Jak wybrać odpowiednią wodę?

Jaką wodę wybrać dla dziecka? Czy woda z kranu to dobry pomysł? W żywieniu niemowląt, małych dzieci i młodzieży zaleca się picie wody dobrej jakości. Kryterium to spełniają wody źródlane i naturalne wody mineralne w opakowaniach jednostkowych, czyli po prostu woda butelkowana. Taka woda dla dzieci to dobry wybór!

Woda mineralna dla dzieci to dobry wybór

Wody butelkowane to wody podziemne, pierwotnie czyste pod względem chemicznym i mikrobiologicznym, charakteryzujące się stabilnym składem mineralnym oraz właściwościami mającymi znaczenie fizjologiczne, wywołujące korzystne oddziaływanie na zdrowie ludzi. Czystość chemiczna wody powinna pozostawać stała w ramach naturalnych wahań w trakcie pozyskiwania wody z danego otworu lub zespołu otworów tworzących ujęcie.

Woda wodzie nierówna, czyli jaka woda mineralna dla dzieci jest najlepsza?

Naturalne wody mineralne, zależnie od pochodzenia, mogą zawierać nawet kilkadziesiąt różnych składników mineralnych, stąd też mogą być istotnym źródłem niektórych pierwiastków w diecie, jeśli ich stężenie jest odpowiednio wysokie, a woda jest spożywana w odpowiednich ilościach. Badania wskazują, że woda mineralna może dostarczać nawet 25% wapnia i 17% magnezu zalecanych do spożycia w ciągu dnia. Dodatkowo niektóre wody mineralne mogą uzupełniać niedobory takich pierwiastków jak fluor czy jod.

Ze względu na ogólną zawartość składników mineralnych rozpuszczonych w 1 litrze wody wyróżniamy wody:

  • bardzo niskozmineralizowane – poniżej 50 mg/l
  • niskozmineralizowane – od 50 do 500 mg/l
  • średniozmineralizowane – od 500 do 1500 mg/l
  • wysokozmineralizowane – powyżej 1500 mg/l

Zalecenia w zakresie spożycia wody przez niemowlęta i dzieci zostały przedstawione w 2011 roku i opublikowane jako standard medyczny. Zgodnie z tym standardem uważa się, że w żywieniu, zwłaszcza najmłodszej części populacji, zaleca się wody źródlane i naturalne wody mineralneniskosodowe, niskozmineralizowane i średniozmineralizowane oraz niskosiarczanowe.

Jak wybrać zdrową wodę dla dziecka? Najpierw sprawdź skład!

Wody niskosodowe i niskosiarczanowe to takie, w których ilość jonów sodu i siarczanowych nie przekracza 20 mg/l. Wody takie są polecane nie tylko do picia, lecz także do przygotowywania mleka modyfikowanego i potraw. Jaka woda dla małego dziecka będzie najlepsza? Dla dzieci powinno się wybierać wody o zrównoważonym składzie mineralnym. Nie wszystkie naturalne wody mineralne mogą być spożywane przez dzieci, a zwłaszcza niemowlęta. Wybierając wodę dla dziecka należy kierować się stężeniem składników mineralnych zawartych w wodzie. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące rodzaju wody i jej składu znajdziemy na etykiecie produktu. Dodatkowo niektóre wody dostępne na rynku posiadają pozytywną opinię jednostek pediatrycznych, w tym pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Wody takie na etykiecie będą posiadały kwalifikacje wiekowe.

Od kiedy dziecko może pić wodę?

Do 6. miesiąca życia pokarm mamy zapewnia zdrowemu dziecku odpowiednią ilość płynów. Nie zaleca się dopajania niemowląt karmionych piersią w pierwszym półroczu życia. W drugim półroczu, czyli od 7. miesiąca życia zaleca się wprowadzanie do diety niemowląt pokarmów uzupełniających. W tym czasie dziecko może już otrzymywać do picia dobrej jakości wodę, która oprócz mleka kobiecego powinna stanowić główny składnik jego diety.

 

W żywieniu niemowląt, które nie są karmione w sposób naturalny lub karmienie piersią jest dla nich niewystarczające, stosuje się preparaty zastępujące pokarm kobiecy, czyli mleko modyfikowane początkowe (od urodzenia do 6. miesiąca życia) i mleko modyfikowane następne (powyżej 6. miesiąca życia) najczęściej w postaci proszku, produkowane z mleka poddanego niezbędnym modyfikacjom ilościowo-jakościowym składu, uwzględniającym specyficzne potrzeby żywieniowe niemowląt. Woda wykorzystywana do rozprowadzania proszku mlecznego powinna być wysokiej jakości – butelkowana i przeznaczona do spożycia przez niemowlęta.

Jak zachęcić dziecko do picia wody?

Dziecko należy przyzwyczajać do picia wody od okresu niemowlęcego, co kształtuje zdrowe nawyki żywieniowe. Woda powinna być zawsze w zasięgu wzroku dziecka, żeby mogło w każdej chwili po nią sięgnąć lub zakomunikować, że chce pić. Najlepiej podawać dziecku do picia wodę bez dodatków smakowych. Jeśli jednak nie chce jej pić, to można wzbogacić ją sokiem z cytryny czy pomarańczy. Do podawania wody można wykorzystywać kolorowe kubeczki lub bidon ze słomką itp. Inną metodą zachęcania do picia wody może być wspólna tematyczna zabawa, nagroda, pochwała. Zawsze należy chwalić dziecko kiedy pije wodę lub kiedy samo o nią poprosi.

Jak przechowywać wodę dla dziecka?

Wodę butelkowaną należy przechowywać w suchym, chłodnym, zacienionym, wolnym od obcych zapachów miejscu. Po otwarciu butelki najlepiej spożyć wodę w ciągu 12 godzin, a wodę przechowywaną w lodówce w ciągu 48 godzin. Dziecko powinno pić wodę o temperaturze pokojowej. Woda w opakowaniach jednostkowych o pojemności nie większej niż 1,5 l. zapewnia szybkie zużycie wody i zmniejsza ryzyko jej zanieczyszczenia. Dzieciom do ukończenia 1. roku życia powinno się podawać do picia wodę po przegotowaniu.

Małgorzata Więch
Małgorzata Więch
dr inż. - specjalista w zakresie żywienia, Zakład Żywienia, Instytut Matki i Dziecka

Ilość płynów spożywana w ciągu dnia przez dzieci uwarunkowana jest indywidualnymi potrzebami. W żywieniu małych dzieci polecane są wody źródlane i naturalne wody mineralne o niskim lub średnim stopniu mineralizacji, najlepiej butelkowane posiadające pozytywną opinię jednostek pediatrycznych.

Woda dobrej jakości polecana jest nie tylko do picia, lecz także do przygotowywania potraw dla dziecka. Dzieci powinny mieć zawsze dostęp do picia – kubeczek, czy butelka z wodą powinny być w zasięgu wzroku dziecka, tak aby mogło ono wskazać, że chce pić.

Czy dziecko może pić wodę z kranu?

Tak, ale po przegotowaniu. Dziecko nie powinno pić wody nalanej bezpośrednio z kranu. Woda ze stacji uzdatniania dociera do mieszkań kilometrami rur. Może w nich narastać tzw. biofilm odpowiadający za zmianę parametrów mikrobiologicznych wody. Dziecku nie należy podawać wody studziennej, a także oligoceńskiej ze względu na potencjalne zanieczyszczenie azotanami i azotynami oraz mikrobiologiczne.

 

Autor: dr Małgorzata Więch – Dietetyk, Specjalista w zakresie żywienia, Zakład Żywienia, Instytut Matki i Dziecka

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty

Podobne artykuły