Z dzieckiem do Azji – co zabrać i o czym pamiętać?

9 grudnia 2021

Czy Azja to dobry kierunek na wyjazd z maluchem? O czym warto wiedzieć i co wziąć pod uwagę, gdy marzy nam się Tajlandia czy Filipiny wspólnie z dzieckiem? Gdzie szukać ważnych informacji i o jakie sprawy zdrowotne trzeba  zadbać z odpowiednim wyprzedzeniem? Co spakować dla naszej pociechy na tak daleką podróż? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika. 

Podróżowanie to wielka przyjemność i pasja wielu z nas – nic dziwnego, że nie chcemy z niej rezygnować, gdy powiększy nam się rodzina. Dotyczy to również egzotycznych kierunków, które coraz bardziej zyskują na popularności – zwłaszcza od jesieni do wiosny, gdy pogoda w kraju nas nie rozpieszcza. Choć aktualna sytuacja epidemiczna wiąże się z podwyższonym ryzykiem i dodatkowymi, nierzadko uciążliwymi ograniczeniami, spora część osób, w tym również rodziców małych dzieci, jest zdeterminowana, aby takie wyzwanie podjąć. Jeśli chodzi o Azję, największym powodzeniem cieszy się rejon południowo-wschodni, stąd dość częste pytania o pobyt na Filipinach czy Tajlandii z dziećmi. Podpowiadamy, jak przygotować się do takiej podróży z dziećmi.

Dłuższa podróż wymaga starannego planowania

Decydując się na podróż z małym dzieckiem, zwłaszcza w tak odległe rejony, jak choćby często wybierana na rodzinny wyjazd Tajlandia, czeka nas sporo przygotowań. Dobra organizacja i plan to podstawa sukcesu i przyjemnie spędzonego czasu. O ile kraje europejskie mamy najczęściej „oswojone”, bo i loty krótkie, i mniej więcej wiadomo, czego spodziewać się na miejscu, o tyle podróż do bardziej egzotycznej części globu, jaką jest Azja, to już zdecydowanie większe wyzwanie – niezależnie od tego, czy wybierzemy Tajlandię, Malediwy czy Filipiny

Jeśli jest taka możliwość planując podróż, dobrze byłoby wybrać loty w nocy czyli w porze snu naszego dziecka. Pomoże mu to łatwiej przetrwać długi lot, a i nam zapewni większy komfort podróży.

Wiadomym jest, że przebywając w nowym miejscu z małym dzieckiem, lepiej unikać okolic szczególnie niebezpiecznych lub takich, w których warunki higieniczne pozostawiają wiele do życzenia. W myśl zasady: przezorny zawsze ubezpieczony, warto przemyśleć tę kwestię dokładnie, porozmawiać z lekarzem medycyny podróży, czy też skontaktować się z najbliższą jednostką sanepidu i tam dopytać o nurtujące nas kwestie dotyczące np. szczepień.

Niezbędne informacje o celu podróży

Każdy, kto wybiera się w podróż, szczególnie bardziej egzotyczną, powinien zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi danego kraju, zamieszczonymi na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Znajdziemy tam przede wszystkim informacje o aktualnych zagrożeniach. Chodzi tu zarówno o terroryzm, jak i zjawiska przyrodnicze, np. aktywność sejsmiczną, czynne wulkany, a także kwestie bardziej przyziemne, np. wysokie ryzyko kradzieży kieszonkowych. Warte uwagi są dość szczegółowe podpowiedzi, których regionów wybranego kraju powinniśmy unikać. Istotne są ponadto ograniczenia związane z pandemią koronawirusa i ich możliwe zmiany, których nie da się przewidzieć – zwłaszcza, gdy podróż planujemy z większym wyprzedzeniem. 

Mamy również możliwość zarejestrowania swojej podróży w serwisie Odyseusz, prowadzonym przez MSZ. W przypadku wystąpienia niebezpiecznych sytuacji ułatwi to nawiązanie kontaktu i udzielenie pomocy. Strona zawiera również informacje czysto praktyczne, np. czy potrzebna jest nam wiza, czy w danym kraju jest zlokalizowana polska placówka dyplomatyczna, a jeśli nie, to w jaki sposób szukać pomocy. Podane są również namiary na policję, pogotowie, czy policję turystyczną, opisane są kwestie religijne i obyczajowe, a także, co niezwykle istotne, obowiązki związane ze szczepieniami.

Szczepienia: jakie i kiedy?

Polacy wybierający się na kontynent azjatycki nie muszą przyjmować tzw. szczepień obowiązkowych, a jedynie te zalecane. Mimo tego, szczególnie podróżując z rodziną, warto zaszczepić siebie i dzieci przeciwko następującym chorobom:

 • WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A, żółtaczka pokarmowa)
 • WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B, żółtaczka wszczepienna)
 • tężec i błonica
 • dur brzuszny
 • wścieklizna
 • cholera
 • japońskie zapalenie mózgu
 • polio (Azja Południowa).

Do tej listy należałoby prawdopodobnie w przyszłości dodać szczepienie przeciw Covid-19 – jeśli będzie zalecane również w przypadku najmłodszych dzieci (poniżej 5. roku życia). Dzieci mające aktualne szczepienia według polskiego kalendarza szczepień, nie muszą być szczepione dodatkowo (np. przeciwko WZW B, błonicy tężcowi, polio) – warto o tym  porozmawiać z opiekującym się naszą pociechą lekarzem pediatrą. 

Przed wyprawą na Filipiny czy do Tajlandii z dziećmi, warto zdecydować się również na szczepienie przeciwko meningokokom. W czasie długiej podróży sporo czasu spędzamy na lotniskach i w samolocie, gdzie możemy mieć kontakt z tym bardzo groźnym i trudnym szczególnie dla naszych dzieci patogenem. W polskim programie szczepień ochronnych jest to szczepienie zalecane, choć nieobowiązkowe.

Jolanta Wacławek

Lekarz pediatra w Oddziale Hospitalizacji Jednego Dnia, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Z uwagi na to, że szczepionka, zależnie od rodzaju, zwykle zaczyna działać po 7-14 dniach od podania, najlepiej dowiedzieć się tego kilka miesięcy wcześniej. Ponadto nie wszystkie szczepionki można podać jednocześnie w czasie jednej wizyty – mogą być potrzebne dwie lub nawet trzy. W niektórych krajach azjatyckich konieczna jest również profilaktyka przeciwko malarii, którą zaczyna się 24-48 godzin przed podróżą. Podróż do Azji nie jest zalecana maluchom w 1. roku życia, szczególnie do 6 miesiąca. Z uwagi na brak pełnych dawek szczepień, niektóre szczepionki mogą być wykonane dopiero po ukończeniu 1. czy 2. roku życia (np. przeciwko WZW typu A, durowi brzusznemu, cholerze), ponadto tak małe dzieci są bardziej narażone na zakażenia.

Z dzieckiem do Azji: co zabrać w podróż?

Skoro wiemy już, jak przed wylotem do Tajlandii czy na Filipiny z dzieckiem zadbać o kwestie zdrowotne, czas omówić rzeczy do zabrania w taką podróż. Więcej tym, jak się spakować do samolotu, podróżując z niemowlakiem i małym dzieckiem, można znaleźć tutaj. Pakowanie bagażu często wiąże się wieloma rozterkami, ponieważ musi być na tyle lekki, żeby bez problemu się z nim przemieszczać, a jednocześnie zawierać wszystko, co niezbędne dla dziecka w egzotycznym kraju – począwszy od apteczki, poprzez ubrania i kosmetyki, a skończywszy na jedzeniu i piciu.

Apteczka

Zawartość apteczki również powinna być solidnie przemyślana. Dzięki jej odpowiedniemu zaopatrzeniu, w kryzysowej sytuacji możemy uniknąć gonitwy po szpitalach, aptekach itp. Oto, co powinniśmy spakować:

 • termometr oraz leki na gorączkę;
 • tabletki do ssania lub spray na ból gardła;
 • środek przeciw ukąszeniom komarów, oraz taki, który złagodzi ból po ewentualnym ukąszeniu;
 • leki na biegunkę, elektrolity, probiotyki;
 • kremy – blokery słoneczne oraz żele łagodzące (gdyby jednak do poparzenia doszło);
 • spray do nosa, łagodzący katar;
 • aspirator do oczyszczania nosa (w przypadku podróży z niemowlęciem);
 • żele na ząbkowanie;
 • plastry, bandaże, preparaty do odkażania ran;
 • sól fizjologiczną w jednorazowych ampułkach;
 • żele antybakteryjne do rąk – spakowane nie tylko do apteczki, ale także do plecaka lub torby – tak, aby były zawsze pod ręką.
Jolanta Wacławek

Lekarz pediatra w Oddziale Hospitalizacji Jednego Dnia, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Podczas podróży z maluchem mogą zdarzyć się różne problemy zdrowotne, ale spróbujmy nie panikować od razu, gdy dziecko dostanie gorączki. Przecież będąc w domu, też dajemy sobie trochę czasu na ocenę sytuacji, zorientowanie się, w jakim nasza pociecha jest stanie i sprawdzenie, czy i jakie leki działają. Podajmy te, które mamy i obserwujmy malucha – gdyby jednak gorączka nie mijała, a stan dziecka się pogarszał, udajmy się z nim do lekarza. Przed podróżą zorientujmy się, czy dostęp do służby zdrowia jest łatwy, czy raczej utrudniony, w jakiej odległości jest najbliższy szpital itp. Na ewentualność takiej wizyty warto mieć przygotowaną do pokazania lekarzowi książeczkę szczepień dziecka. 

Ubrania

Jeżeli chodzi o ubranka, to, wybierając na podróż z dzieckiem takie kierunki, jak Tajlandia czy Filipiny, pakujemy głównie letnie, zajmujące niewiele miejsca. Będą to body z krótkim rękawem i na ramiączkach, koszulki, spodenki, rampersy, kąpielówki itp. – w ilości uzależnionej od długości pobytu. Ubranie z długim rękawem i cieńsze okrycie wierzchnie również zabieramy, chociażby do pomieszczeń klimatyzowanych czy na przejściowego wypadek pogorszenia pogody. Niezbędny jest również kapelusik lub czapka do ochrony przed słońcem, a także cienki kocyk.

Jedzenie i picie

Kwestię jedzenia należy dostosować do zwyczajów i upodobań dziecka. Niektórym małym smakoszom z powodzeniem podamy kurczaka, ryby, ryż i egzotyczne owoce. Dla tych bardziej wybrednych miejmy w zapasie chociaż kilka słoiczków z obiadkami czy deserami. Resztę, w miarę potrzeb, możemy dokupić w sklepach na miejscu (oczywiście w zależności od tego, gdzie dokładnie będziemy przebywać). Przy jedzeniu szczególnie dbajmy o higienę rączek – na pewno przyda się przeznaczony dla dzieci żel antybakteryjny. Pamiętajmy, aby do picia podawać dziecku tylko wodę butelkowaną. Świeże owoce powinny również być umyte w wodzie butelkowanej, a najlepiej, jeśli będą gotowane lub pieczone.

Kosmetyki i artykuły higieniczne

Zawartość kosmetyczki na podróż do Azji nie różni się zasadniczo od tego, co zabieramy dla naszej pociechy, jadąc gdziekolwiek indziej. Niektórych artykułów, np. pieluszek czy nawilżonych chusteczek, możemy ewentualnie potrzebować więcej na początek – gdyby był problem z ich dostępnością w lokalnych sklepach. Zabierzmy do samolotu tyle, ile jest niezbędne na kilka najbliższych dni. Pozostałe akcesoria (szczoteczka do zębów, szczotka do włosów etc.) pakujemy podobnie, jak na każdą inną podróż. Nie zapomnijmy o smoczku, a najlepiej dwóch, oraz o łańcuszku do niego. Pomocne w podróży mogą być jednorazowe nocniczki oraz szybkoschnące ręczniki – zajmują mało miejsca w walizce, a z powodzeniem spełniają swoją funkcję. Mogą się również przydać pieluszki do kąpieli.

Rekomendowane produkty

Anna Milewska

Starszy specjalista w Dziale Ocen i Rozwoju Współpracy, Instytut Matki i Dziecka

Zabawki

Ograniczmy je do tych rzeczywiście niezbędnych, bez których dziecko nigdzie się nie rusza. Jeżeli ma ulubioną przytulankę, z którą zasypia, pozostawienie jej w domu może skończyć się wielkim dramatem.

Wózek i nosidło

Jeśli chodzi o wózek, to najlepiej sprawdzi się mały i lekki, który – wchodząc na pokład samolotu –  bez problemu złożymy i przekażemy obsłudze samolotu. Bardzo przydatne będzie także nosidełko. Nie wszędzie, niestety, da się dotrzeć wózkiem, a poza tym to nosidło to najlepszy transport podczas spacerów po plaży.

Ubezpieczenie

Wyjeżdżając na wakacje w jakimkolwiek kierunku, szczególnie z małym dzieckiem, pamiętajmy o ubezpieczeniu. Warto porównać oferty kilku ubezpieczycieli lub zwrócić się do agencji reprezentującej wiele firm, aby wybrać najlepszą dla siebie opcję. Zwróćmy uwagę na ewentualne pokrycie kosztów leczenia – czy odbywa się na zasadzie bezgotówkowej, czy też musimy najpierw pokryć koszty z własnej kieszeni i wystąpić o refundację. Dokładnie czytajmy ogólne warunki ubezpieczenia, a zwłaszcza informacje o wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela, aby być w pełni świadomym tego, co kupiliśmy.

Autor

Jolanta Wacławek

Lekarz pediatra w Oddziale Hospitalizacji Jednego Dnia, Instytut Matki i Dziecka

Dofinansowanie UE
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję