Suplementacja w ciąży – po co kwas foliowy i foliany? - ePozytywna Opinia

Suplementacja w ciąży – po co kwas foliowy i foliany?

W pierwszej części naszego poradnika dotyczącego suplementacji w ciąży była mowa o tym, dlaczego nawet najlepsza i najzdrowsza dieta może być niewystarczająca, aby dostarczyć wszystkie niezbędne w tym okresie składniki odżywcze. Wśród składników najczęściej niedoborowych  okresie ciąży wymieniany jest kwas foliowy. Jaką pełni rolę, wyjaśniamy poniżej.

Ważny nie tylko w czasie ciąży

Podaż folianów na odpowiednim poziomie jest ważna nie tylko w czasie ciąży, ale już w okresie przedkoncepcyjnym (tzn. przed zapłodnieniem), a także podczas karmienia piersią. W czasie ciąży zapotrzebowanie na foliany zwiększa się.

Nazwa „foliany” obejmuje liczną grupę związków zaliczanych do witamin grupy B. Kwas foliowy jest najbardziej utlenionym stałym związkiem folianów, spożywanym z dietą, suplementami witaminowymi oraz stosowanym do wzbogacania produktów spożywczych.

Naturalne źródła nie wystarczą

Tylko częściowo może zostać zaspokojone poprzez podaż odpowiednich produktów, będących źródłem tych składników. Szacuje się, że razem z dietą dostarczamy do 50% dobowego zapotrzebowania na foliany. Dlatego zalecana jest suplementacja, która ma szczególne znaczenie w okresie planowania ciąży oraz na wczesnym jej etapie.

Foliany a ryzyko wad cewy nerwowej

Małgorzata Więch
Małgorzata Więch
dr inż. - specjalista w zakresie żywienia, Zakład Żywienia, Instytut Matki i Dziecka

Badania prowadzone w latach 80. i 90. ubiegłego wieku wykazały, że suplementacja kwasem foliowym w sposób istotny obniża ryzyko występowania tzw. wad cewy nerwowej. Wady powstają wskutek nieprawidłowego zamknięcia się cewy nerwowej, będącej zaczątkiem układu nerwowego. Procesy te zachodzą na początku ciąży, a dokładnie pomiędzy 21. a 28. dniem od zapłodnienia. Polska należy do krajów o najwyższym współczynniku występowania wspomnianych zaburzeń.

Aktualne dane wskazują, że do uzyskania odpowiedniego stężenia folianów w organizmie, konieczne jest przyjmowanie kwasu foliowego w okresie 3 miesięcy przed zajściem w ciążę. Zmniejszenie ryzyka występowania wad cewy nerwowej następuje przy suplementacji kwasem foliowym w dawkach 0,4-0,8 mg/dobę. W Polsce opracowano rekomendacje dotyczące zasad suplementacji kwasu foliowego w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Zostały przygotowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników.

Autor: dr inż. Małgorzata Więch – dietetyk, specjalista w zakresie żywienia w Zakładzie Żywienia, Instytut Matki i Dziecka

W kolejnym tekście poświęconym suplementom w ciąży można znaleźć konkretne zalecenia dot. przyjmowania kwasu foliowego.

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty