Z dzieckiem do Azji – co zabrać w dłuższą podróż?

Wiemy już, jak przed wylotem do Azji zadbać o kwestie zdrowotne i co powinno znaleźć się w apteczce (więcej na ten temat można znaleźć tutaj), ale poza nią jest jeszcze sporo rzeczy do zabrania w taką podróż. O tym, jak się spakować do samolotu, podróżując z małym dzieckiem, pisaliśmy tutaj.

Pakowanie bagażu głównego to kolejne rozterki, ponieważ musi być na tyle lekki, żeby bez problemu się z nim przemieszczać, a jednocześnie zawierać wszystko, co niezbędne w egzotycznym kraju, szczególnie dla dziecka. Oto lista niezbędników:

  • Ubrania

Jeżeli chodzi o ubranka, to, na szczęście, pakujemy głównie letnie, zajmujące niewiele miejsca. Będą to body z krótkim rękawem i na ramiączkach, koszulki, spodenki, rampersy, kąpielówki itp. – w ilości uzależnionej od długości pobytu. Ubranie z długim rękawem również zabieramy, chociażby do pomieszczeń klimatyzowanych. Niezbędny jest również kapelusik lub czapka do ochrony przed słońcem, a także cienki kocyk.

  • Jedzenie i picie

Kwestię jedzenia należy dostosować do zwyczajów i upodobań dziecka. Niektórym małym smakoszom z powodzeniem podamy kurczaka, ryby, ryż i egzotyczne owoce. Dla tych bardziej wybrednych miejmy w zapasie chociaż kilka słoiczków z obiadkami czy deserami. Resztę, w miarę potrzeb, możemy dokupić w sklepach na miejscu (oczywiście w zależności od tego, gdzie dokładnie będziemy przebywać).

Alicja Karney
Alicja Karney
Dr n. med. – pediatra, Kierownik Oddziału Hospitalizacji Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka

Przy jedzeniu szczególnie dbajmy o higienę rączek – na pewno przyda się żel antybakteryjny. Pamiętajmy, aby do picia podawać dziecku tylko wodę butelkowaną. Świeże owoce powinny również być umyte w wodzie butelkowanej, a najlepiej, jeśli będą gotowane lub pieczone.

  • Kosmetyki i artykuły higieniczne

Kosmetyczka pakowana na podróż do Azji nie różni się zasadniczo od tej pakowanej gdziekolwiek indziej. Niektórych artykułów, np. pieluszek czy nawilżonych chusteczek, możemy ewentualnie potrzebować więcej na początek – gdyby był problem z ich dostępnością w lokalnych sklepach. Zabierzmy do samolotu tyle, ile jest niezbędne na kilka najbliższych dni. Pozostałe akcesoria (szczoteczka do zębów, szczotka do włosów etc.) pakujemy podobnie, jak na każdą inną podróż. Nie zapomnijmy o smoczku, a najlepiej dwóch, oraz o łańcuszku do niego. Pomocne w podróży mogą być jednorazowe nocniczki oraz szybkoschnące ręczniki – zajmują mało miejsca w walizce, a z powodzeniem spełniają swoją funkcję. Mogą się również przydać pieluszki do kąpieli.

  • Zabawki

Ograniczmy je do tych rzeczywiście niezbędnych, bez których dziecko nigdzie się nie rusza. Jeżeli ma ulubioną przytulankę, z którą zasypia, pozostawienie jej w domu może skończyć się wielkim dramatem.

  • Wózek i nosidło

Jeśli chodzi o wózek, to najlepiej mały i lekki, który – wchodząc na pokład samolotu –  bez problemu złożymy i przekażemy obsłudze samolotu. Bardzo przydatne będzie także nosidełko. Nie wszędzie, niestety, da się dotrzeć wózkiem, a poza tym to najlepszy transport podczas spacerów po plaży.

  • Ubezpieczenie

Wyjeżdżając na wakacje w jakimkolwiek kierunku, szczególnie z małym dzieckiem, pamiętajmy o ubezpieczeniu. Warto porównać oferty kilku ubezpieczycieli lub zwrócić się do agencji reprezentującej wiele firm, aby wybrać najlepszą dla siebie opcję. Zwróćmy uwagę na ewentualne pokrycie kosztów leczenia – czy odbywa się na zasadzie bezgotówkowej, czy też musimy najpierw pokryć koszty z własnej kieszeni i wystąpić o refundację. Dokładnie czytajmy Ogólne Warunki Ubezpieczenia, aby być świadomym tego, co kupiliśmy.

Polska zima nie rozpieszcza – często z tęsknotą patrzymy za okno, wypatrując śniegu, który choć trochę przykryje szarzyznę za oknem. To idealny czas na odpoczynek w tropikalnej Azji i naładowanie akumulatorów do następnego lata. Mamy nadzieję, że z naszymi wskazówkami podróż będzie czystą przyjemnością. 

Autor: Zespół ePozytywnaOpinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty