Kalendarz Ciążowy

W którym tygodniu zaczyna się 3 trymestr ciąży? Jak najlepiej przygotować się do porodu oraz czego unikać w 3 trymestrze ciąży? Czy w tym okresie ciąży skurcze macicy i ból w dole brzucha to zawsze sygnał, że należy pilnie jechać do szpitala? Ile waży dziecko w trzecim trymestrze oraz od kiedy liczymy ruchy płodu? Jakie ćwiczenia w 3 trymestrze ciąży są bezpieczne dla mamy i dziecka?

Jeśli interesujesz się, jak trzeci trymestr przebiega tydzień po tygodniu, zapraszamy do zapoznania się z naszym szczegółowym kalendarzem ciąży, opracowanym we współpracy z najlepszymi specjalistami z zakresu ginekologii i położnictwa. W tym tekście przedstawiamy ogólne informacje i ciekawostki dotyczące ostatnich trzech miesięcy ciąży.

Kiedy zaczyna się 3 trymestr ciąży i kiedy ciążę uznaje się za donoszoną?

Ostatnie trzy miesiące ciąży nazywamy III trymestrem, który rozpoczyna się w 7 miesiącu i trwa do 9 miesiąca ciąży włącznie. Cały okres ciąży w nomenklaturze medycznej opisuje się również w poszczególnych tygodniach, dlatego wiele ciężarnych zadaje sobie pytanie: W którym dokładnie tygodniu zaczyna się 3 trymestr i kiedy się kończy?

Za jego początek uznajemy 27,1 tydzień, natomiast podręcznikowo ten okres ciąży kończy się porodem w 40 tygodniu ciąży (t.c.). Warto jednak pamiętać, że jedynie 5% dzieci rodzi się dokładnie we wskazanym przez lekarza terminie, obliczanym na podstawie daty ostatniej menstruacji pacjentki. Termin porodu potwierdzany jest następnie podczas badania USG I trymestru, a później również podczas USG połówkowego oraz USG III trymestru.

Dlaczego poród może nie wystąpić w wyznaczonym dniu?

Dzieje się tak dlatego, że m.in. sporo kobiet ma nieregularne cykle menstruacyjne, a do zapłodnienia nie zawsze dochodzi dokładnie w 14 dniu od rozpoczęcia miesiączki (czyli podczas samej owulacji). Na opóźnienie lub przyspieszenie terminu porodu mogą wpłynąć także m.in. masa dziecka, ilość płynu owodniowego, ciąża mnoga czy indywidualne predyspozycje pacjentki. Ciążę uznaje się za donoszoną od 37 tygodnia ciąży i poród po tym terminie jest czymś zupełnie prawidłowym. Kiedy więc zaczyna się 3 trymestr warto zacząć szykować torbę do szpitala dla siebie i dziecka, aby w 9 miesiącu mieć ją już w pełni przygotowaną do porodu, który może rozpocząć się w każdej chwili.

Czego nie wolno w 3 trymestrze ciąży i czy można odpoczywać w leżeniu na plecach?

W ostatnich trzech miesiącach ciąży, kobieta przede wszystkim powinna unikać dużego stresu oraz forsownego wysiłku fizycznego. Może on nasilić i tak często występując w tym okresie bóle pleców, brzucha i pachwin. Ćwiczenia, sprzątanie, gotowanie czy spacer warto dzielić na mniejsze etapy. W międzyczasie warto urządzić sobie krótkie chwile odpoczynku w pozycji siedzącej, najlepiej z lekko uniesionymi nogami (to zapobiega i pomaga zniwlować uczucie ciężkości i obrzęk kończyn dolnych).

To, czego warto unikać w 3 trymestrze ciąży to ułożenie ciała, powodujące dyskomfort. Wiele kobiet podczas nocnego odpoczynku, najlepiej czuje się w pozycji leżenia na lewym boku. Często przynosi on ulgę podczas zgagi i odciąża żyłę główną dolną, zapewniając lepsze ukrwienie łożyska. Warto zaznaczyć, że leżenie na plecach czy na prawym boku w trzecim trymestrze nie jest zakazane i nie prowadzi do zaburzenia rozwoju płodu. Należy jednak bacznie obserwować swój organizm i w razie niewygody czy duszności zmieniać ułożenie ciała.

Czy masaż brzucha, piersi i seks to coś, czego warto unikać w 3 trymestrze ciąży?

Jeśli u kobiety, podczas przebiegu ciąży występuje skrócenie szyjki macicy, lekarz może zalecić jej unikanie intensywnego masażu skóry brzucha oraz piersi, gdyż może to spowodować nagły wyrzut oksytocyny, który pobudza macicę do skurczów.

Wiele kobiet niesłusznie obawia się, że tym czego nie wolno w 3 trymestrze ciąży jest uprawianie seksu, który może przedwcześnie wywołać poród. Faktycznie, w spermie obecne są naturalne prostaglandyny, które zmiękczają i stymulują szyjkę macicy do skurczów. Jednak w ciąży o fizjologicznym przebiegu, w której lekarz nie obserwuje nieprawidłowości w obrębie szyjki macicy, stosunek seksualny nie wywoła porodu przedwczesnego, a wręcz przeciwnie.

Wielu ginekologów zaleca uprawianie seksu jako najlepszą, oprócz masażu krocza, formę przygotowania tkanek krocza do porodu. Pomaga to znacząco uniknąć ich nacięcia lub pęknięcia w IV fazie porodu. Jeśli ciężarna ma wątpliwości, czego warto unikać w 3 trymestrze ciąży i czy w jej wypadku seks jest bezpieczny dla dalszego przebiegu ciąży, powinna porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym.

Jakie ćwiczenia są bezpieczne w 3 trymestrze ciąży?

Umiarkowana aktywność fizyczna w ciąży (o ile u danej ciężarnej nie ma przeciwwskazań lekarskich) pomaga łagodzić bóle pleców, zmniejszyć obrzęki w obrębie nóg i nadgarstków oraz znacząco poprawia samopoczucie i ukrwienie płodu. Polecane ćwiczenia w 3 trymestrze ciąży to spokojne spacery i marsz z kijkami Nordic Walking, joga i pilates dla ciężarnych, delikatny stretching i pływanie w basenie.

Jeśli kobieta oprócz spacerów wcześniej nie uprawiała żadnej z tych aktywności, warto zapisać się na zajęcia z instruktorem lub fizjoterapeutą, którzy pomogą zadbać o prawidłowe, nieforsowne tempo oraz poprawność wykonywanych ćwiczeń.

W tych ostatnich miesiącach przed porodem nie można również zapomnieć o ćwiczeniach mięśni dna miednicy oraz oddechów i pozycji porodowych. Warto zapytać o nie swoją położną lub zapisać się na zajęcia w szkole rodzenia, podczas których szczegółowo omawiane są ćwiczenia w 3 trymestrze ciąży, polecane jako przygotowanie do porodu.

Dolegliwości gastryczne w 3 trymestrze ciąży - jak sobie nimi radzić?

Wraz ze wzrastającym w macicy płodem, zwiększa się ucisk na wiele narządów, naczyń krwionośnych i więzadeł w jamie brzusznej ciężarnej, powodując pojawienie się w 3 trymestrze charakterystycznych dolegliwości. Częsta potrzeba oddawania moczu jest związana ze wzmożonym uciskiem macicy na pęcherz moczowy, a równocześnie ucisk jelit często powoduje u przyszłych mam uciążliwe zaparcia.

To, czego nie wolno w 3 trymestrze ciąży to zmniejszanie ilości przyjmowanych płynów, aby ograniczyć ilość wizyt w toalecie. Wypijanie dziennie minimum 2 litrów wody zapewnia optymalne nawodnienie ciężarnej i płodu, pomaga zapobiegać infekcjom układu moczowego oraz obrzękom nóg.

U niektórych przyszłych mam dolegliwościom gastrycznym towarzyszą hemoroidy, czyli żylaki odbytu, powodujące silny dyskomfort, a nawet lekkie krwawienia podczas wypróżniania. O ich występowaniu warto porozmawiać ze swoim lekarzem, który przepisze łagodne maści i czopki, jednak przy trudnościach z wypróżnieniem przyszła mama nie powinna zapominać o odpowiednim nawodnieniu, oraz diecie bogatej w błonnik.

Ból w dole brzucha i skurcze w 3 trymestrze ciąży - czy są oznaką rozpoczynającego się porodu?

Kiedy zaczyna się 3 trymestr, wzrastająca macica może powodować u ciężarnej bóle pachwin, spojenia łonowego oraz w ból dole brzucha. Szczególnie po dłuższym staniu lub chodzeniu. Zazwyczaj nie są to oznaki rozpoczynającego się porodu, ale lekkiego przeciążenia organizmu. Odpoczynek w pozycji półleżącej lub leżącej powinien przynieść ulgę.

Gwałtowny, silny ból brzucha zawsze należy pilnie skonsultować z lekarzem szczególnie, jeśli towarzyszy mu krwawienie z dróg rodnych. Nieregularne skurcze macicy, których częstotliwość nie narasta w czasie i które stopniowo ustępują w spoczynku to z kolei skurcze Braxtona-Hicksa, zwane inaczej przepowiadającymi. Nie powinny być one powodem do niepokoju gdyż oznaczają, że macica powoli lecz aktywnie przygotowuje się do nadchodzącego porodu.

Tym, czego warto unikać w 3 trymestrze ciąży jest konsultowanie swoich niepokojących objawów na forach internetowych. Jeśli ból, twardnienie brzucha czy nieregularne skurcze niepokoją ciężarną, powinna ona niezwłocznie porozmawiać o nich ze specjalistą, najlepiej swoim lekarzem prowadzącym.

Ile waży dziecko w trzecim trymestrze i od kiedy monitorować ruchy płodu?

Między 27,1 a 37,0-41,6 tygodniem ciąży, rozwój płodu jest bardzo indywidualny i zależny m.in. od czynników genetycznych i środowiskowych. Jednak pod koniec ciąży, dzieci ważą średnio ok. 3000-3500 gram i mierzą między 50 a 55 cm.

Tkanki i układy ciała płodu dojrzewają i doskonalą swoje funkcje po to, aby zapewnić dziecku możliwość funkcjonowania poza brzuchem mamy. Najdłużej dojrzewa tkanka płucna, dlatego dzieci urodzone przed 35 t.c. mogą wymagać wspomagania oddechu. Kości czaszki dziecka nie są ze sobą zrośnięte na stałe po to, aby ułatwić główce przejście przez kanał rodny. Pod koniec 8 miesiąca ciąży większość dzieci jest już położonych główkowo w kierunku kanału rodnego, jednak jeśli płód wciąż położony jest miednicowo może się jeszcze obrócić, nawet w 40 t.c.

Kiedy zaczyna się 3 trymestr, czyli w 28 tygodniu ciąży, można już monitorować aktywność płodu. Po każdym, głównym posiłku, w leżeniu na lewym boku, ciężarna liczy ruchy dziecka. W ciągu godziny powinna naliczyć min. 10 ruchów (jeśli zaobserwuje je przed upływem godziny, może zakończyć obserwację wcześniej). Gwałtowna, wzmożona aktywność dziecka lub brak ruchów płodu przez kilka godzin nawet po zjedzeniu posiłku, powinny być skonsultowane z lekarzem.

Oznaki rozpoczynającego się porodu w 3 trymestrze ciąży

Ciężarna pod koniec trzeciego trymestru jest pełna obaw o to, czy będzie wiedziała kiedy rozpoczyna się poród. Szczególnie, jeśli spodziewa się pierwszego dziecka. Tuż przed rozpoczęciem porodu lub podczas jego trwania, wiele kobiet odczuwa dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka czy wymioty. Jeśli nie towarzyszy im silny ból głowy, podwyższone ciśnienie krwi powyżej 140/90 mmHg, nie ma powodów do obaw. Organizm ciężarnej naturalnie oczyszcza się przed właściwą akcją porodową. Jeśli skurcze są nieregularne i występują z małą częstotliwością, można spróbować wziąć ciepłą (nie gorącą) kąpiel lub prysznic i odpocząć lub zdrzemnąć się. Jeśli skurcze nasilają się i występują coraz częściej to znak, poród się rozpoczyna.

Do szpitala udajemy się gdy:

  • Silne skurcze macicy są bardzo regularne. U każdej rodzącej jest to kwestia bardzo indywidualna, natomiast przyjmuje się, że powinny występować co ok. 5 min. Jeśli regularne skurcze występują rzadziej, jednak ciężarna jest zaniepokojona i chce znaleźć się pod fachową opieką, nic nie stoi na przeszkodzie, aby do szpitala udać się wcześniej.
  • Zaczęły odchodzić wody płodowe. Nieco rzadziej, pierwszą oznaką rozpoczynającego się porodu, jest odejście wód płodowych przed wystąpieniem czynności skurczowej macicy. Jednak odejściu wód płodowych mogą również towarzyszyć skurcze. Wody nie muszą spektakularnie ,,chlusnąć”, lecz niekiedy stopniowo sączą się. Jeśli wydzielina z pochwy ma słodkawy zapach i po wymianie wkładki higienicznej bardzo szybko staje się ona mokra, najprawdopodobniej ciężarnej właśnie odchodzą wody.

Na izbę przyjęć natychmiast jedziemy, gdy występują niepokojące objawy takie jak:

  • nietypowa aktywność płodu, który może być nadmiernie ruchliwy lub przez wiele godzin nie poruszyć się wcale;
  • odchodzące wody płodowe mają zielonkawe zabarwienie;
  • obfite krwawienie z dróg rodnych.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nietypowych dolegliwości w trzecim trymestrze ciąży nie warto zwlekać. Lepiej zasięgnąć porady ginekologa lub udać się do szpitala, gdzie lekarz podczas badania oceni dobrostan płodu oraz przyszłej mamy.

Dofinansowanie UE
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję