Lot samolotem z niemowlakiem: jak się przygotować?

13 grudnia 2021
Reklama

Przed Wami pierwszy rodzinny lot po narodzinach dziecka? Dziecko w samolocie to niemałe wyzwanie organizacyjne! Jak przygotować się na podróż samolotem z niemowlakiem? Co spakować i jak to zrobić, aby mieć przy sobie wszystkie niezbędne akcesoria, a resztę zmieścić w bagażu rejestrowanym? Dowiedz się, co zabrać do samolotu z dzieckiem, a także, z jakich ułatwień na lotnisku i przy odprawie skorzystać, aby podróż była jak najmniej uciążliwa.

Pakowanie dziecka na dalszą podróż to często niemałe wyzwanie logistyczne. Bo jak upchnąć pieluchy, akcesoria pielęgnacyjne, torbę leków, ulubione zabawki i tonę bodziaków w jednej walizce? Nawet niezbyt daleka lub niekoniecznie długa wyprawa, oznacza długą listę rzeczy do zabrania. Zadanie komplikuje się dodatkowo, jeśli podróż z niemowlakiem obejmuje lot samolotem, gdzie limit bagażu jest ściśle określony, a przekroczenie go wiąże się z dodatkowymi opłatami. Dowiedz się, co zabrać do samolotu z dzieckiem – w bagażu podręcznym i rejestrowanym – by przygotować się na każdą sytuację i zadbać o potrzeby malucha podczas całej podróży. Lot samolotem z niemowlakiem czy starszą pociechą warto sobie ułatwić, korzystając z udogodnień, oferowanych przez linie i porty lotnicze.  

Bagaż podręczny na podróż z niemowlakiem

Na pokład samolotu wnosimy bagaż podręczny, który musi się zmieścić w schowku bagażowym nad głową, lub – co może okazać się wygodniejsze – pod naszym fotelem. Jeżeli wszystko spakujemy do miękkiej torby, przy otwieraniu i wyjmowaniu zawartości nie trzeba będzie jej rozkładać, natomiast w sztywniejszej walizce łatwiej utrzymać porządek i znaleźć potrzebne rzeczy. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że dysponujemy ograniczoną przestrzenią, co może przemawiać na korzyść miękkiej torby. Na rynku można znaleźć również modele wyposażone w kółka, które ułatwią przemieszczanie się po lotniskowych terminalach. 

Co zabrać do samolotu z dzieckiem?

Gdy już zdecydujemy, w co się spakować, możemy przejść do odpowiedzi na pytanie, co zabrać do samolotu z dzieckiem.

Jagna Szulc-Kamińska

Położna, Ekspertka ds. opiniowania produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Dobrze przygotowany bagaż podręczny w podróży samolotem z niemowlakiem jest bezcenny. Rzeczy powinno być mało i trzeba je zapakować tak, aby łatwo było wyjąć każdą z nich. Posegreguj rzeczy dla dziecka na kategorie: jedzenie i picie, ubranka na zmianę, pieluszki i produkty higieniczne, apteczkę oraz zabawki. Dzięki temu podczas lotu bez kłopotu sięgniesz po to, co w danej chwili będzie potrzebne.

Pieluszki i przybory do przewijania w samolocie

Zapas pieluszek oczywiście zależy od czasu trwania lotu, wieku dziecka itp. Na podróż samolotem z niemowlakiem warto zabrać 2-3 pieluszki więcej niż dziecko zużywa normalnie w czasie zbliżonym do tego spędzonego w samolocie. W razie przedłużającej się podróży, choćby z powodu opóźnionego lotu – bez zapasowej pieluszki trudno będzie sobie poradzić. Resztę możesz bez obaw spakować do bagażu rejestrowanego.

Krem, chusteczki nawilżane, pieluszki i podkład warto mieć w jednym miejscu – najlepiej spakować je do kosmetyczki, siatki czy worka strunowego tak, aby w razie potrzeby mieć cały niezbędnik do przewijania pod ręką. Dzięki takiej organizacji nie będziemy szukać wszystkich rzeczy po kolei, tylko zabierzemy przybornik i udamy się do toalety, gdzie ulokowany jest przewijak, aby zmienić maluchowi pieluchę. Jeżeli zaś mamy trochę szczęścia i siedzenie obok jest puste, możemy spróbować na nim przebrać pociechę, gdy się zabrudzi jedzeniem lub uleje.

Jeżeli chodzi o liczbę pieluszek pakowanych do bagażu nadawanego podczas odprawy, to kilkanaście sztuk powinno wystarczyć na najbliższy dzień lub dwa – tak, aby zaraz po podróży nie szukać gorączkowo sklepu z pieluchami. Odradzamy jednak pakowanie całego, dużego opakowania. Zajmie ono bardzo dużo miejsca, które z pewnością przyda się na inne akcesoria. Lepiej po prostu dokupić pieluszki na miejscu.

Jakie ubrania na podróż samolotem z niemowlakiem?

Niezależnie od tego, czy planujesz lot z niemowlakiem czy starszym dzieckiem, pamiętaj, że dziecko w samolocie może się ubrudzić, dlatego trzeba zabrać dla niego dodatkowe ubranka. Na wypadek ulania, wymiotów, przeciekającej pieluszki itp. warto spakować co najmniej jeden komplet ubrań na zmianę, choć to oczywiście również zależy od czasu trwania naszego lotu. Najlepiej mieć wcześniej przygotowane zestawy i nie szukać w torbie oddzielnie każdej sztuki ubranka, zwłaszcza w sytuacji awaryjnej. Pamiętajmy również o woreczkach do przechowywania zamoczonych czy ubrudzonych ubrań. Nawet wybierając się w rejon, gdzie temperatury będą wysokie, zabierzmy na pokład samolotu ciepłą bluzę. Klimatyzacja sprawia, że czasami na pokładzie bywa naprawdę chłodno.

Weź też pod uwagę temperaturę powietrza, jakiej możesz się spodziewać po wylądowaniu. Wracając z ciepłych krajów do Polski w okresie jesienno-zimowym czy wczesną wiosną, warto mieć pod ręką cieplejsze ubranko lub kombinezon.

W kwestii ubrań pamiętajmy jeszcze o jednej rzeczy – w zasadzie oczywistej, ale różnie to bywa. Ubierzmy dziecko przede wszystkim wygodnie. Koronkowe sukieneczki, eleganckie spodnie, słodkie jeansy na pewno wyglądają pięknie, ale znacznie wygodniejsze są dresiki, legginsy itp. Po co narażać się na niezadowolenie dziecka? To samo zresztą dotyczy rodziców. Ubierzmy się w strój niekrępujący ruchów, tak aby móc w awaryjnej sytuacji skupić się całkowicie na dziecku, a nie własnej, zbyt krótkiej czy długiej sukience. 

Przydatny w podróży będzie też niezbyt duży kocyk. Niektóre linie oczywiście dysponują kocami, ale własny może się przydać, np. jako podkład do położenia dziecka. Warto pod ręką mieć również tetrową pieluszkę i chusteczki higieniczne.

Jedzenie: co zabrać do samolotu dla dziecka?

Głodne dziecko w samolocie może głośno manifestować swoje niezadowolenie, dlatego pamiętaj o zabraniu jedzenia! O ile niemowlętom karmionym naturalnie wystarczy obecność mamy i jej pierś, to o tych starszych lub karmionych mlekiem modyfikowanym trzeba pomyśleć zawczasu. Można przygotować odmierzone porcje proszku – w sklepach z artykułami dziecięcymi dostępne są pojemniki z wydzielonymi przegródkami. Jeżeli  potrzebujesz podgrzać picie lub posiłek dla dziecka przed startem, pomoże ci obsługa lotniskowych restauracji lub barów. Podczas lotu zwróć się o to do personelu pokładowego. Warto zabrać również wcześniej przegotowaną wodę. Pamiętajmy o tym, że obsłudze może brakować czasu lub możliwości, aby dopilnować temperatury podgrzewanego mleka. Jeżeli więc mamy ze sobą zimną wodę, wystarczy poprosić o wrzątek w mniejszej ilości (połowę porcji lub mniej). Po wymieszaniu z wodą z butelki otrzymamy posiłek o idealnej temperaturze. 

Jagna Szulc-Kamińska

Położna, Ekspertka ds. opiniowania produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Praktycznym rozwiązaniem w podróży z niemowlęciem karmionym mlekiem modyfikowanym, jest zabranie do samolotu na czas podróży gotowych, sterylnych mieszanek mleka modyfikowanego, którego używamy na co dzień. Kilka firm wprowadziło taki produkt na rynek. Ich pojemność to przeważnie 90 ml. Mleko to jest od razu gotowe do spożycia w temperaturze pokojowej.

Na pokład możemy również zabrać słoiczki z obiadkami do podgrzania przez obsługę lub słoiczki z owocami, których nie trzeba podgrzewać, mamy więc od razu gotowy posiłek. Jeszcze bardziej praktyczne są saszetki z musami owocowymi. Możemy je podać dziecku w każdej chwili, zajmują niewiele miejsca i są zdecydowanie lżejsze od słoiczków. 

W przypadku kilkulatków dobrze jest wziąć na pokład ulubione przekąski: chrupki, pokrojone wcześniej owoce. W miarę możliwości zadbaj o to, aby dziecko mogło zjeść to, co zwykle.

Płyny i picie w samolocie

Przy zabieraniu jedzenia, a szczególnie płynów na pokład samolotu, istotna jest pojemność. Standardowo przy odprawie pracownicy lotniska pilnują, aby płyny w naszym bagażu podręcznym nie przekroczyły 100 ml każdy (łącznie 1 litr). W strefie kontroli bezpieczeństwa warto w związku z tym skorzystać ze specjalnych uprawnień dla rodzin z dziećmi. Dzięki temu możesz zabrać dla malucha płyny o większej objętości niż dopuszczalna dla osób dorosłych. Butelka z piciem dla dziecka czy słoik z zupką nie będą wówczas problemem. 

Pamiętajmy o tym, że picie, a dokładniej przełykanie, reguluje kwestię zatykających się podczas lotu uszu zwłaszcza przy wznoszeniu samolotu po starcie i zniżaniu przed lądowaniem. Może to stanowić dla dziecka dyskomfort i bywa powodem jego płaczu. Osoby dorosłe niwelują to nieprzyjemne uczucie, przełykając ślinę. Maluchowi możesz pomóc, karmiąc go w tym czasie piersią lub butelką, zaś starszemu dziecku najlepiej podać coś do picia. 

Apteczka na podróż samolotem z niemowlakiem

Oczywiście nie powinniśmy podróżować z bardzo chorym, gorączkującym dzieckiem. Jeśli maluch jest lekko przeziębiony, a nie mamy możliwości przełożenia lotu, lekarstwa możemy zabrać na pokład. Podróżując z zupełnie zdrowym maluszkiem, również warto mieć ze sobą apteczkę z kilkoma niezbędnymi medykamentami. Pamiętajmy o leku przeciwgorączkowym, leku na biegunkę, probiotyku, plastrach,  środku do odkażania ran, poza tym warto zabrać krople do nosa na katar czy żel na bolące dziąsła dla ząbkujących niemowląt. Mogą przydać się również środki przeciwko komarom, a także krem z filtrem przeciwsłonecznym dla dzieci i preparat na oparzenia słoneczne. Apteczkę należy przygotować odpowiednio do specyfiki regionu, który jest celem Waszej podróży. 

Rekomendowane produkty

Jagna Szulc-Kamińska

Położna, Ekspertka ds. opiniowania produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka

Jakie zabawki na lot samolotem z niemowlakiem?

Planując podróż z maluchem zabierz mu zabawki – ulubioną książeczkę czy maskotkę. Dla starszych sprawdzą się kolorowanki, a także nowe zabawki, których dziecko jeszcze nie zna. Dzięki temu dłużej zainteresuje się zabawą podczas długiego lotu samolotem. Jeśli Twoja pociecha ma przytulankę, z którą chętnie zasypia, warto o niej pamiętać. Zrezygnuj natomiast z głośnych, grających zabawek interaktywnych. 

Wózek w samolocie

Zabierając na wakacyjny wyjazd wózek, można go nadać z bagażem głównym podczas odprawy. Wózek nie wlicza się do limitu bagażowego, więc nie trzeba się o to martwić przy pakowaniu. Jeżeli chcesz korzystać z wózka między odprawą a wylotem samolotu, wystarczy zgłosić to podczas odprawy i przekazać wózek obsłudze samolotu dopiero przed wejściem na pokład i odebrać przy wysiadaniu. Można też skorzystać z wózków, najczęściej bezpłatnych, często dostępnych na lotniskach. Jeżeli nie zabieramy wózka, może przydać się nosidło lub chusta, dzięki którym będziemy mieć wolne ręce.

Trzeba liczyć się z tym, że podczas kontroli bezpieczeństwa rodzic zostanie poproszony o wyjęcie dziecka z wózka. Wózek zostanie poddany kontroli i zwrócony wraz z pozostałym bagażem podręcznym.

Udogodnienia dla rodzin podróżujących samolotem z dziećmi

Korzystaj z dostępnych na lotniskach udogodnień dla rodziców podróżujących z dzieckiem.

  1. Są to między innymi pomieszczenia, w których można wygodnie przewinąć i przebrać pociechę. W niektórych portach lotniczych taka przestrzeń jest doskonale zorganizowana – można tam przygotować posiłek, korzystając z pełni wyposażonej kuchni, starsze dzieci mogą rozruszać się w sali zabaw, a maluchy przespać w cichym, wydzielonym dla nich  miejscu. Oczywiście, nie wszędzie będzie aż tak komfortowo, ale zawsze warto o takie miejsce zapytać. Wygodne toalety z przewijakami i placyki zabaw to już lotniskowy standard.
  2. Wiele portów lotniczych zapewnia specjalne strefy kontroli bezpieczeństwa, przeznaczone dla rodzin z małymi dziećmi oraz innych podróżujących, którzy wymagają wyjątkowej troski – nie trzeba tam stać w długiej kolejce.
  3. Podróżując z maluchem, masz pierwszeństwo wejścia na pokład, zastanów się jednak, czy chcesz z tego przywileju skorzystać. Wejście do samolotu w pierwszej kolejności daje możliwość wygodnego zajęcia miejsca i rozłożenia rzeczy, ale oznacza również dłuższy czas spędzony na pokładzie. Niektórzy rodzice wolą ustawić się na końcu, aby maksymalnie skrócić pobyt w samolocie. Jak już zajmiecie miejsce, dowiedz się od obsługi, w której z kabin z toaletą jest przewijak.

Weź pod uwagę, że przywileje dla rodzin z dziećmi różnią się w zależności od linii lotniczych. Zwłaszcza w tzw. tanich liniach lotniczych obowiązują inne zasady, np. płatne posiłki i dodatkowe opłaty za przydzielenie dla rodziny miejsc obok siebie. Przed wykupieniem biletów przeczytaj na stronie przewoźnika, czego możesz się spodziewać.

Dziecko w samolocie i współpasażerowie

Nawet jeśli bardzo się starasz, żeby maluch jak najmniej przeszkadzał innym pasażerom, nie zawsze się to udaje. Najbliżej siedzących sąsiadów warto jeszcze przed startem zapewnić, że zrobisz co w Twojej mocy, żeby nie uprzykrzyć im lotu. Możesz się uśmiechnąć, żartobliwie przedstawić malucha to naprawdę działa cuda. Na szczęście, na wiele dzieci kołysanie i jednostajny szum w czasie lotu działa usypiająco. Jest zatem spora szansa, zwłaszcza przy niezbyt długiej podróży, że Twój maluszek po prostu ją prześpi czego zarówno jemu, jak i Tobie życzymy. Udanej podróży!

 

Autor

Jagna Szulc-Kamińska

Położna, Ekspertka ds. opiniowania produktów użytkowych w Instytucie Matki i Dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję