Jak ubierać noworodka zimą?

Zastanawiasz się, jak ubierać noworodka zimą? Czy zawsze zakładać czapeczkę i skarpetki? Kiedy przyda się dodatkowa warstwa i jak sprawdzić, czy dziecku nie jest za gorąco? Podpowiemy, jak ubierać noworodka zimą na spacer i w domu, tak by maluch czuł się komfortowo.

Jak ubrać noworodka zimą w domu?

Optymalna temperatura dla noworodka to ok. 18-22 C. Zimą nie ma potrzeby dogrzewania mieszkań i ustawiania grzejników na maksymalną moc. Zbyt wysoka temperatura nie jest komfortowa ani dla dorosłych, ani dla maluchów. W pierwszych tygodniach życia przyjmijmy zasadę ubierania jednej warstwy więcej – czyli jeśli mama wkłada bluzkę z długim rękawem, dla maluszka może przygotować body z krótkim rękawkiem i rozpinany pajacyk z długim rękawem i zakrytymi stópkami. Z czasem, gdy maluch zaczyna być bardziej aktywny, tzn. pełza, raczkuje – z dodatkowej warstwy można zrezygnować.

Jak ubrać niemowlę zimą na spacer?

Zimy są różne – z temperaturami na plusie i siarczystym mrozem. Ważne jest, aby ubrać noworodka zimą adekwatnie do panujących temperatur, a starsze dziecko także do aktywności, którą podejmuje. Niemowlęta na spacer wygodnie jest ubierać zimą w kombinezon – jednoczęściowy, z zakrytymi stópkami sprawdza się zarówno przy leżeniu w gondoli, jak i siedzeniu w spacerówce. Warto zaopatrzyć  się w dwa – lżejszy do używania przy wyższych temperaturach i cieplejszy, przeznaczony na chłodniejsze dni. Pamiętaj, żeby dziecko ubrać “na cebulkę” – w body, rampersy, pajacyk, a jak będzie bardzo zimno – dodatkowo także w rajstopy. Dobrze mieć też pod ręką kocyk – w razie potrzeby można przykryć nim dziecko w wózku, zapewniając tym samym lepszą izolację. 

Nie ma jednego przepisu na to, jak ubierać noworodka zimą liczbę warstw trzeba każdorazowo dostosować do temperatury i aktywności malucha – jeśli się intensywnie rusza, to będzie mu cieplej niż maluszkowi, który śpi w wózku.

Skąd wiedzieć, czy dziecku nie jest za gorąco? Najlepiej sprawdzić temperaturę na karku – jeśli jest zbyt ciepły, maluchowi najprawdopodobniej jest zbyt gorąco. Przegrzanie jest niebezpieczne, może prowadzić do infekcji.

Autor: Zespół epozytywnaopinia.pl

Oceń ten wpis!

Rekomendowane produkty