Kalendarz rozwoju dziecka

Kalendarz rozwoju dziecka

Gdy niemowlę ma 18 tygodni jest zazwyczaj bardzo ruchliwe i radosne, całe dnie spędzając na zabawie, gaworzeniu i obserwacji otaczającego świata. Coraz większa sprawność ruchowa pozwala maluszkowi chwytać przedmioty rączkami (a nawet stopami), obracać się na boczki, a w leżeniu na brzuszku coraz wyżej unosić klatkę piersiową.

Jakie inne umiejętności opanowuje dziecko w 18 tygodniu życia? Jaki prezent kupić maluszkowi w tym wieku, aby wzbudzić jego zainteresowanie i stymulować rozwój? Problemy skórne w 18 tygodniu życia niemowlaka – czy to może być atopowe zapalenie skóry? Jak pielęgnować wrażliwą, skłonną do atopii i wysuszenia skórę 18-tygodniowego niemowlaka? Czy w tym czasie można już wprowadzać do diety maluszka pokarmy uzupełniające? W tym wpisie poruszymy zagadnienia dotyczące 18 tygodnia życia dziecka.

Co umie 18-tygodniowe niemowlę?

Dziecko w tym wieku uwielbia być zagadywane przez domowników, łaskotane i angażowane w proste zabawy m.in. pokazywanie i łapanie zabawek, czy wspólne oglądanie kontrastowych książeczek. 18 tydzień życia niemowlaka obfituje także w wiele emocji.

  • Maluszek cieszy się na widok znajomych osób, często niecierpliwi podczas zmiany pieluszki i złości, kiedy mama lub tata zabierają mu z rączki przedmiot, który niekoniecznie jest dla niemowlęcia odpowiedni do zabawy. Dziecko reaguje na swoje imię, jest zaciekawione wydarzeniami dnia codziennego i obraca główkę w poszukiwaniu ciekawych dźwięków i poruszeń;
  • 18-tygodniowe niemowlę bawi się swoimi rączkami i nóżkami, aktywnie sięga do zabawek i coraz częściej chwyta je jedną rączką, z wykorzystaniem kciuka.
  • Dziecko uwielbia leżeć na brzuszku i w tej pozycji może zacząć pojawiać się u maluszka tzw. pływanie, czyli równoczesne, chwilowe oderwanie od podłoża obu rączek i nóżek. Pływanie zawsze powinno kończyć się symetrycznym podporem na przedramionach i jest kolejnym, całkowicie prawidłowym etapem rozwoju dziecka w okolicach 18 tygodnia życia.

Rozwój dziecka w 18 tygodniu: czego warto unikać?

Rozwój ruchowy, a tym samym potrzeba wzmacniania mięśni oraz koordynacji ruchowej u niemowlęcia w 18 tygodniu są niezwykle ważne, dlatego przebywanie dziecka w tzw. leżaczkach bujaczkach warto ograniczyć do niezbędnego minimum, czyli maksymalnie do 3 razy dziennie, po 15 minut. Niemowlę stabilnie trzyma główkę i jest coraz silniejsze, jednak zdecydowanie warto unikać sadzania go, wkładania w chodzik lub tzw. skoczek.

Lekarze i fizjoterapeuci są zgodni co do tego, że nie nie należy na siłę przyspieszać osiągania przez 18-tygodniowe dziecko kolejnych kamieni milowych rozwoju. Gdy organizm maluszka będzie w pełni gotowy, dziecko samodzielnie usiądzie i zacznie pełzać, natomiast w 18 tygodniu życia zazwyczaj jest na to jeszcze za wcześnie (choć oczywiście zdarzają się maluszki, które rozwijają się ponadprzeciętnie szybko). Wszystkie wątpliwości dotyczące rozwoju niemowlęcia w 18 tygodniu życia warto skonsultować z pediatrą.

Na co zwrócić uwagę dbając o bezpieczną zabawę 18-tygodniowego dziecka

Maluszek jest już coraz bardziej ruchliwy i mobilny, a bawiąc się swoimi nóżkami coraz częściej obraca się z pleców na boczki. Może podejmować także pierwsze próby obrotów z pleców na brzuszek i na odwrót. W 18 tygodniu życia niemowlę jest również niebywale ciekawskie, dlatego próbuje chwytać w rączki wszystkie przedmioty, które wpadną mu w oko. Dlatego najbezpieczniejszym miejscem do zabawy dla dziecka w tym wieku zdecydowanie jest podłoga, najlepiej wyścielona niezbyt miękkim, nie ślizgającym się dywanem lub specjalną matą dla niemowląt.

Warto zadbać także, aby w zasięgu rączek 18-tygodniowego niemowlęcia nie znalazły się przedmioty dla niego niebezpieczne, które mógłby połknąć lub przewrócić na siebie pociągając np. za wystający kabel lampy, radia czy liść potencjalnie trującej rośliny (pamiętajmy, że 18-tygodniowe niemowlęta zazwyczaj uwielbiają brać do buzi wszystko, co stanie na ich drodze).

Co kupić na prezent dla dziecka w 18 tygodniu życia?

Z racji dużego zainteresowania otaczającym światem i zabawkami, doskonałym podarunkiem dla 18-tygodniowego niemowlaka będzie mata edukacyjna wyposażona w wiele szeleszczących, połyskujących i ruchomych elementów. W 18 tygodniu życia dziecko uwielbia także zabawki, z których można wydobyć różne dźwięki. Świetnym prezentem będą więc wszelkiego typu grzechotki, najlepiej dość lekkie i miękkie, gdyż maluszek bardzo często wymachując nimi może przypadkowo uderzyć się w główkę.

18-tygodniowe niemowlę lubi przeglądać się w lusterku – uśmiecha się przy tym i wesoło gaworzy z takim nowo poznanym ,,kolegą lub koleżanką”. Dlatego maskotki, czy książeczki z wbudowanymi lusterkami niemowlęcymi to także świetny prezent dla 18-tygodniowego niemowlaka.

Z racji ogromnego zainteresowania własnymi rączkami i nóżkami, po skoku rozwojowym w 18 tygodniu życia wspaniałym podarunkiem będą specjalne, grzechoczące maskotki, które w formie opasek można założyć na nadgarstki i stópki dziecka, stymulując rozwój koordynacji ruchowej i wzrokowej. Skarpetki z szeleszczącymi i grzechoczącymi elementami także powinny zaciekawić niemowlę w 18 tygodniu.

Sucha, swędząca skóra u 18 tygodniowego niemowlaka: czy to może być AZS?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła, zapalna  i nawracająca choroba skóry, która przebiega z charakterystycznymi etapami remisji i zaostrzenia objawów. Wiele rodziców zaczyna podejrzewać AZS, gdy skóra 18-tygodniowego dziecka jest wyjątkowo sucha, łuszcząca się i pojawiają się na niej zaczerwienione, suche wykwity. Często są one zlokalizowane na policzkach i tułowiu, a także na dłoniach, stopach i w zgięciach stawowych m.in.: łokci, pod kolanami.

Wysypka na skórze 18-tygodniowego niemowlaka nie zawsze związana jest z występowaniem AZS, gdyż może pojawić się także m.in.: w przebiegu łojotokowego zapalenia skóry, czy w reakcji na alergen kontaktowy lub pokarmowy. Po szczegółową diagnostykę problemów skórnych dziecka w 18 tygodniu życia zawsze udajemy się do pediatry lub dermatologa.

Dla AZS bardzo charakterystycznym objawem jest nasilony świąd skóry – kiedy zdejmiemy ubranko u 18-tygodniowego niemowlaka, dziecko niemal natychmiast zaczyna się drapać. W ciągu dnia maluszek często jest niespokojny, gdyż swędząca skóra utrudnia radosną zabawę i spokojny sen. Warto pamiętać, że 18-tygodniowe dziecko nie może zarazić się atopowym zapaleniem skóry od innej osoby, gdyż choroba ta nie jest zakaźna.

Aż w 85% przypadków AZS uwarunkowane jest genetycznie (wielogenowo), jednak w 1/4 przypadków zaobserwowano także wpływ czynników środowiskowych na wystąpienie, oraz nasilenie objawów AZS. Należą do nich m.in.:

  • stres u 18-tygodniowego dziecka (np. związany z przeprowadzką, pójściem do żłobka);
  • bierne palenie tytoniu;
  • zanieczyszczenie środowiska;
  • czy alergeny obecne w kosmetykach, chemii domowej oraz pożywieniu.

Warto wspomnieć o tym, że badania dowiodły zmniejszenie ryzyka występowania AZS u 18-tygodniowych niemowląt karmionych piersią.

Jak myć skórę 18-tygodniowego niemowlęcia z atopowym zapaleniem skóry?

Właściwa pielęgnacja skóry atopowej, czyli tzw. reżim emolientowy to kluczowy element poprawiający jakość życia dziecka. Genetycznie uwarunkowana, zaburzona bariera ochronna skóry u 18-tygodniowego niemowlaka z AZS wymaga nieustannej troski i mocnego natłuszczania ok. 3 razy dziennie i koniecznie po każdej kąpieli.

Warto zwrócić uwagę także na temperaturę wody w wanience (ok. 30 stopni, ale lepiej nieco chłodniejsza, niż zbyt gorąca) i krótki czas trwania samej kąpieli,  max. 5 minut.

Kosmetyki myjące powinny być delikatne i mocno natłuszczające. Po kąpieli nie trzemy skóry 18-tygodniowego dziecka, ale osuszamy ją poprzez delikatne przykładanie ręcznika miejsce po miejscu. Po wytarciu natychmiast natłuszczamy naskórek warstwą emolientu i zanim ubierzemy dziecko odczekujemy chwilę, aby preparat dobrze się wchłonął.

Jakie kosmetyki i leki są polecane dla 18-tygodniowych niemowląt z AZS?

Rodzice bardzo często pytają lekarzy i dermatologów o najlepsze kosmetyki natłuszczające atopową skórę niemowlęcia w 18 tygodniu życia. Niestety, skóra w AZS jest bardzo kapryśna i wymagająca, dlatego nie ma jednego preparatu, który magicznie działa u wszystkich dzieci. Co więcej, bardzo często zdarza się, że dany emoliet, który świetnie sprawdzał się u 18-tygodniowego dziecka, po pewnym czasie przestaje dobrze działać na jego skórę i poszukiwania kosmetyków trzeba zacząć od nowa.

Oprócz emolientów zwracamy uwagę także na przewiewne ubranka, wykonane z naturalnych, miękkich włókien (niestety wełna często podrażnia atopową skórę) oraz używanie do prania i czyszczenia domu jak najmniej drażniących preparatów. W przypadku silnego zaostrzenia objawów AZS u dziecka w 18 tygodniu sam reżim emolientowy może nie wystarczyć – należy udać się do pediatry lub dermatologa po leki.

Lekarz na podstawie analizy stanu zdrowia dziecka oraz wywiadu zebranego od rodziców może zadecydować o konieczności zastosowania u maluszka preparatów miejscowych o silniejszym działaniu, takich jak np. maści lub kremy sterydowe. Należy stosować je wyłącznie na zlecenie lekarza i dokładnie według jego wskazówek. Nieumiejętne stosowanie tego typu preparatów, szczególnie na własną rękę, może przynieść 18-tygodniowemu dziecku więcej szkody, niż pożytku.

W przypadku, kiedy zmiany skórne w AZS nie reagują na leczenie preparatami miejscowymi, może być to wskazaniem do podania 18-tygodniowemu niemowlęciu leków doustnych /antyhistaminowych, jednak również o tym zadecyduje lekarz. Może on także zlecić dziecku wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych. Jeśli pomimo tego zmiany skórne nadal źle się leczą, niemowlę wymaga ponownej konsultacji u lekarza specjalisty.

Rozszerzanie diety u 18-tygodniowego dziecka: czy to odpowiedni moment?

Najnowsze zalecenia WHO oraz Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci wyraźnie wskazują, że dla 18-tygodniowego dziecka najlepszym pokarmem wciąż jest wyłącznie mleko mamy, podawane na żądanie czyli zawsze wtedy, kiedy maluszek dopomina się piersi. Żywienie wyłącznie mlekiem (najlepiej kobiecym) należy kontynuować do ukończenia przez niemowlę 6 miesiąca.

Wiele rodziców niemowląt w 18 tygodniu bardzo chce, aby ich pociecha zaczęła już uczestniczyć we wspólnych, domowych obiadach. Warto pamiętać, że dziecko będzie jadło normalne posiłki przez wiele, wiele kolejnych lat życia, dlatego w pierwszych 6 miesiącach dobrze jest bez pośpiechu poczekać, aż jego organizm w pełni przygotuje się na trawienie pokarmów innych niż mleko mamy. W 18 tygodniu dziecka można już co prawda wprowadzać pierwsze posiłki uzupełniające, jednak zaleca się, aby robić to po wcześniejszej konsultacji z lekarzem i wyłącznie w uzasadnionych, indywidualnych przypadkach.

 

Kalendarz rozwoju dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję