Jak wybrać pierwsze łóżeczko i materac dla dziecka?

24 listopada 2022

Planowanie umeblowania i wystroju pokoju dziecka to dla przyszłych rodziców jedna z najprzyjemniejszych czynności. Na początkowym etapie życia Twojego malucha najważniejszą rolę będzie w nim pełnić łóżeczko. To w nim spędzi najwięcej czasu. Jakie powinno być pierwsze łóżko dla dziecka? Wielu rodziców pyta, czy dobrym pomysłem jest np. łóżko domek dla dziecka. W naszym poradniku podpowiadamy, jaki model sprawdzi się jako mebel do spania dla najmłodszych. Niezwykle ważne jest, aby wybrane przez Ciebie łóżeczko było komfortowe i bezpieczne. Drugim istotnym elementem jest odpowiedni materac. 

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli tych produktów, pochodzących od firm z całego świata. Jak wybrać łóżko dla małego dziecka, a jak materac? W wyborze najlepszych produktów pomogą Ci eksperci Instytutu Matki i Dziecka, którzy doskonale znają dostępny asortyment, a także – znaczną jego część sprawdzili w praktyce. Poniżej wszystko, co musisz wiedzieć o materacach i łóżeczkach dla najmłodszych dzieci. Efektem wieloletnich badań naszych specjalistów jest poniższa lista, dzięki której dowiesz się, na co zwracać uwagę podczas zakupu i jak wybrać pierwsze łóżeczko i materac dla swojego maleństwa.

Najważniejsze cechy łóżeczka dla dziecka

Jakie cechy powinno mieć pierwsze łóżeczko dla dziecka? Oto ich lista:

 • odpowiednie wymiary,
 • zgodność wykonania z normą i certyfikaty,
 • zastosowanie atestowanych farb,
 • jakość wykonania,
 • akcesoria i dodatki (wyjmowane szczebelki, obniżony bok, kółka, szuflada),
 • typ łóżeczka: klasyczne lub turystyczne.

Jaki wybrać pierwszy materac do łóżeczka dla dziecka?

Obok łóżeczka równie ważną rolę odgrywa materac. Czym się kierować i jak wybrać materac dla dziecka? Poznaj najważniejsze cechy zawarte w kilku punktach:

 • Wykonany z atestowanych, sprawdzonych surowców,
 • Zachowujący swój kształt pod wpływem nacisku ciała dziecka,
 • Zapewniający cyrkulację powietrza,
 • Łatwy do utrzymania czystości i prania.

Przy wyborze zwróć uwagę tylko na materace dla dzieci z atestem. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego akurat te, a nie inne kryteria zostały wymienione przez ekspertów Instytutu i jaki mają wpływ na harmonijny rozwój, zdrowie i bezpieczeństwo Twojego dziecka, koniecznie przejdź do dalszej części artykułu.

Aleksandra Świeboda

Kierownik Działu Ocen i Rozwoju Współpracy w Instytucie Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Łóżeczko jest najważniejszym miejscem dla noworodka i niemowlęcia. Spędza w nim dużo czasu, więc wybór musi być naprawdę przemyślany. Wybierając pierwsze łóżko dla dziecka, należy wziąć pod uwagę, czy ma być to zakup na dłuższy czy krótszy czas, bo niektóre modele można zamienić z czasem na tapczaniki. Wybór na rynku jest spory, więc rodzice mają zrozumiały dylemat: co wybrać, na co zwrócić uwagę, żeby maluchowi było wygodnie i komfortowo?

Pierwsze łóżko dla dziecka: wymiary

Dla rodziców, którzy wybierają łóżko dla dziecka, wymiary stanowią jedno z istotniejszych kryteriów. Do najczęściej kupowanych należą tradycyjne łóżeczka szczebelkowe. Różnią się one zastosowanym wzornictwem, rodzajem drewna i kolorem. Zdarzają się modele w niestandardowych wymiarach, najczęściej jednak na rynku spotykane są te mierzące 120 cm x 60 cm x 70 cm. Informacja ta jest cenna podczas wyboru materaca, gdyż podane wymiary łóżeczka dla dziecka odpowiadają jego wielkości. Niejednokrotnie spotkasz się zapewne z mniejszymi lub większymi modelami.

Jeśli zastanawiasz się jak wybrać pierwsze łóżko dla dziecka, przede wszystkim weź pod uwagę miejsce w domu, w którym będzie stało i miej na uwadze, że Twój maluch szybko rośnie, a miejsce snu powinno odpowiadać jego potrzebom na każdym etapie rozwoju.

Popularnością cieszą się również łóżeczka wielofunkcyjne, np. połączone z komodą, którą można potem wykorzystać jako tapczanik i stolik. Wychodząc naprzeciw potrzebie bliskości i stałego kontaktu z maluchem, producenci oferują ponadto łóżeczka dostawne, w których maluch może bezpiecznie spać pod opieką znajdujących się tuż obok rodziców.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy zakupie pierwszego łóżeczka?

Bardzo ważne w wyborze łóżeczka są atesty. Przy zakupie należy  upewnić się, czy wykonanie łóżeczka zgodne jest z normą PN-EN 716-1+AC:2019-07, która określa, czy łóżko dla małego dziecka spełnia wymagania bezpieczeństwa. Sprawdź to na etykiecie produktu.

Inne ważne certyfikaty są wydawane przez:

 • Państwowy Zakład Higieny;
 • Instytut Technologii Drewna;
 • Zakład Badań i Wdrożeń Przemysłu Meblarskiego.

Łóżko dla małego dziecka musi być pokryte atestowanymi farbami, które nie mogą się łuszczyć. Przy wyborze warto upewnić się, że łóżeczko dziecięce nie posiada ostrych kantów, ani żadnych części, w których mogłaby uwięznąć główka dziecka. Odstępy między szczebelkami nie mogą być mniejsze niż 2,5 cm ani większe niż 6 cm. Wiele modeli ma wyjmowane szczebelki lub opuszczany bok – sprawdzi się to później, kiedy dziecko będzie mogło samodzielnie opuszczać łóżeczko.

Pierwsze łóżeczko: może na kółkach?

Dobrze sprawdzają się łóżeczka na kółkach, które można łatwo przesunąć w inne miejsce, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zwróćmy uwagę, czy kółka zaopatrzone są w blokadę, aby łóżeczko stało stabilnie i nie istniało zagrożenie przesuwania go w sposób niekontrolowany, gdy dziecko podrośnie.

Aleksandra Świeboda

Kierownik Działu Ocen i Rozwoju Współpracy w Instytucie Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Niektórzy rodzice, zamiast tradycyjnego łóżeczka, woleliby niskie łóżko dla dziecka lub łóżeczko turystyczne. Niskie łóżko dla dziecka to rozwiązanie zgodne z metodą Montessori, kładącej nacisk na aktywność i rozwój samodzielności malucha. Tego typu meble, których przykładem może być bardzo dekoracyjne łóżko domek dla dziecka, nie są jednak przeznaczone dla noworodków i najmłodszych niemowląt, spędzających większość doby na spaniu. Co innego, gdy wybieramy łóżko dla rocznego dziecka, które zwykle jest o wiele bardziej samodzielne i ruchliwe. Niższy mebel sprawdzi się również jako bezpieczne łóżko dla dwulatka.

Jeśli zaś chodzi o łóżeczko turystyczne, to rzeczywiście może ono służyć jako jedyne łóżko, ale dobrze też sprawdza się jako zapasowe, jeśli na przykład posiadamy dwupoziomowe mieszkanie i chcemy mieć dziecko przy sobie. Niestety, łóżeczka turystyczne czasem bywają niestabilne. Warto się temu przyjrzeć przy zakupie – tak, by potem nie mieć wątpliwości odnośnie dokonanego wyboru. Modele turystyczne mają za to więcej rozmiarów niż tradycyjne, przez co łatwiej jest je dopasować do mniejszego mieszkania. Wybierając łóżeczko turystyczne jako jedyne w domu, należy je wyposażyć w lepszej jakości, wyższy materac, bo ten zastosowany fabrycznie jest cienki i składany.

Łóżko dla dziecka podwójne i łóżko piętrowe – od jakiego wieku?

Rodzice często pytają o łóżko dla dziecka podwójne (np. wysuwane), zaś przy ograniczonej przestrzeni dla więcej niż jednego malucha, nierzadko rozważaną opcją staje się łóżko piętrowe. Od jakiego wieku takie modele mogą być stosowane?

Na pewno nie jako pierwsze  łóżeczko dla malucha. Noworodek czy młodsze niemowlę ma bowiem zupełnie inne potrzeby niż starsza pociecha. Wybierając łóżko dla rocznego dziecka czy bezpieczne łóżko dla dwulatka, bierzemy pod uwagę etap jego rozwoju, poziom samodzielności i aktywności. O zmianie niemowlęcego łóżka na „dorosłe” więcej znajdziesz w innym naszym tekście – tutaj.

Rekomendowane produkty

Anna Milewska

Starszy specjalista w Dziale Ocen i Rozwoju Współpracy, Instytut Matki i Dziecka

Jak wybrać pierwszy materac do łóżeczka dla dziecka?

Równie ważny jest wybór odpowiedniego materaca dla dziecka, które w pierwszym okresie życia większość czasu będzie spędzało w łóżeczku. Na podstawie długofalowych badań, jakie Instytut wykonuje, oceniając materace, można stwierdzić, że niewłaściwie dobrany model może powodować wady postawy i być niewygodny dla malucha. Jaki materac kupić do łóżeczka dziecięcego, a także czego raczej unikać? Lepiej nie decydować się na zakup używanego materaca dla dziecka, bo przyjął już kształt poprzedniego użytkownika. Wyjątek stanowi materac sprężynowy dla dzieci. Może być stosowany przez kolejnego malucha, ponieważ nie ulega szybkiemu zniekształceniu.

Materac dla dziecka do łóżeczka nie może być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. Powinien za to być sprężysty i stanowić dobre podparcie dla całego ciała i kształtującego się, kostniejącego dopiero kręgosłupa. Należy podkreślić, że kupowanie materaca wykonanego z surowców bez atestu jest bardzo ryzykowne.

Zarówno wypełnienie, poszycie w formie pokrowca jak i nakładka higieniczna, powinny posiadać certyfikat bezpieczeństwa surowcowego Oeko-Tex Standard 100. Jeśli nie masz pewności, czy dany produkt posiada taki certyfikat, możesz to sprawdzić na jego etykiecie lub zapytać sprzedawcy.

Jakie wypełnienie materaca dla dziecka wybrać?

Na rynku dostępny jest szeroki wybór materacy z różnym wypełnieniem. Zdarza się, że producenci zachwalają swój produkt jako antyalergiczny i dopasowujący się do ciała dziecka. Brzmi zachęcająco, ale warto przyjrzeć się temu bliżej. Faktycznie niektóre surowce z uwagi na swój skład zmniejszają ryzyko wystąpienia alergii, jednak zależy to wyłącznie od indywidualnych predyspozycji użytkownika produktu.

Jeśli chcesz wybrać dobry materac dla dziecka, pamiętaj, że nie powinien on dopasowywać się do ciała niemowlęcia, ponieważ w okresie rozwoju układu kostno-mięśniowego musi stanowić odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Dlatego hasło „dopasowujący się do ciała” powinno raczej wzbudzić obawę, że materac zaprojektowano jak dla starszego dziecka lub osoby dorosłej.

W ostatnich latach proces opiniowania w Instytucie przeszła zdecydowana większość materacy dla niemowląt dostępnych na rynku. Nasze doświadczenia pokazują, z których surowców warto korzystać, wybierając materac dla swojego dziecka.

Ich zestawienie znajdziesz poniżej:

 • Sprężyny – klasyczne wypełnienie materaca. Materac sprężynowy dla dzieci nie zmienia kształtu w trakcie użytkowania, stanowi dobre podparcie kostniejącego kręgosłupa dziecka.
 • Lateks – dostępny na ogół w formie syntetycznej, ale również naturalnej i mieszanej. Równomiernie podpiera ciało, nie odkształca się. Jego skład może jednak czasem uczulać, szczególnie jeśli wypełnienie jest całkowicie naturalne.
 • Pianka poliuretanowa (PU) – bardzo często stosowane wypełnienie do materacy. Nie może być to jednak taka sama pianka jak ta stosowana w materacach dla dorosłych, o różnych gęstościach, gdyż te dostosowują się do kształtu ciała, a w przypadku dziecka podparcie kręgosłupa jest bardzo ważne, stąd najlepszą jest pianka o dużej gęstości. Po pewnym czasie mogą się tworzyć odkształcenia i konieczna jest wymiana materaca.
 • Pianka wysokoelastyczna (HR) – wytrzymałe, elastyczne i przewiewne wypełnienie materaca. Jeśli pianka ma wysoką gęstość (18-35 kg/m3), będzie wspierać prawidłowy rozwój układu mięśniowo-szkieletowego dziecka.

Maty roślinne – kolejna warstwa w materacu

Maty roślinne często stosowane są w materacach dla dzieci. Jakie mają właściwości i czym się różnią? Poznaj dostępne rodzaje i ich skład:

 • Mata z lnu – z powodu zawartości naturalnego surowca posiada właściwości grzybo- i bakteriobójcze. Przewiewna, trwała i pozwalająca na regenerację ciała podczas snu.
 • Mata kokosowa – wykonana z włókien kokosa. Jest dość twarda i usztywnia materac. Hamuje rozwój pleśni i reguluje cyrkulację powietrza. Zawarta w niej domieszka naturalnego lateksu może jednak uczulać niemowlę. Jeśli w rodzinie jest alergia lepiej unikać tego rodzaju wkładu w materacu.
 • Mata z konopii – posiada właściwości izolujące, hamuje rozwój bakterii i grzybów. Jest także bardzo wytrzymała i przewiewna.
 • Mata z łuski gryczanej – posiada wszyte łuski gryki w specjalne kieszenie. Rzadko uczula. Koi i odpręża. Posiada właściwości hamujące namnażanie się roztoczy. Jednak warto zwrócić uwagę na odpowiednią higienę, by wilgoć nie spowodowała rozwoju pleśni lub insektów.

Jakie cechy powinien mieć pokrowiec materaca dla dzieci?

Bardzo ważnym elementem materaca jest jego poszycie. Powinno być wykonane z tkaniny lub dzianiny o składzie surowcowym, który zapewni cyrkulację powietrza. Tylko taki pokrowiec nie będzie powodować nadmiernego pocenia się dziecka. Najlepiej, jeśli będzie to tkanina naturalna lub sztuczna, ale o właściwościach termoregulacyjnych. Tę cechę możesz łatwo sprawdzić. Powinna być zawarta na wszywce surowcowej. Jeśli nie znajdziesz tam takiej informacji – zapytaj sprzedawcy.

Miej na uwadze, że wszystkie materace dziecięce, które posiadają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka mają wymienione powyżej właściwości – jest to jedno z podstawowych kryteriów, jakie bierzemy pod uwagę podczas wydawania opinii.

Pokrowiec nie może też być zbyt głęboko pikowany. Powierzchnia, na której śpi maluch, musi być gładka i równa. Powinien natomiast być zapinany na zamek błyskawiczny oraz łatwy do zakładania i zdejmowania do procesu prania. Pamiętaj, że dobre poszycie nie zmienia podczas prania swoich wymiarów, więc nie musisz się martwić, że odświeżenie zmieni jego formę.

Aleksandra Świeboda

Kierownik Działu Ocen i Rozwoju Współpracy w Instytucie Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Świetnym rozwiązaniem będzie także zaopatrzenie się w tekstylną nakładkę higieniczną – montowaną na materacu za pomocą gumek. Pozwoli Ci to nie tylko zabezpieczyć materac przed zmoczeniami oraz zabrudzeniami, ale i zadbać jednocześnie o przepuszczanie ciepła Twojego dziecka, dzięki czemu będzie się mniej pociło. Tego typu nakładki często są oferowane wraz z materacami, dlatego przed zakupem sprawdź koniecznie, czy wybrany przez Ciebie model także ją posiada.

Autor

Aleksandra Świeboda

Kierownik Działu Ocen i Rozwoju Współpracy w Instytucie Matki i Dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję