Pierwszy wózek dla dziecka

Pierwszy wózek dla dziecka to sprzęt, bez którego trudno się obejść przy nowo narodzonym maluchu. Jaki pierwszy wózek wybrać i jak przystąpić do zakupu? Na co zwrócić uwagę w konkretnym modelu wózka? Które parametry wózka są naprawdę ważne, a za co nie warto przepłacać? Te pytania padają podczas każdego kursu naszej szkoły rodzenia i na spotkaniach z rodzicami. Poniższy artykuł wprowadza w tajniki zakupu niemowlęcego wózka. Przekazujemy w nim zdobytą w naszej działalności opiniodawczej wiedzę o tym, jaki obiektywnie powinien być pierwszy wózek dla dziecka.

Pierwszy wózek dla dziecka, kupowany najczęściej z myślą o noworodku, to wózek głęboki, czyli najbardziej zabudowany, w którym maluch, ubrany i okryty adekwatnie do pory roku i warunków pogodowych, może wygodnie leżeć i spać, osłonięty od deszczu czy wiatru. Aby zapewnić noworodkowi czy młodszemu niemowlęciu optymalne warunki przebywania w wózku, przed zakupem powinniśmy mieć pewność, że wybrany model został zaprojektowany i wykonany zgodnie z obowiązującą normą, a jego konstrukcja i wyposażenie spełnia szereg kryteriów gwarantujących bezpieczne i wygodne użytkowanie.

Jaki pierwszy wózek dla dziecka?

Pierwszy wózek dziecięcy to wózek z tzw. gondolą. Dziecko korzysta z niego do ok. 6-9 miesiąca życia. Oczywiście jest to tylko orientacyjna granica wiekowa.

Instytut Matki i Dziecka zaleca korzystanie z gondoli aż do momentu, w którym dziecko będzie w stanie samodzielnie siedzieć bez podparcia. Jest to warunek, którego należy bezwzględnie przestrzegać. Jeśli się do niego nie zastosujesz, narazisz dziecko na wady postawy, które mogą się u niego pojawić w przyszłości.

Wady postawy wywołać może ucisk w odcinku lędźwiowym kręgosłupa malucha, który nie jest jeszcze fizycznie gotowy na wysiłek spowodowany długotrwałym utrzymywaniem pozycji siedzącej. Dopiero później, gdy dziecko zdobędzie umiejętność samodzielnego siedzenia bez podparcia i stanie się ciekawe świata, głęboki wózek możesz zamienić na spacerówkę.

Pierwszy wózek dla dziecka: na co zwrócić uwagę?

Wybierając pierwszy wózek dla noworodka i niemowlaka, zwróć uwagę na

  • wagę (ciężar) i wymiary wózka złożonego i rozłożonego,
  • sposób montażu i składania,
  • rodzaj i wielkość kół,
  • możliwość regulacji oparcia i podnóżka,
  • dodatkowe wyposażenie (kosz lub torbę na rzeczy maleństwa, folię przeciwdeszczową, parasolkę, która ochroni przed słońcem, ciepłą osłoną na nóżki, mufkę na ręce rodzica itp.),
  • certyfikaty i atesty dla surowców.

Gondola wózka powinna mieć powyżej 80 cm długości użytkowej, czyli mierzonej wewnątrz – tam, gdzie dziecko leży. Takiej długości wymagamy, opiniując wózki w Instytucie. Zależy nam, aby w miarę rozwoju dziecka – przybierania na wadze i wzrostu, który w ciągu pierwszych miesięcy jest najbardziej intensywny – w gondoli nadal pozostawało miejsce pozwalające okryć malucha. Zwłaszcza zimą trzeba zadbać, aby dziecku ubranemu w kombinezon, po otuleniu kocem czy śpiworem, było wygodnie.

Aleksandra Świeboda

Kierownik Działu Ocen i Rozwoju Współpracy w Instytucie Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Pierwszy wózek dla dziecka to jeden z najważniejszych, często najdroższych zakupów wśród sprzętów dla Twojego maluszka. W wózku maleństwo będzie spędzało bardzo dużo czasu. Należy więc przyjrzeć się temu produktowi z punktu widzenia wygody i bezpieczeństwa dziecka, myśląc o profilaktyce wad postawy swojej pociechy. Wybierając wózek, warto pójść do sklepu stacjonarnego – przymierzyć się wzrostem do różnych modeli, sprawdzić miękkość zawieszenia, naciskając prowadnicę, czy też sposób składania i rozkładania wózka.

Przed zakupem pierwszego wózka dla dziecka

Istotną kwestią przed zakupem pierwszego wózka dla dziecka jest ustalenie warunków użytkowania i potrzeb rodziców. W jakich warunkach będą się poruszać? Jak często? Czy głównym środkiem transportu będzie samochód czy raczej komunikacja publiczna? Czy wózek będzie wnoszony po schodach i czy w bloku jest winda? To bardzo ważne pytania, bo od odpowiedzi na nie zależy, jakie rozwiązanie wybrać. W przypadku częstego korzystania z samochodu z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z opcji 2 w 1 – fotelik samochodowy i wózek w jednym, ze względu na wygodę użytkowania.

Wygoda nie może jednak przesłonić dbałości o zdrowie pociechy. Warto pamiętać, że najmłodsze dzieci nie powinny przebywać w foteliku zamontowanym na stelażu wózka zbyt długo – pozostawanie w tej pozycji zbyt obciąża ich kręgosłup. Z tego względu używajmy fotelików tylko na czas niezbędny do przewiezienia malucha samochodem, a poza nim używajmy gondoli.

Wózki dla dzieci 3 w 1

Zakup wózka oznacza nierzadko spory wydatek w domowym budżecie, ale może być on jednorazowy. Jeśli zależy Ci na uniwersalnym rozwiązaniu, które posłuży na dłużej, odpowiedzią na pytanie „jaki pierwszy wózek” może być model wielofunkcyjny. Kupując jeden wózek, mamy wówczas dwie wersje – wózek głęboki i spacerówkę, zaś trzecia opcja to fotelik samochodowy. Kiedy dziecku przestanie wystarczać gondola, możesz w stelaż wózka wpiąć spacerówkę.

Aleksandra Świeboda

Kierownik Działu Ocen i Rozwoju Współpracy w Instytucie Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Taki wózek rośnie razem z dzieckiem i pozwala uniknąć dodatkowego wydatku, przynajmniej na początku. Jednak wybierając wielofunkcyjne rozwiązanie, musimy uwzględnić parametry techniczne i jakość wszystkich elementów, w tym również wkładu spacerowego. Kupując pierwszy wózek często zwracamy większą uwagę na gondolę, w efekcie czego może się okazać, że montowany około 7 miesięcy później wkład spacerowy w ogóle nie spełnia potrzeb naszych i naszego dziecka.

Wybierając wózek wielofunkcyjny, zwróć uwagę na to, czy spacerówkę można wpiąć w obie strony: w Twoją i „do świata”, w zależności od potrzeb i upodobań dziecka. Może się okazać, że taki wielofunkcyjny wózek będzie jedynym, bo na przykład dziecko szybko zacznie preferować spacerowanie i zakup lekkiego wózka-parasolki okaże się już niepotrzebny.

Wymiary pierwszego wózka dla dziecka

Oprócz wspomnianej wyżej długości wewnętrznej gondoli, trudno jednoznacznie określić, jakie wymiary powinien mieć idealny pierwszy wózek dla dziecka. Wszystko zależy od tego, gdzie planujesz go przechowywać i jak transportować. Co z tego, że kupisz piękny i funkcjonalny model, skoro po złożeniu nie będzie mieścić się w samochodzie? Wysocy rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na możliwość regulowania rączki wózka, wydłużania jej lub skracania w miarę potrzeb. Istnieją modele z wysuwanymi prowadnicami, które znacznie ułatwiają poruszanie się z wózkiem. Przed zakupem dokładnie sprawdź i przeanalizuj możliwości produktów i własne potrzeby. Kupując wózek trzeba również sprawdzić, w jaki sposób się składa.

Tryb i wygoda składania wózka to jedno z podstawowych kryteriów podczas badań w Instytucie. Najlepsze oceny w badaniach uzyskują wózki, które składają się łatwo i szybko, najlepiej jedną ręką. Jest to szczególnie ważne dla kobiet, w sytuacjach, gdy są z dzieckiem same.

Ile waży pierwszy wózek dla dziecka?

Zastanawiając się, jaki pierwszy wózek będzie najlepszy dla nas i naszej pociechy, nie można pominąć jego ciężaru. To bardzo ważne kryterium wyboru gondoli – szczególnie, jeśli rodzina mieszka w wielopiętrowym domu bez windy. Uczestnicy badań użytkowych w Instytucie przykładają dużą wagę do tego parametru. Codzienne, wielokrotne pokonywanie nawet kilku schodów będzie na dłuższą metę bardzo uciążliwe. Przed zakupem zalecamy zwłaszcza mamie sprawdzenie, czy uda jej się podnieść wózek wraz z dzieckiem i niezbędnymi akcesoriami.

Rekomendowane produkty

Anna Milewska

Starszy specjalista w Dziale Ocen i Rozwoju Współpracy, Instytut Matki i Dziecka

Jakie koła w pierwszym wózku dla dziecka?

Wybór kół zależy przede wszystkim od tego, po jakiej powierzchni (podłożu) zamierzasz jeździć najczęściej.

  • Do spacerów po nierównym terenie idealne będą koła pompowane. Bardzo dobrze amortyzują, jazda jest w nich płynna i łatwiej pokonuje się wszelkiego rodzaju przeszkody. Wadę stanowi ciężar oraz konieczność wymiany koła po przebiciu dętki.
  • Lżejsze od pompowanych są koła z pianki. W odróżnieniu od pompowanych nie są wypełnione powietrzem. Nie mają dodatkowej amortyzacji, ale mogą się sprawdzać na dość równej powierzchni.
  • Najnowszym, ale też najdroższym rozwiązaniem są koła żelowe, które łączą zalety obu wcześniej wymienionych rodzajów. W obecnie stosowanych kołach żelowych są komory powietrzne, nie ma jednak dętek, dzięki czemu są miękkie i mniej podatne na uszkodzenia, co czyni je praktycznie bezobsługowymi. Jednocześnie – zwłaszcza przy dużej średnicy kół – zapewniają dobrą amortyzację wózka i nadają się do jazdy po każdym rodzaju podłoża.
Aleksandra Świeboda

Kierownik Działu Ocen i Rozwoju Współpracy w Instytucie Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Większość dostępnych na rynku wózków ma możliwość ustawienia kół w 2 pozycjach – prostej i skrętnej. Jest to wygodne, bo skrętne koła ułatwiają manewrowanie wózkiem, lecz gorzej radzą sobie z przeszkodami terenowymi. Do zmiany ustawienia służy blokada. Opiniując wózki w Instytucie sprawdzamy, jak funkcja ta działa w praktyce – czy blokowanie i odblokowywanie kół jest proste (intuicyjne), gdzie umieszczona jest dźwignia blokady, czy jej używanie jest wygodne dla rodzica, czy można to zrobić stopą i czy mechanizm działa płynnie, tzn. nie zacina się. Wybierając wózek, warto sprawdzić ten element przed zakupem.

Pierwszy wózek: atesty i akcesoria

Pierwszy wózek dla niemowlaka powinien spełniać wszystkie standardy normy europejskiej PN-EN 1888. Powinien mieć również atesty na tkaniny i inne surowce: pianki, folie, tworzywa. Opinia placówki naukowo-badawczej, takiej jak Instytut Matki i Dziecka, jest dodatkowym atutem, jakim może pochwalić się produkt – o ile ją posiada.

Przy zakupie wózka zwróć również uwagę na akcesoria: folię przeciwdeszczową, torbę na zakupy, pokrowiec na nóżki czy torbę na niezbędne dla dziecka rzeczy. Z pewnością każde z nich się przyda podczas podróży i spacerów. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem w okresie jesienno-zimowym jest mufka na ręce dla osoby prowadzącej wózek.

Lesław Kluba

Fizjoterapeuta, Zastępca Kierownika Zakładu Usprawniania Leczniczego, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Pierwsze dwa lata życia dziecka to okres najintensywniejszego rozwoju – w tym wieku wszelkie wadliwe rozwiązania mogą mieć negatywny wpływ na prawidłowy rozwój Twojej pociechy. Dlatego pierwszy wózek powinien być maksymalnie przyjazny dziecku. Ideały istnieją jednak tylko w teorii. Rozsądne wymiary będące kompromisem pomiędzy funkcjonalnością, wygodą malucha i jego bezpieczeństwem, a estetyką i ceną, powinny decydować o wyborze wózka, albowiem podstawą jest tu nieskrępowana swoboda ruchu.

Podczas spacerów najważniejszy wydaje się wkład materacowy wózka, który powinien wchodzić w fizjologiczną interakcję z kształtem kręgosłupa dziecka. Również z pozoru drobne rzeczy, takie jak elementy odblaskowe, lusterko wsteczne, dobre resorowanie czy blokada (hamulec) zabezpieczająca przed samoistnym stoczeniem się wózka, wpływają na cały obraz dobrego sprzętu.

O tym, jaki pierwszy wózek dla dziecka będzie najlepszy, decyduje sporo elementów – zarówno obiektywnych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i zdrowie malucha, jak i bardziej subiektywnych, wynikających z potrzeb i wygody rodziców. Wzięcie pod uwagę jednych i drugich sprawi, że dokonamy najbardziej optymalnego wyboru.

Autor

Aleksandra Świeboda

Kierownik Działu Ocen i Rozwoju Współpracy w Instytucie Matki i Dziecka

Konsultacja medyczna

Lesław Kluba

Fizjoterapeuta, Zastępca Kierownika Zakładu Usprawniania Leczniczego, Instytut Matki i Dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję