Toksyczna teściowa: rozpad związku przez teściową

7 marca 2023

Kiedy zaczynamy tworzyć relację z drugim człowiekiem i więź ta zaczyna nabierać na sile, gdzieś we wszystkim co czyni nasz związek wyjątkowym, zaczyna się myśl – chcę z nim, z nią spędzić resztę życia. Istotne staje się w nas wyjątkowe uczucie, zaufanie do siebie nawzajem, pragnienie bycia blisko i spędzania razem wszystkich możliwych chwil. Wybieramy konkretnego człowieka, a nie jego rodzinę. Należy jednak pamiętać, że przeważnie są to osoby, z którymi partner pozostaje w bliskich relacjach. 

Czy teściowa rzeczywiście ma silny wpływ na jakość małżeństwa młodych ludzi, na ich wspólne życie i przyszłość? Czy słusznie wini się teściową za rozpad związku, rozwód i konflikty? I w końcu, czy utarty wizerunek wrednej, fałszywej, bądź toksycznej teściowej to tylko mit?

Toksyczna, fałszywa, wredna teściowa a tematyka niejednego internetowego forum 

Wśród różnych doświadczeń, jakich ludzie doświadczają w swoich związkach i rodzinach, z których wyszli, temat toksycznej, fałszywej, czy też wrednej teściowej pozostaje aktualny. Powstają o niej uszczypliwe dowcipy, historie, przykłady z życia wzięte. Również w Internecie, temat toksycznej teściowej pozostaje żywy na niejednym forum. Nie można się dziwić. Wiele osób w ten sposób próbuje uwolnić się od trudnych przeżyć i myśli, które zbudowały się w toku doświadczeń, gdzie teściowa grała pierwsze skrzypce.

Wiemy, że przeważnie teściowa chce dobrze i ma dobre intencje. Jednak zdarza się, że jej zachowania przynoszą fatalne skutki, a efekty działań powodują, że synowa, bądź zięć czują, że znaleźli się całkowicie pod presją… toksycznej teściowej. Pouczanie, wyrażanie krytyki, branie udziału we wszystkim, co się w życiu rodzinnym dzieje. Takie zachowania mogą być wyczerpujące, a nawet ocierać się o poczucie osaczenia zięcia, bądź synowej. 

Joanna Pruban

Psycholog, Pedagog oraz Specjalista psychoonkologii, Klinika Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

W problematycznej relacji teściowa – synowa/zięć, wszystko może być źródłem problemów i pretekstem do potencjalnego konfliktu, czy poszukiwania oznak, że teściowa Cię nie lubi. Nie ważne czy chodzi o kolor kanapy, smak zupy, porządek, czy prośbę synowej, by mąż zrobił w drodze z pracy zakupy. Niestety dobre chęci to nie wszystko. Ocenie poddawane są efekty działań. I to często to właśnie rzucające się w oczy oznaki, że teściowa Cię nie lubi są pierwszym powodem do sprzeczek małżeńskich. 

Toksyczna teściowa a droga do rozpadu małżeństwa

Temat teściowej może zajmować wiele przestrzeni w myśleniu. Można mieć nawet wrażenie, że pojawia się w naszej codzienności zdecydowanie za często. Nawet wtedy, gdy faktycznie nie ma jej w pobliżu. Dlaczego? Ponieważ jej temat kładzie się cieniem na przeżyciach podczas rodzinnych spotkań, na rozmowach o jej postawie wobec dzieci, wnuków. Czasem z tego względu, jedno z małżonków może przez to nie chcieć, aby teściowa zajmowała się jego dzieckiem.

Niestety, wątki poświęcone zachowaniom toksycznej teściowej często kończą się kłótnią małżonków. To często na te działania teściowej spada odpowiedzialność za problemy w relacjach małżeńskich. Przypisywane są jej złe intencje wobec małżonka jej dziecka. Synowa, bądź zięć uruchamiają intuicyjne przyglądanie się teściowej, zachowując w sobie instynktowną obronę przed jej krytyką, nachalnością i chęcią wprowadzenia własnych zasad.

Toksyczna teściowa: typowe cechy i zachowania 

Doświadczenia, które wpływają na naszą opinię o teściowych każą nam zachowywać czujność, a w różnych sytuacjach powodują nawet przesadzoną reakcję na reprymendy, czy uwagi teściowej. Trudno jest jednak uwolnić się od działań, będących naszym problemem, jeśli rzeczywiście wykazują one toksyczne znamiona.

Jakie cechy i zachowania teściowej mogą powodować w nas dyskomfort? Poniżej kilka przykładów:

  • w sytuacjach, w których teściowa popełnia błąd, jest negatywnie nastawiona i tworzy atmosferę niezgody, jednak jednocześnie nie potrafi przyznać, że nie ma racji;
  • nie słucha wypowiedzi lub wręcz ignoruje  zdanie synowej/zięcia;
  • prezentuje postawę wyższości, uważa za niegodne wejście kogoś obcego w krąg bliskich jej osób;
  • kontroluje, rozkazuje, narzuca własne zdanie, robi uwagi dotyczące wychowania dzieci, a w tym wszystkim wydaje się jej, że ma absolutne prawo do tego;
  • prezentuje postawę, która ma na celu pokazanie synowej/zięciowi “miejsca w szeregu”, krytykuje publicznie, naraża na kpiące uwagi przy obcych;
  • nie szanuje podjętych decyzji syna/córki, podkreśla wady i popełniane błędy przez synową/zięcia;
  • przy ludziach zachowuje się poprawnie, tak by nikt nie wierzył w opinie na temat jej postaw wobec dzieci i wnuków;
  • swoje dziecko traktuje jak własność, natomiast synową/zięcia jak intruza.

Rekomendowane produkty

Anna Milewska

Starszy specjalista w Dziale Ocen i Rozwoju Współpracy, Instytut Matki i Dziecka

Fałszywa teściowa a oznaki, że teściowa Cię nie lubi

Zdarza się, że teściowa bywa nieszczera, a jej zachowania budzą dyskomfort. Przed synem zachowuje się w sposób wyrozumiały i troskliwy, a gdy zostaje sam na sam z synową nierzadko okazuje się być niestety… wredną teściową.

Czujesz, że teściowa Cię nie lubi? Jak przekazać mężowi taką informację? Jak określić wszystkie wpływy jej działań, które spadają na ciebie jak grom z jasnego nieba? Przecież mąż zna swoją mamę z zupełnie innej strony.

Joanna Pruban

Psycholog, Pedagog oraz Specjalista psychoonkologii, Klinika Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Emocje i przeżywanie mężczyzn jest inne od emocjonalnych przeżyć kobiet. Dlatego tak trudno jest synom dostrzec te momenty, które od drobiazgów zaczynają budować problem pomiędzy jego żoną a matką. A problem ten rośnie. Nie można go bagatelizować. On nie zniknie, nie przebrzmi, nie rozwiąże się sam. Trudnością okaże się fakt, że przez lata „zamiatania trudności pod dywan”, konflikt stanie się bolesny i nie będzie zwykłą przesadą czy wymyślonym dramatem. W bardziej zaawansowanych przypadkach niedopowiedzenia mogą doprowadzić do rozpadu małżeństwa – właśnie przez przemilczany temat teściowej.  

Rozwód przez teściową

Problem, jaki stwarza matka męża/żony, był wielokrotnie tematem rozważań terapeutów. Przyglądano się technikom jakich używają teściowe, aby móc właściwie rozszyfrować ich intencje. Zbudowanie dobrej relacji z teściową jest dla wielu tematem nierealnym, niemożliwym. Za to rozwód przez teściową staje się częstym faktem.

Być może synowym brakuje konsekwentnych działań, asertywności czy cechy, która wskazuje na zdrowy egoizm. Rozpad małżeństwa przez teściową nie dojdzie do skutku, jeśli małżonkowie będą chcieli razem o nie dbać. To jest wspólne działanie, wspólna wola dwojga ludzi, by stawać w swojej obronie, w obronie tego kim dla siebie są i co razem zbudowali. Ważna jest postawa syna/córki, którzy muszą jednoznacznie opowiedzieć się za swoim partnerem, dając do zrozumienia własnej matce, że sprzeciwiają się jej negatywnym, toksycznym wpływom.

Joanna Pruban

Psycholog, Pedagog oraz Specjalista psychoonkologii, Klinika Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

W sytuacji, gdy małżonkowie mieszkają z taką toksyczną teściową, to najlepszym rozwiązaniem może okazać się wyprowadzka, a nawet ograniczenie  zaburzających normalne, spokojne funkcjonowanie kontaktów. Dla naszego męża/żony, partnera/partnerki musimy być najważniejsi, a teściowa ten wybór musi zrozumieć. Nasze czyny wobec kochanej osoby – jednoznaczne i konsekwentnie realizowane – będą burzyły toksyczne działania teściowych, a jednocześnie nasza więź z małżonkiem  dzięki takim doświadczeniom może się umocnić.

Nie chcę, by teściowa zajmowała się moim dzieckiem

Wątki w stylu: “Nie chcę, by teściowa zajmowała się moim dzieckiem” pojawiają się na niejednym forum internetowym.  Można tam odnaleźć wiele negatywnych, agresywnych, smutnych przykładów z życia, bezpośrednio związanych z zachowaniem teściowej wobec synowej/zięcia i ich dziecka. W rozmowach na forum w Internecie poświęconemu stosunkom rodzinnych, czy sytuacjom w domu pojawiają się historie młodych rodziców.

Czasem ciężko poradzić sobie z nachalnością teściowej, bo potrafi być dominująca i pełna krytyki. Szczególnie wtedy, gdy kobieta niejednokrotnie podważa zasady panujące w domu synowej/zięcia, wyraża swoje zdanie, oczekując aprobaty i natychmiastowego wcielenia w życie pomysłów na wychowanie dziecka. Jej nie znoszące sprzeciwu działania stają się przyczyną napięć, mogących przemienić się w destrukcyjne dla małżeństwa zachowania.

Jak teściowa ma w odpowiedni sposób zajmować się wnukami, skoro wyraża ona jawny sprzeciw wobec synowej, będąc przy okazji  niesprawiedliwie oschłą, czy podważając sposoby prowadzenia, domu, wychowania, zasad?

Narastająca sytuacja konfliktowa może doprowadzać ludzi do myśli, że nie są w stanie tak żyć. Zwłaszcza wtedy, gdy jest to życie z teściową pod jednym dachem.

Sygnały pojawiające się w myślach żeby się rozwieść, a także zapytania rodem z forum w Internecie, typu: czy możliwe jest uniezależnienie męża/żony od opinii matki, powinny wzbudzać w ludziach refleksję i pęd do poszukiwań odpowiedzi na ten temat. Jak ochronić małżeństwo i rodzicielstwo przed destrukcyjnym wpływem teściowej?

Poprawne relacje małżeńskie vs teściowa

Joanna Pruban

Psycholog, Pedagog oraz Specjalista psychoonkologii, Klinika Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży, Instytut Matki i Dziecka

Ekspert radzi:

Od samego początku małżeństwa dwojga młodych ludzi należy zakreślić właściwe granice. Nie chodzi o całkowite odseparowania się od teściowej, jednak związek małżeński powinien być priorytetem – tak samo jak dbałość o siebie nawzajem i o uczucie.  Toksyczna teściowa z racji swoich przekonań  życia,z satysfakcją chce mieć wpływ na małżeństwo. I tu potrzebny jest aspekt asertywności, otwartego mówienia o swoich potrzebach oraz wyrażanie oczekiwań wobec żony/męża. 

Mąż, który podjął decyzję o założeniu rodziny musi uczyć się odmawiać matce w sposób uczciwy i grzeczny. Zbędne powinny stać się także dyskusje z matką na temat małżeństwa syna. Szczególnie jeśli wiadomo, że teściowa szuka tylko motywu, by wyrazić swoją krytykę. Siłą jest wzajemny szacunek małżonków, zwłaszcza w sytuacji, w której teściowa nie szanuje nas lub dostrzegamy wyraźne oznaki, że teściowa nas nie lubi.

Izolacja od wrednej, czy toksycznej teściowej, cierpliwość, wzajemna solidarność i wspólne zdanie mogą być fundamentem dla obrony przed niewłaściwym zachowaniem matki partnera. Istnieje szansa, że teściowa z czasem zrozumie, że synowa/zięć nie są jej wrogami. Przede wszystkim jednak – małżonkowie powinni dbać i realizować własne oczekiwania, zasady i potrzeby, a nie oczekiwania rodziców.

 

 

Autor

Joanna Pruban

Psycholog, Pedagog oraz Specjalista psychoonkologii, Klinika Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży, Instytut Matki i Dziecka

Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności serwisu.
Akceptuję