Jakie krzesełko do karmienia?

Rozszerzanie diety rosnącego malucha, wymaga od nas odpowiedniego przygotowania. Nieodzownym elementem pierwszych (i kolejnych) posiłków dziecka, będzie krzesełko do karmienia. Korzystanie z niego daje możliwość nauki samodzielności, a także ogranicza powstały podczas karmienia bałagan do absolutnego minimum. Na co warto zwrócić szczególną uwagę, wybierając pierwsze krzesełko do karmienia? W sklepie można znaleźć wiele rozwiązań, które posiadają różne cechy, dopasowane do różnych potrzeb.

Rodzaje krzesełek do karmienia

Krzesełka do karmienia różnią się między sobą, przede wszystkim rodzajem siedziska oraz konstrukcją samego stelażu. Można wyróżnić 4 podstawowe rodzaje dziecięcych krzesełek:

  • Klasyczne krzesełko do karmienia, będące oddzielnym meblem. Zajmuje wprawdzie dużo miejsca, ale za to zapewnia największą stabilność. Jeśli wybór padnie na model z regulowanym siedziskiem i wymienną tacką, to zyskujemy produkt na lata. Wariant z kółkami dodatkowo ułatwi przestawianie krzesełka w dowolne miejsce. Na rynku można znaleźć również modele wielofunkcyjne typu 2w1, których konstrukcja pozwala łatwo i szybko zmienić wysokie krzesełko w krzesełko ze stolikiem.
  • Krzesełko składane, które można bez trudu złożyć, tuż po skończonym posiłku. Ze względu na fakt, że zajmuje niewiele miejsca – łatwo je przewozić i przechowywać, np. z myślą o młodszym rodzeństwie.
  • Krzesełko do karmienia mocowane do blatu nadaje się tylko dla dużych i solidnych stołów. Mocuje się je za pomocą antypoślizgowych zaczepów. Jego kompaktowe rozmiary sprawiają, że idealnie sprawdzi się w podróży. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że nie każdy blat będzie w stanie utrzymać ciężar krzesełka, tym bardziej z siedzącym w nim dzieckiem.
  • Krzesełko w formie nadstawki, będące dość nowym rozwiązaniem na rynku akcesoriów dziecięcych. Siedzisko takiego krzesełka jest mocowane do zwykłego krzesła, co od początku uczy malca prawidłowych nawyków podczas posiłków. Niewielkie rozmiary nadstawki umożliwiają łatwe przechowywanie i czyszczenie.

Poszukiwania najlepszego krzesełka do karmienia

Wybierając krzesełko najlepiej kierować się podobnymi kryteriami jak przy wyborze dziecięcego wózka. W obu przypadkach bardzo ważne będą bowiem wygoda i bezpieczeństwo: zarówno dziecka, jak i rodzica. Siedzisko powinno być dobrze wyprofilowane, co zapewnia maluchowi wygodę podczas siedzenia, a wodoodporny materiał zewnętrzny pozwoli utrzymać krzesełko w czystości. Decydując się na konkretny model, dobrze jest też przyjrzeć się sposobowi łączenia poszczególnych elementów, krawędziom oraz surowcom, z których zostało wykonane.

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
Główny Specjalista ds. opiniowania wyrobów użytkowych

Nawet naturalny surowiec, jakim jest drewno, musi być poddany starannej obróbce i właściwie zabezpieczony. W przypadku wszystkich dziecięcych mebli kluczowe jest użycie bezpiecznych dla dzieci farb i lakierów. Jeżeli drewniany mebel nie jest dobrze wykończony i trudno go utrzymać w czystości, lepszym wyborem może okazać się krzesełko plastikowe, które zwykle bywa lżejsze i łatwiejsze do przesuwania. Jednak i tu ważna jest jakość surowca i wykonania.

Siedzisko powinno być regulowane, co pozwoli takiemu sprzętowi rosnąć razem z dzieckiem. Z kolei pasy bezpieczeństwa umożliwią np. zapięcie dziecka, aby w tym czasie podgrzać posiłek czy przygotować go do podania. Ogromną wygodą będzie również zdejmowana (wysuwana) tacka, którą można myć nawet w zmywarce.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie krzesełka do karmienia, warto zwrócić również uwagę na zgodność z normami i posiadane atesty.

Autor: Zespół ePozytywnaOpinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty