Wyprawka dla noworodka

Wyprawka dla noworodka i niemowlaka to temat nierzadko spędzający sen z powiek przyszłych rodziców. Co na wyprawkę dla dziecka i jak powinna wyglądać lista niezbędnych produktów? Ile kosztuje kompletna wyprawka dla noworodka na pierwsze dni i tygodnie życia? Czego nie warto maluchowi kupować bez wyraźnych zaleceń czy wskazań medycznych? Jak, zwłaszcza przy napiętym budżecie, zaplanować zakupy i czy tania wyprawka dla noworodka to tylko slogan reklamowy? To tylko niektóre z pytań i wątpliwości związanych z przygotowaniami do powitania na świecie nowego członka rodziny.

Gdy mowa o wyprawce dla noworodka, najczęściej chodzi o komplet ubranek i inne tekstylia, czasem również produkty do pielęgnacji czy też zapas środków higienicznych dla dziecka. Można również spotkać się z pojęciem kosmetycznej wyprawki dla malucha. Jednak kompletna wyprawka dla noworodka może de facto oznaczać wszystko, czego nasza pociecha będzie potrzebować w pierwszych tygodniach życia – a przynajmniej to, co da się przewidzieć. Dlatego lepiej nie sugerować się reklamami gotowych zestawów wyprawkowych i nie zakładać, że kompletną wyprawkę dla noworodka kupimy od ręki, w jednym sklepie.

Kompletna wyprawka dla noworodka, czyli co?

Rodzajów wyprawki dla noworodka jest tak naprawdę kilka – ma to związek z miejscami, w których maluch po przyjściu na świat przebywa i sytuacjami, w jakich się znajduje. W każdej z nich korzystamy z różnych zestawów produktów, które powinniśmy wcześniej skompletować, najlepiej z listą w ręku, aby o niczym ważnym nie zapomnieć. Świadomość, że niektóre rzeczy będą niezbędne jeszcze przed porodem, a inne nieco później, pozwoli rozłożyć zakupy w czasie i rozplanować wydatki. Niezależnie bowiem, ile kosztuje wyprawka dla noworodka, zwykle stanowi niemałe obciążenie dla domowego budżetu.

Ile kosztuje wyprawka dla noworodka?

W zależności od rodzaju wyprawki, na liście zakupów możemy mieć nie tylko dużo drobnych akcesoriów bądź artykuły, których zapas trzeba uzupełniać, ale również pojedyncze przedmioty kupowane jednorazowo lub rzadko, za to o znacznie większej wartości. Po zsumowaniu wszystkiego, tania wyprawka dla noworodka często okazuje się fikcją – nawet jeśli uwzględnimy w niej rzeczy absolutnie niezbędne i będziemy przy ich wyborze kierować się rachunkiem ekonomicznym.

Wyprawka dla noworodka: do szpitala i na powrót do domu

Pierwsza to wyprawka do szpitala, bowiem zaraz po porodzie maluchowi niezbędne są pierwsze ubranka, pieluszki, tekstylia i artykuły pielęgnacyjne, które zostaną użyte podczas pobytu na oddziale położniczym. O torbie do szpitala, jej zawartości, w tym również pierwszej wyprawce dla noworodka, a także o tym, jak się spakować do porodu, więcej znajdziesz tutaj. Kompletna wyprawka dla noworodka będzie łatwiejsza do przygotowania dzięki wskazówkom, co i kiedy może się przydać, zaś gotowa do pobrania lista produktów pomoże w zakupach i porządkowaniu rzeczy już kupionych.

Kolejną częścią wyprawki są rzeczy, w których dziecko wraca ze szpitala do domu – wymieniamy je również tutaj. Oprócz ubranek i tekstyliów warto zwrócić uwagę na sprzęt niezbędny do transportu maluszka samochodem, czyli fotelik, ponieważ zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem w zakresie ruchu drogowego, przewożenie dziecka samochodem wymaga zamontowania w nim fotelika (dotyczy to zresztą nie tylko noworodka czy niemowlęcia, ale również starszego dziecka).

Wyprawka dla noworodka: pierwsze tygodnie w domu

Wyprawka „domowa”, składająca się z rzeczy przeznaczonych do pielęgnacji i sprzętów domowych, jest największą pozycją w budżecie przyszłych rodziców. O tym, ile kosztuje, decydują w dużej mierze wydatki związane z zakupem wózka, fotelika czy mebli do pokoju malucha, dlatego warto wybrać je ze szczególną rozwagą. Do tego trzeba doliczyć również produkty zużywane w dużych ilościach, jak choćby pieluchy jednorazowe. Kompletną wyprawkę dla noworodka na pierwsze tygodnie w domu najlepiej przygotować w podziale na następujące grupy produktów:

 • ubranka i tekstylia (w tym kocyk, rożek, pościel do łóżeczka, kilka pieluszek z tetry i z flaneli),
 • akcesoria pielęgnacyjne (w tym wanienka),
 • kosmetyki i środki do prania,
 • akcesoria do picia (o ile będzie taka potrzeba, czyli głównie przy karmieniu sztucznym lub mieszanym),
 • wózek i fotelik samochodowy,
 • łóżeczko wraz z materacem oraz podstawowe meble (przewijak czy komoda do przechowywania rzeczy dla dziecka).

Ubranka i tekstylia 

W wyprawce dla noworodka nie może zabraknąć ubranek i tekstyliów, którymi będziemy malucha owijać czy otulać. Szczegółowe informacje o tym, jak wybierać ubranka dla najmłodszych dzieci, znajdziesz tutaj.

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Główny Specjalista ds. opiniowania wyrobów użytkowych

Tania wyprawka w tym wypadku może oznaczać rozsądne podejście do ilości (nie warto kupować zbyt wielu ciuszków w jednym rozmiarze, zwłaszcza tym najmniejszym, bo maluch szybko z nich wyrośnie). Priorytetem powinna być jakość i bezpieczeństwo surowców (atesty) oraz odpowiedni krój, a także wygodny – zarówno dla dziecka, jak i rodzica – sposób zapinania.

Jeśli chodzi o tekstylia inne niż ubranka, lista wyprawkowa wygląda następująco:

 1. kocyk – dla noworodka najlepiej o wymiarach 70×100 lub 80×100 cm, grubość i rodzaj tkaniny/dzianiny dobieramy wg potrzeb, pory roku i miejsc, gdzie kocyk będzie używany – pamiętając, że im więcej w składzie naturalnego, miękkiego surowca, przyjaznego skórze maluszka, tym lepiej (mając na uwadze względy higieniczne, skorzystajmy z szerokiej oferty sklepów i wybierzmy kocyk, który zniesie wielokrotne pranie i pozostanie z dzieckiem na dłużej);.
 2. rożek – pierwsza otulająca kołderka, w której maluch może poczuć się bezpiecznie i doświadczyć bliskości, nawet w rękach niezbyt doświadczonego rodzica (więcej informacji o rożku i wskazówek dotyczących jego wyboru można znaleźć tutaj)
 3. pościel – do łóżeczka, kołyski czy wózka (o wypełnieniu pościeli i tekstylnych powłoczkach pisaliśmy tutaj)
 4. kilka pieluszek z tetry bawełnianej lub bambusowej oraz flaneli – posłużą jako dodatkowe kawałki miłej w dotyku tkaniny do wycierania maluszka, podłożenia mu pod główkę w łóżeczku czy wózku, a także przy kładzeniu maluszka na ramię do odpowietrzania po karmieniu.

Akcesoria pielęgnacyjne

Jeśli chodzi o produkty pielęgnacyjne, będziemy potrzebować:

 1. wanienki do kąpieli z atestowanego tworzywa, o kształcie anatomicznym, bez dodatkowych wkładek, leżaczków – dziecko w kąpieli musi się rozprostować, zrelaksować, a rodzic powinien dotrzeć do wszystkich pachwin i fałdów skórnych;
 2. termometru do mierzenia temperatury ciała, obiektów, powietrza (3w1) – za jego pomocą sprawdzimy temperaturę wody do kąpieli, ustalimy, czy dziecko gorączkuje, a także skontrolujemy temperaturę w pokoju czy w łazience, gdzie odbywa się kąpiel malucha (model 3w1 pozwala ograniczyć liczbę produktów, ale możemy też zaopatrzyć się w 3 oddzielne termometry);
 3. szczotki z miękkim włosiem do włosów i masażu głowy, naturalnym lub syntetycznym – ważne, by było miękkie;
 4. nożyczek do obcinania paznokci z zaokrąglonymi końcówkami, by nie skaleczyć bardzo cienkich skórek na paluszkach (nie zaleca się używania obcinaczy – właśnie ze względu na ryzyko skaleczenia malca);
 5. aspiratora do nosa w formie klasycznej gruszki z zaokrągloną końcówką – dostępne na rynku aspiratory z długą rurką do wyciągania wydzieliny na zasadzie ssaka są zbyt inwazyjne dla noworodków;
 6. gazików jałowych do pielęgnacji kikuta pępowinowego.

Kosmetyki i środki do prania

W kompletnej wyprawce dla noworodka nie powinno, rzecz jasna, zabraknąć kosmetyków i środków do pielęgnacji ubranek i tekstyliów. Pamiętajmy, że zarówno kosmetyków, jak i wszelkich środków chemicznych w opiece nad noworodkiem stosuje się jak najmniej. Skóra maluszka po urodzeniu jest bowiem bardzo delikatna i bez tego narażona na działanie wielu czynników zewnętrznych. Oto lista niezbędnych kosmetyków:

 1. środek myjący dla niemowląt od pierwszego dnia życia (np. mydełko w kostce);
 2. oliwka do punktowego natłuszczania;
 3. krem przeciwodparzeniowy i natłuszczający, zabezpieczający skórę pupy przed fizjologicznymi wydzielinami;
 4. krem całoroczny (pamiętajmy, że kremy z filtrem stosuje się od 6. miesiąca życia).

Więcej szczegółów na temat kosmetycznej wyprawki dla noworodka znajdziesz tutaj.

Środki do prania: 

 • płatki mydlane – polecane zwłaszcza na początek, czyli w pierwszych tygodniach życia dziecka,
 • proszek lub płyn do prania rzeczy dla dziecka – z pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka,

Płynów zmiękczających do płukania nie stosujemy w pierwszych miesiącach życia malucha – tkaniny zmiękczamy prasowaniem. Więcej o bezpiecznym praniu dziecięcych tekstyliów przeczytasz tutaj.

Akcesoria do picia

W kompletnej wyprawce dla noworodka  czasem trzeba uwzględnić produkty pomocne przy karmieniu. O ile maluch będzie karmiony piersią, dodatkowe akcesoria nie powinny być potrzebne. Jeżeli jednak dziecko odmówi karmienia lub wystąpią inne problemy, których nie da się rozwiązać z pomocą specjalistów z poradni zaburzeń laktacji czy położnej środowiskowej, przyda się poniższa lista zakupów:

 1. butelki do karmienia ze smoczkiem (przynajmniej 2 szt.) – o odpowiednim do wieku maluszka otworze wypływowym (0-3 miesięcy, 3-6 miesięcy, powyżej 6 miesięcy), o pojemności 150 lub 240 ml (butelka o większej pojemności wystarczy na dłużej);
 2. podgrzewacz do butelek – uniwersalny (aby pomieścił i taką szerokootworową, która przyda się również do podgrzewania innych napojów, a później słoiczków z zupą),
 3. sterylizator – o ile nie chcemy wygotowywać butelek, czy parzyć wrzątkiem, bo takie zabiegi higieniczne są obowiązkowe w pierwszych miesiącach życia maluszka.

Wózek i fotelik samochodowy

Kompletna wyprawka dla noworodka  nie może się obyć bez sprzętów niezbędnych do transportu malucha, czyli wózka i fotelika samochodowego. Tu przeczytasz, jak wybrać pierwszy fotelik i czy kupować go wraz z wózkiem. Fotelika będziemy potrzebować zabierając maluszka ze szpitala do domu, zaś wózek przyda się niedługo później, jako że pierwszy spacer może się odbyć już kilka dni po porodzie – o ile tylko warunki zewnętrzne na to pozwolą. Po szczegółowe informacje i wskazówki dotyczące wyboru pierwszego wózka dla noworodka warto zajrzeć tutaj.

Meble dla noworodka

Łóżeczko i inne meble do dziecięcego pokoju lub kącika to ważny element domowej wyprawki dla noworodka.

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Główny Specjalista ds. opiniowania wyrobów użytkowych

Dość często padają pytania dotyczące kosza Mojżesza czy łóżeczka dostawnego. Nie są to, co prawda, sprzęty niezbędne w wyprawce dla noworodka, ale mogą sprawdzić się w przypadku rodziców o podwyższonym poziomie wrażliwości, którzy niepokoją się, nie mając maluszka blisko przy sobie, szczególnie w nocy. Zakup tego typu łóżeczka bywa również uzasadniony w okresie połogu – zwłaszcza, gdy mama noworodka ma trudności w sprawnym poruszaniu się, np. po cięciu cesarskim lub nacięciu krocza. Jednak zarówno kosz Mojżesza, jak i łóżeczko dostawne stanowią rozwiązanie krótkookresowe – gdy dziecko zaczyna samo zmieniać pozycję w czasie snu, należy ze względów bezpieczeństwa zrezygnować z ich używania.

Biorąc pod uwagę, jak często zmieniamy pieluchy noworodkowi i niemowlęciu, warto pomyśleć o przewijaku, choć niekoniecznie musi być stanowić osobny mebel – na rynku można znaleźć służące do przewijania dziecka nakładki np. na łóżeczko. Więcej o rodzajach przewijaków i kryteriach ich wyboru przeczytasz tutaj.

Spośród innych mebli na wyprawkowej liście dla noworodka, bardzo praktyczna jest komoda do przechowywania rzeczy maluszka. Ten praktyczny mebel – czasem wyposażony również w przewijak – ułatwia utrzymanie porządku w przestrzeni, w której muszą się znaleźć wszystkie niezbędne artykuły pielęgnacyjne, pieluszki i ubranka dziecka. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o cechach różnych mebli lub potrzebujesz wskazówek, jak wyposażyć pokój dla noworodka i niemowlęcia, koniecznie zajrzyj tutaj.

Co jeszcze w wyprawce dla noworodka?

W kompletnej wyprawce dla noworodka mogą znaleźć się dodatkowe produkty związane z pielęgnacją maluszka, przy czym potrzebę stosowania niektórych warto najpierw uzgodnić z lekarzem. Oto ich lista:

 • pojemniki na smoczki i butelki – można wygospodarować z domowych szczelnych pojemników lub kupić specjalnie do tych celów;
 • kosz na zużyte pieluchy – nie jest absolutnie niezbędny, ale przydaje się, zwłaszcza przy niskim poziomie tolerancji nieprzyjemnych zapachów (więcej o koszach dowiesz się tutaj;
 • elektroniczna niania – może być rozwiązaniem w przypadku rodziców o szczególnie wysokiej wrażliwości;
 • monitor oddechu – dla dzieci, które wymagają stałej kontroli  ze wskazań medycznych (po szczegółowe informacje zajrzyj tutaj);
 • waga niemowlęca – dla maluszków z niższą masą urodzeniową lub w sytuacji, gdy karmienie przysparza dużo problemów i dziecko nie przybiera prawidłowo na wadze, a pójście do przychodni, aby je zważyć co kilka dni, jest trudne lub niemożliwe;
 • inhalator – gdy stosowanie go zaleci neonatolog lub pediatra (o tym, jak wybrać inhalator dla dziecka, przeczytasz tutaj);
 • urządzenie do nawilżania powietrza – w pomieszczeniach o bardzo niskiej wilgotności (więcej informacji o nawilżaczach można znaleźć tutaj).

O wyprawce nigdy za wiele

Kompletna wyprawka dla noworodka i niemowlęcia to temat rzeka, którego nie sposób wyczerpać. Jak widać z powyższego omówienia, odpowiedź na pytanie, co na wyprawkę dla dziecka jest najodpowiedniejsze, dlaczego sięgać po konkretne produkty i czym się kierować przy ich wyborze, jest stale obecna w naszych tekstach i poradnikach. Warto do nich zajrzeć, aby skompletować najpotrzebniejsze i najbezpieczniejsze artykuły dla swojej pociechy – w trosce o jej zdrowie, bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój.

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Główny Specjalista ds. opiniowania wyrobów użytkowych

Autorka: Ewa Łukasik – główna specjalistka ds. opiniowania wyrobów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka.

Oceń ten wpis!