Karmienie piersią: co może się przydać?

Jak już wspomnieliśmy w poprzednich tekstach nt. karmienia (ostatni można je znaleźć tutaj), jednym z głównych czynników warunkujących sukces w karmieniu piersią, jest nasz komfort fizyczny, ponieważ karmienie może zajmować wiele godzin w ciągu doby. Warto zatem rozejrzeć się na rynku i poszukać akcesoriów, które nam to zadanie ułatwią.

Wygoda na siedząco

Jeżeli tylko przestrzeń i finanse na to pozwalają, do karmienia w pozycji siedzącej przyda się wygodny fotel. Najlepiej sprawdzi się mebel z dobrze wyprofilowanym, miękkim siedziskiem, wysokim oparciem, na którym można oprzeć również głowę i miękkimi podłokietnikami. Fotel może być bujany – oprócz możliwości kołysania dziecka podczas karmienia, przechylenie do przodu ułatwia wstawanie, zwłaszcza z maluchem na ręku. Obok fotela warto ustalić niewielki stolik i zadbać o punktowe oświetlenie – lampkę dającą ciepłe światło.

Barbara Niezgoda
Barbara Niezgoda
Certyfikowany Doradca Laktacyjny (CDL), mgr psychologii, Klinika Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka

Komfort z poduszką

Aby zapewnić sobie komfort przy karmieniu w różnych pozycjach, przydatne mogą okazać dostępne na rynku poduszki do karmienia. Ich wybór jest bardzo duży, poczynając od dużych fasolek, które możemy wykorzystywać również jako wsparcie brzuszka podczas leżenia w ostatnich miesiącach ciąży, poprzez rogale, księżyce, czy zwierzątka, na których podpieramy siebie lub malucha. Klasyczne rogale mogą być wyposażone w zapewniające stabilność wiązanie, dzięki czemu nie przesuwają się w trakcie karmienia.

Poduszka do karmienia może być dla nas prawdziwym wybawieniem, szczególnie na początku, znacząco wpływając zarówno na komfort mamy jak i dziecka, warto więc już wcześniej o niej pomyśleć.  Przy zakupie zwróćmy uwagę na rozmiar i kształt w miarę możliwości wypróbujmy możliwe ułożenia poduszki. Zapytajmy sprzedawcę o wypełnienie najczęściej spotykane to: poliestrowy granulat lub włóknina silikonowa. Ważna cecha praktyczna poduszka musi mieć zdejmowany do prania pokrowiec. Powinien być jednocześnie wytrzymały na częste pranie, ale także przyjemny w dotyku, oddychający.

Nie tylko do karmienia

W zależności od tego, na jaki kształt się zdecydujemy, poduszka może mieć także więcej zastosowań. Możemy np. po porodzie z nacinanym kroczem, używać jej do siadania. Przyniesie to znaczącą ulgę młodej mamie. Również naszemu maluchowi może się przydać jako tylna i boczna asekuracja, gdy jeszcze niepewnie będzie próbował samodzielnie siadać.

Niektórych modeli możemy używać jako kokonu, czy gniazda do układania maleństwa do snu. Radzimy, aby korzystać z tego rozwiązania w ciągu dnia, kiedy mamy dziecko na oku. W nocy nie używajmy żadnych poduszek ze względu na ryzyko śmierci łóżeczkowej.

Barbara Niezgoda
Barbara Niezgoda
Certyfikowany Doradca Laktacyjny (CDL), mgr psychologii, Klinika Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka

Lato to czas, kiedy możemy malucha karmić również w plenerze, na świeżym powietrzu,  z dala od zanieczyszczeń, takich jak np. spaliny. Przy wakacyjnych podróżach warto pamiętać, że karmienie nie powinno się odbywać w czasie jazdy samochodem – lepiej w tym celu zaplanować przystanek. Przy karmieniu, niezależnie od miejsca, dobrze mieć przy sobie poduszkę, zaś w warunkach domowych przydaje się również podnóżek, ew. stołeczek pod nogi.

Pozytywne nastawienie i cierpliwość

Korzyści z karmienia piersią są nie do przecenienia, jeżeli chodzi o zdrowie dziecka, warto więc wcześniej przygotować się do niego. Oczywiście, nie przewidzimy tego, jaki temperament i potrzeby będzie miało nasze maleństwo, ale wiedza, pozytywne nastawienie i dużo cierpliwości z pewnością zaprocentuje już na początku tej niezwykłej przygody.

Autor: Zespół ePozytywnaOpinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty