Kalendarz rozwoju dziecka

Kalendarz rozwoju dziecka

Gdy niemowlę ma 12 miesięcy powoli kończy etap niemowlęcy co oznacza, że w nomenklaturze medycznej będzie od tej pory nazywane dzieckiem, a nie niemowlakiem. Rozwój dziecka w 12. miesiącu obejmuje doskonalenie wcześniej nabytych umiejętności motorycznych, takich jak m.in. raczkowanie, wstawanie, chodzenie bokiem przy meblach, czy precyzyjne łapanie małych zabawek chwytem szczypcowym. Gdy dziecko kończy 12 miesięcy, razem z rozwojem ruchowym bardzo dynamicznie postępuje także rozwój kompetencji psycho-społecznych. Roczne dziecko to coraz bardziej świadoma swej odrębności, mała istotka, która wyraźnie zaczyna komunikować swoją wolę, a także emocje.

Co powinno umieć 12-miesięczne dziecko, które prawidłowo się rozwija? Kiedy dziecko ma rok, mama często zaczyna myśleć o powrocie do pracy dlatego zastanawia się, jak odstawić roczne dziecko od karmienia piersią i czy jest to konieczne? Coraz bardziej uciążliwe stają się także nocne pobudki na karmienie – jak oduczyć roczne dziecko jedzenia w nocy? Roczne dziecko je coraz więcej pokarmów uzupełniających, dlatego w tym artykule odpowiemy również na pytanie ile mleka powinno pić 12-miesięczne dziecko i jaki jadłospis będzie najzdrowszy dla maluszka w tym wieku? Ile powinno ważyć 12-miesięczne dziecko? Zapraszamy do lektury.

Co potrafi 12-miesięczne dziecko, którego rozwój motoryczny przebiega prawidłowo?

Rozwój rocznego dziecka często obejmuje jednoczasowe doskonalenie jednej, wybranej umiejętności, dlatego kiedy maluszek intensywnie pracuje nad nauką chodzenia, może nieco mniej uwagi poświęcać np. poszerzaniu zasobu słów, czy nauce samodzielnego jedzenia. Oczywiście rozwój dziecka w 12. miesiącu przebiega w bardzo indywidualnym tempie, dlatego różnice pomiędzy poszczególnymi maluszkami są całkowicie naturalne.

Gdy dziecko ma rok coraz łatwiej przychodzi mu manipulowanie przedmiotami zgodnie z ich przeznaczeniem np. przykładanie do ucha zabawkowego telefonu, mieszanie łyżeczką w kubeczku, budowanie z dużych klocków. Tym, co powinno umieć 12-miesięczne dziecko jest siedzenie i umiejętność swobodnej zmiany pozycji. Prawidłowy rozwój rocznego dziecka to także raczkowanie i eksploracja najbliższego otoczenia – zaglądanie do szafek i szuflad, zabawa w różnych częściach domu, czy pierwsze próby aktywnego towarzyszenia rodzicom w codziennych czynnościach.

Co jeszcze potrafi 12-miesięczne dziecko?

Przede wszystkim rozwój dziecka w 12 miesiącu bardzo koncentruje się na motoryce dużej, a mianowicie nauce samodzielnego chodu. Niektóre, roczne dzieci potrafią chodzić w przód bez podparcia, samodzielnie stawiając pierwsze kroczki. Jednak nie należy martwić się, jeśli rozwój danego, 12-miesięcznego dziecka nie obejmuje jeszcze samodzielnego chodu w przód.

Rozwój maluszka przebiega prawidłowo jeśli tym, co potrafi 12-miesięczne dziecko jest podciąganie się do stania, chodzenie bokiem przy meblach, kucanie i wstawanie z powrotem do pozycji stojącej, czy przechodzenie ze stania do siadu.

Rozwój równowagi u rocznego dziecka sprawia, że większość maluszków potrafi przez kilka-kilkanaście sekund stać w miejscu bez podparcia. Nie ma potrzeby na siłę uczyć rocznego dziecka chodzenia, dlatego nie prowadzajmy go za wysoko uniesione rączki i nie wkładajmy do chodzików.

Dobrym pomysłem wspierającym to, co potrafi 12-miesięczne dziecko może być zakup tzw. pchacza. Należy jednak zwrócić uwagę, aby 12-miesięczne niemowlę nie poruszało się przy pchaczu na palcach stóp i nie było zbyt mocno pochylone w przód. Kiedy tak się dzieje, być może pchacz jedzie zbyt szybko i maluszek nie umie za nim nadążyć lub roczne dziecko nie jest jeszcze gotowe na korzystanie z tego typu zabawki.

Jak już pisaliśmy, rozwój dziecka w 12. miesiącu przebiega w indywidualny tempie, dlatego ze spokojem obserwujmy maluszka i zamiast uczyć go chodzenia, zapewnijmy mu bezpieczną przestrzeń do rozwoju. Zabezpieczmy gniazdka, kanty mebli, zamontujmy na schodach barierkę niemowlęcą i w razie potrzeby zainstalujmy w szafkach i szufladach specjalne blokady.

Pierwsze, świadome słowa i duża potrzeba uznania: rozwój psychiczny 12-miesięcznego dziecka

Rozwój rocznego dziecka obejmuje bardzo dużą chęć gaworzenia, pisków i śmiechu. Niektórzy rodzice całkiem słusznie odnoszą wrażenie, że tym co potrafi 12-miesięczne dziecko jest coraz bardziej świadoma komunikacja. Faktycznie, roczne dziecko częściej moduluje głos, próbując naśladować wypowiadane przez najbliższych słowa. Z ust maluszka można także usłyszeć pierwsze, świadome ,,mama”, ,,tata”, ,,baba” czy ,,hau-hau”, kiedy roczne dziecko zobaczy pieska, a opiekunowie wcześniej nauczyli go, jakie odgłosy wydaje to zwierzątko.

Tym, co powinno umieć 12-miesięczne dziecko jest także łączenie kompetencji psychicznych i ruchowych, poprzez pokazywanie znanych przedmiotów paluszkiem. Dlatego, aby wspierać rozwój dziecka w 12. miesiącu rodzice jak najczęściej powinni wskazywać przedmioty i nazywać je, a następnie zachęcać dziecko do ich wskazywania.

Bardzo ważne jest także chwalenie wszystkich, nawet najmniejszych sukcesów rocznego dziecka, które w tym okresie rozwoju best bardzo spragnione uwagi i aprobaty. Kiedy w 12. miesiącu niemowlę zauważy, że najbliższym spodoba się np. kiedy macha rączką ,,pa-pa” czy klaszcze ,,brawo-brawo”, może przez długie minuty powtarzać tę czynność, szukając uśmiechu na twarzach rodziców.

W 12. miesiącu niemowlę coraz lepiej współpracuje przy czynnościach pielęgnacyjnych m.in. pomaga wkładać rączki do rękawków, czy otwiera buzię, kiedy chcemy umyć mu ząbki.

Emocje 12-miesięcznego dziecka, zabawa i interakcje z rówieśnikami: co potrafi maluszek? 

Tym, co powinno umieć 12-miesięczne dziecko jest podstawowe manifestowanie swojej woli, m.in. odwracanie głowy lub kiwanie ,,nie-nie”, kiedy nie chce już jeść, lub wykonywać innej czynności. Rozwój 12-miesięcznego dziecka to również wiele emocji, nad którymi maluszek nie umie jeszcze panować. Dlatego nie denerwujmy się na roczne dziecko, jeśli wpada w złość, gdy mu czegoś zabraniamy lub coś mu się nie udało np. nie umie włożyć do małego pudełka jakiegoś dużego przedmiotu. Rozwój 12-miesięcznego dziecka obejmuje również używanie zabawek i przedmiotów zgodnie z ich przeznaczeniem.

Kiedy dziecko ma rok coraz lepiej radzi sobie z rozpoznawaniem kolorów, układaniem bardzo prostych układanek niemowlęcych, budowaniem i burzeniem wieży z dużych klocków, czy dopasowywaniem kształtów do sortera. Tym, co powinno umieć 12-miesięczne dziecko są również świadome interakcje z osobami dorosłymi. Maluszek zaczepia bliskich, przynosi do nich zabawkę i zachęca do wspólnej zabawy, czy wyciąga rączki, jeśli potrzebuje przytulenia. W 12. miesiącu niemowlę może być coraz bardziej śmiałe w stosunku do obcych, jednak nie należy zmuszać maluszka do zabawy czy siadania na kolanach nieznanej mu osoby, jeśli niemowlę wyraźnie daje znać, że tego nie chce.

Rozwój dziecka w 12. miesiącu nie obejmuje jeszcze wspólnej zabawy z innymi maluszkami. Co prawda roczne dziecko bardzo lubi towarzystwo innych dzieci, jednak bawi się obok nich (tzw. zabawa paralelna), obserwując i naśladując ich zachowania. Może zdarzyć się, że 12-miesięczne niemowlę wyrwie zabawkę z rąk innego dziecka i jest to całkowicie normalny etap rozwoju.

W tym wieku tym, co powinno umieć 12-miesięczne dziecko jeszcze nie jest świadomość wszystkich zasad społecznych m.in. pojęcia ,,moje” i ,,twoje”. To zadaniem rodziców jest cierpliwe, stopniowe uczenie rocznego dziecka bezpiecznych, społecznie akceptowalnych interakcji z innymi. Warto dać maluszkowi czas i nie wymagać od rocznego dziecka kompetencji, na które nie jest jeszcze gotowe.

Jaka może być przyczyna tego, że roczne dziecko budzi się w nocy z płaczem i jest marudne w ciągu dnia?

Kiedy dziecko kończy rok, rodzicom bardziej zaczynają doskwierać częste, nocne pobudki. Dlaczego roczne dziecko budzi się w nocy z płaczem? Przyczyn może być wiele, jednak postaramy się nakreślić kilka najczęściej występujących:

  • Przede wszystkim roczne dziecko może budzić się w nocy z płaczem, ponieważ przebudziło się w ciemnym pokoju i momentalnie zapragnęło być w bezpiecznych ramionach mamy lub taty.
  • Płacz wciąż jest i jeszcze długo pozostanie pierwszym, podstawowym rodzajem komunikacji 12-miesięcznego niemowlęcia szczególnie w sytuacjach, kiedy przeżywa ono silne emocje np. złość, strach, czy kiedy coś je boli.
  • Roczne dziecko bardzo często budzi się w nocy z płaczem także w okresie ząbkowania, kiedy dyskomfort spowodowany wyrzynaniem się mleczaków nie pozwala zmęczonemu maluszkowi kontynuować nocnego odpoczynku. Jeśli roczne dziecko już od kilku dni ząbkuje, jest marudne i budzi się w nocy z płaczem, można rozważyć podanie mu leku przeciwbólowego z paracetamolem lub ibuprofenem (zawsze dokładnie czytamy ulotkę oraz sposób dawkowania danego preparatu).
  • Kiedy roczne dziecko budzi się w nocy z płaczem, może też być głodne – w tym wieku wciąż karmimy niemowlę na żądanie, co w praktyce oznacza możliwość nocnych sesji przy piersi.
  • Nocne pobudki i rozdrażnienie mogą być też związane ze skokiem rozwojowym, ale bardzo często są również pierwszym sygnałem tego, że w organizmie 12-miesięcznego niemowlaka rozwija się jakaś infekcja.

Jeśli rodziców niepokoi cokolwiek w zachowaniu maluszka, zawsze powinni zgłosić się do pediatry.

Jak oduczyć roczne dziecko jedzenia w nocy, z poszanowaniem jego potrzeb?

Kiedy roczne dziecko budzi się w nocy z płaczem i domaga się piesi, mama karmiąca czasami zaczyna zastanawiać się, jak oduczyć maluszka jedzenia w nocy. Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że ssanie piersi nie służy wyłącznie do zaspokajania głodu, ale stanowi dla dziecka również bardzo, ale to bardzo ważny czynnik regulujący jego emocje, zapewniający poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Dlatego zastanawiając się, jak oduczyć roczne dziecko jedzenia w nocy należy uwzględnić, że powinien być to proces, najlepiej stopniowy, aby nie przyczyniać się do wywołania nadmiernego stresu u 12-miesięcznego niemowlaka.

Ile mleka powinno pić 12-miesięczne dziecko?

W 12. miesiącu dziecko karmimy piersią na żądanie, jednak w ciągu dnia maluszek jest coraz częściej zajęty zabawą i nauką chodzenia, dlatego może zgłaszać się do piersi rzadziej, nadrabiając w ciągu nocy.

Jeśli myślimy nad tym, jak oduczyć roczne dziecko jedzenia w nocy powinniśmy przede wszystkim zadbać o właściwe żywienie maluszka w ciągu dnia i zapewnienie mu odpowiedniej ilości kalorii oraz substancji odżywczych z posiłków uzupełniających. Na początek warto także rozważyć ograniczenie karmień nocnych, a nie ich całkowitą eliminację.

Jak oduczyć roczne dziecko jedzenia w nocy?

Oprócz wprowadzenia stałych rytuałów związanych z zasypianiem, w których nie uwzględnimy ssania piersi, około 2-3 godziny przed snem warto podać maluszkowi sytą kolację o odpowiedniej kaloryczności ok. 70 kcal/100 gram. Stale kontrolujemy także, ile waży roczne dziecko i czy w trakcie rezygnacji z nocnych karmień prawidłowo przybiera na wadze. Przed snem należy także nakarmić dziecko piersią, a następnie umyć mu ząbki.

Kiedy planujemy oduczyć roczne dziecko jedzenia w nocy warto także porozmawiać o tym z maluszkiem, w prostych słowach tłumacząc, jak teraz będzie wyglądała noc i czym planujemy zastąpić nocne karmienie piersią. Kiedy dziecko ma rok, rozumie więcej, niż rodzicom wydaje się na pierwszy rzut oka, dlatego warto z szacunkiem wyjaśnić maluszkowi nadchodzące, bardzo ważne dla niego zmiany.

Jak oduczyć roczne dziecko jedzenia w nocy? Zamiast ssania piersi możemy zaoferować dziecku bidon z wodą, przytulenie, kołysanie w ramionach lub śpiewanie kołysanki. Rezygnacja z nocnych karmień to proces, na który warto dać sobie oraz dziecku czas. Nigdy nie pozostawiajmy rocznego dziecka samego, aby wypłakało się i zasnęło – to powoduje u 12-miesięcznego niemowlęcia duży stres, poczucie odrzucenia i osamotnienia.

Pamiętajmy także, że laktację stymuluje ssanie piersi, dlatego rezygnacja z nocnych karmień może wpłynąć negatywnie na produkcję pokarmu. Jak oduczyć roczne dziecko jedzenia w nocy? Przede wszystkim zastanówmy się nad wszystkimi aspektami tej decyzji i uwzględnijmy zarówno potrzeby mamy karmiącej, jak i rocznego dziecka.

Jak odstawić roczne dziecko od karmienia piersią i czy jest to konieczne?

Już na samym początku należy wspomnieć, że mleko (najlepiej z piersi mamy) wciąż powinno stanowić bardzo ważny składnik jadłospisu 12-miesięcznego dziecka. O tym, ile mleka z piersi powinno wypić 12-miesięczne dziecko decyduje sam maluszek – karmimy na żądanie. Jeśli z jakiś przyczyn zastanawiamy się jednak, jak odstawić roczne dziecko od karmienia piersią, a nasz maluszek wciąż pije z piersi wiele razy w ciągu dnia, musimy wziąć pod uwagę konieczność wprowadzenia w zamian mleka modyfikowanego, odpowiedniego do wieku maluszka.

Natomiast jeśli chcemy odstawić roczne dziecko od karmienia piersią, a w ciągu doby maluszek i tak nie pije już mleka zbyt często, a rozszerzanie diety idzie bardzo dobrze, najprawdopodobniej nie będzie potrzeby wprowadzania mleka modyfikowanego zamiast mleka z piersi po 12. miesiącu życia.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Polskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci jednoznacznie wskazują na ogromną korzyść z długiego karmienia dziecka piersią (do drugiego roku życia, a nawet dłużej, o ile mama i dziecko tego chcą).

Mama karmiąca ma jednak pełne prawo do podjęcia decyzji o odstawieniu rocznego dziecka od karmienia piersią, jednak powinna wiedzieć, że nie ma lepszego mleka dla maluszka, niż to z jej własnej piersi. Jeśli mama zdecyduje się jednak odstawić roczne dziecko od karmienia piersią, rodzina powinna zadbać o prawidłowy, pełnowartościowy jadłospis 12-miesięcznego dziecka. Na początek warto ograniczyć ilość karmień w ciągu doby, stopniowo adaptując 12-miesięczne niemowlę do nowej sytuacji. Zapewnijmy maluszkowi dużo bliskości, przytulania i wspólnej zabawy.

Wiele mam nie wie, że nie ma konieczności odstawiania rocznego dziecka od karmienia piersią i przechodzenia na mleko modyfikowane. Jeśli zarówno mama jak i dziecko dalej chcą kontynuować przygodę z karmieniem piersią, nic nie stoi na przeszkodzie, a jest to wręcz zalecane. Można także rozważyć odciąganie pokarmu z piersi i podawanie go dziecku butelką szczególnie, jeśli mama musi wrócić do pracy.

Kiedy mama karmiąca nie ma pomysłu, jak prawidłowo odstawić roczne dziecko od karmienia piersią zawsze może porozmawiać na ten temat z pediatrą, a także z Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym.

Co może jeść 12-miesięczne dziecko, czyli zdrowy jadłospis roczniaka

Roczne dziecko powinno w ciągu dnia jeść 3-4 posiłki oraz 1-2 przekąski. Jadłospis 12-miesięcznego dziecka wciąż powinien obejmować jak najwięcej warzyw i produktów mało przetworzonych, takich jak kasze, pełnoziarnisty makaron, chude mięso, tłuste ryby morskie (unikamy drapieżnych), jajka, nabiał oraz niewielkie ilości owoców. Tym, co może jeść roczne dziecko są wszystkie potrawy ze stołu rodziców pod warunkiem, że rodzina odżywia się w sposób różnorodny i zbilansowany.

Jadłospis 12-miesięcznego dziecka w dalszym ciągu nie powinien zawierać surowego mięsa czy ryb, niepasteryzowanego nabiału, miodu, dużej ilości soli oraz cukru dodanego. Tym co może jeść 12-miesięczne dziecko na pewno nie są m.in. dania typu fast-food, słodycze i gotowe ciasta/ciasteczka, a także spożywanie słodkich soków owocowych czy herbatek granulowanych.

Co może jeść roczne dziecko?

Jeśli jeszcze nie radzi sobie z gryzieniem bardzo dużych kawałków, odłożoną z garnka porcję dla maluszka można nieznacznie rozdrobnić. Jadłospis 12-miesięcznego dziecka powinien zawierać bowiem jak największe ilości kawałków i grudek do samodzielnego pogryzienia. Tym, co może jeść 12-miesięczne dziecko są także warzywa i owoce serwowane bezpośrednio do rączki, uważajmy jednak na takie produkty jak borówki w całości, winogrona czy orzechy, którymi roczne dziecko może się łatwo zadławić.

Ile mleka powinno pić 12-miesięczne dziecko?

Jeśli karmimy piersią, przystawiamy roczne dziecko na żądanie, natomiast w przypadku mleka modyfikowanego warto trzymać się proporcji i ilości mleka, jakie producent rekomenduje na opakowaniu danego produktu. Ile mleka powinno pić 12-miesięczne dziecko w ciągu nocy? W tym wieku maluszki mają już pierwsze mleczaki, dlatego należy ograniczyć ilość nocnych karmień butelką, ze względu na ryzyko pojawienia się próchnicy butelkowej. Po karmieniu 12-miesięcznego niemowlaka przed snem, obowiązkowo należy umyć mu ząbki.

Ile powinno ważyć 12-miesięczne dziecko i czy należy iść z nim do lekarza?

To, ile powinno ważyć 12-miesięczne dziecko można skontrolować u pediatry na bilansie zdrowia dziecka, na który warto udać się właśnie pod koniec 1 roku życia. Lekarz dokładnie zbada maluszka, sprawdzi ile waży i mierzy 12-miesięczne dziecko, oceni jego rozwój i zbierze od rodziców dokładny wywiad. Warto wcześniej zanotować sobie ewentualne pytania, jakie chcemy zadać pediatrze, a także ubrać roczne dziecko w sposób, który umożliwi łatwe rozebranie maluszka i przeprowadzenie badania lekarskiego.

To ile powinno ważyć 12-miesięczne dziecko można sprawdzić nanosząc jego wagę na siatkę centylową, odpowiednią dla wieku i płci maluszka. Można zrobić to samodzielnie w domu, jeśli dysponujemy wagą niemowlęcą. Siatki centylowe znajdują się w książeczce zdrowia dziecka.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dobrze zinterpretowaliśmy pomiar i czy to, ile waży roczne dziecko mieści się w normie, zawsze można porozmawiać o tym z pediatrą. To ile waży roczne dziecko jest ważne, natomiast jeszcze bardziej istotne jest jego regularne, miarowe przybieranie na wadze, które w IV kwartale życia powinno unosić ok. 63 gramy tygodniowo.

Kalendarz rozwoju dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję