Kalendarz rozwoju dziecka

Kalendarz rozwoju dziecka

18. miesiąc życia dziecka to czas, w którym znacząco przyspiesza rozwój umiejętności motorycznych, werbalnych i umysłowych. Teraz, zanim maluch coś zrobi lub powie, zazwyczaj układa w głowie cały plan działania. Dlatego tym, co potrafi 18-miesięczne dziecko jest coraz bardziej świadoma komunikacja z otoczeniem, aranżowanie złożonych zabaw oraz aktywne uczestnictwo w domowych obowiązkach – oczywiście w podstawowym zakresie i pod nadzorem opiekuna. U dziecka w 18. miesiącu często występuje także kolejny skok rozwojowy, związany z podstawową umiejętnością regulacji własnego zachowania i bardziej adekwatnym dostosowywaniem się do różnych sytuacji.

Oczywiście rozwój kontroli emocji u 18-miesięcznego dziecka wciąż jest w toku, dlatego często zdarzają się napady złości i frustracji. Co w rozwoju maluszka powinno zaniepokoić rodziców? Jak przebiega rozwój mowy 18-miesięcznego dziecka? Co zrobić, kiedy w 18. miesiącu dziecko wciąż nie chodzi? W tym artykule przybliżamy również przebieg rozwoju psycho-ruchowego dziecka w 18. miesiącu i podpowiadamy, jaki jadłospis będzie najzdrowszy dla malucha w tym wieku.

Rozwój dziecka w 18. miesiącu, czyli wiele zmian na poziomie motorycznym oraz psychicznym

Dziecko w 18. miesiącu nagle wydaje się rodzicom jeszcze szybsze, jeszcze sprawniejsze i bardziej precyzyjne w manipulowaniu przedmiotami, oraz w samodzielnym jedzeniu. Takie zmiany mogą wystąpić niemal z dnia na dzień. Po skoku rozwojowym w 18. miesiącu, jednak u wielu dzieci przyspieszenie rozwoju psycho-ruchowego następuje stopniowo, nasilając się właśnie w okolicach 18. miesiąca.

Spektakularne zmiany w rozwoju 18-miesięcznego dziecka zachodzą szczególnie na poziomie poznawczym – maluszek zaczyna rozumieć i dostrzegać znacznie więcej zależności rządzących światem. Zanim coś powie lub zrobi, bardzo często dziecko układa w swojej małej główce cały plan działania. Dlatego tym, co potrafi 18-miesięczne dziecko jest aranżowanie i uczestnictwo w coraz bardziej skomplikowanych zabawach, także tych związanych z użyciem wyobraźni (np. zabawa w sklep, szczególnie z udziałem dorosłego, lub starszego dziecka).

Rozwój motoryczny 18-miesięcznego dziecka jest ściśle powiązany z intensywnym rozwojem psychicznym.

Czynności są coraz bardziej precyzyjne i złożone np. maluszek wymyślił, że podniesie zabawkę i odłoży ją na stół, dlatego: idzie po krzesełko, przysuwa je odpowiednio blisko stołu, podnosi zabawkę z podłogi, wspina się na krzesło i odkłada przedmiot na stół. Cały, skomplikowany ciąg przyczynowo-skutkowych zależności jest teraz zaplanowany (psychika) i możliwy do wykonania (motoryka).

Co potrafi dziecko w 18. miesiącu życia?

Tym, co potrafi 18-miesięczne dziecko jest:

  • samodzielne i skoordynowane chodzenie;
  • bieganie;
  • wspinanie się na różnego rodzaju meble i domowe sprzęty;
  • wchodzenie i schodzenie po schodach z podparciem (zawsze z asystą rodzica);
  • podskoki w miejscu.

Rodzice muszą mieć oczy dookoła głowy, aby stale nadzorować, czy w ferworze zabawy i rozwoju 18-miesięczne dziecko nie robi sobie krzywdy. O czym warto pamiętać, dostosowując bezpieczeństwo domowej przestrzeni do potrzeb aktywnego 1,5 rocznego dziecka? Więcej na ten temat piszemy w kolejnych akapitach.

W 18. miesiącu życia dziecko uwielbia sortować przedmioty, wrzucając je z pudełka do pudełka, dopasowuje kształty klocków adekwatnie do otworów sortera, układa wieżę z 4 klocków, umie trzymać w rączce grubą kredkę i bazgrać po kartce (i po wszystkim wokół. Tym, co potrafi 18-miesięczne dziecko i co uwielbia robić jest także angażowanie się w pomoc w codziennych obowiązkach domowych. Wspólne ścieranie kurzów, zamiatanie, wsypywanie do miski składników na sałatkę, czy wrzucanie i wyjmowanie z pralki ubrań, to doskonała okazja do nauki i zabawy, która wspiera rozwój 18-miesięcznego dziecka.

Pamiętajmy, że nadzór rodziców przy takich obowiązkach wciąż jest niezbędny, przede wszystkim dla bezpieczeństwa malucha.

18-miesięczne dziecko nie chodzi: czy wymaga konsultacji z lekarzem?

Statystycznie tym, co potrafi 18-miesięczne dziecko jest umiejętność samodzielnego chodzenia bez podparcia. Dlatego nic dziwnego, że wielu rodziców martwi się, że ich 18-miesięczne dziecko nie chodzi. Oczywiście rozwój każdego maluszka przebiega w indywidualnym tempie, jednak zgodnie ze standaryzowanymi normami rozwojowymi, jeśli 18-miesięczne dziecko nie chodzi, powinno być skonsultowane u pediatry. Lekarz po zbadaniu maluszka może zalecić konsultację u innych specjalistów np. ortopedy, neurologa lub fizjoterapeuty dziecięcego.

Jeśli 18-miesięczne dziecko nie chodzi, nie podciąga się przy meblach do pozycji stojącej lub poza staniem, nie potrafi wykonać przy meblach ani jednego kroku, najprawdopodobniej potrzebuje specjalistycznego wsparcia w rozwoju.

Czasami rodzice obserwują, że dziecko w 18. miesiącu co prawda próbuje chodzić, jednak przejawia nietypowy wzorzec chodu, utyka lub dziwnie ustawia jedną z nóżek (stawia ją cały czas na palcach lub skręca w bok). Może to świadczyć m.in. o tym, że jedna z kończyn jest krótsza niż druga lub u maluszka występuje dysplazja stawu biodrowego, która nie została wykryta wcześniej. Jeśli 18-miesięczne dziecko nie chodzi, może być to również związane z zaburzeniami w obrębie układu nerwowego.

Gdy 18-miesięczne dziecko nie chodzi samodzielnie, jednak chętnie przemieszcza się w przód pchając przed sobą np. pchacz, lub chodzi trzymane przez rodzica za rączkę, na wszelki wypadek warto skonsultować rozwój maluszka u pediatry i fizjoterapeuty dziecięcego. Czasem kilka ćwiczeń zaleconych przez specjalistę sprawia, że 18-miesięczne dziecko, które nie chodzi samodzielnie, po kilku dniach lub tygodniach wreszcie stawia pierwsze kroczki bez podparcia.

Oczywiście, w niektórych przypadkach maluszek będzie potrzebować bardziej skomplikowanego leczenia, jednak nie warto martwić się na zapas, na własną rękę szukając diagnozy w internecie. Kiedy 18-miesięczne dziecko nie chodzi, zawsze udajemy się z nim do lekarza, który fachowo oceni całościowy rozwój maluszka i da rodzicom rzetelne zalecenia.

Co w rozwoju 18-miesięcznego dziecka powinno zaniepokoić rodziców? 

W tym wieku, maluszek powinien aktywnie nawiązywać kontakt wzrokowy z innymi ludźmi (szczególnie z najbliższymi), ,,zaczepiać” w celu zaproszenia innych do wspólnej zabawy. Oczywiście dziecko w 18. miesiącu wciąż może w jakimś stopniu bać się obcych, a niektórych się wstydzić, szukając pocieszenia w bezpiecznych ramionach rodzica – to zupełnie normalne zachowanie, które nie świadczy o zaburzeniach rozwoju.

Niekiedy dziecko w 18. miesiącu jest bardzo wycofane, nie lubi dotyku, przytulania, nie nawiązuje kontaktu wzrokowego, ma obsesję na punkcie jakiejś nieustannie powtarzanej czynności/zabawki, lub ma problemy z przyjmowaniem pokarmów o różnorodnych konsystencjach. Bardzo możliwe, że u takiego maluszka występują zaburzenia integracji sensorycznej lub są to pierwsze przesłanki do skonsultowania 18-miesięcznego dziecka w kierunku występowania zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Tym, co potrafi 18-miesięczne dziecko jest także wskazywanie różnych rzeczy paluszkiem (szczególnie, jeśli chce ten przedmiot dostać), komunikowanie się za pomocą gestów, dźwięków i pierwszych, zrozumiałych słów. Jeśli maluszek nie podejmuje żadnych prób komunikacji z otoczeniem, powinno to wzbudzić niepokój rodziców – o rozwoju mowy u dziecka w 18. miesiącu więcej piszemy także w kolejnym akapicie.

Jeśli malec na spacerze nie wskazuje niczego palcem, ogląda zabawki i książeczki przysuwając je bardzo blisko twarzy, a podczas chodzenia często wpada na różne sprzęty, być może ma problemy ze wzrokiem. Pamiętajmy, że po fachową diagnozę rozwoju 18-miesięcznego dziecka zawsze udajemy się do lekarza. W pierwszej kolejności można umówić się na wizytę do pediatry, który zbada dziecko i podpowie rodzicom, do jakich, innych specjalistów ewentualnie warto się udać.

Jak przebiega rozwój mowy, kiedy dziecko ma 18 miesięcy?

Jak już wspominaliśmy, tym co potrafi 18-miesięczne dziecko jest wyraźna, intencjonalna komunikacja z otoczeniem, nie tylko za pomocą kilku, zrozumiałych słów (np. ,,nie”, ,,mama”, ,,pić”), ale również za pomocą gestów, mimiki i ruchów głowy na ,,tak” oraz ,,nie”. Jak wygląda rozwój mowy dziecka w 18. miesiącu życia? W tym czasie maluszki wciąż zdecydowanie więcej słów rozumieją, niż są w stanie samodzielnie wypowiedzieć.

Rozwój mowy każdego dziecka w 18. miesiącu przebiega w nieco innym tempie i nie powinno budzić to dużego niepokoju rodziców, o ile malec w tym wieku umie wypowiedzieć choć jedno, zrozumiałe słowo. Jeśli 18-miesięczne dziecko wciąż nie mówi ani jednego słowa, warto udać się do lekarza.

Rozwój mowy dzieci w 18. miesiącu zazwyczaj obejmuje wypowiadanie od 5 do 20 słów, a niektóre brzdące potrafią zaskoczyć opiekunów formułowaniem pierwszych, prostych zdań typu: ,,Pić nie”, ,,Mama daj tam”. Niekiedy rozwój mowy u 18-miesięcznego dziecka jest opóźniony, ze względu na większe lub mniejsze problemy ze słuchem. Mimo, że każdy noworodek w Polsce jest objęty przesiewowym badaniem słuchu (najczęściej jeszcze w szpitalu) może zdarzyć się, że diagnostykę trzeba będzie powtórzyć właśnie teraz.

Co powinno zaniepokoić rodziców? Jeśli dziecko w 18. miesiącu życia nie reaguje na nagłe dźwięki np. sygnał domofonu czy telefonu, nie szuka źródła melodii/dźwięku obracając głowę na wszystkie strony, zdaje się nie interesować grającymi zabawkami. Takie objawy, którym towarzyszy dodatkowo opóźnienie rozwoju mowy, powinny skłonić rodziców do ponownego wykonania badania słuchu u dziecka w 18. miesiącu życia.

Jak wspierać rozwój mowy u 18-miesięcznego dziecka i co ma to wspólnego z odpieluchowaniem?

Dzieci w 18. miesiącu życia uwielbiają wskazywać palcem, aby zwrócić na coś uwagę opiekuna. Warto to wykorzystać i jak najczęściej nazywać przedmioty wskazywane przez dziecko, używając prostego języka, pozbawionego zdrobnień. Czytajmy 18-miesięcznemu dziecku książeczki z dużą ilością obrazków, naśladujmy odgłosy zwierząt i pojazdów, opowiadajmy, co widzimy na spacerze, nazywajmy poszczególne części ciała podczas ubierania/mycia.

W rozwoju mowy 18-miesięcznego dziecka, a także w zbliżającej się wielkimi krokami perspektywie odpieluchowania maluszka, wspierające będzie także rozmawianie o czynnościach fizjologicznych. Często 18-miesięczne dziecko zaczyna po raz pierwszy sygnalizować, że wie kiedy robi kupę (może wtedy np. chować się w kącie lub za kanapą, przykucnąć i w chwilowym skupieniu oddawać się czynnosci wydalania).

W 18. miesiącu życia u dziecka zaczyna wykształcać się świadomość parcia na pęcherz/stolec oraz podstawowa kontrola zwieraczy. Warto nazywać to, co właśnie się dzieje (czyli robienie kupy/siku) i powoli, spokojnie oswajać dziecko z nocnikiem. Tak samo jak rozwój mowy, odpieluchowanie to proces, który u każdego dziecka przebiega w różnym tempie – nie warto na siłę go przyspieszać.

O czym warto pamiętać, dbając o bezpieczny sen 18-miesięcznego dziecka?

To co potrafi 18-miesięczne dziecko wciąż ewoluuje, a maluszek poszerza zakres swoich umiejętności i wpada na coraz bardziej śmiałe pomysły. Dlatego warto skontrolować, czy nasz dom jest odpowiednio przygotowany na rozwój małego odkrywcy. Zacznijmy od łóżeczka: czy 18-miesięczne dziecko przekłada ramiona ponad szczebelkami i niebezpiecznie wychyla się z łóżeczka mimo, że dno zostało opuszczone maksymalnie w dół?

W niektórych modelach łóżeczek można wymontować kilka szczebelków, dzięki czemu maluszek będzie mógł po przebudzeniu samodzielnie wyjść z łóżeczka. Jeśli pomysłowe dziecko w 18. miesiącu życia wybiera jednak wychodzenie z łóżeczka górą, wspinając się na szczebelki, najwyraźniej nadszedł czas na zakup łóżeczka przeznaczonego dla starszych dzieci.

Najlepiej wybrać takie, które ma krótką barierkę boczną (zapobiega sturlaniu się 18-miesięcznego dziecka na podłogę, w trakcie nocy) i krótkie nogi, dzięki czemu materac znajduje się jak najbliżej podłogi.

Bezpieczne dziecko w 18. miesiącu: jak przygotować dom, aby był przyjazny dla rozwijającego się maluszka? 

Z racji tego, że rozwój dzieci w 18. miesiącu wciąż pcha je w kierunku wspinania się na schody, koniecznie zabezpieczmy je specjalną bramką dziecięcą. Tym, co potrafi dziecko w 18. miesiącu jest także wspinanie się na różne meble, z których może później łatwo spaść – dlatego trzeba mieć maluszka stale na oku. Do tej pory cenniejsze, domowe sprzęty np. kolekcje płyt, radio czy kwiaty, rodzice przestawiali na wyższe półki regału/szafki.

W 18. miesiącu dziecko może próbować wspiąć się po półkach regału, aby dosięgnąć takich wyżej umieszczonych ,,skarbów”. Dlatego jeśli malec wciąż wyciąga do nich rączki i pokazuje je paluszkiem, w miarę możliwości zasłońmy lub schowajmy na jakiś czas najbardziej ,,kuszące” przedmioty tak, aby 18-miesięczne dziecko w ogóle ich nie widziało. Tym, co potrafi 18-miesięczne dziecko jest również przesuwanie lżejszych mebli np. krzesła, pufy, pudła, a następnie wspinanie się na nie. Może się to skończyć nie tylko upadkiem z wysokości, ale także innym, groźnym wypadkiem szczególnie, jeśli malec przesunie krzesło w kierunku otwartego okna czy kuchenki, na której właśnie gotujemy obiad.

Kiedy dziecko ma 18 miesięcy warto także wprowadzić w domu tzw. regułę 30 cm. Odkładając coś na stół (szczególnie kubek z gorącym napojem, nożyczki, monety itp.) warto położyć to bliżej środka blatu, ok. 30 cm od krawędzi. Tym, co potrafi ciekawskie dziecko w 18. miesiącu jest bowiem wspięcie się na palce stóp i sięganie rączką w kierunku blatu w nadziei, że natrafi na jakieś ciekawe znalezisko, którym niechcący może zrobić sobie krzywdę – miejmy to na uwadze!

Skok rozwojowy i emocje dziecka w 18. miesiącu: czego można się spodziewać?

Jak już wspominaliśmy, w 18. miesiącu rozwój psychiczny dziecka znacząco przyspiesza. Maluszek jeszcze więcej rozumie, nie tylko w zakresie kierowanych do niego wypowiedzi i prostych poleceń, ale coraz lepiej odnajduje się także w bardziej skomplikowanych zabawach oraz sytuacjach społecznych.

W 18. miesiącu u dziecka często występuje skok rozwojowy, który może wiązać się m.in. ze zwiększoną płaczliwością i problemami z zasypianiem. Oczywiście rozwój psychiczny 18-miesięcznego dziecka wciąż obejmuje kształtowanie się własnej odrębności i samodzielności. Dlatego aby podkreślić wagę swojego zdania, maluszki w tym wieku często we wszystkich sytuacjach są ,,na nie”: ,,nie chcę jeść, nie chcę się ubierać, nie chcę iść na spacer!”.

Oczywiście bardziej niż mową, 18-miesięczne dzieci okazują to gestami, ewentualnie wykrzykiwaniem gniewnego ,,nie-nie-nie!”. Kiedy coś nie idzie po myśli 18-miesięcznego dziecka, albo rodzice zabraniają mu jakiejś niebezpiecznej zabawy, malec potrafi wpaść w prawdziwą złość, okraszoną płaczem, wrzaskami, tupaniem, a niekiedy leżeniem na podłodze na samym środku sklepu, czy w parku.

Skok rozwojowy w 18. miesiącu co prawda wiąże się z lepszą kontrolą emocji i bardziej adekwatnym dostosowywaniem zachowania do sytuacji, jednak wciąż odbywa się to w bardzo podstawowym zakresie. Na pewno nie będzie więc tak, że po skoku rozwojowym w 18. miesiącu dziecko stanie się nagle idealnie grzeczne.

Rozwój maluszka wciąż obejmuje testowanie granic stawianych przez opiekunów, napady złości (szczególnie, kiedy dziecko jest głodne/zmęczone/przestymulowane) i kłopotliwe dla rodziców zachowania. Pamiętajmy także, że większa płaczliwość i rozdrażnienie, problemy ze snem i utrata apetytu u 18-miesięcznego dziecka mogą wiązać się ze skokiem rozwojowym, ale często stanowią także pierwsze objawy jakiejś infekcji, która zaczęła rozwijać się u maluszka. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z pediatrą.

Jak wspierać rozwój dziecka w 18. miesiącu życia?

Omawiając emocje i rozwój 18-miesięcznego dziecka nie można pominąć regularnego oglądania bajek w telewizji/na komputerze, czy grania w proste gry na smartfonie rodzica. Specjaliści są zgodni co do tego, że w 18. miesiącu dziecko powinno korzystać z nowych technologii jak najrzadziej, a najlepiej wcale. Maluchy szybko uzależniają się od intensywnej stymulacji, jaką daje migający, niebywale atrakcyjny ekran telefonu lub telewizora.

Codzienne oglądanie bajek lub korzystanie ze smartfona może skutkować zaburzeniami koncentracji, zwiększonym ryzykiem otyłości, nasilonymi napadami złości, a nawet agresją u 18-miesięcznego dziecka.

Jeśli chcemy wspierać rozwój dziecka w 18. miesiącu, zdecydowanie powinniśmy bardzo ograniczyć jego ekspozycję na ekrany komputerów, telewizorów czy smartfonów, na rzecz czasu spędzonego z najbliższymi, z innymi dziećmi lub wśród zabawek, które angażują dziecko zarówno ruchowo, jak i mentalnie. Dla dziecka w 18. miesiącu świetnie sprawdzą się zabawki typu sortery, proste układanki/puzzle, duże klocki, lalki, wózki dla lalek, plastikowe/drewniane samochodziki. Polecamy także wspólne układanie i pokonywanie torów przeszkód w domu, czy malowanie palcami na dużej kartce papieru (farbami bezpiecznymi dla małych dzieci, najlepiej pod nadzorem opiekuna).

Zdrowy jadłospis, to podstawa prawidłowego rozwoju dziecka w 18. miesiącu: co powinien jeść maluszek?

Jadłospis 18-miesięcznego dziecka powinien uwzględniać 3 posiłki oraz 1-2 przekąski w ciągu dnia. Jeśli mama i dziecko wciąż chcą kontynuować karmienie piersią, nic nie stoi na przeszkodzie, a WHO i Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci wskazują, że długie karmienie piersią jest bardzo korzystne dla zdrowia dziecka. Oczywiście mleko mamy powinno stanowić jedynie uzupełnienie, a nie podstawę jadłospisu 18-miesięcznego dziecka.

Co powinno jeść dziecko w tym wieku?

Dozwolone są wszystkie potrawy z rodzinnego stołu, o ile rodzina odżywia się w sposób zdrowy i różnorodny. Wciąż staramy się maksymalnie ograniczać ilość soli oraz cukru w jadłospisie 18-miesięcznego dziecka, dlatego zanim ostatecznie przyprawimy/dosłodzimy potrawę, odłóżmy z garnka porcję dla małego smakosza.

W diecie 18-miesięcznego dziecka powinny znaleźć się sezonowe warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, pasteryzowany nabiał, rośliny strączkowe, dobrej jakości mięso oraz ryby ze sprawdzonych źródeł (z ryb unikajmy gatunków drapieżnych). Jadłospis 18-miesięcznego dziecka powinien uwzględniać także codzienną porcję dobrych tłuszczów (np. oliwa z oliwek, awokado, olej lniany), oraz odpowiednią dawkę witaminy D (600–1000 IU/dobę).

Nie podajemy dziecku potraw smażonych w głębokim tłuszczu, surowego mięsa/ryb, grzybów leśnych i miodu. Pamiętajmy także, że to rodzice decyduje o tym co zje dziecko, natomiast maluszek podejmuje decyzję: ile zje i czy w ogóle chce coś zjeść. W okolicach 18. miesiąca życia niektóre dzieci zdają się nie mieć czasu na jedzenie, przez co jedzą nieco mniej niż kiedyś. W dalszym ciągu oferujemy maluszkowi wyłącznie zdrowe posiłki oraz pełnowartościowe przekąski – decyzję o tym, ile z nich zostanie zjedzone 18-miesięczne dziecko podejmie samodzielnie. Nigdy nie zmuszajmy go na siłę do jedzenia.

Jadłospis, wspierający rozwój mowy oraz zdrowie jamy ustnej dziecka w 18. miesiącu życia

Jadłospis dziecka w 18. miesiącu musi uwzględniać różne konsystencje pokarmów – nie unikamy grudek, kawałków i twardych owoców/warzyw np. pokrojonej w słupki marchewki, jabłka, kalarepy. Przeżuwanie twardszych pokarmów sprzyja naturalnemu oczyszczaniu się zębów z osadów i pomaga trenować sprawność aparatu mowy. Zachęcajmy 18-miesięczne dziecko do samodzielnego picia z kubeczka i jedzenia za pomocą rąk i łyżeczki – to wspaniałe, zaawansowane ćwiczenie koordynacji i skupienia.

Jadłospis 18-miesięcznego dziecka, który uwzględnia zdrowie maluszka oraz dba o kondycję jego zębów nie powinien zawierać cukru dodanego, słodyczy, słodkich napojów oraz częstych przekąsek oblepiających zęby np. chrupek kukurydzianych, żelków, cukierków-ciągutek.

Soki owocowe proponujmy w dziecku w 18. miesiącu życia okazjonalnie, nie przekraczając 1/2 szklanki dziennie. Unikamy również nocnego podawania dziecku do picia soków, słodkich herbatek czy mleka modyfikowanego (szczególnie z butelki ze smoczkiem). To sprzyja rozwojowi próchnicy u 18-miesięcznego dziecka. Przed snem, a najlepiej 2 razy dziennie (rano i wieczorem) myjemy maluszkowi ząbki z użyciem szczoteczki dla dzieci oraz pasty zawierającej fluor w rekomendowanym stężeniu 1000 ppm.

Jakie szczepienia wykonuje się u dziecka w 18. miesiącu życia?

W 18. miesiącu życia dziecka należy zgłosić się do przychodni, aby maluszek został zaszczepiony kolejnymi dawkami obowiązkowych szczepień ochronnych. Na szczepienie umawiamy się z wyprzedzeniem pamiętając, że zanim dziecku zostanie podana jakakolwiek szczepionka, lekarz zbada maluszka w celu wykrycia ewentualnych przeciwwskazań (tzw. badanie kwalifikujące do szczepienia). Aby oszczędzić stresu sobie oraz 18-miesięcznemu dziecku ubierzmy je tak, aby łatwo było rozebrać maluszka do badania lekarskiego, jak i samego szczepienia.

Jeśli chcemy zapytać lekarza o szczepionki lub mamy jakiekolwiek, inne pytania dotyczące diety, zdrowia i rozwoju 18-miesięcznego dziecka, warto zanotować je na kartce/w telefonie jeszcze w domu, aby o nich nie zapomnieć.

Jakie szczepienia czekają dziecko w 18. miesiącu życia?

Jeśli w poprzednich miesiącach dziecko nie było szczepione przeciwko:

  • błonicy-tężcowi-krztuścowi (DTP);
  • poliomyelitis (IPV);
  • Hib,

te szczepionki zostaną podane właśnie w 18. miesiącu życia. Ilość wkłuć jest zależna od schematu szczepień, na jaki zdecydowali się rodzice podczas pierwszej wizyty szczepiennej: szczepionki tradycyjne wiążą się z 3 zastrzykami, szczepionki skojarzone 5w1 lub 6w1 wiążą się z 1 iniekcją w 18. miesiącu życia dziecka.

 

Kalendarz rozwoju dziecka

Dofinansowanie UE
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję