Kalendarz Ciążowy

Zastanawiasz się: 22 tydzień ciąży, który to miesiąc? Twoja partnerka, siostra lub koleżanka są właśnie w 22 tygodniu ciąży (21.1-22 t.c.) i chcesz poznać ciekawostki związane ze zdrowiem i samopoczuciem ciężarnej, oraz rozwojem płodu? A może jesteś kobietą spodziewająca się dziecka i chcesz dowiedzieć się ile waży dziecko w 22 tygodniu ciąży, jak wygląda, oraz czy ruchy dziecka w 22 tygodniu ciąży należy już liczyć? Jakie badania należy wykonać w tym czasie? Zapraszamy do lektury wpisu, w którym przybliżamy przebieg dwudziestego drugiego tygodnia ciąży.

22 tydzień ciąży, który to miesiąc?

Martwisz się, że nie znasz odpowiedzi na pytanie: 22 tydzień ciąży, który to miesiąc? Śpieszymy z podpowiedzią!

Ciąża to piękny czas, fizjologicznie trwający 9 miesięcy. W tym czasie wiele zmian zachodzi bardzo dynamicznie (często z tygodnia na tydzień), dlatego w nomenklaturze medycznej przebieg ciąży monitoruje się z uwzględnieniem precyzyjnego podziału tego okresu na tygodnie.

Tak więc: 22 tydzień ciąży, który to miesiąc?

Przyszła mama znajduje się teraz w 5 miesiącu, w II trymestrze ciąży. Termin porodu zbliża się z każdym dniem, dlatego wiele kobiet właśnie teraz zaczyna intensywnie kompletować wyprawkę, przygotowywać pokoik dla dziecka oraz edukować się w kwestii samego przebiegu porodu, jak i opieki nad noworodkiem.

Mimo natłoku spraw, w 22 tygodniu ciąży warto znaleźć czas na odpoczynek, oraz małe i większe przyjemności – kino, teatr, romantyczna kolacja z partnerem czy weekend spędzony z przyjaciółką pozwolą zregenerować siły i nacieszyć się stylem życia, który już niebawem ulegnie diametralnej zmianie.

Brzuch w 22 tygodniu ciąży: czy można uniknąć rozstępów na skórze i czy zdjęcia brzucha w 22 tygodniu ciąży to dobry pomysł?

Rozwijające się w macicy dziecko sprawia, że ciążowy brzuch rośnie teraz w przyspieszonym tempie i coraz trudniej ukryć go pod ubraniem.

Brzuch w 22 tygodniu ciąży może mieć różną wielkość, która jest uzależniona zarówno od anatomicznej budowy ciężarnej, jak i tego, czy jest to jej pierwsza ciąża. U wieloródek (kobiet które już wcześniej rodziły) ciążowy brzuch jest zazwyczaj widoczny znacznie wcześniej i może być nieco bardziej uwypuklony niż u kobiet, które spodziewają się pierwszego dziecka.

Wspólnym dla wszystkich ciężarnych objawem 22 tygodnia ciąży jest natomiast rozciąganie się skóry brzucha, przez co mogą pojawić się nieestetyczne rozstępy. W początkowej fazie mają one różowe zabarwienie i postać nieregularnych linii. Z biegiem czasu rozstępy bledną, stają się cieńsze i mniej widoczne, jednak wciąż obecne na skórze. Występowanie rozstępów w ciąży najczęściej jest zakodowane w genach – jeśli pojawiły się u mamy lub siostry kobiety ciężarnej bardzo prawdopodobne, że wystąpią również u niej. Można jednak zminimalizować ich nasilenie, a nawet zupełnie im zapobiec, odpowiednio o siebie dbając.

W 22 tygodniu ciąży:
  • Codziennie pamiętamy o diecie bogatej w warzywa i owoce oraz wypijaniu minimum 2,5 l wody dla zdrowia, ale również poprawy kondycji i elastyczności skóry.
  • Swędzącą, rozciągającą się skórę na brzuchu i piersiach możemy masować regularnie przy użyciu specjalnej rękawicy peelingującej lub szczotki z naturalnego włosia. Pomoże to poprawić przepływ krwi i zapobiegać zastojom wody oraz limfy.
  • Masaż piersi (z pominięciem brodawek) oraz brzucha w 22 tygodniu ciąży wykonujemy krótko i delikatnie, aby nie stymulować macicy do nadmiernej aktywności skurczowej. W przypadku ciąży zagrożonej, przed wykonywaniem takiego masażu należy zasięgnąć porady swojego lekarza.
  • Po takim masażu i wzięciu kąpieli/prysznica, skórę ciała dokładnie nawilżamy, najlepiej z wykorzystaniem preparatów przeciw rozstępom, dedykowanym kobietom w ciąży.

Na pamiątkę warto prowadzić regularną dokumentację fotograficzną rosnącego brzucha – w 22 tygodniu ciąży zdjęcia do albumu rodzinnego można wykonać samodzielnie w domu, lub zapisać się na profesjonalną sesję u fotografa.

Ciekawostki 22 tygodnia ciąży

Dlaczego ciężarne mogą mieć problemy z utrzymaniem równowagi i jaka powinna być waga matki na tym etapie ciąży?

Rosnący nieustannie brzuch powoduje przemieszczenie środka ciężkości do przodu i nieco ku górze, przez co kobiety w ciąży mogą mieć problemy z zachowaniem równowagi. Dlatego w dwudziestym drugim tygodniu ciąży, warto zrezygnować z noszenia niestabilnych butów na bardzo wysokim obcasie, wieszania firanek czy stawania na krześle/drabinie w celu zdjęcia przedmiotów z najwyższej półki szafy. Hormony ciążowe, a także ucisk macicy na naczynia krwionośne oraz przeponę często powodują u ciężarnych zawroty głowy, które również mogą być przyczyną niebezpiecznych upadków. To dlatego niektóre z domowych obowiązków warto powierzyć swojemu partnerowi.

Bezpieczeństwo współżycia w ciąży

W 22 tygodniu ciąży na forum internetowym przyszłe mamy często zadają również pytanie o bezpieczeństwo współżycia w ciąży. W fizjologicznej ciąży, kiedy lekarz prowadzący nie widzi żadnych przeciwwskazań medycznych, seks można uprawiać aż do samego porodu, uwzględniając oczywiście samopoczucie i komfort kobiety w ciąży.

Wzrost wagi w ciąży

W internecie często pada również inne pytanie: ,,Przyszłe mamy, ile przytyłyście w 22 tygodniu ciąży?”. Zwiększony apetyt i częstsze zmęczenie sprzyja ograniczeniu aktywności ruchowej i przyjmowaniu nadmiernej ilości kalorii. Dobrze pamiętać, że kobieta w 22 tygodniu ciąży powinna spożywać zaledwie ok. 250-500 kcal więcej niż do tej pory. Warto, aby ta energetyczna nadwyżka nie pochodziła ze słodyczy, czy słonych przekąsek ale zdrowych, pełnowartościowych produktów.

Waga matki w 22 tygodniu ciąży wzrasta stopniowo, ok. 200-450 gram na tydzień. W przeciągu miesiąca, przyrost masy ciała ciężarnej w II trymestrze powinien oscylować w granicach 1-2 kg, jednak jest on uzależniony m.in. od wagi kobiety sprzed ciąży.

Ruchy dziecka w 22 tygodniu ciąży: czy należy je regularnie monitorować?

W tym czasie płód ma w macicy wciąż sporo miejsca do aktywności ruchowej, dlatego przyszła mama wyczuwa jego ruchy jako nieregularne poruszenia/łaskotanie w brzuchu. Jeśli do 22 tygodnia ciąży kobieta wciąż nie poczuła ruchów dziecka, należy zgłosić to swojemu lekarzowi prowadzącemu, który przeprowadzając bardziej szczegółowe badania skontroluje dobrostan płodu.

Dziecko w 22 tygodniu ciąży ma już swój własny rytm dnia: śpi ok 20 godzin na dobę, a przez pozostałą część czasu czuwa, połyka płyn owodniowy (do którego następnie siusia), bawi się swoimi rączkami i pępowiną, oraz porusza wszystkimi kończynami. Czasem może dostać również czkawki: takie ruchy dziecka w 22 tygodniu ciąży są odczuwane przez przyszłą mamę jako niebolesne, rytmiczne drgania brzucha.

Aktywność ruchowa dziecka jest najbardziej regularna dopiero pod koniec II trymestru, a w szczególności w III trymestrze ciąży. Monitorowanie i zapisywanie ruchów dziecka zaczynamy w ciąży nie w tygodniu 22, a dopiero od 28. Takie obserwacje prowadzi się wtedy po głównych posiłkach, w leżeniu na boku. Jeśli w 22 tygodniu ciąży ruchy dziecka są niepokojące: bardzo gwałtowne (towarzyszy im plamienie z dróg rodnych oraz silny ból brzucha) lub przez cały dzień ciężarna nie odczuwa żadnego poruszenia dziecka w macicy i jest bardzo zaniepokojona, należy zgłosić się do szpitala.

22 tydzień ciąży: waga dziecka oraz jego wygląd

W tym czasie płód ma już wykształcone rączki oraz nóżki i zaczyna nabierać swoich indywidualnych, uwarunkowanych genetycznie cech wyglądu. Podczas USG w 22 tygodniu ciąży, można już dostrzec u dziecka zadarty nos, zamknięte oczy oraz wysokie czoło. Powieki są okraszone rzęsami, nad oczami znajdują się brwi, a na głowie zaczynają rosnąć bardziej lub mniej bujne włosy, które w tym czasie są jeszcze bezbarwne – pozbawione pigmentu.

Ile waży dziecko w 22 tygodniu ciąży?

Masa jego ciała wynosi teraz ok. 420-460 gram, skóra staje się coraz mniej przejrzysta i zwiększa się ilość gromadzonej pod nią tkanki tłuszczowej. To ile waży dziecko w 22 tygodniu ciąży zaczyna być uzależnione zarówno od czynników genetycznych, jak i środowiskowych (m.in. budowa ciała przyszłej mamy). W tym czasie płód od czubka głowy do stóp mierzy ok. 24-26 cm długości, jednak w macicy nie jest on wyprostowany, ale jest skulony w tzw. pozycji embrionalnej.

Jakie badania należy wykonać w 22 tygodniu ciąży?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że zgodnie z rekomendacjami PTGiP między 18 a 22 t.c. należy zgłosić się na bardzo ważne badanie USG II trymestru (zwane również połówkowym), na którym szczegółowo ocenia się całościowy rozwój i anatomię płodu, kondycję łożyska i macicy, oraz potwierdza wiek ciąży. Dlatego 22 tydzień ciąży to ostatni moment na wykonanie tego USG w zalecanym terminie. Przed wizytą u swojego lekarza, ciężarna powinna wykonać również badanie ogólne moczu oraz morfologię krwi.

Między 21 a 26 tygodniem u kobiet z ujemnym wynikiem przeciwciał IgM powtarza się to badanie, natomiast ciężarne z ujemnym czynnikiem grupowym krwi (Rh-) w tym przedziale czasu powinny mieć ponownie oznaczony poziom przeciwciał anty-D. W 22 tygodniu ciąży warto zapisać się także na badanie stężenia glukozy we krwi (po doustnym podaniu 75 g glukozy) aby wykonać je w zalecanym terminie (czyli między 24 a 26 tygodniem).


Konsultacja:

dr hab. n. med. prof. IMID Tadeusz Issat – Kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii w Instytucie Matki i Dziecka;

Maria Krowicka-Wasyl – lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z ginekologii i położnictwa, Klinika Położnictwa i Ginekologii w Instytucie Matki i Dziecka.

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję