Kalendarz rozwoju dziecka

Kalendarz rozwoju dziecka

23 tydzień życia dziecka to czas intensywnego rozwoju motorycznego i manifestowania nowych umiejętności psycho-społecznych. Niemowlę nie tylko umie już obracać się z pleców na brzuszek, ale może zacząć wykonywać także tzw. pivoty. W leżeniu na brzuszku coraz częściej prostuje łokcie, przechodząc do wysokiego podporu. 23-tygodniowe dziecko świadomie się uśmiecha, reaguje na swoje imię i zaczyna bać się obcych.

Jak rozwija się niemowlę w 23 tygodniu życia i po czym poznać, że rozpoczął się kolejny skok rozwojowy? Rozszerzanie diety 23-tygodniowego niemowlaka – co można podać mu do jedzenia? Jak dobrać najlepsze krzesełko do karmienia dla 23-tygodniowego dziecka? Biegunka u niemowlaka – jak ją rozpoznać i co robić, kiedy maluszek ma tzw. rozwolnienie? Zapraszamy do lektury artykułu na temat 23 tygodnia życia dziecka.

Kolejny skok rozwojowy i nowe umiejętności u 23-tygodniowego niemowlaka

Maluszek z leżenia na pleckach sprawnie przewraca się na boczki, a większość niemowląt w 23 tygodniu życia dobrze radzi sobie także z obracaniem się z brzuszka na plecy i na odwrót. Dziecko uwielbia leżeć na brzuszku, a w podporze na przedramionach unosi główkę i tułów coraz wyżej, bardzo często prostując przy tym łokcie i wchodząc w pozycję tzw. wysokiego podporu.

Niektóre dzieci w 23 tygodniu podczas leżenia na brzuchu zaczynają także powolutku obracać się wokół własnej osi, w poszukiwaniu zabawek rozrzuconych na podłodze. Takie obroty ,,wokół pępka” są w rozwoju dziecka nazywane pivotami. Niektóre niemowlęta w 23 tygodniu życia, szczególnie po skoku rozwojowym, zaczynają przymierzać się także do pełzania – również w tym przypadku najlepszą motywacją do ruchu są zabawki i inne, ciekawe przedmioty znajdujące się w otoczeniu maluszka.

Dlatego, biorąc pod uwagę coraz większą mobilność 23-tygodniowego dziecka rodzice muszą nieustannie troszczyć się o jego bezpieczeństwo:

  • nie pozostawiać bez nadzoru na przewijaku czy kanapie
  • oraz zadbać, aby w zasięgu niemowlaka nie znalazły się przedmioty dla niego nieodpowiednie np. śrubki czy kable.

Skok rozwojowy w okolicach 23 tygodnia życia może także przynieść zmiany w zachowaniu maluszka, który będzie nieco bardziej płaczliwy. Może także zacząć reagować lękiem, kiedy rodzic zniknie z jego pola widzenia.

To już 5 skok rozwojowy u dziecka i bardzo prawdopodobne, że 23-tygodniowe niemowlę przejdzie go podobnie, jak poprzednie skoki rozwojowe – wprawne oko rodzica z pewnością wychwyci zmiany, które zazwyczaj zwiastują u dziecka rychłe pojawienie się nowych umiejętności psycho-ruchowych.

Mamo, tato poczytaj mi: dlaczego warto razem z 23-tygodniowym dzieckiem oglądać i czytać książeczki?

W tym wieku dziecko bardzo dobrze radzi sobie z dostrzeganiem detali przedmiotów oraz sprawnie wodzi wzrokiem za pokazywanymi obrazkami. Dlatego w 23 tygodniu życia niemowlaka warto minimum raz dziennie pokazywać mu książeczki i opowiadać, co się w nich znajduje. Wiele z nich jest specjalnie dostosowanych do potrzeb ciekawych świata niemowląt, dlatego zawierają wiele sensorycznych elementów, które 23-tygodniowe dziecko może dotknąć, pociągnąć za nie lub otworzyć znajdujące się w książeczce okienko z ukrytym obrazkiem.

23-tygodniowe dziecko bardzo dobrze rozumie już zależności przyczynowo skutkowe, więc gdy nauczy się, jak przekładać strony w książeczce lub otwierać ukryte w niej okienka z pewnością będzie próbować odtwarzać te czynności samodzielnie. Niemowlę w 23 tygodniu umie trzymać przedmioty w obu rączkach równocześnie, dlatego jedną dłonią przytrzyma książeczkę razem z rodzicem, a drugą będzie próbować manipulować przy obrazkach.

Nawyk wspólnego czytania warto wprowadzać do życia maluszka już teraz, gdyż wyrabia spostrzegawczość, znacząco zwiększa zasób rozumianych słów i stymuluje rozwój mowy u dziecka w 23 tygodniu życia. Oglądanie książeczek razem z mamą, tatą lub rodzeństwem to także wspaniałe chwile wspólnej bliskości i sposób na wyciszenie niemowlęcia przed snem.

Pamiętajmy, że nie należy sadzać 23-tygodniowego dziecka, które nie umie przyjmować pozycji siedzącej samodzielnie. Zbyt szybka, bierna pionizacja do siadu może skutkować wykształceniem się w przyszłości skrzywień kręgosłupa. Co prawda niektóre niemowlęta po skoku rozwojowym w okolicach 23 tygodnia potrafią przez kilka chwil siedzieć z podparciem, jednak do wspólnego czytania warto ułożyć niemowlę w pozycji półleżącej.

Co podać do jedzenia niemowlęciu w 23 tygodniu? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu krzesełka do karmienia?

Zgodnie z aktualnymi zaleceniami WHO oraz Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, wyłączne karmienie piersią jest najbardziej rekomendowanym sposobem żywienia niemowląt do ukończenia 6 miesiąca. Tak więc 23-tygodniowe dziecko wciąż powinno spożywać tylko mleko, najlepiej z piersi swojej mamy, jednak warto już teraz przygotować się na rozszerzanie diety, które nastąpi już lada moment.

Oprócz osiągnięcia odpowiedniego wieku kalendarzowego, do wprowadzenia pokarmów uzupełniających niemowlę musi być gotowe. Przede wszystkim dziecko nie powinno wypychać łyżeczki językiem. Powinno za to umieć siedzieć samodzielnie z podparciem przez minimum kilka minut.

Tak jak wspominaliśmy, większość niemowląt w 23 tygodniu życia nie potrafi jeszcze samodzielnie przejść do siadu, jednak kilkuminutowe posadzenie maluszka na własnych kolanach lub w specjalnym krzesełku do karmienia pozwolą bezpiecznie karmić dziecko, bez szkody dla jego układu mięśniowo-szkieletowego.

Dlaczego siedzenie prosto jest tak ważne podczas rozszerzania diety?

Właściwa pozycja siedząca podczas karmienia zmniejsza ryzyko zadławienie się dziecka i zapewnia optymalne warunki do żucia i przełykania pokarmu innego niż mleko. Dlatego nie należy karmić dziecka w leżaczkach-bujaczkach lub fotelikach samochodowych, w których 23-tygodniowe dziecko znajduje się w pozycji półleżącej. Krzesełko do karmienia powinno zapewniać dobre podparcie dla pleców oraz nóżek dziecka, dlatego warto zdecydować się na model, w którym znajduje się specjalny podest na stopy 23-tygodniowego niemowlaka.

Krzesełka nie trzeba kupować od razu, gdyż rozszerzanie diety można bezpiecznie przeprowadzić także, gdy niemowlę będzie siedziało bokiem na kolanach rodziców (warto dobrze podeprzeć ręką jego plecki i zadbać, aby główka nie była przygięta w kierunku klatki piersiowej).

Jakie są objawy biegunki u niemowlaka w 23 tygodniu życia?

Wielu świeżo upieczonych rodziców zastanawia się jak rozpoznać, że ich 23 tygodniowe dziecko ma biegunkę? U niemowląt żywionych wyłącznie mlekiem (szczególnie kobiecym) luźne, półpłynne kupki są na porządku dziennym. W przypadku tak małych dzieci czujność powinna wzbudzić zwiększona częstotliwość wypróżniania (zwykle kupek jest ponad dwa razy więcej, niż do tej pory) i objawy współtowarzyszące, które często pojawiają się przy biegunce.

Należą do nich m.in.:

  • gorączka;
  • ból brzuszka;
  • utrata apetytu;
  • rozdrażnienie 23-tygodniowego dziecka;
  • a niekiedy także wymioty.

Biegunka najczęściej ma podłoże wirusowe, dlatego tak ważna jest codzienna dbałość o higienę: częste, dokładne mycie rąk sobie (szczególnie po zmianie pieluszki lub skorzystaniu z toalety) oraz dziecku i dbanie o czystość łazienki (wirusy mogą bytować także m.in. na spłuczce, dozowniku do mydła czy klamce w toalecie).

Szczególną troskę o higienę zachowujemy, gdy jeden z domowników zachoruje na biegunkę – oprócz mycia rąk warto wprowadzić wtedy także środki do dezynfekcji skóry oraz powietrzni sanitarnych w domu.

Niemowlę w 23 tygodniu życia może również ząbkować, przy czym mogą pojawić się luźniejsze stolce czy podwyższona temperatura ciała. Rozdrażnienie dziecka często występuje z kolei przy skoku rozwojowym w 23 tygodniu. Dlatego jeśli rodzice mają wątpliwości co do stanu zdrowia maluszka, zawsze powinni udać się do pediatry.

Do lekarza niezwłocznie udajemy się także w przypadku bardzo wysokiej gorączki (przekraczającej 39 stopni), gdy dziecko jest apatyczne, ,,leje się przez ręce” i wykazuje objawy odwodnienia (m.in. ma zapadnięte gałki oczne i ciemiączko, suchy język, płacze bez łez).

Co na biegunkę u 23-tygodniowego dziecka?

Kluczowe w leczeniu biegunki u 23-tygodniowego niemowlaka jest optymalne nawodnienie, dlatego jak najczęściej przystawiamy dziecko do piersi. Mleko kobiece jest bogatym źródłem minerałów i elektrolitów, dlatego wspaniale nawadnia i odżywia dziecko z biegunką.

W przypadku karmienia 23-tygodniowego niemowlaka mlekiem modyfikowanym oraz wtedy, gdy maluszek odmawia ssania piersi należy zadbać o nawodnienie przy pomocy doustnych płynów nawadniających (DPN) dla dzieci, które można zakupić w aptece. Warto podawać je niemowlęciu w 23 tygodniu życia z otwartego kubeczka, ewentualnie z butelki ze smoczkiem, a nawet stopniowo podawać płyn strzykawką bezpośrednio do buzi (jeśli maluszek odmawia innych metod podania DPN).

Nawodnienie to absolutna podstawa leczenia biegunki u dziecka, dlatego powinno stać się dla rodziców priorytetem. Dziecko w 23 tygodniu życia powinno całkowicie wydalić wirus (lub bakterie) odpowiedzialne za biegunkę, dlatego nie zaleca się stosowania na własną rękę leków hamujących perystaltykę jelit (czyli tzw. leków na rozwolnienie) – można zrobić to wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

O czym jeszcze warto pamiętać przy biegunce u 23-tygodniowego niemowlaka?

Oprócz właściwego nawodnienia warto zadbać o odbudowę flory bakteryjnej, podając 23-tygodniowemu dziecku dostosowany do jego wieku probiotyk. Farmaceuta lub lekarz pomogą rodzicom dobrać preparat najbardziej optymalny dla 23-tygodniowego niemowlęcia. Podczas biegunki której towarzyszy gorączka, nie wahamy się podać maluszkowi syropu przeciwgorączkowego (nie zaleca się podania czopków, gdyż po ich aplikacji bardzo szybko może dojść do wypróżnienia u dziecka i nie będzie można stwierdzić, ile substancji czynnej zdążyło się wchłonąć).

Podczas biegunki u niemowlaka w 23 tygodniu nie zaleca się podawania do picia soków czy herbatek, które mogą nasilić dolegliwości gastryczne. Właściwą podaż elektrolitów i minerałów podczas biegunki są w stanie zapewnić mleko kobiece oraz DPN.

Przed podaniem płyn można lekko schłodzić, dzięki czemu niweluje się jego słony posmak. Schłodzony DPN pomoże zmniejszyć także ewentualny odruch wymiotny u 23-tygodniowego dziecka. Warto nastawić się na to, że rozwolnienie o podłożu wirusowym może trwać u maluszka nawet tydzień. Jeśli rodzice mają wątpliwości co do tego, jak postępować w przypadku biegunki u niemowlaka w 23 tygodniu życia lub niepokoi ich stan dziecka, zawsze powinni zasięgnąć porady pediatry.

 

Kalendarz rozwoju dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję