Kalendarz rozwoju dziecka

Kalendarz rozwoju dziecka

Rozwój 7-latka to prawdziwe wyzwanie nie tylko dla rodziców, ale także dla samego dziecka, które w tym czasie zazwyczaj idzie do szkoły. Jak przebiega rozwój ruchowy siedmiolatka? W szkole, mały uczeń zapoznaje się z podstawami pisania, liczenia i czytania – co dokładnie powinno umieć dziecko w 7. roku jego życia? Jak rodzic może wzmacniać poczucie własnej wartości 7-latka? 

W tym wieku mogą pojawić się także bóle wzrostowe, problemy z koordynacją ruchową i niezdarnością. Niekiedy rodzice obserwują także, że 7-letnie dziecko chodzi na palcach przez większą część dnia – jaka może być tego przyczyna? Ile powinien ważyć 7-latek i co warto spakować mu do plecaka, na drugie śniadanie? Zapraszamy do lektury.

Charakterystyka rozwoju ruchowego siedmiolatka

7-latek wciąż potrzebuje dużo ruchu i bardzo lubi wszelkiego rodzaju aktywności i gry zespołowe, szczególnie w gronie znajomych dzieci. Równocześnie rozwój siedmiolatka pcha go w kierunku coraz bardziej precyzyjnych i skomplikowanych zabaw. Wraz z rówieśnikami dziecko 7-letnie uwielbia budować różne konstrukcje, organizować rozbudowane gry tematyczne oraz dyskutować o regułach i zasadach, które w tym wieku stają się dla dzieci ogromnie istotne podczas zabawy.

Rozwój motoryczny 7-latka wciąż obejmuje bieganie, samodzielne huśtanie się na placu zabaw, podskoki, wspinanie się i granie w piłkę. Dziecko nie rusza się jednak tylko dla samej radości ruchu, jak miało to miejsce do tej pory. Dziecko 7-letnie uwielbia zabawy ruchowe które mają określony cel, strukturę, a także istotny w tym wieku element rywalizacji. 7-latek coraz częściej zamiast beztroskiego biegania wybiera także siedzenie w swoim pokoju, rysowanie, słuchanie muzyki czy przeglądanie ulubionych komiksów.

To zachowania zupełnie normalne dla rozwoju siedmiolatka, jednak mimo wszystko warto jak najczęściej zachęcać dziecko do aktywności ruchowej i samemu dawać dobry przykład np. poprzez organizowanie wspólnych wycieczek rowerowych, spacerów.

W tym wieku dzieci często wykonują także więcej ruchów zamaszystych, czasem wydają się być nieco niezdarne. Ma to związek z tym, że u dziecka 7-letniego rozwój dużych grup mięśniowych przebiega szybciej, niż mięśni małych, odpowiedzialnych za większą precyzję ruchu.

Tym, co powinien umieć 7-latek jest chodzenie po niewysokiej równoważni, skakanie i stanie na jednej nodze (także z zamkniętymi oczami, przez min. 5 sek), wspinanie się i schodzenie z drabinki, rzucanie i kopanie piłki do celu. Dziecko 7-letnie bardzo dobrze radzi sobie także z opanowaniem skomplikowanych sekwencji ruchowych, takich jak nauka tańca, pływania, jazda na rolkach i rowerze dwukołowym – zawsze pamiętajmy o kasku dla dziecka.

Rozwój poznawczy, czyli co powinien umieć 7-latek idąc do szkoły?

W rozwój 7-latka nierozerwalnie wpisane jest rozpoczęcie edukacji szkolnej, choć niektóre dzieci – zgodnie z decyzją ich rodziców – idą do pierwszej klasy rok wcześniej. Co powinien umieć 7-latek idąc do szkoły? Pomijając kwestie samodzielności i higieny, o których więcej napiszemy w kolejnych akapitach, tym, co powinien umieć 7-latek jest panowanie nad swoimi emocjami w sposób adekwatny do sytuacji.

Dziecko 7-letnie ma świadomość, że inaczej powinno zachować się na lekcjach, inaczej w muzeum, czy na placu zabaw. 7-latek powinien także umieć uważnie słuchać i stosować się do prostych poleceń, nie przerywać innym wypowiedzi, ale czekać na swoją kolej. Tym, co powinien umieć 7-latek jest także wysławianie się w sposób zrozumiały, dostosowując ton głosu do otoczenia np. kiedy jest cicho dziecko także mówi ciszej, lub szeptem.

Tym, co powinien umieć 7-latek idąc do szkoły jest także zgodna praca w grupie, umiejętność dzielenia się z innymi, poszanowanie własności swojej, rzeczy innych dzieci oraz mienia szkolnego. To podstawowe kompetencje społeczno-emocjonalne, jakie powinno opanować dziecko 7-letnie zanim pójdzie do pierwszej klasy. Co jeszcze powinien umieć 7-latek idąc do szkoły?

Podstawy pisania, liczenia i czytania: co powinien umieć 7-latek idąc do szkoły?

Przede wszystkim dziecko powinno mieć dobrze opanowany chwyt pisarski, a także umiejętność przerysowywania szlaczków, kreślenia liter oraz cyfr. Rozwój siedmiolatka pozwala mu także na rozpoznawanie większości liter alfabetu oraz cyfr (drukowanych), a także składanie liter w proste słowa np. pies, dom, kot, mama.

Tym, co powinien umieć 7-latek idąc do szkoły jest także liczenie co najmniej do 10, oraz wykonywanie prostych operacji matematycznych m.in. liczenie przedmiotów na głos. Dziecko 7-letnie powinno umieć także rozróżniać:

  • kolory;
  • kierunki (m.in. góra, dół, nad, pod);
  • strony ciała
  • oraz obszary na kartce np. narysuj koło po lewej stronie kartki, na dole.

Wycinanie, lepienie z modeliny, rysowanie różnych kształtów geometrycznych również nie stanowi problemu dla dziecka 7-letniego. Tym, co powinien umieć 7-latek jest sortowanie przedmiotów ze względu na kategorie oraz szczegóły (np. wielkość, wzory, faktury), wykluczanie elementów nie pasujących do zbioru.

7-latek powinien także znać swoje imię i nazwisko (często umie je także napisać) oraz adres, znać zawody, jakie wykonują jego rodzice i orientować się w podstawowych profesjach społecznych np. strażak gasi pożary, lekarz leczy choroby itp.

Tym, co powinien umieć 7-latek idąc do szkoły jest również umiejscowienie wydarzeń na osi czasu, znajomość dni tygodnia oraz pór roku, a także rozróżnianie fikcji np. bajek, od rzeczywistości.

Samodzielny 7-latek: co powinien umieć i jak wzmacniać jego poczucie własnej wartości? 

Tym, co powinien umieć 7-latek idąc do szkoły jest samodzielne jedzenie, rozebranie oraz ubieranie się (w tym zapinanie guzików i sznurowanie butów) oraz dobieranie garderoby adekwatnie do pogody i pory roku. Rozwój samodzielności siedmiolatka obejmuje także korzystanie z toalety, mycie rąk, twarzy oraz zębów bez niczyjej pomocy, choć większość stomatologów wciąż rekomenduje, aby rodzic poprawił szczotkowanie zębów wykonane przez 7-letnie dziecko.

Maluch jest już na tyle duży i sprawny, aby pomagać w prostych domowych obowiązkach np. nakrywanie do stołu i sprzątanie po posiłku, odkurzanie dywanu, czy sortowanie i składanie swoich wypranych rzeczy, oraz wkładanie ich do odpowiednich szafek.

Rozwój emocjonalny 7-latka bardzo wspierają stałe obowiązki, które mu przydzielimy. Mogą być one rozrysowane w formie obrazkowej, tygodniowej tabelki i przypięte na lodówce. Oczywiście 7-letnie dziecko od czasu do czasu będzie się buntować przed takim ,,reżimem”, ale wyrzucanie śmieci, czy cotygodniowe ścieranie kurzów we własnym pokoju nauczą 7-latka odpowiedzialności, wzmocnią jego poczucie własnej wartości i pozwolą wnieść swój wkład w życie całej rodziny.

Dziecko 7-letnie jest zazwyczaj bardzo przywiązane do swoich rzeczy, lubi mieć swoje miejsce w domu, dlatego warto nauczyć go dbania o tę przestrzeń i szanowania posiadanych przedmiotów. Kiedy dziecko 7-letnie chce samodzielnie zrobić sobie tosty czy jajecznicę nie zabraniajmy mu takiej samodzielności, ale dopingujmy i dyskretne czuwajmy, czy 7-latek nie robi sobie przy tym krzywdy. Możemy także ustalić z 7-letnim dzieckiem, że samodzielne włączanie kuchenki czy piekarnika zawsze odbywa się wtedy, kiedy dorośli są w domu.

Wciąż uważajmy na chemię domową, leki oraz alkohol – kolorowe butelki i pojemniczki 7-latek błędnie może uznać za cukierki lub słodką oranżadę.

Jaka może być przyczyna tego, że 7-letnie dziecko chodzi na palcach?

Tym, co powinien umieć 7-latek jest przejście na palcach stóp odległości min. 3 metrów, jednak co zrobić w sytuacji, kiedy dziecko chodzi na palcach niemal non stop? Przyczyn takiego zaburzenia może być wiele. Kiedy 7-letnie dziecko chodzi na palcach najczęściej problem dotyczy nieprawidłowości w integracji sensorycznej bodźców w obrębie stóp – nadwrażliwość.

Problem ciągłego chodzenia na palcach u 7-latka może wiązać się również z zaburzeniami w obrębie napięcia mięśniowego. Najczęściej mamy tu do czynienia z globalnym obniżeniem napięcia mięśni, a także ze współistniejącymi wadami kręgosłupa, nieprawidłowym ustawieniem miednicy. Często 7-letnie dziecko chodzi na palcach także wtedy, kiedy występują u niego zaburzenia ze spektrum autyzmu, upośledzenie umysłowe lub diplegia, którym towarzyszy także wiele innych zaburzeń motorycznych i poznawczych.

Kiedy 7-letnie dziecko nagminnie chodzi na palcach, w pierwszej kolejności warto udać się z nim do pediatry. Lekarz bardzo często kieruje dziecko 7-letnie na dodatkową diagnostykę m.in. do ortopedy, fizjoterapeuty lub terapeuty integracji sensorycznej.

Jeśli zauważymy, że 7-letnie dziecko często chodzi na palcach, warto w domu proponować mu różne ćwiczenia, które będą wspierały obciążanie pięt. Świetnie sprawdzi się wykonywanie przysiadów, wchodzenie na wzniesienia (wycieczki w góry, ale także np. wykonanie nachylonej, drewnianej kładki do ćwiczeń w domu). Jeśli 7-letnie dziecko chodzi na palcach, bardzo dobrze sprawdzą się także aktywności typu jeżdżenie na rolkach, ślizganie się na kałużach oraz masaże stóp wykonywane np. piłeczką z gumowymi kolcami.

Ile powinien ważyć 7-latek i co warto spakować mu na drugie śniadanie?

7-latek często jest zatopiony we własnych myślach, przez co je wolniej i bardziej niedbale. Ile powinien ważyć 7-latek?

W tym wieku dzieci ważą ok. 19-34 kilogramów, przy czym różnice w masie ciała wynikają m.in. z jakości odżywiania, płci, uwarunkowań genetycznych oraz ilości codziennego ruchu.

W 7. roku życia dziecka aktywność fizyczna wciąż jest niezbędna do prawidłowego rozwoju i regulacji masy ciała. Troszcząc się o to, ile powinien ważyć 7-latek warto zadbać o prawidłową ilość odpowiednio zbilansowanych posiłków w ciągu dnia. Dziecko powinno jeść:

  • 3 główne posiłki;
  • 1-2 przekąski.

Przed wyjściem z domu dobrze jest zaserwować 7-latkowi zdrowe śniadanie np. pełnoziarniste kanapki z twarogiem i warzywami, owsianka z jabłkiem, jogurt naturalny z muesli. Podane propozycje to także wspaniała opcja na drugie śniadanie do szkoły dla 7-latka. Do śniadaniówki można także pokroić w słupki warzywa, dodać garść orzechów i bakalii, pełnoziarniste krakersy, sezonowe owoce.

Jeśli troszczymy się o to, ile powinien ważyć 7-latek uczymy go, że słodycze nie są zdrowe, a już na pewno nie powinny być alternatywą dla drugiego śniadania.

Niestety, drożdżówki i słodkie rogaliki to również nie jest dobra propozycja na codzienne śniadanie dla 7-latka. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli dziecko zje taki przysmak od czasu do czasu, ale 7-latek powinien już znać i rozumieć zasady zdrowego odżywiania. Pozostając w kwestii tego, ile powinien ważyć 7-latek pamiętajmy także o tym, że soki owocowe oraz kolorowe, słodzone napoje to źródło cukru, a tym samym kalorii. Do picia najlepsza jest dla dziecka woda, lub niesłodzone herbaty z naturalnych suszów owocowych. P

laga otyłości wśród 7-letnich dzieci to duży problem, dlatego jeśli rodzice nie potrafią prawidłowo skomponować jadłospisu dla dziecka i martwią się tym, ile powinien ważyć ich 7-latek, powinni udać się po poradę do pediatry lub dietetyka dziecięcego.

 

Kalendarz rozwoju dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję