Jak urządzić pokój dla niemowlęcia?

19 grudnia 2022

Przygotowujesz się do narodzin dziecka i szukasz podpowiedzi, jak urządzić pokój dla noworodka? A może, w poszukiwaniu inspiracji, oglądasz w internecie pokoje dla niemowląt lub ich sklepowe aranżacje? Nie masz pewności, czy kącik dla niemowlaka w sypialni rodziców będzie lepszy niż oddzielny mały pokój dla dziecka? Na te i wiele innych pytań dotyczących urządzania przestrzeni dla maluszka, odpowiadamy w poniższym tekście.

Co w pokoju dla noworodka

Urządzanie pokoju dziecięcego dla niemowlaka jest jednym z najbardziej lubianych przez przyszłych rodziców zajęć. Zanim jednak przystąpisz do działania, zastanów się, jakie rozwiązania będą dla Twojej rodziny najlepsze. Kiedy rodzice oczekują pierwszego dziecka, nie wiedzą jeszcze dokładnie, czego się spodziewać, co będzie istotnym, a co zupełnie zbędnym elementem wyposażenia pokoju dla niemowląt. Najlepiej, jeśli po prostu pomyślisz o tym, jakie czynności będą codziennie i wielokrotnie wykonywane w otoczeniu maleństwa. Dopiero po tym zastanów się, jakich mebli, dodatków i akcesoriów będziesz potrzebować. Jeśli nie masz pewności co do tego, jak urządzić pokój dla noworodka i co powinno znaleźć się w otoczeniu Twojego maleństwa, mamy dla Ciebie praktyczne wskazówki.

Jak powinien wyglądać pokój dziecięcy dla niemowlaka i jakie elementy wyposażenia powinien zawierać?

  • pomalowane na jasny kolor ściany;
  • łóżeczko;
  • wygodny fotel;
  • komoda z ubrankami i kosmetykami do pielęgnacji dziecka;
  • lampka dająca delikatne światło.

Z dalszej części artykułu dowiesz się, dlaczego właśnie te elementy są tak ważne i nie może ich zabraknąć w pokoju Twojego maleństwa.

Razem czy oddzielnie?

To najważniejszy dylemat, który muszą rozstrzygnąć młodzi rodzice. Oba rozwiązania mają wady i zalety. Za pozostawieniem (w początkowym okresie) dziecka w sypialni rodziców przemawia przede wszystkim wygoda.

Noworodki i niemowlęta często budzą się w nocy, trzeba je karmić i przewijać – nawet co 1,5 godziny.

Z tego właśnie powodu wielu rodziców początkowo stawia łóżeczko dziecka obok swojego. Inni decydują się z kolei na przyzwyczajanie nowego członka rodziny od małego do osobnej przestrzeni, urządzając choćby mały pokój dla niemowlaka. Zaletą tego rozwiązania jest to, że sypialnia rodziców wciąż pozostaje ich wspólną przestrzenią, co pozytywnie wpływa na relacje partnerskie. Wstawanie do śpiącego w drugim pokoju dziecka, może się jednak okazać dość uciążliwe i męczące. Bez względu na to, na jaki wariant się zdecydujesz, pamiętaj aby przygotować przestrzeń, w której będziecie przebywać z niemowlęciem w taki sposób, aby była funkcjonalna i bezpieczna zarówno dla Was, jak dla i maleństwa.

Aleksandra Świeboda

Kierownik Działu Ocen i Rozwoju Współpracy w Instytucie Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Urządzając pokój dla noworodka czy kącik dla niemowlaka w sypialni rodziców, weźmy pod uwagę potrzeby dziecka i własną wygodę. Wiele lat doświadczenia w zakresie opiniowania sprawiło, że w Instytucie zwracamy szczególną uwagę  na bezpieczeństwo, funkcjonalność, wygodę i estetykę. Zachęcamy, żebyście podczas aranżowania pokoi dla niemowląt brali pod uwagę te same aspekty. W ten sposób będziecie mogli mieć pewność, że Wasz maluszek dorasta w bezpiecznej i przyjaznej jego rozwojowi przestrzeni. Zbyt dużo elementów wyposażenia pokoju, jaskrawość barw czy nadmiar bodźców może  mieć wpływ na niedojrzały system nerwowy dziecka, a co za tym idzie negatywny wpływ na jego rozwój.

Jak urządzić kącik dla niemowlaka w sypialni rodziców?

Nie wszyscy rodzice mają możliwość wygospodarowania osobnego, choćby nawet bardzo małego pokoju dla niemowlaka. W takim wypadku trzeba wykazać się nie lada sprytem i umiejętnością aranżowania przestrzeni. Na początku warto się zastanowić, jak powiększyć dostępną w sypialni rodziców przestrzeń, aby zmieścić w niej kącik dla niemowlaka. Być może duże łóżko warto zamienić na rozkładaną kanapę, a niepraktyczny stolik pod telewizor zastąpić np. komodą z szufladami.

W przypadku, kiedy nie ma możliwości urządzenia osobnego pokoju, warto zainwestować w meble wielofunkcyjne i składane, np. łóżeczko z szufladą na pościel, przewijak do zamontowania na ścianie. Możliwe do powieszenia sprzęty warto zamocować w trwały sposób np. na ścianie, by nie zajmować niepotrzebnie przestrzeni na podłodze. Można też rozważyć postawienie parawanu, aby oddzielić miejsce, w którym śpi dziecko, od reszty pomieszczenia.

Od czego zacząć urządzanie pokoju dla niemowląt?

Wszelkie prace remontowe najlepiej zacząć na tyle wcześnie, aby móc zakończyć je 1-2 tygodnie przed spodziewanymi narodzinami dziecka. Chodzi o to, żeby maluch nie był narażony na zapach (opary) świeżo malowanych ścian czy lakieru do drewna. Podczas wyboru środków do odnawiania pokoju najlepiej zapytaj sprzedawcę o atesty farb i lakierów, z przeznaczeniem do pokoju dziecięcego. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zakupione przez Ciebie produkty są bezpieczne dla Twojego maleństwa. Zarówno podłoga, jak i ściany w pokojach dla niemowląt powinny być trwałe i łatwo zmywalne: okres niemowlęcy minie szybko, a dzieci mają nieograniczone pokłady kreatywności.

Kolejna ważna decyzja to wybór kolorystyki pokoju. Na rynku jest dużo tapet w kolorowe wzory. Pamiętajmy jednak, że o ile niemowlęciu wszystko jedno, czy ma tapetę w misie, czy serduszka, to przedszkolakowi może już się ona mniej podobać.

Aleksandra Świeboda

Kierownik Działu Ocen i Rozwoju Współpracy w Instytucie Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Jeśli więc nie planujesz szybko kolejnego remontu, lepiej zdecydować się na stonowane kolory ścian i na przykład naklejki, które można łatwo zdjąć ze ściany, kiedy się znudzą. Nie wybieraj też zbyt ciemnych i intensywnych barw – mogą one męczyć wzrok Twojego dziecka i dodatkowo zaciemniać wnętrze.

 Jak urządzić pokój dla noworodka?

Podczas urządzania dziecięcego pokoju czy kącika zastanów się nad tym, jakie czynności będziesz w nim wykonywać. Najważniejsze z nich to przewijanie i karmienie. Pod tym kątem planuj zakup mebli i akcesoriów oraz aranżację przestrzeni.

Miejsce do spania

Najważniejszym elementem wyposażenia pokoju dla Twojego dziecka w początkowym okresie jego życia jest jednak łóżeczko. To właśnie w nim maleństwo będzie spędzało większość czasu. O tym, jak wybrać najlepszy materac i łóżeczko przeczytasz w osobnym artykule, a tymczasem zastanówmy się, jakie inne elementy powinny się znaleźć w pokoju niemowlęcia.

Miejsce do karmienia

Wygodny fotel, na którym można tulić i karmić dziecko to nieobowiązkowy, ale ważny element wyposażenia pokoiku dziecięcego. Ma to znaczenie, szczególnie kiedy mama planuje karmić piersią: często karmienia trwają długo i wygodny fotel jest bardzo ważny z powodu dobrego podparcia kręgosłupa mamy i możliwości lepszego przystawiania dziecka do piersi. Przy okazji warto pomyśleć o stoliku obok fotela, aby móc położyć tam coś do picia, książkę czy telefon. Nawet jeśli będziesz preferować karmienie w pozycji leżącej, miejsce do siedzenia w kąciku lub pokoju dziecięcym dla niemowlaka także może okazać się przydatne.

Miejsce do przewijania

Kolejnym ważnym elementem jest przewijak lub komoda z blatem do przewijania. Rzeczy, z których będziesz korzystać najczęściej, takie  jak kosmetyki do przewijania, pieluchy i ubranka powinny być w zasięgu ręki. Zastanów się, gdzie je ustawisz, bo nie możesz nawet na chwilę odejść od przewijaka, jeżeli leży na nim dziecko.

Miejsce do przechowywania

Postaraj się też znaleźć od razu miejsce na pierwsze zabawki i książeczki. Rozważ zakup nowych/dodatkowych mebli, jeśli ciężko wygospodarować wolną przestrzeń w tych, które masz. Na pewno przyda się także miejsce na kosmetyki i niezbędne rzeczy. Wszystkie szafy i regały należy przymocować do ściany, by nie przewróciły się na raczkującego czy chodzącego malucha. Pamiętaj, że około 40% wypadków z udziałem dzieci zdarza się w ich własnych domach, dlatego właśnie funkcjonalne i bezpieczne zagospodarowanie  przestrzeni mieszkania jest tak ważne.

Oświetlenie

Jeśli chodzi o oświetlenie pokoju, to poza lampą oświetlającą całe pomieszczenie, przyda się również dająca stonowane światło lampka nocna z żółtym światłem. Przyda się do usypiania, nocnego karmienia i wykonywania wszelkich czynności w nocy.

Rekomendowane produkty

Anna Milewska

Starszy specjalista w Dziale Ocen i Rozwoju Współpracy, Instytut Matki i Dziecka

Pokój dla niemowląt: jak wybrać meble?

Meble do pokoju niemowlęcego powinny spełniać wymagania norm europejskich, m.in.  w zakresie wytrzymałościowym, chemicznym i konstrukcyjnym. Zwracamy na to szczególną uwagę podczas prowadzenia wszelkich prac opiniodawczych. Dla każdego elementu mebli do pokoju dziecięcego obowiązuje inna norma, wg której wykonany produkt gwarantuje bezpieczeństwo użytkownikom.

  • Pod względem chemicznym, czyli bezpieczeństwa użytych klejów, farb i lakierów meble dziecięce powinny spełniać wymogi normy zabawkowej PN-EN 71, co gwarantuje, że są bezpieczne dla dzieci m.in. w zakresie migracji pierwiastków, w tym metali ciężkich czy występowania szkodliwego dla systemu nerwowego formaldehydu.
  • W zakresie wytrzymałości obowiązuje norma PN-EN 1725.

Producenci nie mają jednak obowiązku zamieszczania tych informacji na opakowaniach produktów czy w ofercie handlowej, warto więc pytać sprzedawców, czy meble zostały przebadane przez niezależne laboratorium i posiadają certyfikat międzynarodowej jednostki certyfikującej, np. w Polsce PCA lub niemiecki TUV oraz SGS.

Wyroby bezpieczne, sprawdzone przez tzw. niezależną trzecią stronę, taką jak Instytut Matki i Dziecka, oznakowane są znakiem zgodności, właściwym dla danej jednostki.

Autor

Aleksandra Świeboda

Kierownik Działu Ocen i Rozwoju Współpracy w Instytucie Matki i Dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję