Kalendarz rozwoju dziecka

Kalendarz rozwoju dziecka

Rozwój 8-latka przebiega z naprzemiennymi okresami radości, spokoju oraz trudności, które są związane zarówno z intensywnym rozwojem emocjonalnym, jak i z różnymi wyzwaniami szkolnymi. 8-latek umie dostosowywać zachowanie do określonych sytuacji, zna normy i zasady, jednak nie lubi, kiedy coś mu się narzuca. Wciąż ma także trudności w radzeniu sobie z porażkami i nieustannie szuka akceptacji, szczególnie w gronie rówieśników.

Złe zachowanie 8-latka często jest także wołaniem o uwagę ze strony rodziców i prośbą pomoc w radzeniu sobie z problemami. Jak przebiega rozwój emocjonalny 8-latka i co zrobić, jeśli dziecko nie słucha i stwarza problemy wychowawcze? W tym wieku mogą wystąpić także trudności w szkole – co powinien umieć 8-latek i gdzie szukać pomocy, jeśli nie umie czytać?

Rozwój emocjonalny i zachowanie 8-latka

Dziecko 8-letnie jest na ogół bardzo wrażliwe, spostrzegawcze i empatyczne. Równocześnie w tym wieku dla dzieci bardzo ważny staje się świat rówieśników. Rozwój emocjonalny 8-latka i jego poczucie własnej wartości w dużej mierze zależą właśnie od jakości relacji z innymi dziećmi. Co prawda rodzice czy wychowawca w szkole wciąż stanowią dla 8-latka ważne autorytety, jednak akceptacja rówieśników wychodzi teraz na pierwszy plan.

Rozwój emocjonalny 8-latka to wiele lęków związanych z trudnościami, które w tym wieku mogą przerastać dziecko i być przyczyną problemów wychowawczych.

Czego boi się 8-latek?

W tym wieku dzieci wciąż nie radzą sobie z porażką. Pojawia się także wiele obaw związanych z dostaniem złej oceny, ośmieszeniem się przed klasą np. jeśli 8-latek odpowie źle na pytanie nauczyciela. Problemy 8-latka często są związane z trudnością w nawiązywaniu relacji z innymi dziećmi, lękiem przed odrzuceniem w grupie rówieśników. Rozwój emocjonalny 8-latka to także pierwsze sekrety, znajdowanie swoich pasji, a także nawiązywanie pierwszych, trwałych przyjaźni.

Dzieci 8-letnie zaczynają tworzyć tzw. ,,paczki” – grupy, które łączą wspólne zainteresowania.

8-latki zazwyczaj przyjaźnią się z dziećmi tej samej płci, natomiast płeć przeciwną traktują dość lekceważąco. Złe zachowanie 8-latka może obejmować przechwałki i kłamstwa w celu dopasowania się do danej grupy dzieci, zaimponowania im i uzyskanie akceptacji. Rozwój emocjonalny dziecka to wciąż częste gubienie się we własnych uczuciach, co może być przyczyną frustracji i złego zachowania 8-latka.

Dziecko stara się sprostać wymaganiom szkolnym, stawianym przez rodziców oraz dopasować się do otoczenia. Często rodzi to wiele napięcia i frustracji szczególnie, jeśli 8-latek ma poczucie, że jest ze swoimi problemami sam i nikt go nie rozumie.

Problemy wychowawcze z 8-latkiem: co poradzić na złe zachowanie dziecka?

Zachowanie 8-latka jest mocno skorelowane z wartościami, jakie spotyka w swoim otoczeniu. W tym wieku wiele norm moralnych i zasad przedstawianych przez opiekunów 8-latek zaczyna uznawać za swoje, ale nie dlatego, że boi się kary lub chce uzyskać nagrodę. Zachowanie 8-latka zaczyna być uzależnione od jego wewnętrznego kodeksu moralnego i wartości, które uznał za słuszne i przyjął je jako własne.

Problemy wychowawcze z 8-latkiem często wynikają z tego, że dziecko nie umie poradzić sobie z wymaganiami, jakie stawia sobie samo i jakie nakłada na niego środowisko m.in. rodzice i nauczyciele. Złe zachowanie 8-latka często jest więc ważnym sygnałem, że dziecku należy poświęcić więcej uwagi, spędzać z nim wartościowy czas.

Dotarcie do źródła problemów wychowawczych z 8-latkiem bywa trudne i wymaga czasu. Może dziecko ma trudności w nawiązywaniu przyjaźni lub w nauce, przez co jest wyśmiewane? Jeśli chcemy porozmawiać z 8-latkiem o jego złym zachowaniu lub problemach, zamiast sadzać go naprzeciwko siebie przy stole i zasypywać gradem pytań, warto zorganizować rozmowę np. podczas spaceru lub wspólnego gotowania. Na neutralnym gruncie, w luźnej atmosferze 8-latkowi prawdopodobnie łatwiej będzie otworzyć się przed rodzicem.

Zachowanie 8-latka może także zmienić się na lepsze, kiedy dziecko odnajdzie jakąś pasję, w której zacznie odnosić sukcesy np. zajęcia z piłki nożnej, taniec. Regularna aktywność fizyczna w naturalny sposób pozwala także 8-latkowi rozładować napięcie i stres. Złe zachowanie 8-latka można próbować zmienić, jednak wysiłki rodziców i ich szczere chęci w niektórych przypadkach nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Jeśli problemy wychowawcze z 8-latkiem martwią rodziców, którzy nie potrafią samodzielnie poradzić sobie ze złym zachowaniem swojej pociechy, zawsze warto porozmawiać o tym z pedagogiem szkolnym, z pediatrą lub psychologiem dziecięcym. Szukanie profesjonalnej pomocy dla siebie i swojego 8-latka to żaden wstyd, ale bardzo mądra i odpowiedzialna decyzja.

Jak rozmawiać z 8-latkiem, który nas nie słucha?

8-latek nie słucha i często wydaje się być zatopiony we własnych myślach? A może 8-latek nie słucha, stawia opór przed każdym, wydanym poleceniem, nie chce współpracować? Problemy wychowawcze z 8-latkiem często można załagodzić zmieniając sposób komunikacji z dzieckiem.

Warto zapoznać się z metodą Porozumienia bez przemocy (NVC) opracowaną przez Marshala B. Rosenberga. Zmieniając ton wypowiedzi i słowa komunikatów kierowanych do 8-latka, który nas nie słucha, możemy wpłynąć na jego zachowanie i nawiązać z nim głębszą relację, opartą na wzajemnym szacunku i zrozumieniu.

Przykłady? Zamiast wrzeszczeć na 8-letnie dziecko: Nie krzycz!, komunikując czego ma nie robić, lepiej jest powiedzieć, czego od dziecka oczekujemy. Najlepiej dodać także wyjaśnienie: Spróbuj mówić ciszej, ponieważ od hałasu zaczyna boleć mnie głowa. Zamiast krytykować złe zachowanie 8-latka słowami: Taki jesteś duży, a taki niegrzeczny!, warto porozmawiać z dzieckiem na osobności i wytłumaczyć, co dokładnie w jego postępowaniu było niewłaściwe np. Nieładnie odezwałeś się do koleżanki. Jak mógłbyś powiedzieć to inaczej, żeby nie było jej przykro?.

Jeśli 8-latek nie słucha nauczycieli i rodziców, którzy czują się bezsilni wobec problemów wychowawczych z 8-latkiem, jak już wspominaliśmy – nie warto czekać, ale udać się po pomoc do pedagogia lub psychologa dziecięcego.

Co powinien umieć 8-latek w szkole: nauka i zachowanie

Zachowanie 8-latka w szkole powinno być adekwatne do sytuacji – podczas lekcji dziecko jest w stanie wykonywać polecenia nauczyciela, współpracować w grupie, oraz panować nad swoimi emocjami m.in. nad wybuchami gniewu. Oczywiście mogą zdarzyć się dni, kiedy 8-latek nie słucha nauczyciela i generalnie ma gorszy humor, jednak powinny być to sytuacje wyjątkowe.

W tym czasie wychowawca wciąż powinien stanowić dla 8-latka autorytet, przy czym dziecko zazwyczaj uznaje za pewnik wszystkie informacje i zasady, jakie przedstawia ulubiony nauczyciel. Rozwój 8-latka pozwala mu opanować pisanie liter i składanie ich w słowa oraz zdania, rysowanie podstawowych figur geometrycznych, oraz precyzyjne kolorowanie bez wychodzenia za linie.

Tym, co powinien umieć 8-latek jest także nauka wierszyków oraz piosenek, a także podstawowe rozróżnianie zmienności rytmu utworów muzycznych. 8-latek w szkole potrafi także wykonywać proste działania matematyczne, rozumie podstawowe operacje na zbiorach liczb oraz swobodnie liczy, nawet do 100 i więcej. Tym, co powinien umieć 8-latek jest także czytanie – co najmniej pod koniec II klasy dziecko powinno już czytać płynnie na głos.

Co zrobić, jeśli 8-latek nie umie czytać

Znalezienie przyczyny w opóźnieniu nauki czytania może być trudne, dlatego 8-latka, który nie umie czytać należy skonsultować u różnych specjalistów. Oczywiście temperament i upodobania dziecka nie pozostają tu bez znaczenia, jednak w tym wieku każdy 8-latek który nie umie czytać, powinien wzbudzić niepokój rodziców.

W pierwszej kolejności warto skonsultować dziecko u pediatry, który może pomóc w wykryciu medycznych przyczyn opóźnienia w czytaniu np. problemów ze wzrokiem. Jeśli badania zlecone przez lekarza nie wykażą żadnych nieprawidłowości 8-latek, który nie umie czytać powinien zostać zdiagnozowany w poradni psychologiczno – pedagogicznej.

Warto zabrać ze sobą pisemną opinię sporządzoną przez szkolnego nauczyciela 8-latka, kilka przykładowych prac dziecka oraz jeden z jego zeszytów szkolnych. Dysleksja to stosunkowo częste zaburzenie które sprawia, że 8-latek nie umie czytać i może mieć również inne trudności w nauce m.in problemy z nauką pisania. Oprócz diagnozy w poradni psychologiczno-pedagogicznej 8-latek, który nie umie czytać może zostać także skierowany m.in. do logopedy.

Ile snu potrzebuje 8-latek i jak ułatwić mu zasypianie?

8-latka trudno zwlec rano z łóżka? Dziecko przez większą część dnia wydaje się być zmęczone? Jeśli problem chronicznego zmęczenia utrzymuje się niezależnie od tego, ile snu potrzebuje 8-latek, warto porozmawiać o tym z pediatrą, który może zlecić wykonanie dodatkowych badań np. w kierunku niedoborów niektórych witamin, mikro- oraz makroelementów.

Ile snu potrzebuje 8-latek?

Tak samo jak u osób dorosłych, zapotrzebowanie na sen różni się u poszczególnych dzieci. Przyjmuje się jednak, że 8-latek potrzebuje ok. 9-12 godzin snu w ciągu doby. To, ile snu potrzebuje 8-latek zależy także od jego stanu zdrowia oraz bardziej wymagających okresów w szkole, które mogą zwiększać zapotrzebowanie na odpoczynek.

To ile snu potrzebuje 8-latek może być także zależne od tego, czy jest w ciągu dnia aktywny fizycznie. 8-latek który regularnie uprawia sport może potrzebować więcej snu niż dziecko, które po lekcjach całe dnie spędza na kanapie.

Warto także wspomnieć o negatywnym wpływie światła niebieskiego na jakość oraz długość snu u dzieci i dorosłych. Jeśli chcemy wspierać rozwój emocjonalny i ruchowy 8-latka postarajmy się ograniczyć do absolutnego minimum granie w gry komputerowe, czy korzystanie ze smartfona. Agresja obecna w grach i niektórych programach telewizyjnych, a także intensywna stymulacja, jakiej dostarczają, mogą przyczynić się nie tylko do trudności z zasypianiem, ale także nasilić problemy wychowawcze z 8-latkiem.

W dzisiejszych czasach dziecko, które nie gra w gry i nie ogląda określonych bajek może odstawać od grupy rówieśniczej. Rodzice muszą jednak pamiętać, że wciąż powinni mieć ostatnie zdanie zarówno w kwestii ilości czasu, jaki 8-latek spędzana przed ekranem, jak i w kwestii tego, w co gra i co ogląda.

Jeśli troszczymy się o to, ile snu potrzebuje 8-latek i chcemy ułatwić mu zasypianie zadbajmy, aby minimum 2 godziny przed snem nie był narażony na światło niebieskie emitowane przez ekrany telewizora, komputera lub smartfona.

 

Kalendarz rozwoju dziecka

Dofinansowanie UE
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję