Rodzaje ubranek dla niemowlaka: jak wybrać najwygodniejsze?

27 lipca 2021

Jakie rodzaje ubranek dla niemowlaka, zwłaszcza noworodka, najlepiej sprawdzają się w praktyce? Na co zwracać uwagę przy wyborze, aby strój był wygodny nie tylko do noszenia, ale także ubierania i rozbierania malucha? Jak łączyć ubranka dla noworodka, aby zapewnić mu odpowiedni komfort termiczny? Wszystko, co trzeba wiedzieć o ubrankach dla niemowląt i młodszych dzieci, znajdziesz  w tekście poniżej.

Kompletując wyprawkę dla swojego dziecka, rodzice stają przed trudnym wyborem, biorąc pod uwagę obfitość dostępnych na rynku  produktów. Sięgając po tekstylia zastanawiają się, jakie rodzaje ubranek dla niemowlaka będą najlepsze i najwygodniejsze – zarówno dla malucha, który będzie je nosił, jak i dla opiekunów, którzy będą go w te ciuszki ubierać, nie mówiąc o ich praniu i prasowaniu. Dylematy w wyborach dotyczą: surowców, rodzajów, rozwiązań konstrukcyjnych i rozmiarów ubranek. Dodatkowo przyszli rodzice zastanawiają się, jak łączyć ubrania dla noworodka oraz ile warstw powinien mieć na sobie maluch, zależnie od pory roku. Początki są najtrudniejsze, bowiem gdy dziecko podrośnie, działamy w tej materii już z doświadczeniem i dobieranie ubranek na ogół nie sprawia nam kłopotów.

Jakie są rodzaje ubranek dla niemowlaka?

Zanim przejdziemy do kwestii, jak łączyć ubrania dla noworodka, musimy wyjaśnić, co na te ubrania się składa. Na początek omówimy bieliznę i rodzaje ubranek dla niemowląt, przeznaczonych do noszenia w pomieszczeniach, w różnych porach roku, a także na zewnątrz, gdy temperatura nie jest niższa, niż w domu.

Koszulki body

Są to bliskie ciału, wkładane przez głowę koszulki, z zapięciem w kroku na zatrzaski. Stanowią pierwszą warstwę ubrania na skórze dziecka, utrzymując jednocześnie pieluchę na właściwym miejscu. Po wewnętrznej stronie powinny być wykończone miękkimi szwami, przykrytymi tasiemką, aby chronić wrażliwą skórę malucha, zwłaszcza na karku. Bardziej komfortowe i wygodniejsze w użytkowaniu są modele zapinane na zatrzaski w okolicy obojczyka – dzięki temu dzianina dobrze przylega do skóry dziecka i lepiej wchłania pot przy szyi. Wybór długości rękawów zależy od pory roku.

Kaftaniki, bluzy i swetry

To odpowiedniki bluzek i swetrów u dorosłej osoby, stanowią zatem drugą warstwę odzieży, wkładaną na koszulkę. Ich konstrukcja i kształt powinny zapewnić ochronę przed chłodem, ale kaftanik czy sweterek nie może być zbyt ciasny przy szyi i dłoniach. Unikajmy ubranek wykończonych dekoracyjnymi, twardymi lamówkami – o wiele lepiej sprawdzają się dzianinowe modele bez zbędnych ozdób, z elastycznymi szwami lub ściągaczami. Takie rozwiązania ułatwiają wkładanie rękawków i umożliwiają ich podciągnięcie czy zrolowanie. Otwory na głowę powinny pozwolić na szybkie i sprawne założenie odzieży.

Maluchy nie lubią czynności ubierania, niecierpliwią się i często płaczą. Zwłaszcza ubranka wkładane przez głowę powinny umożliwić szybkie i bezproblemowe przeprowadzenie tej czynności. Ściągacz przy szyi może nie wystarczyć, dlatego wygodniejsze są kaftaniki czy sweterki z dodatkowym zapięciem na obojczyku. Rozpinane całościowo modele również ułatwiają szybkie ubieranie, z możliwością przekładania malucha na rozłożonym ubranku.

Jagna Szulc-Kamińska

Położna, Ekspertka ds. opiniowania produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Kupując ubranka z zapięciem, należy upewnić się, czy guziki są dobrze przyszyte, aby zminimalizować ryzyko ich oderwania i połknięcia przez malucha. Zamki błyskawiczne nie są zalecane jako zapięcie w ubrankach dla najmłodszych dzieci – nie można ich prać i prasować w wysokiej temperaturze. Co do grubości dzianin, wybór zależy również od pory roku, temperatury otoczenia i potrzeby zapewnienia maluszkowi komfortu termicznego w konkretnej sytuacji.

Pajacyki całościowe i śpioszki

Pajacyki i śpioszki to ubranka jednoczęściowe, odpowiednio ze stopami oraz bez osłony stóp i rąk. Ich forma i kształt powinny być dostosowane do anatomii dziecka – zapewniając maluchowi spory luz w części brzusznej, aby organy wewnętrzne, w tym jelita, nie były uciskane. W okolicy krocznej trzeba też uwzględnić dodatkowy bagaż, jakim jest pieluszka –  pajace i śpioszki powinny mieć w biodrach albo zapas materiału na pieluchę, albo wszyty klin. Takie rozwiązanie w konstrukcji to duża wygoda dla maluszka, ponieważ ubranko nie napina mu się w kroku.

Jagna Szulc-Kamińska

Położna, Ekspertka ds. opiniowania produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Ważny jest sposób rozpinania pajacyka – tylko modele z zapięciem z przodu, od góry (przy szyi) aż do stóp, pozwalają, zwłaszcza świeżo upieczonym rodzicom, sprawnie ubierać noworodka i niemowlę w pierwszym okresie życia. Optymalne są raczej płaskie, niezbyt duże zatrzaski (napy), łatwe do zapinania, a jednocześnie skuteczne – nie powinny samoczynnie się odpinać. Wszystkie wykończenia przy szyi, nie tylko w pajacykach, ale także kaftanikach, bluzach czy swetrach powinny być pozbawione dodatkowych ozdób wykonanych np. z koronki – tego rodzaju elementy bywają szorstkie w dotyku i mogą drażnić skórę  noworodka.

Spodenki

Wybierajmy raczej dół typu śpiochy (na szelkach z zapięciem na ramionach), niż spodenki odcinane w pasie, nawet z tzw. nieuciskajacym ściągaczem. Noworodki rodzą się z niedoskonałym układem trawiennym, dlatego niewskazane są dla nich jakiekolwiek ubrania uciskające brzuch. Jednocześnie istotna jest ochrona kikuta pępowinowego, by mógł schnąć i odpaść bez problemów, a do tego niezbędny jest dopływ powietrza.

Skarpetki

Przydatne w każdej porze roku, są nieodzownym elementem garderoby malucha. Koniecznie wybierajmy skarpetki z dużym udziałem bawełny w składzie, bez ściągaczy lub z nieuciskającym elementem wykończeniowym, z mało wyczuwalnymi szwami wewnątrz. Jeżeli preferujemy skarpetki wzorzyste, to warto sprawdzić, czy wewnętrzne nitki, powstałe w procesie produkcji, zostały poucinane, by nie zahaczać o małe paluszki dziecka przy ubieraniu. Od momentu, gdy nasz maluch zaczyna stawać na nóżkach i rozpoczyna trudny proces nauki chodzenia, zadbajmy także o antypoślizgowe elementy na spodzie skarpet.

Rajstopy

Starajmy się nie korzystać z tych produktów w pierwszych 3 miesiącach życia dziecka – uciskają pachwiny i mogą drażnić wrażliwą skórę malucha. Jako że jest to element odzieży przylegający do skóry dziecka, wybierajmy rajstopy wykonane z przędzy o co najmniej 70-80% udziale bawełny – by dobrze wchłaniały pot i faktycznie nie powodowały podrażnień. Rajstopy dla dzieci noszących pieluszkę powinny być odpowiednio szerokie w części brzusznej  i wyposażone w klin, z  gumką w pasie schowaną w tunel z dzianiny i  na tyle elastyczną, by nie pozostawiać czerwonych śladów na ciele malucha.

Nie za duże, nie za małe

Pamiętajmy, że ubranka najbliższe skórze dziecka, z grupy tzw. bielizny osobistej, trzeba dopasować do jego wzrostu – nie mogą być za małe, bo będą ograniczały naturalną ruchliwość malucha. Muszą być większe, aby zapewnić swobodę ruchu, zwłaszcza kończyn, ale nie o dwa numery (rozmiary) za duże, bo nie będą spełniały swojej ocieplającej czy wchłaniającej pot funkcji.

Jak łączyć ubrania dla noworodka i niemowlaka?

Skoro rodzaje dziecięcych ubranek nie mają już dla nas tajemnic, powstaje pytanie, jak łączyć ubranka dla noworodka i niemowlaka? Odpowiedź jest prosta – robimy to bardzo podobnie, jak ubierając siebie samych. O tym, kiedy stosować zasadę dodatkowej warstwy ubrania dla malucha i jak dostosować jego strój do warunków otoczenia, pisaliśmy tutajW pomieszczeniach nasza pociecha, oprócz jedno- lub wielorazowej pieluszki, może nosić następujące zestawy:

  • koszulkę body z pajacykiem,
  • koszulkę body z kaftanikiem/bluzą lub sweterkiem oraz śpiochami, a gdy już brzuszek malucha sprawniej działa – spodenkami,
  • kaftanik i śpiochy – mniej dziś popularna, choć nadal możliwa do zastosowania  kombinacja znana z czasów, gdy jeszcze nie było koszulek typu body, które lepiej podtrzymują pieluszkę.

Długość rękawków koszulek body w zestawach jest zależna od potrzeb podyktowanych porą roku. Ważne, aby dziecka nie przegrzewać – po więcej wskazówek zajrzyj tutaj.

Rodzaje ubranek wierzchnich dla niemowląt

W chłodniejszych porach roku, wychodząc z maluchem na zewnątrz, musimy zaopatrzyć go również w okrycia wierzchnie.

Kombinezon

Najlepszy jest kombinezon uszyty z naturalnych, oddychających surowców lub z udziałem sztucznych włókien o dobrych właściwościach termoregulacyjnych, najlepiej jednoczęściowy, łatwy do szybkiego zapinania i rozpinania – z zapięciem na zatrzaski lub zamek, wykończony u góry patką (blokadą), by nie urazić buzi i szyi dziecka. Wokół otworów na dłonie kombinezon powinien mieć ściągacze, najlepiej bawełniane, lekko rozciągliwe. Kluczowa jest wygoda i łatwość wkładania – dzieci często niecierpliwią się w trakcie ubierania, dlatego im sprawniej przeprowadzimy tę operację, tym lepiej dla wszystkich zainteresowanych.

Jeżeli wybierzemy poliestrowy kombinezon, dobrze, żeby podszewka, czyli tkanina najbliższa ciału dziecka, była wykonana z bawełny. Kombinezon, koniecznie z kapturem, najbardziej sprawdza się zimą i w okresach przejściowych (jesień, wiosna). Praktycznym rozwiązaniem są rękawiczki bez palców, przymocowane do rękawów na krótkich sznurkach lub tasiemkach.

Kurtka

To okrycie przydatne w okresie późniejszym – z praktycznego punktu widzenia nie nadaje się bowiem dla noworodka i niemowlęcia. Najlepiej sprawdza się w połączeniu ze spodniami, sukienkami, gdy dziecko już sprawnie chodzi i biega. Wybierając kurtkę, warto zwracać uwagę na podobne elementy, jak opisane wyżej przy kombinezonie. Każda kurtka, podobnie jak kombinezon, powinna być wyposażona w kaptur. Cechy idealnego kaptura to:

  • odpowiednia głębokość – aby był funkcjonalny, dobrze otulał i jednocześnie nie spadał na oczy;
  • brzeg bez ozdobnego futerka o długim włosiu – nie tylko wypada i często„wchodzi” maluchowi w oczy, ale dziecko może go wyrwać i np. włożyć sobie do buzi;
  • wnętrze bez szorstkich szwów;
  • wyściółka z bawełny;
  • fason bez sznurków ściągających obwód, ze względu na zagrożenie zadzierzgnięciem.

Czapka

Nakrycie głowy jest ważne w okresie noworodkowym i wychodząc na dwór z maluchem trzeba o nim pamiętać – chyba, że temperatura przekracza 20 st. C i nie ma wiatru. Czapka osłania głowę malucha przed utratą ciepła, chroni kark i uszy przed czynnikami zewnętrznymi (np. wiatrem), a jednocześnie musi być bezpieczna dla dziecka, czyli pozbawiona sznurków i tasiemek do wiązania. Dobrym rozwiązaniem jest nieuciskający ściągacz przy brzegu, dzięki czemu czapka lepiej przylega do głowy. Z punktu widzenia funkcjonalności i komfortu noszenia ważna jest odpowiednia głębokość czapki.

Grubość dzianiny, z której jest wykonana, powinna być dostosowana do pogody. Latem czapki muszą być cienkie – najlepiej bawełniane, w okresie przejściowym będą potrzebne cieplejsze. Czapki na chłodniejsze dni dla starszych dzieci mogą być ew. wykonane z włókien sztucznych, jak poliester czy akryl. Rozmiar czapki powinien odzwierciedlać obwód głowy, jednak nie zawsze możemy go zmierzyć przed zakupem. Z kolei producenci i sprzedawcy często podają rozmiar według wzrostu, zwłaszcza jeśli chodzi o produkty dla najmłodszych maluchów.

Ubranka dla niemowląt: skład surowcowy i kolorystyka

Decydując się na pierwsze ciuszki dla swojego przyszłego dziecka, pod lupę należy wziąć surowiec, z jakiego uszyto ubranka – najlepiej szukać wykonanych z bawełny (100%) lub bambusa, dobrym rozwiązaniem są też bawełniane ubranka z udziałem bambusa. Uczciwi producenci używają tkanin czy dzianin bezpiecznych dla noworodków i niemowląt, co potwierdzają stosowne atesty. Kupując z niezbyt pewnego źródła, dokonujemy wyboru „w ciemno”. O szczegółach surowcowych oraz wymaganiach dotyczących warunków prania i prasowania więcej można znaleźć tutaj.

Wybierając ubranka dla noworodka i niemowlaka, postawmy na naturalne, pastelowe barwy i odcienie bieli – zwłaszcza bielizna mająca bezpośrednią styczność z ciałem malucha, powinna być jak najmniej kolorowa. Takie ubrania łatwiej znoszą wysoką temperaturę prania, a jednocześnie pozbawione są nadmiaru potencjalnie alergizujących barwników, które mogą mieć negatywny wpływ na skórę noworodka (a ta jest nie tylko cieńsza nawet do 12 razy od skóry dorosłej osoby, ale również bardziej wrażliwa na mechaniczne otarcia i zawarte w ubrankach substancje chemiczne).

Ubranka dla niemowląt: o czym jeszcze warto pamiętać?

  • Ubranka i tekstylia dla maluchów, niezależnie od rodzaju, powinny być pozbawione ozdób, które łatwo można oderwać czy w inny sposób oddzielić – zanim się obejrzymy, mogą trafić do buzi lub nosa malucha.
  • W przypadku ubranek dla najmłodszych przyciągające wzrok dekoracyjne kształty i formy, doszyte elementy itd. nie mogą w żaden sposób uwierać malucha, powodując  dyskomfort podczas leżenia na plecach, boku czy na brzuszku.

Autor

Jagna Szulc-Kamińska

Położna, Ekspertka ds. opiniowania produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka

Dofinansowanie UE
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję