Kalendarz rozwoju dziecka

Kalendarz rozwoju dziecka

15 tydzień życia dziecka to zazwyczaj burzliwy okres w rozwoju. Maluszek niemal z dnia na dzień potrafi zaskoczyć najbliższych nowymi umiejętnościami. Jest też coraz bardziej towarzyski i chętny do rozmowy – na wypowiadane do niego słowa 15-tygodniowe niemowlę ochoczo odpowie swoim radosnym głużeniem. Bardzo możliwe, że 15-tygodniowe niemowlę będzie przechodzić w tym okresie skok rozwojowy, często związany ze zwiększonym niepokojem i zaburzeniami snu.

Ile śpi 15-tygodniowe niemowlę i jak ułatwić mu zasypianie? Jak poprawić komfort snu nocnego maluszka, aby spało mu się lepiej? Czy w tym czasie można już wprowadzać posiłki uzupełniające i co może jeść 15-tygodniowe niemowlę? Jeśli ciekawi Cię rozwój dziecka tydzień po tygodniu, w tym artykule znajdziesz informacje i ciekawostki na temat 15 tygodnia życia dziecka.

Skok rozwojowy w 15 tygodniu życia niemowlaka: dlaczego dziecko może być bardziej marudne?

Większość rodziców zdążyła się już przekonać, że jedynym stałym elementem w rozwoju ich pociechy jest nieustanna zmiana. W miarę rozwoju dziecka zmiany obejmują nie tylko pojawianie się nowych umiejętności motorycznych i psycho-społecznych, ale także nowych potrzeb i innych niż dotychczas reakcji dziecka na bodźce. Tak więc, spokojne dotąd niemowlę w 15 tygodniu życia może zrobić się płaczliwe i szybko wpadać w rozdrażnienie z powodów, które trudno zrozumieć jego najbliższym. Gdy 15-tygodniowe niemowlę przechodzi skok rozwojowy, nawet drobna zmiana rozkładu dnia potrafi wywołać jego zdenerwowanie i utrudnić zapadnięcie w popołudniową drzemkę. Dlaczego tak się dzieje i czy skok rozwojowy gdy dziecko ma 15 tygodni, zawsze musi wiązać się z pogorszeniem nastroju malucha?

Liczne badania nad rozwojem małych dzieci dowiodły, że układ nerwowy niemowląt rozwija się w sposób skokowy. W krótkich przedziałach czasu zachodzą w nim duże zmiany, najczęściej pod postacią skokowego tworzenia się dużej ilości nowych połączeń neuronalnych. Układ nerwowy będąc w fazie tak gwałtownej przebudowy staje się bardziej wrażliwy na bodźce, dlatego 15-tygodniowe niemowlę w czasie skoku rozwojowego może być nieco bardziej przewrażliwione i rozdrażnione. Dziecko w tym czasie jest często skupione na doskonaleniu nowej umiejętności, która pojawiła się w skoku rozwojowym, dlatego w tym czasie nadmiar innych bodźców np. dźwiękowych czy świetlnych może być dla maluszka przytłaczający.

Każde 15-tygodniowe dziecko przechodzi przez skok rozwojowy w indywidualny dla siebie sposób – nie wszystkie maluszki doświadczają wtedy pogorszenia nastroju i nerwowości. Skok rozwojowy w 15 tygodniu życia niemowlaka nie powinien wiązać się z wystąpieniem gorączki, biegunki czy np. wysypki skórnej. Jeśli takie objawy się pojawią, lub cokolwiek w zachowaniu dziecka bardzo niepokoi rodziców, powinni zasięgnąć porady pediatry.

Przebieg dnia dziecka: w co się bawi i co umie niemowlę w 15 tygodniu życia?

Jeśli w 15 tygodniu życia dziecka wystąpił skok rozwojowy, maluszek i jego najbliżsi cieszą się z pojawienia nowych umiejętności – jakich dokładnie?

  • Dziecko zaczyna zauważać, że jego zachowanie przynosi określony skutek np. potrząsanie zabawką wydobywa z niej ciekawy dźwięk, a głośne marudzenie sprawi, że mama lub tata przyjdą z pomocą, aby ukoić niepokój i dyskomfort.
  • Gdy niemowlę ma 15 tygodni ochoczo ,,zaczepia” znajome osoby, posyłając w ich kierunku uśmiechy i radośnie wydawane dźwięki – maluszek oczekuje wtedy odpowiedzi, dlatego jak najczęściej warto przemawiać do dziecka i odwzajemniać jego uśmiech. Dzięki temu 15-tygodniowe dziecko uczy się nawiązywania świadomych relacji społecznych.
  • Niemowlę dużą część dnia spędza bawiąc się na brzuszku i zazwyczaj bardzo lubi tę pozycję, z której widać zdecydowanie więcej. Łatwiej też z niej namierzyć ciekawe zabawki, które 15-tygodniowe niemowlę próbuje chwytać i wkładać do buzi. Uważnie ogląda przy tym wszystkie przedmioty, choć nadal preferuje te o kontrastowych barwach.
  • Leżąc na brzuszku dziecko w tym okresie rozwoju nie powinno mieć już trudności z długim utrzymywaniem głowy w górze oraz stabilnym, symetrycznym podporem na przedramionach. Wiele 15-tygodniowych niemowląt z leżenia na plecach potrafi już przetoczyć się na boczek.
  • Gdy dziecko ma 15 tygodni rozpoznaje także swoje odbicie w lustrze i radośnie się do siebie uśmiecha. Wiele niemowląt w tym czasie bardzo lubi oglądać kontrastowe książeczki, szczególnie w leżeniu na brzuszku. Niektóre z nich mają miękkie, szeleszczące strony i ciekawe elementy sensoryczne, które z pewnością zainteresują dziecko w 15 tygodniu życia.

Czas intensywnego rozwoju, a niekiedy wręcz skoku rozwojowego w 15 tygodniu może skutkować problemami z zasypianiem i częstym wybudzaniem się niemowlęcia. Jak poradzić sobie z zaburzeniami snu, które mogą wystąpić w tym czasie?

Ile śpi 15-tygodniowe dziecko i jak pomóc mu zasnąć?

W tym wieku maluszek przesypia nawet 14 godzin w ciągu doby, przy czym około 3-4 godziny w czasie codziennych drzemek. Gdy niemowlę ma 15 tygodni wciąż potrzebuje minimum jednej drzemki w ciągu dnia, choć większość dzieci preferuje pomiędzy okresami swojej aktywności przespać się dwa razy.

Ile śpi 15-tygodniowe niemowlę w trakcie drzemki? Jednorazowo jest to ok. 1-2 godziny, jednak w czasie skoku rozwojowego mogą zdarzyć się drzemki krótsze, bardziej niespokojne.

Jak ułatwić dziecku zasypianie w ciągu dnia? Niezmiennie polecaną metodą jest wprowadzenie stałego harmonogramu, tzw. rytmu dnia, który porządkuje świat 15-tygodniowego niemowlęcia i poprawia poczucie bezpieczeństwa.

Na co dzień, jak i w dniach o mniej standardowym przebiegu warto przemycać do dnia 15-tygodniowego dziecka kilka rytuałów związanych z zasypianiem (i karmieniem). Już po tygodniu lub dwóch rodzice będą mogli zauważyć, że korzystnie wpłyną one zarówno na to ile śpi 15-tygodniowe niemowlę, oraz z jaką łatwością zapada w sen.

Przykładowe rytuały, które można zastosować u dziecka przed drzemką i nocnym zasypianiem:

  • Zmiana pieluszki i karmienie dziecka w lekko przyciemnionym, cichym pomieszczeniu. Ograniczenie bodźców wzrokowych i dźwiękowych nawet na 1-2h przed snem pomoże 15-tygodniowemu dziecku wyciszyć się;
  • Na drzemki staramy się usypiać dziecko o mniej więcej stałych porach i w podobnych okolicznościach np. pierwsza drzemka na spacerze, druga w pokoiku 15-tygodniowego dziecka, lub usypianie zawsze w tym samym fotelu, czy w chuście do noszenia dzieci. Pomysły na usypianie można dostosować do swoich potrzeb, trybu życia oraz preferencji dziecka;
  • Gdy tulimy i kołyszemy dziecko do snu można cicho śpiewać zawsze tę samą melodię. Jeśli rodzice nie przepadają za śpiewaniem, w trakcie usypiania mogą wypróbować aplikacje czy zabawki emitujące biały szum, który zazwyczaj działa na niemowlęta niezwykle uspokajająco. Gdy dziecko w 15 tygodniu życia usłyszy znajomą melodię lub szum, jego mózg automatycznie skojarzy te dźwięki z zasypianiem;
  • Przed snem nocnym warto zastosować rytuał związany z karmieniem i kąpielą, po których zawsze następuje usypianie (o tym, co może jeść 15-tygodniowe niemowlę przeczytasz w ostatnim akapicie). Kąpiel warto przygotowywać dla dziecka mniej więcej o tej samej porze i przeprowadzać ją w możliwie spokojnej, kojącej atmosferze.

Ile w nocy śpi 15 tygodniowe niemowlę i jak poprawić mu komfort snu?

To ile śpi 15-tygodniowe niemowlę w trakcie nocy będzie zależało od jego ogólnego samopoczucia, ale także od dobrego zaciemnienia pomieszczenia. W sypialni maluszka warto zainstalować w oknach dobrej jakości rolety lub zasłony szczególnie, jeśli okna wychodzą na oświetlony nocą chodnik/ulicę.

Dobrze zadbać również o odpowiednią temperaturę pomieszczenia ok. 20-21 stopni i właściwe jego nawilżenie. Wilgotność ok. 60% jest szczególnie ważna w okresie grzewczym, gdy powietrze jest bardziej suche i może utrudniać 15-tygodniowemu dziecku oddychanie, wysuszając śluzówkę nosa (jeśli rodzice nie korzystają z nawilżaczy powietrza, mogą położyć na ciepłym kaloryferze mokry ręcznik). Nie mniej ważne jest także unikanie przegrzania dziecka i ubieranie go do snu adekwatnie do temperatury.

Ile śpi 15-tygodniowe niemowlę ciągiem, bez pobudek nocnych?

W tym wieku jeden cykl snu nocnego u dziecka wynosi maksymalnie ok. 4-5 godzin, przy czym maluszki wybudzają się na karmienie min. 1-2 razy w trakcie nocy i jest to całkowicie normalne dla tego etapu rozwoju.

Badania pokazują także, że niemowlęta śpią w nocy dłużej i spokojniej, gdy znajdują się blisko rodziców – podświadomie słyszą ich oddech, wyczuwają ruchy ciała mamy i taty.

Dlatego 15-tygodniowe dziecko najprawdopodobniej będzie spało lepiej w dostawce do łóżka lub w zupełnie osobnym łóżeczku, umiejscowionym jednak dość blisko łóżka rodziców. Oczywiście takie rozwiązanie nie jest obowiązkowe, jednak warte rozważenia szczególnie, jeśli maluszek śpi wyjątkowo niespokojnie i często wybudza się w nocy. Ile śpi w nocy 15-tygodniowe niemowlę? Dziecko sumarycznie przesypia w nocy ok. 10-12 godzin.

Co może jeść 15-tygodniowe dziecko i czy można rozszerzać mu dietę?

Wiele rodziców 15-tygodniowych niemowląt z niecierpliwością wyczekuje momentu rozszerzania diety. Chcą zobaczyć, czy ich pociecha będzie małym smakoszem, czy będzie lubić domowe jedzenie i z zapałem pałaszować zdrowe owoce i warzywa.

Co może jeść 15-tygodniowe dziecko?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci zalecają, aby do 6 miesiąca karmić niemowlęta wyłącznie mlekiem, przy czym mleko kobiece jest znacznie bardziej zalecane w porównaniu do mleka modyfikowanego. Tak więc z rozszerzaniem diety należy się jeszcze wstrzymać.

Układ pokarmowy i odpornościowy dziecka w 15 tygodniu życia wciąż są w fazie dojrzewania, dlatego najkorzystniejszym dla dziecka pokarmem będzie mleko kobiece.

Tak naprawdę maluszek będzie miał całe życie na poznawanie nowych smaków i kosztowanie pyszności, dlatego zamiast martwić się tym, co może jeść 15-tygodniowe dziecko, warto dać mu czas na rozwój i poczekać do 6 miesiąca na pełną gotowość dziecka do spożywania pokarmów innych niż mleko.

Co zrobić, gdy niemowlę ma 15 tygodni i zbyt mało przybiera na wadze?

Pozostając w temacie żywienia 15-tygodniowego niemowlaka warto wspomnieć, że dziecko zazwyczaj nie przybiera już na wadze tak szybko, jak w poprzednich miesiącach i jest to całkowicie naturalne. W drugim kwartale życia dzieci powinny zwiększać masę ciała średnio o 120-180 gram na tydzień.

Wiele mam zastanawia się, co może jeść 15-tygodniowe dziecko właśnie z obawy o to, że zaczęło mniej przybierać na wadze. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, posiłki uzupełniające nie są zalecane dla niemowląt w tym wieku.

Jeśli maluszek ma zaburzenia apetytu lub nieprawidłowe przyrosty masy ciała, rodzice przede wszystkim powinni udać się do pediatry, w celu poznania przyczyny tych dolegliwości. W przypadku karmienia piersią 15-tygodniowego dziecka które zbyt mało przybiera na wadze, warto udać się także do Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego (CDL) który pomoże sprawdzić, czy m.in. z laktacją mamy karmiącej wszystko jest w porządku i czy dziecko ssie pierś w prawidłowy sposób.

Kalendarz rozwoju dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję