Kalendarz Ciążowy

Jaka jest waga dziecka w 27 tygodniu ciąży i jakie umiejętności towarzyszą mu na tym etapie rozwoju? Czy wcześniak urodzony w 27 tygodniu ciąży ma duże szanse na przeżycie? Jakie powikłania grożą dziecku urodzonemu w tym okresie ciąży? Dolegliwości przyszłej mamy, zalecane badania diagnostyczne oraz ciekawostki z 27 tygodnia ciąży – te informacje znajdziesz właśnie w tym wpisie.

Ile zostało do porodu: 27 tydzień, który to miesiąc?

Kobieta powoli zbliża się do rozpoczęcia III trymestru ciąży. Przez nieustannie wzrastający brzuch staje się nieco bardziej ociężała i najprawdopodobniej coraz trudniej wykonywać jej codzienne czynności. Jeśli rodzina i przyjaciele zastanawiają się, ile czasu zostało do porodu, zadając ciężarnej pytanie: ,,27 tydzień ciąży, który to miesiąc?”, śpieszymy z podpowiedzią.

Fizjologiczna ciąża trwa 40 tygodni czyli 9 miesięcy, tak więc kobieta w 27 tygodniu ciąży (26.1-27 t.c.) właśnie kończy 6 miesiąc, powoli wkraczając w ostatni trymestr ciąży. Warto mieć na uwadze, że jedynie ok. 5% porodów odbywa się w wyznaczonym przez lekarza terminie, dlatego w najbliższych tygodniach warto rozpocząć kompletowanie wyprawki do szpitala, zarówno dla ciężarnej, jak i noworodka. Nie polecamy zostawiać tego na ostatnią chwilę, gdyż generuje to niepotrzebny stres i pośpiech.

W 27 tygodniu ciąży rekomenduje się uczestnictwo w zajęciach szkoły rodzenia lub w indywidualnych spotkaniach z położną, z których każda ciężarna bezpłatnie może skorzystać w ramach ubezpieczenia w NFZ.

Badania przyszłej mamy w 27 tygodniu ciąży oraz standardy opieki okołoporodowej, które warto poznać

Przed wizytą u lekarza w 27 tygodniu ciąży należy wykonać kontrolną morfologię krwi oraz badanie ogólne moczu. Dobrze już teraz zapisać się także na badania, które Polskie Towarzystwo Ginekologii i Położnictwa (PTGiP) zaleca przeprowadzić między 28 a 32 tygodniem:

  • USG III trymestru
  • oraz pomiar przeciwciał anty-D.

Ciężarne u których występują wskazania medyczne, między 28 a 30 tygodniem otrzymają zastrzyk z immunoglobuliny anty-D.

Warto wiedzieć, że od 2019 roku w Polsce obowiązują ujednolicone standardy opieki okołoporodowej, które są dostępne na oficjalnej stronie Ministerstwa Zdrowia. Już w dwudziestym siódmym tygodniu ciąży polecamy się z nimi zapoznać aby dowiedzieć się, jakie prawa przysługują rodzącej i jak wyglądają standardy szpitalnej opieki nad noworodkiem i świeżo upieczoną mamą.

Indywidualny plan porodu

Na podstawie informacji zdobytych podczas edukacji przedporodowej oraz lektury standardów opieki okołoporodowej w 27 t.c. warto sporządzić również swój indywidualny plan porodu. Jeśli ciężarna przedstawi go podczas przyjęcia do szpitala, zostanie on uwzględniony przez personel medyczny w opiece nad rodzącą (jeśli stan zdrowia kobiety i dziecka w pełni na to pozwoli) i zawarty w dokumentacji medycznej pacjentki.

Zdrowie przyszłej mamy i uciążliwe dolegliwości: jakie pytania na forum internetowym w 27 tygodniu ciąży najczęściej zadają przyszłe mamy?

W tym okresie ciąży obwód brzucha może przyrastać nawet 1 cm w ciągu tygodnia, co jest bezpośrednio związane m.in. z intensywnym wzrostem płodu. Ucisk macicy na narządy jamy brzusznej sprawia, że w 27 tygodniu ciąży na forum wielu portali internetowych ciężarne szukają informacji na temat uciążliwych dolegliwości i skutecznych sposobów radzenia sobie z nimi.

Częste oddawanie moczu jest jedną z najbardziej powszechnych, ciążowych przypadłości przełomu II i III trymestru. Macica zaczyna mocno uciskać na pęcherz moczowy, który często pada również ,,ofiarą” mocnych kopniaków ze strony aktywnego ruchowo płodu. Przede wszystkim nie należy wstrzymywać moczu, gdyż jego zaleganie w układzie moczowym sprzyja rozwojowi infekcji, która może być groźna dla przebiegu ciąży i wymagać zastosowania antybiotykoterapii. Na forum internetowym w 27 tygodniu ciąży na pewno zjedziesz słuszne informacje o tym, aby chodzić do toalety zawsze, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Nie rezygnuj także z picia min. 2,5 litra wody dziennie

W 27 tygodniu ciąży niektórym kobietom zaczyna doskwierać również nietrzymanie moczu, szczególnie podczas kichania, kaszlnięcia czy nagłego wybuchu śmiechu. Jest to związane z nadmiernym rozciąganiem i osłabieniem mięśni dna miednicy. Doraźnie można zastosować grubsze wkładki higieniczne lub specjalne podpaski.

Aby jednak skutecznie poradzić sobie z problemem nietrzymania moczu, w 27 tygodniu ciąży dobrze udać się do doświadczonego fizjoterapeuty uroginekologicznego, który poinstruuje ciężarną jak prawidłowo wzmacniać i rozluźniać mięśnie dna miednicy, aby nie tylko pozbyć się problemu nietrzymania moczu, ale również optymalnie przygotować ciało do nadchodzącego porodu.

Na forum internetowym w 27 tygodniu ciąży z pewnością można znaleźć wiele pomocnych, wspierających treści, jednak należy pamiętać, że żadna internetowa porada nie zastąpi wizyty u doświadczonego specjalisty. O wszelkich, kłopotliwych dolegliwościach w ciąży zawsze należy porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym.

Ciekawostki 27 tygodnia ciąży: jak wygląda dziecko i jakie aktywności zajmują mu czas w brzuchu mamy?

Płód w macicy powoli przybiera pozycję skuloną tzw. embrionalną, ponieważ ma już za mało miejsca na pełne rozprostowanie ciała. Dziecko w 27 tygodniu gdy nie śpi, powoli zaczyna otwierać powieki i mrugać, dzięki czemu do jego oczu zaczyna docierać coraz więcej bodźców. Na tym etapie rozwoju siatkówka oka jest już niemal w pełni wykształcona, jednak wcześniaki z 27 tygodnia ciąży wciąż są zagrożone wystąpieniem retinopatii i problemów z widzeniem w przyszłości.

Na głowie dziecka są już widoczne bardziej lub mniej bujne włosy, na twarzy widać rzęsy i brwi, a w ustach płodu coraz częściej pojawia się palec. Dziecko aktywnie ćwiczy odruch ssania i funkcje mięśni twarzy, aby po porodzie móc skorzystać z dobrodziejstw mleka z piersi swojej mamy. Ruchy dziecka w 27 tygodniu ciąży są już mocno wyczuwalne przez ciężarną, szczególnie po posiłku lub wtedy, gdy planuje nieco odpocząć.

Układ nerwowy płodu domaga się bodźców

Dlatego jeśli dziecko nie jest kołysane poruszeniami ciała swojej mamy, zaczyna intensywniej kopać, dopominając się stymulacji. To dlatego przyszłe mamy z rozbawieniem zauważają, że gdy tylko planują się zdrzemnąć, dziecko w ich macicy ma zupełnie inne plany i jest najbardziej aktywne.

Gwałtowniejsze ruchy dziecka w 27 tygodniu ciąży można wyczuć również, gdy kobieta zje coś słodkiego lub pikantnego. Płód ma już wykształcone kubki smakowe i połykając wody płodowe czuje, kiedy mama zje wyjątkowo wyrazistą w smaku potrawę.

Jeśli mimo odpoczynku i regularnych posiłków ciężarna przez cały dzień nie wyczuwa najmniejszej aktywności płodu i zaczyna się niepokoić, warto pojechać do szpitala aby skontrolować, czy z dzieckiem wszystko jest w porządku.

Wcześniak z 27 tygodnia ciąży

Ciążę uznaje się za donoszoną od 37 tygodnia, dlatego dzieci urodzone w 27 tygodniu ciąży określane są mianem wcześniaków.

Choć rozwój współczesnej medycyny pozwala na zachowanie przy życiu nawet 80% dzieci urodzonych w tym terminie, to ich zdrowie jest zagrożone występowaniem licznych powikłań.

Oczywiście sytuacja medyczna każdego noworodka jest nieco inna, natomiast wcześniaki z 27 tygodnia ciąży są narażone na:

  • pojawienie się wad wzroku i słuchu;
  • problemy ze strony układu oddechowego;
  • oraz zaburzenia funkcjonowania wciąż niedojrzałego układu nerwowego, co może skutkować m.in. zaburzeniami napięcia mięśniowego i integracji sensorycznej.

Wcześniak urodzony w 27 tygodniu ciąży wymaga pobytu w inkubatorze, wspomagania oddechu, a często również innych rodzajów terapii np. żywienia sondą, która jest wprowadzana bezpośrednio do żołądka. Troskliwa opieka specjalistów oraz rodziców, w połączeniu z późniejszą, intensywną rehabilitacją dają takim wcześniakom duże szanse na odzyskanie sprawności oraz pełne radości dzieciństwo.

Jaka jest waga dziecka w 27 tygodniu ciąży i czy schorzenia ciężarnej mogą mieć na nią wpływ?

W tym okresie ciąży każdy płód rozwija się już w swoim indywidualnym tempie, dlatego niektóre z dzieci mogą ważyć nieco więcej lub mniej. Oczywiście optymalna waga dziecka w 27 tygodniu ciąży jest określona w siatkach centylowych, dlatego lekarz, który podczas badania USG szacuje masę ciała danego płodu informuje przyszłych rodziców, czy mieści się ona w dolnym, środkowym czy górnym przedziale normy.

To, czy dziecko prawidłowo przybiera na wadze, może być uzależnione od schorzeń, na które cierpi ciężarna, takich jak m.in.:

  • nadciśnienie pierwotne lub indukowane ciążą;
  • cukrzyca;
  • choroby tarczycy;
  • oraz metaboliczne, także znaczna otyłość.

Waga dziecka w 27 tygodniu ciąży oscyluje w granicach 900 gram, natomiast długość jego ciała mierzona od głowy do stóp wynosi ok. 35-38 cm. Płód zarówno w tym czasie, jak i przez cały, nadchodzący III trymestr będzie intensywnie gromadzić w swoim organizmie tkankę tłuszczową, ale też wszystkie, niezbędne substancje odżywcze. To dlatego przyszła mama powinna zwracać szczególną uwagę na spożywanie urozmaiconych, bogatych w owoce i warzywa posiłków oraz odpowiednią suplementację, której skład najlepiej skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.


Konsultacja:

dr hab. n. med. prof. IMID Tadeusz Issat – Kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii w Instytucie Matki i Dziecka;

Maria Krowicka-Wasyl – lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z ginekologii i położnictwa, Klinika Położnictwa i Ginekologii w Instytucie Matki i Dziecka.

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję