Kalendarz rozwoju dziecka

Kalendarz rozwoju dziecka

22. tydzień życia dziecka potrafi przynieść wiele zmian, zarówno w zakresie nowych umiejętności, jak i w zachowaniu maluszka. Niemowlę często przechodzi w 22. tygodniu kolejny skok rozwojowy, przez co może być bardziej marudne, rozdrażnione i mieć problemy z zasypianiem. Jakie nowe umiejętności można zaobserwować u 22-tygodniowego niemowlaka?

Jak poprzez zabawę zachęcić maluszka do trenowania obrotów? Rozdrażnienie i obfite ślinienie to mogą być także objawy ząbkowania u 22 tygodniowego dziecka – co robić, aby ułatwić niemowlakowi przejście przez ten, często niezbyt przyjemny, proces? Jakie akcesoria do karmienia kupić w 22. tygodniu życia dziecka, aby przygotować się na rozszerzanie diety? Jakie szczepienia wykonuje się u dziecka w okolicach 22. tygodnia? Zapraszamy do lektury.

Jakie zmiany w 22. tygodniu życia dziecka może przynieść skok rozwojowy

Trenowanie obrotów, proste manipulowanie zabawkami, czy zabawa własnymi nóżkami to tylko niektóre z efektów intensywnego rozwoju układu nerwowo-mięśniowego niemowlaka w 22. tygodniu. Wielu, często ogromnych zmian rodzice nie dostrzegają u dziecka na pierwszy rzut oka, jednak dla maluszka stwarzają one ogromną różnicę w percepcji świata.

Po skoku rozwojowym w okolicach 22. tygodnia dziecko wyraźniej dostrzega detale przedmiotów i twarzy, lepiej rozumie związki przyczynowo-skutkowe, zachodzące podczas zabawy oraz czynności dnia codziennego. 22-tygodniowe dziecko już orientuje się, że schowany przez mamę przedmiot nie znika na zawsze i warto zacząć go szukać (jednak po kilkunastu sekundach maluszek znajdzie sobie nowe zajęcie). Niemowlę coraz lepiej szacuje dystans, jaki dzieli go od upragnionych zabawek, po które z zapałem będzie próbować sięgnąć.

W 22. tygodniu życia dziecka rodzice nawet na moment nie powinni spuszczać maluszka z oka szczególnie, gdy leży on na przewijaku czy sofie, z których może łatwo spaść. Zwisające w pobliżu maluszka kable, czy liście kwiatów również mogą być dla dziecka niebezpieczne – kiedy za nie pociągnie, może przewrócić na siebie coś ciężkiego. Niemowlę w tym wieku z zapałem trenuje obracanie się, dlatego najbezpieczniejszym miejscem zabaw będzie dla niego specjalna mata lub dywan, rozłożone na podłodze.

Po skoku rozwojowym w 22. tygodniu może pojawić się także u dziecka bardziej nasilony lęk przed obcymi, a także rozdrażnienie, gdy mama lub tata znikają z pola widzenia.

Co powinno zaniepokoić rodziców w rozwoju niemowlaka w 22. tygodniu życia?

W tym wieku maluszek powinien podejmować już pierwsze próby obrotów, a jeśli jeszcze nie potrafi samodzielnie przewrócić się z pleców na brzuszek to powinien umieć przeturlać się na boczek, na każdą stronę. Przetaczanie na boczek najczęściej następuje podczas zabawy własnymi nóżkami, które powinny być niemal nieustannie aktywnie. Oprócz licznych kopnięć, 22-tygodniowe niemowlę powinno często przyciągać kolanka do brzuszka, co świadczy o prawidłowej aktywizacji i wzmacnianiu mięśni brzucha.

W tym wieku troskę rodziców powinna wzbudzić mała aktywność ruchowa dziecka w 22. tygodniu życia, jego apatia, niechęć do przewracania się na boczki, brak sięgania do zabawek. Wyprostowane, mało aktywne nóżki lub różnice w zakresie ruchów wykonywanych przez jedną z nóżek 22-tygodniowego dziecka także wymagają konsultacji z pediatrą.

W leżeniu na brzuszku maluszek powinien aktywnie, na kilkanaście minut unosić główkę w górę i wyprowadzać z podporu rączkę, w kierunku dostrzeżonej zabawki. Ciągłe łapanie przedmiotów tylko jedną z rączek czy problemy z utrzymaniem podporu na przedramionach to także sygnał do konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą dziecięcym.

Warto zwracać także uwagę na oznaki asymetrii, które utrzymują się u niemowlaka w 22. tygodniu życia:

 • obracanie główki stale w jedną stronę;
 • preferencja danej rączki (w chwytaniu);
 • nóżki (częściej kopie jedną z nóżek)
 • lub przetaczanie się na brzuszek wyłącznie przez jeden boczek.

Jeśli te, lub jakiekolwiek inne objawy niepokoją rodziców, zawsze powinni udać się z 22-tygodniowym dzieckiem do pediatry.

Jak zachęcić 22-tygodniowe dziecko do obrotów podczas zabawy w domu?

Przede wszystkim warto pamiętać, że każde niemowlę rozwija się w swoim tempie i niektóre maluszki opanowują obroty szybciej, a niektóre potrzebują na to nieco więcej czasu. Niekiedy umiejętność obrotów zarówno z pleców na brzuch, jak i z brzucha na plecy pojawia się dopiero po skoku rozwojowym w okolicach 22. tygodnia życia.

Jak zachęcić dziecko do obrotów podczas zabawy?

Wspaniałą stymulacją 22-tygodniowego dziecka w kierunku obrotów będzie umiejętne pokazywanie dziecku zabawek. Obroty wiążą się bowiem z umiejętnością aktywnego przekraczania linii środkowej ciała rączkami i nóżkami. Leżącemu na pleckach 22-tygodniowemu niemowlęciu pokazujemy zabawkę nieco bardziej z boku np. z lewej strony i zachęcamy, aby maluszek próbował złapać ją prawą rączką (i na odwrót). Do obrotów potrzebne są także silne mięśnie tułowia i brzucha które wzmacniają się, gdy niemowlę unosi nad podłoże zgięte nogi.

 • Aby zachęcać dziecko do unoszenia nóżek podczas leżenia na pleckach, można podawać mu lekką, średniej wielkości piłeczkę, którą dziecko będzie próbowało uchwycić rączkami i nóżkami.
 • Założenie na stópki niemowlęcia w 22. tygodniu życia specjalnych, sensorycznych skarpetek również może być świetnym sposobem na zwiększenie jego zainteresowania własnymi nóżkami.
 • Do obracania z pewnością zachęci maluszka także wyjątkowo ciekawa zabawka ułożona na podłodze, nieco z boku leżącego na plecach maluszka.

Zwróćmy uwagę także na podłoże, na którym kładziemy dziecko w 22. tygodniu życia podczas zabawy – zbyt miękkie (np. materac w łóżeczku) może utrudniać maluszkowi wykonywanie obrotów.

Ząbkowanie u 22-tygodniowego dziecka: jak przynieść maluszkowi ulgę w uciążliwych dolegliwościach?

Obfite ślinienie, wkładanie do buzi i nieustanne gryzienie dziąsłami różnych zabawek, a także zwiększone rozdrażnienie maluszka to mogą być objawy wyrzynania się ząbków u 22-tygodniowego niemowlaka. W tym czasie rodzice muszą być bardzo wyczuleni na symptomy, które manifestuje dziecko – rozdrażnienie czy problemy ze snem mogą zwiastować skok rozwojowy w 22. tygodniu życia, poprzedzać ząbkowanie lub stanowić zwiastuny rozwijającej się u maluszka infekcji.

Bacznie obserwujemy niemowlę i w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących jego stanu zdrowia, udajmy się do pediatry. Jeśli dziąsła maluszka są przekrwione i nabrzmiałe bardzo prawdopodobne, że lada moment przebije się przez nie pierwszy ząbek.

Aby przynieść 22-tygodniowemu dziecku ulgę podczas bolesnego ząbkowania można proponować mu silikonowe lub hydrożelowe gryzaki z wypustkami, które nadają się do schładzania w lodówce (ale nie do zamrażania). Podczas wyżynania się ząbków szczególnie dbajmy o częste mycie i sterylizację wszystkich gryzaków oraz smoczków. Niemowlę w 22. tygodniu życia dużą ulgę odczuje także podczas masażu dziąseł, który rodzic może wykonać przy użyciu specjalnej, silikonowej nakładki na palec, wyposażonej w małe wypustki.

Rekomendowane produkty

Aleksandra Świeboda

Kierownik Działu Ocen i Rozwoju Współpracy w Instytucie Matki i Dziecka

Co podać 22-tygodniowemu niemowlakowi w przypadku bolesnego ząbkowania? 

Jeśli dziecko w 22. tygodniu życia nie ma apetytu i jest bardzo rozdrażnione, a lekarz wykluczył u dziecka infekcję, warto rozważyć podanie dziecku leku z paracetamolem lub ibuprofenem (choć najpierw zaleca się wypróbowanie innych, niefarmakologicznych metod łagodzących ból przy ząbkowaniu).

Żele na ząbkowanie dla niemowląt należy stosować z rozwagą – te na bazie ziół mogą nie być wystarczająco skuteczne (choć to kwestia indywidualna). Natomiast żele z dodatkiem substancji miejscowo znieczulającej np. lignokainy nie są obecnie zalecane, gdyż mogą dodatkowo znieczulić część języka, wargi a nawet przełyk 22-tygodniowego niemowlęcia, utrudniając mu jedzenie.

Niezastąpiona, a całkowicie bezpieczna dla dziecka w 22. tygodniu życia jest z kolei zwiększona troska i bliskość rodziców, połączona z ich wyrozumiałością dla trudnego etapu ząbkowania.

Jakie akcesoria do karmienia dla 22-tygodniowego niemowlaka wybrać na początek?

W 22 tygodniu życia niemowlaka nie zaleca się jeszcze rozszerzać diety bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem – pierwsze pokarmy uzupełniające najlepiej wprowadzić, kiedy dziecko ukończy 6. miesiąc. Na rozszerzanie diety warto przygotować się jednak z wyprzedzeniem – poczytać o najbardziej aktualnych zaleceniach dietetycznych dla niemowląt (ten temat będziemy poruszać w kolejnych artykułach) i zakupić kilka podstawowych akcesoriów przydatnych do rozszerzania diety.

Tak więc, już w 22. tygodniu życia niemowlaka można zamówić dla niego silikonowy śliniaczek z praktyczną kieszonką, do której będą wpadać resztki posiłku. Przy nauce jedzenia naturalnym jest, że część podanej porcji wyląduje dookoła maluszka, najczęściej na ubranku. Silikonowe śliniaki są wygodne w użyciu, łatwe do utrzymania w czystości i nie przeciekają.

Przy rozszerzaniu diety nie można pominąć również łyżeczek do karmienia – na początku dobrze jest wybrać dość wąskie i stosunkowo płytkie łyżeczki wykonane z plastiku lub twardszego silikonu, który nie podrażni wrażliwych dziąseł maluszka. W 22. tygodniu życia niemowlaka można zamówić dla niego także pierwszy kubeczek otwarty, najlepiej wyposażony w uchwyty, dzięki którym dziecko będzie w stanie z czasem samodzielnie go trzymać.

Nauka picia wody z otwartego kubeczka jest znacznie ważniejsza od nauki picia z bidonu. Kubki niekapki obecnie nie są zalecane przez neurologopedów. To podstawowe akcesoria do rozszerzania diety, które można zamówić dla dziecka już w 22. tygodniu.

O tym warto pamiętać: szczepienia ochronne w okolicach 22 tygodnia życia dziecka

Kolejne dawki szczepień ochronnych to ważne daty, które zdecydowanie warto wprowadzić do swojego domowego kalendarza. Termin następnej wizyty szczepiennej zawsze jest ustalany w przychodni podczas poprzedniego szczepienia, ewentualnie w trakcie tzw. bilansów zdrowia dziecka. Na szczepienie 22-tygodniowego dziecka warto zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka, ulubioną zabawkę, tetrową pieluszkę i standardowe wyposażenie zabierane podczas wyjść z domu, m.in. zestaw do przewijania czy zapasowe ubranko, na wypadek przecieku pieluszki.

Jakie szczepienia obowiązkowe czekają dziecko w okolicach 22. tygodnia życia?

Zgodnie z wybranym przez rodziców schematem szczepień będą to:

 • błonica-tężec-krztusiec (DTP);
 • Poliomyelitis;
 • Hib;
 • doustna szczepionka przeciwko rotawirusom.

Na wizycie bezpośrednio poprzedzającej podanie szczepionek pediatra skontroluje stan zdrowia 22-tygodniowego niemowlaka. Pamiętajmy więc, aby tak ubrać dziecko, żeby rozebranie go do badania w gabinecie lekarskim nie było dla nas dodatkowym wyzwaniem. Lekarz odpowie także na wszystkie pytania rodziców i wykluczy ewentualne przeciwwskazania do podania szczepień ochronnych.

 

Kalendarz rozwoju dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję