyrzynają się mleczaki, dziąsła mogą być okresowo bardzo wrażliwe, dlatego przeżuwanie posiłków stanowi dla niemowlęcia duży dyskomfort. Podczas ząbkowania może więc zdarzyć się, że przez kilka dni 10-miesięczne dziecko nie będzie chciało jeść nic oprócz mleka tym bardziej, że ssanie piersi lub smoczka butelki dodatkowo działa na niemowlę uspokajająco.

Co jednak w sytuacji, kiedy 10-miesięczne niemowlę nie chce jeść nic oprócz mleka przez dłuży czas? Przede wszystkim warto zgłosić się do pediatry tym bardziej, jeśli to ile powinno ważyć 10-miesięczne dziecko zaczyna odbiegać od normy. Skąd rodzice mają wiedzieć, ile powinno ważyć ich 10-miesięczne dziecko?

Ile powinno ważyć 10 miesięczne dziecko: gdzie znaleźć siatki centylowe?

W IV kwartale życia niemowlęta przybierają na wadze ok. 63 gramy tygodniowo. Uzyskany pomiar masy ciała dziecka można nanieść na siatkę centylową, która obiektywnie pokazuje, ile powinno ważyć 10-miesięczne dziecko w odniesieniu do rówieśników tej samej płci i w tym samym wieku.

Siatki centylowe znajdują się w książeczce zdrowia dziecka – jeśli rodzic nie umie ich zinterpretować, warto poradzić się pediatry.

Jeśli 10-miesięczne dziecko przez kilka dni nie chce jeść nic oprócz mleka, warto udać się do lekarza. Natomiast – jeśli problem jest przewlekły, a dodatkowo 10-miesięczne niemowlę wystawia język podczas jedzenia wypychając łyżeczkę, często dławi się jedzeniem lub ma silny odruch wymiotny, dobrze umówić się z niemowlakiem także na wizytę do neurologopedy dziecięcego. Specjalista dokładnie zbada, jak maluszek radzi sobie z pobraniem, żuciem i przełykaniem, a także da rodzicom zalecenia m.in. ćwiczenia lub masaże, które należy wykonywać z 10-miesięcznym dzieckiem w domu. Często już po kilku, kilkunastu dniach stosowania się do zaleceń, rodzice zauważają pierwsze efekty – 10-miesięczne niemowlę zaczyna chętniej jeść.

 

Kalendarz rozwoju dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję